Publicystyka

„The Book of Boba Fett” (S01E03) – ciekawostki

Jesteśmy już po seansie najnowszego odcinka Księgi Boby Fetta, w związku z czym tradycyjnie przyszedł czas na opisanie najciekawszych Easter eggów i subtelnych nawiązań, jakie się w nim pojawiły. Ponownie było tego całkiem sporo, zatem czas zaczynać, zanim jakiś Wookiee wpadnie nieproszony i wyciśnie z nas resztki sił!

Nie dla arachnofobów

The Streets of Mos Espa otwiera scena z dziwnym pajęczym droidem, pełzającym po piaskach przed pałacem Jabby (tudzież Boby Fetta). Istota ta znana jest jako mnich B’Omarr – mnisi ci należeli do zakonu religijnego, którego członkowie poddawali się usunięciu mózgów, umieszczając je potem w zbiornikach przenoszonych przez droidy. Pałac Jabby służył jako klasztor dla zakonu B’Omarr, dopóki Hutt nie przejął go dla siebie. Mnichów można było zobaczyć również w Powrocie Jedi.


Wspominki

Droid 8D8, będący majordomusem Boby Fetta, a wcześniej służący Jabbie, podczas narady w sali tronowej wspomina o „katastrofie barki żaglowej”. Jest to oczywiste nawiązanie do zniszczenia barki Jabby (oraz zabicia władcy Tatooine) przez Luke’a Skywalkera, Leię Organę i Lando Calrissiana podczas ratowania Hana Solo w Powrocie Jedi.


Lekcja geografii

Kiedy Lortha Peel przybywa na audiencję do Fetta, dochodzi między nimi do dyskusji, zawierającej w zasadzie dwa nawiązania. Boba wspomina o tym, iż dorastał otoczony przez wodę, co jest wyraźnym odniesieniem do jego młodości spędzonej na Kamino (vide Atak klonów). Lortha odpowiada wówczas, że Tatooine również było kiedyś oceanicznym światem, co pokrywa się z legendą Tuskenów ujawnioną w poprzednim epizodzie, a także z historią planety przedstawioną w Legendach.


Sąsiedzka wizyta

Choć wydarzenia z Księgi Boby Fetta rozgrywają się przede wszystkim w obrębie Mos Espy, nie oznacza to, że nie odwiedzamy innych miasteczek położonych na pustynnym świecie. W scenie retrospekcji Fett wyrusza z obozu Tuskenów do Mos Eisley, by dobić targu z obecnym tam syndykatem Pyke’ów. Mos Eisley po raz pierwszy pojawiło się w Nowej nadziei – była to miejscowość położona najbliżej farmy Larsów, gdzie dorastał Luke Skywalker. Mieściła się tam również niesławna kantyna, w której Luke i Ben Kenobi poznali Hana Solo.


Nieźle nadziani

Podczas wizyty w Mos Eisley jesteśmy świadkami wyraźnego nawiązania do The Mandalorian, bowiem ukazany jest moment, w którym hełmy szturmowców umieszczane są na palach. Dokładnie ten sam widok był jednym z bardziej charakterystycznych motywów przygód Dina Djarina.


Mistrzowie drugiego planu

W trakcie opisanej wcześniej sceny z hełmami szturmowców pojawia się jeszcze jeden Easter egg – przez moment na drugim planie widzimy poboczną postać z The Mandalorian. Mechanik i zarządczyni doku Peli Motto wędruje ulicami Mos Eisley w towarzystwie swoich niezastąpionych pit droidów.


Czas na zmianę

Po powrocie do obozu Tuskenów Boba Fett zastaje tylko zgliszcza i ciała swoich towarzyszy, co wywołuje w nim wewnętrzną przemianę. Scena ta stanowi wyraźne odzwierciedlenie podobnych wydarzeń z Nowej nadziei – Luke Skywalker również przeszedł pewną przemianę, gdy dotarł do spalonego domu swojego wujostwa i zastał tam zwęglone zwłoki Owena oraz Beru Larsów.


Zabieg upiększający

Gdy Czarny Krrsantan zakrada się do komnaty odpoczywającego Boby Fetta, Wookiee spuszcza byłemu koledze po fachu niezły łomot, w czym pomaga mu naelektryzowany kastet. W komiksach kastet ów został chirurgicznie wszczepiony do ciała Krrsantana, stając się nieodłącznym elementem jego działalności jako łowcy nagród.


Do syta

Po pokonaniu i schwytaniu Krrsantana, Boba i Fennec cieszą się wystawnym obiadem, składającym się z całej gamy potraw. Wśród jedzenia nie mogło zabraknąć kilku nawiązań. Upieczone zwierzę podobne do żaby to nuna (po raz pierwszy ukazana w Mrocznym widmie), zaś błękitny płyn to najprawdopodobniej alkoholowy trunek zwany spotchka, którym Fennec Shand raczyła się zaraz po przejęciu pałacu Jabby w scenie po napisach z The Mandalorian.


Romero

Chcąc przeprosić za próbę zabójstwa, Bliźniacy oferują Fettowi rancora. Stworzeniu towarzyszy treser, w którego wcielił się Danny Trejo. Występ ten stanowi kontynuację owocnej współpracy między Trejo a reżyserem The Book of Boba Fett, Robertem Rodriguezem, który pracował z aktorem przy Desperado, Od zmierzchu do świtu, Maczecie i wielu innych produkcjach.


Oszczędź, oszczędź!

W ramach komiksów Star Wars Czarny Krrsantan przez pewien czas z sukcesem rozwijał karierę jako gladiator. Jedno z bliźniąt Huttów nawiązuje do tych wydarzeń, mówiąc Fettowi, by ten ponownie odsprzedał Wookiee’ego gladiatorom.


Uczmy się na błędach

Kiedy Boba postanawia puścić Krrsantana wolno, przy okazji daje mu radę, by więcej nie pracował dla śliskich mocodawców. Wypowiedź ta ma prawdopodobnie głębszy wydźwięk, a przez swoje słowa Fett najpewniej nawiązuje do czasów, gdy pracował dla Hutta Jabby i Dartha Vadera. Tym samym eks-łowca wyraźnie podkreśla swoją przemianę względem tego, kim był w czasach imperialnych.


Zwierzęta mają uczucia

Jak twierdzi treser grany przez Danny’ego Trejo, rancory to bardzo emocjonalne bestie, które w dodatku nawiązują silną więź z pierwszą osobą, którą zobaczą – zazwyczaj tyczy się to ich treserów. To z kolei wyjaśnia, dlaczego opiekun rancora z Powrotu Jedi tak mocno przeżył utratę pupila po tym, jak został on zabity przez Luke’a Skywalkera.


Wiedźmy

Treser rancora wspomina podczas rozmowy z Bobą, iż bestie te był swego czasu ujeżdżane przez wiedźmy z Dathomiry. Jest to odniesienie do należącej teraz do Legend powieści The Courtship of Princess Leia pióra Dave’a Wolvertona, gdzie po raz pierwszy pojawił się opis wiedźm.


Jak spadać, to z wysokiego konia

Gdy Fett nalega, by treser nauczył go ujeżdżania rancora, były łowca nagród wspomina, że zdarzało mu się ujeżdżać większe stworzenia. Zdanie to może nawiązywać do kreskówkowej sekwencji z niesławnego Star Wars Holiday Special, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy Bobę. Ujeżdżał on wówczas dinozauropodobnego ichthyodonta.


Zdrowe odżywianie

Sekwencja pościgu za majordomusem Burmistrza kończy się wylądowaniem jego śmigacza na straganie z owocami. Wspomniane owoce to meilooruny, które po raz pierwszy pojawiły się w serialu animowanym Star Wars Rebels.


Kultura i sztuka

Podczas pościgu za majordomusem jeden z członków gangu pracującego dla Fetta wjeżdża w obraz niesiony przez ulicę Mos Espy. Ów obraz to reprodukcja grafiki koncepcyjnej Hutta Jabby, wykonanej przez legendarnego rysownika Ralpha McQuarriego podczas jego pracy nad Oryginalną Trylogią.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.