Publicystyka

„Star Wars: Andor” (S01E06-12) – ciekawostki

Druga połowa pierwszego sezonu Andora to wyjątkowy spektakl, w którym nie brakowało kilku mniejszych bądź większych nawiązań i easter eggów. Poniżej postaramy omówić się je wszystkie.

Implanty głowy doktora Quadpaw, operującego Nemika, przypominają te używane przez towarzysza Lando – Lobota. Sam wygląd obcego z kolei przywodzi na myśl postaci Ochiego z Bestoon oraz Maz Kanaty.


Ostatnie słowa Nemika skierowane do Cassiana to „climb” (pol. wspinaj się). Tymi samymi słowami z Andorem pożegnał się K-2SO.


Kapsuły senatorów wyglądają inaczej od tych znanych z Prequeli – to najpewniej pokłosie uszkodzenia wielu z nich podczas starcia Palpatine’a z Yodą z Zemsty Sithów.


Bardzo skromną rolę w serialu ma admirał Yularen, szef IBB. Postać ta oryginalnie pojawiła się już w Nowej Nadziei, a sporej rozbudowy doczekała się dopiero w animowanych Wojnach klonów jako admirał floty Republiki.


Podczas spotkania IBB pada nazwa planety Ord Mantell, po raz pierwszy wspomnianej już w V Epizodzie. Na ekranie całkiem niedawno mogliśmy oglądać ją w 1. sezonie Parszywej Zgrai.


Podczas aresztowania Cassiana na Niamos pojawiają się droidy serii KX oraz Shoretrooperzy, którzy powstali na potrzeby Łotra 1, a także sondy zwiadowcze z Imperium kontratakuje.


W serialu wspomniane zostają planety znane z gry MMO The Old Republic. Są nimi więzienna planeta Belsavis oraz Jondara, na której miało się odbyć spotkanie Separatystów.


Andor zapewnił kolejny już występ Sawa Gerrery. To czwarty raz, kiedy wciela się w niego Forest Whitaker – wcześniej pojawił się w Łotrze 1, a głosu użyczył na potrzeby Jedi: Fallen Order i Rebeliantów. Poza tym Sawa mogliśmy oglądać w Wojnach klonów oraz Parszywej Zgrai.


Andy Serkis, występujący w roli Kino Loya, wcześniej zagrał postać Snoke’a w VII oraz VIII Epizodzie.


Stal tunqstoid, z której wykonana jest podłoga w więzieniu na Narkinie 5, została oryginalnie wprowadzona w Legendach w powieści Przeznaczenie Jedi: Otchłań.


Scena tortur Bix zawiera pewne wizualne odniesienie do sceny przesłuchania Lei z IV Epizodu.


W serialu pada nazwa Kafrene. Pierścień Kafrene to miejsce, w którym pierwszy raz spotykamy Cassiana w Łotrze 1.


W sklepie z antykami Luthena można znaleźć nakrycie głowy łudząco podobne do noszonego przez królową Padmé Amidalę, tarczę Gungan, tarczę Wookieech oraz maskę Strażnika Świątyni Jedi.


Towarzysz Cassiana z więzienia – Ruescott Melshi – pojawił się już w Łotrze 1, jako jeden z żołnierzy Rebelii. Brał wówczas udział w odbiciu Jyn Erso z planety Wobani oraz w walkach na Scarif.


Statek, którym w towarzystwie dwóch obcych uciekają Melshi i Cassian to Quadjumper, powstały na potrzeby Przebudzenia Mocy i od tamtej pory dość często przewijający się w tle.


Obcy z Narkiny 5 to Keredianie. Jeden z nich, nazywający się Cycyed Ock, pojawił się już wcześniej na ekranie – w Łotrze 1 należał do partyzantów Sawa Gerrery.


Podczas ucieczki Cassiana i Melshiego możemy dostrzec TIE Reapery, z kolei podczas pościgu za Luthenem oprócz klasycznych TIE Fighterów w akcji biorą udział TIE Bombery.


Po raz pierwszy w akcji mogliśmy zobaczyć krążownik klasy Cantwell. Statek pojawił się wcześniej na mgnienie oka w imperialnym filmie propagandowym w Hanie Solo, a także w wyciętej scenie z tego filmu. Design statku został oryginalnie stworzony na potrzeby IV Epizodu przez Colina Cantwella, któremu zawdzięcza swoją obecną nazwę.


Wyroki wydawane na Niamos dotyczyły osób o imionach Richard Stevenson (amerykański dziennikarz i autor kryminałów) oraz Keith Seymour (artysta koncepcyjny pracujący nad serialem).


Technika zmylenia promienia ściągającego chmurą odłamków odbijających wiązki w różnych kierunkach (ang. covert shroud maneuver) pojawiła się w Legendach w powieściach Timothy’ego Zahna.


Przechwycony przez IBB statek Kreegyra to GPE-7000. GPE to skrót od Galactic Power Engineering, firma ta była między innymi odpowiedzialna za podracer Mawhonica GPE-3130 z Mrocznego Widma.


Mon Mothma sugeruje mężowi uprawianie hazardu na Canto Bight – planecie z kasynami, którą mogliśmy oglądać w Ostatnim Jedi.


Cassian podejmuje decyzję o dołączeniu do Rebelii na plaży Niamos, co jest oczywiście nawiązaniem do kończącej jego życie i misję na Scarif sceny na plaży z Łotra 1.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.