Publicystyka

„The Bad Batch” S02E01-S02E03 – ciekawostki

W ciągu ostatnich kilkunastu dni na Disney+ zadebiutowały pierwsze trzy odcinki 2. sezonu Star Wars: The Bad Batch, w związku z czym postanowiliśmy powrócić do naszej tradycyjnej już serii, w której przybliżamy Wam ciekawostki i Easter eggi z nowych dzieł osadzonych w świecie Gwiezdnych wojen. Tym razem postanowiliśmy skumulować w artykule nawiązania z aż trzech epizodów, bowiem oddzielnie treści byłoby naszym zdaniem zbyt mało. Nie przedłużając, zachęcamy do lektury!

Jedenasta litera

Kiedy Omega przyswaja informacje na temat imperialnych i republikańskich statków kosmicznych na początku 1. odcinka, na jej tablecie ukazuje się kształt wahadłowca klasy Lambda. Po raz pierwszy pojazdy te pojawiły się w Powrocie Jedi i były szeroko wykorzystywane w późniejszych latach Imperium, co potwierdzają liczne seriale, gry, książki i komiksy.

Pomaluj mój świat

Być może to niewielki szczegół, ale warto zwrócić uwagę, że cała Parszywa zgraja przemalowała swoje pancerze, dodając do nich pomarańczowy motyw i kilka mniej regulaminowych elementów wyposażenia. Poprzez ten wizualny aspekt widzom sygnalizuje się mocniejsze odejście Oddziału 99 od militarystycznych korzeni na rzecz życia jako łowcy nagród.

Suweniry

Gdy Oddział 99 przybywa na spotkanie ze swoją mocodawczynią Cid, na ścianie w jej gabinecie można dostrzec hełm klona II fazy.

Warownia

Wydarzenia z odcinków 1. i 2. rozgrywają się na Serenno, czyli ojczystej planecie Hrabiego Dooku. W ramach epizodów możemy zobaczyć również wnętrze zamku Sitha i położone u jego stóp miasto. Wcześniej siedziba Dooku (wraz z jego osobistą komnatą) ukazana została w serii The Clone Wars.

„I ty, Brutusie, przeciw mnie”

W epizodzie 2. bohaterowie ścigani są przez charakterystyczne kanonierki LAAT (Low Altitude Assault Transport). Po raz pierwszy spotkaliśmy się z nimi w Ataku klonów, zaś później odgrywały istotną rolę w całych Wojnach klonów. Do czasów serii Rebelianci LAAT zostały zupełnie wyparte przez imperialne odpowiedniki.

Słuchaj uważnie

W odcinku 2. poznajemy jednego z mieszkańców Serenno, niejakiego Romara. W oryginalnym dubbingu głosu udziela mu Héctor Elizondo znany m.in. z roli Greya w filmie Długi postój na Park Avenue.

Duchy przeszłości

W odcinku 3. po raz pierwszy od czasów Zemsty Sithów spotykamy Komandora Cody’ego (przynajmniej w kontekście obowiązującego obecnie kanonu). Okazuje się, że klon nie jest przekonany, czy służenie Imperium to dla niego odpowiednia ścieżka, zaś wydarzenia ukazane w najnowszym epizodzie The Bad Batch ostateczne doprowadzają do jego dezercji z imperialnej armii. Z reakcji podczas rozmów możemy też wywnioskować, że Cody żałuje zdrady, jakiej dokonał na Obi-Wanie podczas wykonywania Rozkazu 66.

Więcej głosów

Dla widzów lubiących oryginalne dubbingi także głos Tawni Ames powinien wydać się znajomy. Okazuje się, że w jej roli słyszymy Tasię Valenzę, która wcześniej dubbingowała Shaak Ti w The Clone Wars oraz Venisę Dozę w Star Wars: Resistance.

I jeszcze więcej głosów…

Pewnie nie polubiliście gubernatora Grottona? Nic dziwnego, kto mógłby darzyć sympatią tak wypranego z honoru człowieka. Natomiast z pewnością warto polubić dubbingującego go aktora, bowiem Max Mittelman to już w pewnym sensie weteran Star Wars – słyszeliśmy go w wielu grach z tego uniwersum, w tym Battlefront, Battlefront II oraz Star Wars: The Old Republic.

Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?

W odcinku 3. pojawia się kilka typów droidów Separatystów, które najwyraźniej wciąż służą prawowitej gubernator planety Desix. Są pośród nich droidy z serii B1, Droideki, droidy-komandosi z serii BX, a także droid-dowódca z serii K2-B4.

Kim jesteś?

Chwilę przed swoją śmiercią Tawni Ames wspomina, że wraz z Miną Bonteri próbowały w imieniu Separatystów zaproponować Republice pokój, lecz traktat został odrzucony przez ówczesnego kanclerza Republiki, Sheeva Palpatine’a. Jest to nawiązanie do odcinka The Clone Wars zatytułowanego Heroes on Both Sides, w którym wspomniana Mina Bonteri, senatorka Federacji Niezależnych Systemów, próbowała zakończyć wojnę z pomocą Padmé Amidali. Jak dobrze wiemy, ich wysiłki spełzły na niczym.

Klasyk

Podczas operacji na Desix Corsshair korzysta z blastera Rangefinder. Tej samej broni używał Jango Fett w grze Bounty Hunter z 2002 roku. Co jednak ciekawsze, David W. Collins – odpowiedzialny z udźwiękowienie w The Bad Batch – potwierdził na Twitterze, że efekty wystrzałów z blastera zostały zaczerpnięte bezpośrednio ze wspomnianej gry wideo.

Ku pamięci poległych

Ostatnia konwersacja Cody’ego i Crosshaira odbywa się pod Pomnikiem Pierwszej Bitwy – został on wybudowany Centrum Operacji Militarnych na Coruscant, by uczcić pamięć klonów poległych w pierwszej bitwie o Geonosis, przedstawionej w 2. części sagi Star WarsAtaku klonów.

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.