PublicystykaSeriale

„Akolita” S01E03 („Przeznaczenie”) – ciekawostki

W środę na Disney+ zadebiutował trzeci epizod The Acolyte. Choć tym razem do czynienia mieliśmy z retrospekcją mającą wyjaśnić część wydarzeń serialu, i tak znalazło się miejsce na garść nawiązań. Jakie odniesienia dla fanów Gwiezdnych wojen tym razem ma do zaoferowania Akolita? Zapraszamy do poniższego zestawienia.

W tekście oczywiście znajdą się spoilery z odcinka Przeznaczenie. Zestaw ciekawostek z poprzednich epizodów znaleźć możecie tutaj.

Z pewnego punktu widzenia

Osha i Mae na kadrze z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

W odcinku obserwujemy wydarzenia z dzieciństwa sióstr Oshy i Mae, jednak tylko z perspektywy pierwszej. Znajduje to swoje odbicie już w tytule, który porzuca konwencję z dwóch pierwszych epizodów. Poprzednie odcinki nawiązując do wątku bliźniaczo podobnych, a mimo wszystko tak innych od siebie sióstr, nazywały się Zaginiona/Znaleziona i Zemsta/Sprawiedliwość. W przypadku Przeznaczenia błyskawicznie można stwierdzić, iż oglądamy fragment historii skupiony na tylko jednej z bohaterek.

Znajoma obca

Margarita Levieva jako Matka Koril na kadrze z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

W pierwszych dwóch epizodach Akolita mógł zwrócić uwagę dużą ilością przedstawicieli nieludzkich ras. Trzeci odcinek skupia się na stosunkowo niewielkiej społeczności, w związku z czym jest ich zauważalnie mniej. Uwagę zwraca jednak Matka Koril, która na myśl przywodzić może Dartha Maula. Oczywiście obie postaci należą do tej samej rasy – Zabraków.

Gwiezdne smakołyki

Bliźniaczki zdają się bardzo cenić sobie przysmaki nazywane galaktelkami (spice creams). Nazwa ta rzecz jasna nie jest nowością w świecie Star Wars. Wariant tej przekąski wywodzący się z systemu Cavaell znalazł się w książce z przepisami Galaxy’s Edge: The Official Black Spire Outpost Cookbook. Geneza smakołyku sięga jednak aż Legend. Jako pierwsi dowiedzieli się o nim gracze The Star Wars Roleplaying Game.

Zrodzone z Mocy…?

Z odcinka dowiadujemy się, iż Osha i Mae narodziły się na skutek nieokreślonego eksperymentu wiedźmy Aniseyi. Może to budzić skojarzenia z poczęciem Anakina Skywalkera, który również nie miał ojca. Szczegóły procesu z The Acolyte są jednak bardzo niejasne oraz są oczywiście bezpośrednim wynikiem ludzkich działań. Wybraniec zrodzony z woli Mocy pozostaje wyjątkiem w historii Galaktyki.

Midichloriany

Qui-Gon Jinn i Anakin Skywalker na kadrze z filmu Gwiezdne wojny: Mroczne widmo / Star Wars: The Phantom Menace

W jednej ze scen Torbin pobiera krew Oshy. Choć w odcinku nie otrzymujemy wyjaśnienia tego momentu, identyczny odnaleźć możemy w Mrocznym widmie. Mistrz Qui-Gon pobiera wówczas krew Anakina Skywalkera, aby zbadać poziom midichlorianów. Dzięki temu możemy stwierdzić, iż Zakon Jedi, który przedstawia nam Akolita jest bardzo zbliżony do chylącego się ku upadkowi Zakonowi z Prequeli.

Akolita Jedi

Mistrzowie Jedi Indara i Sol poddający Oshę testowi na Jedi. Kadr z odcinka serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

Bardzo podobnie przebiega zresztą także proces testowania kandydatów. Dokładnie tak jak Anakin w Mrocznym widmie, Osha otrzymuje zadanie zidentyfikowania kształtów wyświetlanych na niewidocznym dla niej ekranie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.