PublicystykaSeriale

„Akolita” S01E04/S01E05 – ciekawostki

Na przestrzeni ostatnich tygodni na Disney+ zadebiutowały dwa kolejne odcinki najnowszego serialu Star Wars. W ramach odcinków czwartego i piątego Akolita zaserwował nam przede wszystkim pobyt Jedi na planecie Khofar. Projektowi nie przeszkodziło to jednak w zaserwowaniu nam interesujących (i mniej lub bardziej oczywistych) mrugnięć okiem w kierunku fanów. Zapraszamy do zestawienia najciekawszych z nich!

Uwaga, tekst zawiera spoilery do czwartego i piątego odcinka serialu.

Kusza Kelnakki

Mistrz Jedi Kelnacca na kadrze z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

Jeżeli przyjrzymy się (jeszcze żywemu) mistrzowi Kelnacce w jego domku na Khofar zauważymy, że przy jego stoliku leży kusza, przypominająca bliźniaczo broń używaną przez Chewbaccę. Sam model jest też oczywiście jedną z najbardziej rozpoznawalnych broni, używanych przez Wookiech.

Ki-Adi-Mundi

Ki-Adi-Mundi na kadrze z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

Pojawienie się przyszłego członka prequelowej rady Jedi w czwartym odcinku serialu było dotychczas jednym z bardziej jaskrawych easter-eggów. Chociaż mistrz Jedi nie wypowiada w serialu żadnego słowa i stanowi zaledwie postać tła, tworzy ciekawy akcent spajający historię w przyszłymi wydarzeniami, ukazanymi w filmach.

Bazil

Bazil z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

Bazil jest kosmitą rasy Tynnan, który pomaga drużynie Jedi wytropić Kelnaccę. Tynnanie nie są nową rasą w uniwersum, bowiem pojawili się już w „legendarnej” książce Han Solo na krańcu gwiazd z 1979 roku.

Cortosis

Nieznajomy z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

Podczas pojedynku z rycerzami Jedi, Qimir odbija ataki mieczami świetlnymi za pomocą swojego hełmu oraz naramienników, co doprowadza do deaktywacji broni. Jak się okazuje, obydwa elementy jego garderoby zostały wykonane z metalu znanym jako cortosis, który pojawiał się już w Legendach. Co ciekawe, nowy kanon wydaje się dodawać mu także nową właściwość, bowiem podczas rozmowy Qimira i mistrza Sola okazuje się, że noszenie hełmu pozwala także na blokowanie czytania myśli oponenta przez Jedi.

Tràkata

Qimir / Nieznajomy na kadrze z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

Antagonista, którego przedstawia Akolita używa formy tràkata. To technika walki mieczem świetlnym, polegająca na szybkim wyłączaniu i włączaniu miecza świetlnego, która zadebiutowała w radiowej adaptacji cyklu Mroczne Imperium, zaś w serialu widzimy jej wykorzystywanie przez Qimira. Jest to również technika zakazana przez Jedi, do czego odnosi się Yord, wspominając w pewnym momencie o łamaniu zasad walki przez Sitha.

„Obróciłeś ją przeciwko mnie”

Hayden Christensen jako Anakin Skywalker / Darth Vader w filmie Gwiezdne wojny: Zemsta Sithów

W ostatnim odcinku serialu mamy okazję przyjrzeć się scenie, w której Mae, rozżalona odmową Oshy do ponownego zjednoczenia się z siostrą, zarzuca jej że Jedi wyprali jej mózg i „obrócili ją przeciwko niej”. Jak można podejrzewać, jest to celowa paralela do sceny z Zemsty Sithów, w której Anakin wypowiada podobne słowa w kontekście Padmé.

Dejarik

Kadr z serialu Gwiezdne wojny: Akolita / Star Wars: The Acolyte

W końcowych scenach piątego odcinka przy statku Jedi przesiaduje dwójka kosmitów, grających w mniej zaawansowaną wersję Dejarika, czyli holoszachów znanych nam od czasów Nowej Nadziei.

Temat muzyczny Kylo Rena

Kylo Ren oraz Rey Skywalker na kadrze z filmu Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

W scenie, w której Qimir leczy rany Oshy (co, swoją drogą, stanowi również nawiązanie do sequeli) możemy usłyszeć melodię, będącą tematem muzycznym Kylo Rena z ostatniej filmowej trylogii. Bardzo możliwe, że w połączeniu z dotychczasowymi informacjami z serialu jest to coraz mocniejsze sugerowanie przez twórców, że pomiędzy Oshą i Mae istnieje diada w Mocy.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.