Era Nowej Republiki

jedi_archives

Alphabet Squadron

alphabet-squadron-cover

U progu zwycięstwa w wojnie, która wydawała się trwać wiecznie, pięciu byłych pilotów Rebelii przeistacza się ze zwierzyny w łowców, by uderzyć w resztki Imperium. Osadzony po wydarzeniach z Powrotu Jedi, Alphabet Squadron przedstawia losy wyjątkowej drużyny, której każdy członek pilotuje myśliwiec innej klasy, w pocie czoła starając się zakończyć przedłużający się konflikt raz na zawsze.

 • Autor: Alexander Freed
 • Wydanie oryginalne: czerwiec 2019
 • Wydanie polskojęzyczne: brak informacji

Więzy Krwi

Nowa Republika, rządzona przez Galaktyczny Senat na planecie Hosnian Prime, przez ponad 20 lat utrzymuje pokój w galaktyce. Jednak w senacie zaczynają narastać spory, a rządom grozi impas, który może sparaliżować raczkującą demokrację. Nowe pokolenie nie pamięta już lekcji, jaką dała wojna z Imperium Galaktycznym. Leia dostrzega pęknięcia w fundamencie, które mogą zagrozić pokojowi w galaktyce…

 • Autor: Claudia Gray
 • Wydanie oryginalne: 3 maja 2016
 • Wydanie polskojęzyczne: 2 sierpnia 2017

Koniec i Początek

sw_aftermath_414df58bcda6a1853b7262f20b2abdf6

Spektakularny triumf Rebelii okazuje się gorzkim zwycięstwem. Po wygranej w bitwie o Endor powstaje Nowa Republika, a galaktyczne ludy świętują na różnych planetach. Także na Coruscant, dawnej stolicy Imperium. Kiedy znienacka pojawiają się siły wroga, miażdżąc tłum, staje się jasne, że doniesienia o końcu Imperium są przedwczesne.

Wydarzenia w książce koncentrują się na peryferyjnej planecie Akiva, gdzie rozpoczyna się tajny zjazd niedobitków Imperium służący przegrupowaniu sił i wyłonieniu nowych przywódców. Przypadkiem dowiaduje się o tym kosmiczny zwiadowca, kapitan Wedge Antilles, lecz zostaje pojmany, zanim zdąży zawiadomić dowództwo Sojuszu. Na ratunek rusza mu dawna towarzyszka broni, weteranka Norra Wexley, która powróciła na rodzinną planetę, aby wyrwać stamtąd syna. Nieoczekiwanie pod samym nosem Imperium zawiązuje się barwny sojusz dziwnych postaci – Norry, jej syna Temmina, technicznego geniusza, łowczyni nagród, snajperki Jas Amari oraz Sinjira Ratha Vellusa, nawróconego imperialnego tajnego agenta. Wszystkich łączy jeden cel – raz na zawsze wyzwolić się spod władzy Imperium.

Mon Mothma, kanclerz Nowej Republiki, marzy o demilitaryzacji i radykalnej redukcji stanu wojska. Niestety, okazuje się, że koniec wojny jest tylko początkiem nowej i walka musi trwać…

 • Autor: Chuck Wendig
 • Wydanie oryginalne: 4 września 2015
 • Wydanie polskojęzyczne: 18 listopada 2015

Koniec i Początek: Dług Życia

250px-dlug_zycia

Galaktyka się zmienia, a ponieważ spokój w niej jest możliwy, wielu ma nowe plany i marzenia. Ale dla Hana Solo oznacza to ostatni dług do spłacenia – pomoc Chewbacce w oswobodzeniu jego planety, Kashyyyk.

Tymczasem Norra Weaxley i jej towarzysze ścigają admirał Rae Sloane i pozostałą część dowództwa Imperium. Sloane, która musi cały czas strzec się tajemniczego admirała floty, stara się znaleźć sposób by ocalić Imperium przed ostatecznym upadkiem. Kiedy siły imperialne próbują odzyskać stracone pozycje, księżniczka Leia usiłuje utrzymać pokój.

Ale polowanie na Rae Sloane zostaje przerwane, kiedy znikają Han Solo i Chewbacca. Księżniczka zleca Norze, Sinjirowi, Jas i reszcie odnalezienie przemytników i wspomożenie ich w walce o wolność…

 • Autor: Chuck Wendig
 • Wydanie oryginalne: 12 lipca 2016
 • Wydanie polskojęzyczne: 15 lutego 2017

Koniec i Początek: Kres Imperium

kres imperium

Bitwa o Endor zadała ostateczny cios Imperium – wskutek porażki jego siły rozproszyły się po całej galaktyce. Mimo to pierwsze miesiące po zwycięstwie nie były dla Sojuszu Rebeliantów łatwe. Raczkująca Nowa Republika dotkliwie ucierpiała w wyniku porażającego ciosu zadanego jej przez szczątki Imperium i młody demokratyczny ustrój musiał podwoić wysiłki, by namierzyć i pojmać pozostającego w ukryciu wroga.

Najbardziej poszukiwaną zbrodniarką wojenną, obwinianą o zorganizowanie zabójczej zasadzki, jest wielka admirał Rae Sloane, zaś na czele wyprawy wysłanej na jej poszukiwanie staje była rebeliancka pilotka, Norra Wexley, przywrócona do służby na żądanie Lei. Norrą kieruje jednak w tej misji coś więcej niż tylko lojalność wobec przełożonej: spisek uknuty przez Sloane sprawił, że jej mąż stał się wbrew własnej woli zabójcą, a ona w równej mierze co sprawiedliwości, pragnie zemsty.

Jednak nie tylko Norra jest zaślepiona morderczą furią. Sloane za punkt honoru postawiła sobie wytropienie zdradzieckiego Galliusa Raksa, za którym podąża na jałową planetę Jakku. Ów geniusz zła − stojący za atakiem Imperium, który wstrząsnął galaktyką w posadach − doprowadził do momentu decydującego o jego dalszych losach. Sprytny strateg zgromadził potężną flotę i przygotowuje się do realizacji ostatecznego planu nieżyjącego Imperatora Palpatine’a. Gdy imperialna flota zbiera się na orbicie Jakku, na miejscu zjawia się również armada republikańskich statków – aby dokończyć to, co zaczęła nad Endorem. Norra i jej załoga rzucają się w sam środek krwawego starcia, które rozpęta prawdziwe piekło… i przesądzi o dalszych losach galaktyki.

 • Autor: Chuck Wendig
 • Wydanie oryginalne: 21 lutego 2017
 • Wydanie polskojęzyczne: 8 listopada 2017