Era Republiki

Thrawn Ascendancy: Chaos Rising

Odkryj historię Thrawna w Dominium Chissów za sprawą książki stanowiącej wprowadzenie do nowej, epickiej trylogii ze świata Gwiezdnych wojen pióra Timothy’ego Zahna – autora kultowych bestsellerów.

Za krawędzią galaktyki znajdują się Nieznane Regiony: chaotyczne, niezbadane i niemal nieprzebyte, z wieloma tajemnicami i zagrożeniami. W ich wirującym chaosie znajduje się Dominium, dom enigmatycznej rasy Chissów i Dziewięciu Rodzin, które nimi przewodzą. Dominium, latarnia pokoju i stabilności, zostaje zniszczone po zuchwałym ataku na stolicę Chissów, przeprowadzonym przez wrogów, którzy nie pozostawili po sobie żadnego śladu. Zaskoczone Dominium wysyła jednego ze swoich najbystrzejszych młodych oficerów wojskowych, aby pozbył się niewidocznych napastników. Rekrut urodzony bez tytułu, ale adoptowany do potężnej rodziny Mitthów i noszący imię Thrawn. Z potęgą Ekspansyjnej Floty za jego plecami i pomocą towarzysza – admirała Ar’alaniego – układanka zaczyna nabierać sensu. Ale kiedy pierwsza wyprawa Thrawna zagłębia się w niezbadany obszar kosmosu, który jego ludzie nazywają Chaosem, zdaje sobie sprawę, że powierzona mu misja nie jest tym, czym się wydaje. A zagrożenie dla Dominium dopiero się ujawnia.

 • Autor: Timothy Zahn
 • Wydanie oryginalne: 1 września 2020
 • Wydanie polskojęzyczne: brak informacji

The Clone Wars: Stories of Light and Dark

clone-wars-stories-of-light-and-dark-cover-anthology

Od Anakina do Yody, Hrabiego Dooku do Maula – ta ekscytująca antologia ponownie opowie różne najważniejsze wydarzenia z serialowych Wojen Klonów z perspektywy ulubionych bohaterów widzów – za każdą z postaci będzie odpowiadać inny znany autor.

 • Autorzy: Lou Anders, Preeti Chhibber, Zoraida Córdova, Jason Fry, Rebecca Roanhorse, Greg Van Eekhout, Tom Angleberger, E. Anne Convery, Sarah Beth Durst, Yoon Ha Lee, Anne Ursu
 • Wydanie oryginalne: 25 sierpnia 2020
 • Wydanie polskojęzyczne: brak informacji

Dooku: Jedi Lost

Star-Wars-Dooku-Jedi-Lost-audio-novel-cover

Darth Tyrannus. Hrabia Serenno. Przywódca Separatystów. Czerwony miecz świetlny, obnażowy w ciemności. Ale kim był, nim został prawą ręką Sitha? Gdy Dooku zabiega o nowego ucznia, ukryta prawda o przeszłości Lorda Sithów wychodzi na jaw.

Życie Dooku zaczęło się od jednego przywileju – urodzenia wśród kamiennych ścian rodzinnej posiadłości, orbitującej dookoła Pogrzebowego Księżyca, gdzie leżały kości jego przodków. Lecz wkrótce jego umiejętności Jedi zostały rozpoznane i zabrano go z domu, by został wytrenowany w ścieżkach Mocy przez legendarnego mistrza Yodę. Doskonaląc swoją moc, Dooku awansuje w szeregach Jedi, zaprzyjaźniając się z Jedi Sifo-Dyasem i biorąc na swojego Padawana obiecującego Qui-Gon Jinna – próbuje też zapomnieć życie, które niegdyś wiódł. Odkrywa, że przyciąga go dziwna fascynacja mistrzynią Jedi Lene Kostaną i misją, którą podjęła dla Zakonu: odnalezienie i przestudiowanie starożytnych reliktów Sithów w przygotowaniu na ostateczny powrót najbardziej śmiercionośnych przeciwników Jedi.

Uwięziony między światem Jedi, starożytnymi obowiązkami utraconego domu i ponętną potęgą reliktów, Dooku boryka się z pozostaniem po Jasnej stronie – nawet, kiedy ciemność zaczyna upadać.

 • Autor: Cavan Scott
 • Wydanie oryginalne: 30 kwietnia 2019 (jako słuchowisko), 1 października 2019 (jako książka)
 • Wydanie polskojęzyczne: brak informacji

Master and Apprentice

master-and-apprentice-novel-full-cover

Niespodziewana oferta zagraża więzi Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego, gdy dwaj Jedi zmierzają ku niepewnej przyszłości na nowej, niebezpiecznej planecie.

Jedi musi być odważnym wojownikiem, strażnikiem sprawiedliwości, uczonym w ścieżkach Mocy. Ale prawdopodobnie najważniejszym obowiązkiem Jedi jest przekazywanie dalej tego, czego sami się nauczyli. Mistrz Yoda trenował Dooku; Dooku trenował Qui-Gon Jinna; a Qui-Gon ma teraz własnego Padawana. Choć Qui-Gon mierzył się już jako Jedi z całą gamą niebezpieczeństw, to nic nie przeraziło go dotąd bardziej, niż myśl o sprawieniu zawodu swojemu Uczniowi.

Obi-Wan Kenobi darzy swojego Mistrza wielkim szacunkiem, ale ma trudności w zrozumieniu go. Dlaczego Qui-Gon tak często lekceważy prawa, które wiążą Jedi? Dlaczego ciągnie go ku starożytnym przepowiedniom Jedi, zamiast w kierunku bardziej przyziemnych problemów? I dlaczego nie poinformowano Obi-Wana, że Qui-Gon rozważa przyjęcie zaproszenia do Rady Jedi – tym bardziej, że to oznaczałoby koniec ich relacji? Najprostsza odpowiedź go przeraża: Obi-Wan zawiódł swojego Mistrza.

Gdy Jedi Rael Averross, inny były uczeń Dooku, prosi ich o wparcie w kwestii sporu politycznego, Jinn i Kenobi udają się na dwór królewski Pijal, co może być ich ostatnią wspólną misją. Coś, co powinno być prostym zadaniem, szybko okazuje się oszustwem, któremu towarzyszą wizje okrutnej katastrofy kłębiące się w głowie Qui-Gona. Kiedy wiara Qui-Gona w przepowiednię zaczyna się umacniać, wiara Obi-Wana we własnego Mistrza zostaje poddana próbie – w tym momencie pojawia się zagrożenie, które będzie wymagało od Mistrza i Ucznia współpracy na nieznanej dotąd płaszczyźnie lub zostaną oni na zawsze rozdzieleni.

 • Autor: Claudia Gray
 • Wydanie oryginalne: 16 kwietnia 2019
 • Wydanie polskojęzyczne: brak informacji

Queen’s Shadow

Queen's Shadow

Koniec jej rządów to dopiero początek…

Kiedy Padmé Amidala ustępuje ze swojej pozycji jako Królowa Naboo, jest gotowa odłożyć na bok swój tytuł i powrócić do życia poza centrum uwagi. Ku jej zaskoczeniu, nowa królowa prosi Padmé, by ta dalej służyła swojemu ludowi – tym razem w Senacie Republiki. Padmé nie jest pewna swojej nowej roli, ale nie może odrzucić takiej prośby, zwłaszcza odkąd, dzięki jej najdroższej przyjaciółce – i przynęcie – Sabé, może być w dwóch miejscach na raz. Więc, kiedy Padmé pogrąża się w polityce, Sabé wyrusza na misję drogą sercu Padmé.

Na błyszczącej stolicy-planecie Coruscant, nowi senaccy koledzy Padmé cenią sobie jej ciekawość –  i z podejrzeniem przez jej rolę w usunięciu poprzedniego kanclerza. Udając kupca na Tatooine, Sabé ma mniej zasobów, niż myślała i mniej opcji, niż potrzebuje.

Wraz z lojalnymi Padmé służkami, Padmé i Sabé muszą znaleźć drogę w zdradzieckiej polityce, przystosować się do ciągle zmieniającego się otoczenia i wykunć nową tożsamość poza cieniem królowej.

 • Autor: E. K. Johnston
 • Wydanie oryginalne: 5 marca 2019
 • Wydanie polskojęzyczne: brak informacji

Wojna rozrywa galaktykę na strzępy. Przez lata Republika i Separatyści toczyli bitwy pośród gwiazd, opracowując coraz bardziej i bardziej śmiercionośne technologie, mające zapewnić zwycięstwo ich posiadaczom. Jako członek tajnego projektu Kanclerza Palpatine’a, który zakładał budowę Gwiazdy Śmierci, Orson Krennic jest zdeterminowany, by zbudować superbroń zanim zrobią to wrogowie. Stary przyjaciel Krennica, błyskotliwy naukowiec Galen Erso, może być do tego kluczem.

Badania energetyczne Galena zwróciły uwagę zarówno Krennica jak i jego wrogów, przez co naukowiec stał się gwoździem w galaktycznym konflikcie. Po tym jak Krennic ratuje Galena, jego żonę Lyrę i córkę Jyn przed porywaczami Separatystów, rodzina Erso ma u niego potężny dług. Krennic oferuje Galenowi niepowtarzalną okazję: kontynuowania studiów naukowych, mając do dyspozycji niemal nieograniczone środki i zasoby. Podczas gdy Galen i Lyra są przekonani, że ich badania nad energią będą miały czyste i altruistyczne zastosowanie, Krennic ma inne plany, które w końcu uczynią Gwiazdę Śmierci rzeczywistością. Złapana w sidła swojego wybawcy, rodzina Erso musi rozplątać pajęczynę oszustw Krennica, by uratować siebie i całą galaktykę. 

 • Autor: James Luceno
 • Wydanie oryginalne: 15 listopada 2016
 • Wydanie polskojęzyczne: 29 marca 2017

Mroczny Uczeń

Przez lata toczył się szeroki na całą galaktykę konflikt znany jako wojny klonów. Starcie pomiędzy prawomocnym rządem Republiki Galaktycznej a Konfederacją Niezależnych Systemów zabrało życia niewypowiedzianych miliardów istnień.

Wrażliwi na Moc Jedi, od tysiącleci strzegący pokoju w galaktyce, niemalże za każdym razem są powstrzymywani przez Separatystów i ich przywódcę, lorda Sithów Hrabiego Dooku.

Ponieważ wojna zdaje się nie mieć końca, a z każdym dniem rośnie liczba ofiar, Jedi muszą rozważyć każdą opcję pozbycia się przebiegłego przeciwnika. Czy te opcje są nie do pomyślenia – a niektórzy sojusznicy zbyt niegodni zaufania – ma się jeszcze okazać…

 • Autor: Christie Golden
 • Wydanie oryginalne: 7 lipca 2015
 • Wydanie polskojęzyczne: 28 września 2016