Gry – kanon

datapad

Star Wars: Squadrons


Głównodowodzącą sił Imperium w trakcie wydarzeń ze Squadrons jest Wielka Admirał Rae Sloane – jedna z antagonistek serii książek Koniec i początek, która oficjalnie sprawowała rządy po śmierci Palpatine’a. W trakcie kampanii nadal dowodzi IGN Vigilance, który pojawia się nad Akivą w pierwszej części wspomnianej trylogii. Po bitwie o Jakku Rae Sloane powiodła resztki Imperium w głąb Nieznanych Regionów i została pierwszym liderem Najwyższego Porządku.


W imperialnym myśliwcu możemy zainstalować hologram przedstawiający Gideona Haska – jednego z bohaterów, a później antagonistów kampanii w Battlefroncie II. Jej główna bohaterka – Iden Versio – również jest wspomniana jako jeden z najcenniejszych dezerterów.


Wśród arystokratycznych rodów Imperium wymienieni są Sienarowie – rodzina zarządzająca Sienar Fleet Systems, znaną firmą produkującą uzbrojenie – oraz Vonregowie. Tych drugich znamy przede wszystkim dzięki postaci Elrika Vonrega, pilota Najwyższego Porządku z pierwszego sezonu serialu Resistance. W grze poznajemy Havinę Vonreg – jedną z pilotek Eskadry Tytan i być może matkę Elrika.


Squadrons wspomniana jest forteca Corvax, która znajduje się na Mustafarze. Ta starożytna świątynia, która jest silnie związana z historią planety, znajduje się bezpośrednio pod zamkiem Vadera i odgrywa kluczową rolę w grze VR Vader Immortal.


W jednym z dialogów pada nazwa Wyścigu Smoczej Próżni – galaktycznych zawodów o miano najlepszego pilota w galaktyce – oraz nazwisko jego zwycięzcy, Delana Vooka. Jedna z edycji wyścigu, w której Vook startował już jako mistrz, została przedstawiona w miniserii komiksowej Han Solo. Słynny szmugler wziął udział w wyścigu pod pozorem pracy dla Rebelii.


Wśród elementów kosmetycznych pojawia się hełm nazwany „Brąz Bayory”. Bayora to planeta, która pierwszy raz została wspomniana w kampanii Battlefronta II, również stworzonej przez ekipę EA Motive. Właśnie na ten świat miał udać się Lor San Tekka wraz z mapą prowadzącą do Luke’a Skywalkera.


Grupa Talus, która polowała na IGN Victorum nad Yavinem, dzieli swoją nazwę z planetą Talus. Świat z układu koreliańskiego znalazł się w kanonie za sprawą książki Tales from Vandor, a w Legendach pojawił się po raz pierwszy w książce Zasadzka na Korelii autorstwa Rogera McBride’a Allena.

Grafika obok ukazuje symboliczne przedstawienie okładu koreliańskiego.


W jednym z dialogów Thrawn wspomniany jest jako ekspert w dziedzinie malarstwa. To zresztą niejedyna wzmianka na jego temat – elementy kosmetyczne sygnalizują jego zaginięcie, którego świadkami byliśmy w finale Rebeliantów, a jeden z wisiorków, który możemy zawiesić w kokpicie, przedstawia Chimerę, czyli okręt flagowy chissańskiego admirała.


Jedna z misji Eskadry Tytan toczy się nad Hosnian Prime – ekumenopolis, które kilka lat przed trylogią Sequeli oraz w jej trakcie było stolicą Nowej Republiki, do czasu zniszczenia przez strzał z bazy Starkiller. W czasie akcji gry stolicą Nowej Republiki była Chandrila.


Równolegle z atakiem na Mon Calę resztki Imperium miały szturmować planety Onderon i Gorse. Pierwsza z nich doskonale znana jest fanom Wojen klonów – to właśnie tam po raz pierwszy poznaliśmy Sawa Gerrerę. Natomiast Gorse to główne miejsce akcji powieści Nowy świt, która stanowi prolog do serialowych Rebeliantów.


Esseles, jeden z celów misji Eskadry Szpica, to planeta mająca dłuższą historię w Legendach – od suplementów do gier RPG, przez wielokrotne wzmiankowanie m.in. w grze The Old Republic, kończąc na pojawieniu się w uznanej serii komiksowej Mroczne czasy.


Vonreg wspomina, że jej zmarli bracia latali razem ze 181. Pułkiem Imperialnych Myśliwców. W Legendach ten słynny oddział pojawił się w komiksowej serii X-Wing: Rogue Squadron napisanej przez Michaela Stackpole’a. W grze dostępne jest również malowanie pułku.


Jedną z dekoracji imperialnego kokpitu jest Medal Pięści Imperatora, który pojawił się po raz pierwszy w starej grze MMORPG Star Wars Galaxies.

W grze wspomniana jest bitwa na Bakurze, która miała miejsce po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci. To już drugie wzmiankowanie tej planety w kanonie po Star Wars: Resistance. Sam świat znany jest głównie z tytułu jednej z książek należących obecnie do Legend – Pakt na Bakurze autorstwa Kathy Tyers.


Gra zdradza nam nieznaną dotąd rolę Ajan Kloss, który był bazą głównej komórki Ruchu Oporu w Skywalker. Odrodzenie. Księżyc został pierwotnie odkryty przez zwiadowców z Alderaana i stanowił tajny punkt przerzutowy Nowej Republiki.


Wymienione są dwie największe imperialne akademie lotnicze – Skystrike oraz Carida. Tę pierwszą mogliśmy oglądać w odcinku Rebeliantów zatytułowanym The Antilles Extraction, a jej najsłynniejszym kadetem był Wedge Antilles. Z kolei do Akademii na Caridzie uczęszczali m.in. Han Solo czy Beilert Valance. Obie kilkukrotnie zostały wzmiankowane wcześniej w kanonie.


Wedle kantynowych plotek nad planetą Castilon doszło do bitwy między resztkami Imperium a Nową Republiką, wskutek której zniszczony i zatopiony został imperialny niszczyciel. Castillon to wodna planeta, będąca centrum akcji pierwszego sezonu animacji Resistance.


Niejednokrotnie tytuł przywołuje postać Tuggtara Zabójcy TIE. Ewok ten w trakcie bitwy o Endor samodzielnie sabotował całe lądowisko imperialnych TIE Fighterów.


Dowódczyni Eskadry Szpica, Kierah „Gunny” Koovah, nieraz wspomina walki o rodzinną planetę Mimban. Najpierw przy okazji Wojen klonów u boku 224. Dywizji klonów – oddział ten został wspomniany w serii Wojny klonów w odcinku Rookies, a potem (już jako oddział Imperium) pojawił się na polu bitwy na Mimban, które oglądaliśmy w Hanie Solo. Również wspomniana imperialna inwazja nadal tkwi w pamięci Gunny.


Prawdziwe imię i nazwisko Friska – trandoshańskiego pilota Eskadry Szpica – brzmi Feresk Tssat. Okazuje się więc, że Frisk wystąpił w wydanej wcześniej w tym roku powieści Shadow Fall autorstwa Alexandra Freeda, gdzie z pilotami Eskadry Alfabet rozmawia osoba nazywana Tssat. Ponadto w książkowej trylogii, której częścią jest Shadow Fall, wspomniana jest dowódczyni eskadry Yrica Quell, której losy jako pilotki Imperium mogliśmy obserwować w komiksie TIE Fighter.


Kerrill wspomina swój udział w walkach na planecie Iskalon. Świat ten został stworzony na potrzeby klasycznych komiksów od Marvela, a pierwszy raz pojawił się w 74. zeszycie serii z 1983 roku.


Gra kanonizuje kilka mało znaczących planet i obszarów galaktyki z Expanded Universe – należą do nich Cavas, Desevro, Sissubo, Merisee, mgławica Ringali oraz sektory Meram i Talcene.


Strój generał Hery Syndulli, który widzimy w grze, został zaczerpnięty z animacji LEGO pod tytułem Przygody Freemakerów. Także porucznik Valeria, która wspomniana jest przy okazji malowania Eskadry Niebieskich, pochodzi z tego serialu.


Po pierwszym starciu ze Starhawkiem IGN Overseer skacze do układu Remitik, gdzie znajduje się magazyn zarządzany przez pułkownika Gralma. Sam układ to ukłon w stronę gry TIE Fighter z 1994 roku. W wersji demo produkcji (i tylko w niej) można było wziąć udział w ataku na rebeliancką stocznię na Remitik, który poprzedzał szturm Imperium na Hoth.


Dela Meeko, bohatera kampanii Battlefronta II, często prześladowały wspomnienia masakry na Ja-bess. W Squadrons dowiedzieliśmy się, co było przyczyną tych koszmarów – Imperium spaliło żywcem grupę Rebeliantów, wykorzystując do tego baradium.


Kilka skórek odwołuje się pośrednio do Operacji Popiół – znanej między innymi z Battlefronta II oraz komiksu Rozbite Imperium – oraz wspomina, jak królowa Soruna odwdzięczyła się rebeliantom za pomoc w pokonaniu Imperium i uratowaniu Naboo.


Malowanie „Gargulec” odwołuje się do legendy Ciemnej strony o stworze potrafiącym zmieniać kształty. Można to uznać za ukłon w stronę postaci Syna z Wojen klonów, który potrafił zmieniać się w gargulca.

Następna strona – ciekawostki z Jedi: Fallen Order

1 2 3Następna strona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.