Gry – kanon

datapad

Star Wars: Squadrons


Głównodowodzącą sił Imperium w trakcie wydarzeń ze Squadrons jest Wielka Admirał Rae Sloane – jedna z antagonistek serii książek Koniec i początek, która oficjalnie sprawowała rządy po śmierci Palpatine’a. W trakcie kampanii nadal dowodzi IGN Vigilance, który pojawia się nad Akivą w pierwszej części wspomnianej trylogii. Po bitwie o Jakku Rae Sloane powiodła resztki Imperium w głąb Nieznanych Regionów i została pierwszym liderem Najwyższego Porządku.


W imperialnym myśliwcu możemy zainstalować hologram przedstawiający Gideona Haska – jednego z bohaterów, a później antagonistów kampanii w Battlefroncie II. Jej główna bohaterka – Iden Versio – również jest wspomniana jako jeden z najcenniejszych dezerterów.


Wśród arystokratycznych rodów Imperium wymienieni są Sienarowie – rodzina zarządzająca Sienar Fleet Systems, znaną firmą produkującą uzbrojenie – oraz Vonregowie. Tych drugich znamy przede wszystkim dzięki postaci Elrika Vonrega, pilota Najwyższego Porządku z pierwszego sezonu serialu Resistance. W grze poznajemy Havinę Vonreg – jedną z pilotek Eskadry Tytan i być może matkę Elrika.


Squadrons wspomniana jest forteca Corvax, która znajduje się na Mustafarze. Ta starożytna świątynia, która jest silnie związana z historią planety, znajduje się bezpośrednio pod zamkiem Vadera i odgrywa kluczową rolę w grze VR Vader Immortal.


W jednym z dialogów pada nazwa Wyścigu Smoczej Próżni – galaktycznych zawodów o miano najlepszego pilota w galaktyce – oraz nazwisko jego zwycięzcy, Delana Vooka. Jedna z edycji wyścigu, w której Vook startował już jako mistrz, została przedstawiona w miniserii komiksowej Han Solo. Słynny szmugler wziął udział w wyścigu pod pozorem pracy dla Rebelii.


Wśród elementów kosmetycznych pojawia się hełm nazwany „Brąz Bayory”. Bayora to planeta, która pierwszy raz została wspomniana w kampanii Battlefronta II, również stworzonej przez ekipę EA Motive. Właśnie na ten świat miał udać się Lor San Tekka wraz z mapą prowadzącą do Luke’a Skywalkera.


Grupa Talus, która polowała na IGN Victorum nad Yavinem, dzieli swoją nazwę z planetą Talus. Świat z układu koreliańskiego znalazł się w kanonie za sprawą książki Tales from Vandor, a w Legendach pojawił się po raz pierwszy w książce Zasadzka na Korelii autorstwa Rogera McBride’a Allena.

Grafika obok ukazuje symboliczne przedstawienie okładu koreliańskiego.


W jednym z dialogów Thrawn wspomniany jest jako ekspert w dziedzinie malarstwa. To zresztą niejedyna wzmianka na jego temat – elementy kosmetyczne sygnalizują jego zaginięcie, którego świadkami byliśmy w finale Rebeliantów, a jeden z wisiorków, który możemy zawiesić w kokpicie, przedstawia Chimerę, czyli okręt flagowy chissańskiego admirała.


Jedna z misji Eskadry Tytan toczy się nad Hosnian Prime – ekumenopolis, które kilka lat przed trylogią Sequeli oraz w jej trakcie było stolicą Nowej Republiki, do czasu zniszczenia przez strzał z bazy Starkiller. W czasie akcji gry stolicą Nowej Republiki była Chandrila.


Równolegle z atakiem na Mon Calę resztki Imperium miały szturmować planety Onderon i Gorse. Pierwsza z nich doskonale znana jest fanom Wojen klonów – to właśnie tam po raz pierwszy poznaliśmy Sawa Gerrerę. Natomiast Gorse to główne miejsce akcji powieści Nowy świt, która stanowi prolog do serialowych Rebeliantów.


Esseles, jeden z celów misji Eskadry Szpica, to planeta mająca dłuższą historię w Legendach – od suplementów do gier RPG, przez wielokrotne wzmiankowanie m.in. w grze The Old Republic, kończąc na pojawieniu się w uznanej serii komiksowej Mroczne czasy.


Vonreg wspomina, że jej zmarli bracia latali razem ze 181. Pułkiem Imperialnych Myśliwców. W Legendach ten słynny oddział pojawił się w komiksowej serii X-Wing: Rogue Squadron napisanej przez Michaela Stackpole’a. W grze dostępne jest również malowanie pułku.


Jedną z dekoracji imperialnego kokpitu jest Medal Pięści Imperatora, który pojawił się po raz pierwszy w starej grze MMORPG Star Wars Galaxies.

W grze wspomniana jest bitwa na Bakurze, która miała miejsce po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci. To już drugie wzmiankowanie tej planety w kanonie po Star Wars: Resistance. Sam świat znany jest głównie z tytułu jednej z książek należących obecnie do Legend – Pakt na Bakurze autorstwa Kathy Tyers.


Gra zdradza nam nieznaną dotąd rolę Ajan Kloss, który był bazą głównej komórki Ruchu Oporu w Skywalker. Odrodzenie. Księżyc został pierwotnie odkryty przez zwiadowców z Alderaana i stanowił tajny punkt przerzutowy Nowej Republiki.


Wymienione są dwie największe imperialne akademie lotnicze – Skystrike oraz Carida. Tę pierwszą mogliśmy oglądać w odcinku Rebeliantów zatytułowanym The Antilles Extraction, a jej najsłynniejszym kadetem był Wedge Antilles. Z kolei do Akademii na Caridzie uczęszczali m.in. Han Solo czy Beilert Valance. Obie kilkukrotnie zostały wzmiankowane wcześniej w kanonie.


Wedle kantynowych plotek nad planetą Castilon doszło do bitwy między resztkami Imperium a Nową Republiką, wskutek której zniszczony i zatopiony został imperialny niszczyciel. Castillon to wodna planeta, będąca centrum akcji pierwszego sezonu animacji Resistance.


Niejednokrotnie tytuł przywołuje postać Tuggtara Zabójcy TIE. Ewok ten w trakcie bitwy o Endor samodzielnie sabotował całe lądowisko imperialnych TIE Fighterów.


Dowódczyni Eskadry Szpica, Kierah „Gunny” Koovah, nieraz wspomina walki o rodzinną planetę Mimban. Najpierw przy okazji Wojen klonów u boku 224. Dywizji klonów – oddział ten został wspomniany w serii Wojny klonów w odcinku Rookies, a potem (już jako oddział Imperium) pojawił się na polu bitwy na Mimban, które oglądaliśmy w Hanie Solo. Również wspomniana imperialna inwazja nadal tkwi w pamięci Gunny.


Prawdziwe imię i nazwisko Friska – trandoshańskiego pilota Eskadry Szpica – brzmi Feresk Tssat. Okazuje się więc, że Frisk wystąpił w wydanej wcześniej w tym roku powieści Shadow Fall autorstwa Alexandra Freeda, gdzie z pilotami Eskadry Alfabet rozmawia osoba nazywana Tssat. Ponadto w książkowej trylogii, której częścią jest Shadow Fall, wspomniana jest dowódczyni eskadry Yrica Quell, której losy jako pilotki Imperium mogliśmy obserwować w komiksie TIE Fighter.


Kerrill wspomina swój udział w walkach na planecie Iskalon. Świat ten został stworzony na potrzeby klasycznych komiksów od Marvela, a pierwszy raz pojawił się w 74. zeszycie serii z 1983 roku.


Gra kanonizuje kilka mało znaczących planet i obszarów galaktyki z Expanded Universe – należą do nich Cavas, Desevro, Sissubo, Merisee, mgławica Ringali oraz sektory Meram i Talcene.


Stój generał Hery Syndulli, który widzimy w grze, został zaczerpnięty z animacji LEGO pod tytułem Przygody Freemakerów. Także porucznik Valeria, która wspomniana jest przy okazji malowania Eskadry Niebieskich, pochodzi z tego serialu.


Po pierwszym starciu ze Starhawkiem, IGN Overseer skacze do układu Remitik, gdzie znajduje się magazyn zarządzany przez pułkownika Gralma. Sam układ to ukłon w stronę gry TIE Fighter z 1994 roku. W wersji demo produkcji (i tylko w niej) można było wziąć udział w ataku na rebeliancką stocznię na Remitik, który poprzedzał szturm Imperium na Hoth.


Dela Meeko, bohatera kampanii Battlefronta II, często prześladowały wspomnienia masakry na Ja-bess. W Squadrons dowiedzieliśmy się, co było przyczyną tych koszmarów – Imperium spaliło żywcem grupę Rebeliantów, wykorzystując do tego baradium.


Kilka skórek odwołuje się pośrednio do Operacji Popiół – znanej między innymi z Battlefronta II oraz komiksu Rozbite Imperium – oraz wspomina, jak królowa Soruna odwdzięczyła się rebeliantom za pomoc w pokonaniu Imperium i uratowaniu Naboo.


Malowanie „Gargulec” odwołuje się do legendy Ciemnej strony o stworze potrafiącym zmieniać kształty. Można to uznać za ukłon w stronę postaci Syna z Wojen klonów, który potrafił zmieniać się w gargulca.

Star Wars Jedi: Fallen Order


Jaro-Tapal-Jedi-Fallen-Order

Mistrz Cala Kestisa – Jaro Tapal – pochodzi z rasy Lasatów. Z tej samej rasy pochodził znany z Rebeliantów Garazeb „Zeb” Orelios.


ilum-starkiller-jedi-fallen-order

Jedi: Fallen Order potwierdził krążącą od dawna fanowską teorię, jakoby Baza Starkiller znajdowała się na planecie Ilum. Wcześniej sugerowano się tym samym położeniem na mapach galaktyki, zbliżonym klimatem oraz odkryciem planety przez Najwyższy Porządek po przeszukaniu imperialnych archiwów. Teraz gra ukazała nam także ogromny przekop przez równik planety dokonany przez Imperium, co ostatecznie potwierdziło tezy fanów.


jedi-fallen-order-dark-temple-ontotho

W trakcie rozgrywki trafiamy do świątyń i grobowców starożytnej rasy Zeffo, które znajdowały się na Dathomirze, Zeffo, Kashyyyku oraz Bogano.Eno Cordova i Cere Junda odnajdują podobną świątynię podczas misji na planecie Ontotho (w serii komiksowej Jedi: Fallen Order – Dark Temple).


grievous-dathomir-jedi-fallen-order

Wspomniana wielokrotnie rzeź Sióstr Nocy została dokonana przez generała Grievousa i pokazana w 19. odcinku 4. sezonu Wojen klonów zatytułowanym Masakra. Na Dathomirze przetrwało wiele wspomnień po tamtych wydarzeniach, jak chociażby stworzona z drewna podobizna kaleeshańskiego cyborga.


fortress-inquisitorius-jedi-fallen-order

Podwodna Forteca Inkwizytorów znajduje się na księżycu Nur i leży w tym samym układzie, co wulkaniczny Mustafar, gdzie swoją siedzibę ma Darth Vader.


vader-dark-lord-of-the-sith-inquisitors.jpg

Wcześniejsze losy Dziewiątej Siostry – Inkwizytorki z rasy Dowutin, którą spotykamy na Bracce oraz Kashyyyku – mogliśmy śledzić w niektórych zeszytach serii komiksowej Vader: Dark Lord of the Sith.


rebels-obi-wan-holocron.jpg

Cere Junda w pewnym momencie udostępnia Calowi holokron z wiadomością od Obi-Wana Kenobiego, który mówi o zniszczeniu Świątyni Jedi i masakrze znanej jako Rozkaz 66. Identyczne nagranie, stworzone z wykorzystaniem dokładnie tej samej ścieżki dźwiękowej, widzieliśmy i słyszeliśmy także w animacji Star Wars: Rebelianci.


saw-gerrera-jfo.jpg

Saw Gerrera, który przez chwilę towarzyszył nam podczas misji na Kashyyyku, powinien być już doskonale znany fanom Gwiezdnych wojen. Występ w grze wypełnił okres w jego życiu, o którym nie mieliśmy pojęcia – pomiędzy Wojnami klonów Rebeliantami Łotrem 1. Co ciekawe, już w trakcie wydarzeń z Upadłego zakonu nosił charakterystyczną zbroję, w której pojawił się później.


jfo-bracca-venator

W trakcie gry możemy zauważyć całe mrowie statków z okresu Wojen klonów. Są to między innymi Venatory, kanonierki LAAT, myśliwce ARC-170, myśliwiec Jedi Eta-2, Lucrehulki Separatystów czy NR-N99 Tank Droid.


rots-yoda-chewbacca-tarfful.jpg

Podczas operacji na Kashyyyku Cal poszukuje wodza Wookieech Tarffula. Wcześniej mogliśmy zobaczyć go w Zemście Sithów, kiedy to razem z Chewbacką pomagał mistrzowi Yodzie wydostać się z planety po Rozkazie 66.


the-hu.jpg

Na samym początku gry słyszymy muzykę ulubionego zespołu Cala, zaś później ten sam utwór przygrywa nam podczas walki na arenie Pomiotów Haxionu. Choć brzmi dość egzotycznie, nie jest to utwór stworzony na potrzeby gry, tylko piosenka Black Thunder autorstwa mongolskiego zespołu metalowego The Hu.


Podczas wizji Mocy w pociągu Cal dociera do drzwi, które nie chcą się otworzyć. Gracz zmuszony jest wówczas obrócić się, przez co znajduje się na pokładzie Venatora z czasów Republiki. Jeśli jednak nadal będziemy próbować wejść w interakcję przyciskiem otwierającym przejście, to po 66 kliknięciach usłyszy Dartha Sidiousa wypowiadającego kwestię: „Execute Order 66” (pol. „Wykonać Rozkaz 66”).


jfo-kashyyyk-high-ground.jpg

W rafinerii na Kashyyyku można usłyszeć rozmowę dwóch imperialnych zwiadowców, którzy wyraźnie cieszą się z tego, że mają lepszą pozycję (ang. high ground).


otomok-medallion-rose-haysian-smelt.jpg

Jednym z materiałów dostępnych do stworzenia miecza świetlnego jest haysiański metal. To z niego był wykonany wisiorek Rose w Ostatnim Jedi, który przypominał jej o rodzinnym układzie Otomok.


cere-fortress-escape-jfo

Krzyk Cere Jundy oraz zniszczenie aparatury w sali tortur podczas jej ucieczki z Fortecy Inkwizytorów silnie przywodzą na myśl analogiczne działania Dartha Vadera po przebudzeniu z operacji w finale Zemsty Sithów.


Podczas konfrontacji z Darthem Vaderem oraz ucieczki przed nim przygrywa nam utwór Anakin’s Dark Deeds, który wcześniej pojawił się w Zemście Sithów.


jfo-yoda-yaddle.jpg

W trakcie jednego z dialogów Greez wspomina o mistrzyni Jedi Yaddle, która pochodziła z tej samej rasy, co mistrz Yoda i nawet zasiadała w Radzie Jedi (w trakcie akcji Mrocznego Widma). Greez liczył na to, że spotka się z nią, kiedy Cal odbuduje już Zakon Jedi.


cordova-cere-lightsaber-jfo.jpg

Na aktywatorze miecza Eno Cordovy znajdują się dokładnie te same glify, co w grobowcach i świątyniach Zeffo – niestety nie wiemy, co te napisy oznaczały.


ordo-eris-haxion-jfo.jpg

Sorc Tormo – przywódca Pomiotów Haxionu – pochodził z Umbary, planety doskonale znanej widzom Wojen klonów. Z kolei arena mieściła się na Ordo Eris, planetoidzie zniszczonej przez antyczną superbroń.


bane-back-spider-jfo.jpg

Niektórzy Bracia Nocy łapią w dzieciństwie pająki z gatunku grzbietnika morowca. Później oswajają je, aż zwierzęta przyzwyczajają się i stają ich wiernymi towarzyszami. Co ciekawe, same pająki zostały zaczerpnięte z należącej już do Legend gry Star Wars Galaxies.


martin-cameron-hat-jfo-ilum.jpg

W świątyni na Ilum można trafić na miejsce medytacji i kapelusz należący dawniej do mistrza Jedi Mar Ti Kam’rona. Jest to hołd oddany zmarłemu ojcu projektanta poziomów Jedi: Fallen OrderMartinowi Cameronowi.


jocasta-nu.jpg

Kiedy Eno Cordova odkrył Sanktuarium na Bogano, doznał wizji Mocy przedstawiającej upadek Zakonu Jedi i triumf Ciemnej strony. Nikt nie uwierzył w jego słowa, oprócz Naczelnej Archiwistki Jocasty Nu, od której dostał holokron z listą dzieci wrażliwych na Moc. Sama Jocasta pojawiała się m.in. w filmach, serialu Wojny klonów i komiksach, kiedy to mierzyła się z Darthem Vaderem i sama planowała wskrzeszenie Zakonu.


Battlefront II


operation-yellow-moon-moving-target-bf2.jpg

Podczas przemykania po statku rebeliantów w pierwszej misji gry Star Wars: Battlefront II (2017) główna bohaterka – Iden Versio – jest świadkiem przemowy admirała Ackbara. Fortel, o którym wspomina, mający miejsce w sektorze Corva, polegający na odciągnięciu uwagi Imperium od floty Sojuszu gromadzącej się nad Sullust, jest częścią Operacji Żółty Księżyc i został opisany w książce Ruchomy cel autorstwa Jasona Fry’a oraz Cecila Castelucciego.


cantina-band

W trybie multiplayer w grze Star Wars: Battlefront II na mapie Tatooine – Mos Eisley – kiedy wejdziemy do kantyny, w jednym z boksów możemy uruchomić hologram z grającym zespołem muzycznym. Jest to ta sama kapela, która przygrywa w tej kantynie w Nowej nadziei.


star-wars-rogue-one-star-destroyer

Podczas misji na planecie Fondor w kampanii gry Battlefront II jesteśmy zmuszeni do obrony gwiezdnego niszczyciela o nazwie „Nieugięty”. Jest to dokładnie ten sam okręt, który stacjonował nad Jedha City w Łotrze 1.


naboo-star-skiff

Latając nad Mos Eisley w trybie multiplayer w grze Star Wars: Battlefront II, można zauważyć statek Naboo Star Skiff, który pojawia się w Zemście Sithów. To nim Padmé poleciała na Mustafar, by odwieść Anakina od przejścia na Ciemną stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.