Gry – Legendy

datapad

bandon-maul-sidious-bane-english-meaning.jpg

Darth Bandon – znany z gry Star Wars: Knights of the Old Republic – we wczesnej fazie życia studiował nauki Jedi, jednak później porzucił je na rzecz Ciemnej Strony. Słowo „porzucić” to w języku angielskim „abandon” i właśnie stąd wzięło się imię owego Sitha. Nie jest to zresztą jedyny przypadek, kiedy miano Mrocznego Lorda zostało zaczerpnięte z tego języka. „Maul” znaczy pokiereszować, „insidious” – od którego wzięło się imię Palpatine’a – oznacza podstępnego oraz pozornie niewinnego, zaś „bane” to zguba.


KOTOR 2

Oś fabularna gry Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords powstała na długo, zanim w ogóle zaczęto pracować nad jej pierwszą odsłoną. Dzięki temu studio Obsidian mogło płynnie przejąć pałeczkę po BioWare i rozpocząć pracę nad drugą częścią natychmiast po premierze pierwszego KotOR-a.


Rogue Squadron

Misje kultowej gry Star War: Rogue Squadron (1998) osadzone są pomiędzy wydarzeniami z IV i V Epizodu Gwiezdnych wojen.


Star_Wars_Dark_Forces

Pierwotnie głównym bohaterem gry Star Wars: Dark Forces miał być Luke Skywalker, a sama gra miała przedstawiać przygody młodego Jedi, bazując na materiale filmowym. Twórcy zorientowali się jednak, że doskonale znana wszystkim historia nie będzie zbyt interesująca i ograniczy im pole do popisu. Dlatego opracowano zupełnie nową fabułę z nowym bohaterem – Kyle’em Katarnem. Nie przeszkodziło to jednak w nawiązywaniu w grze do Nowej nadziei.


jan-ors-kyle-katarn.jpg

Przewodnikiem i partnerką Kyle’a Katarna była Jan Ors. Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę, że jedną z misji Katarna w grze Dark Forces jest wykradnięcie planów Gwiazdy Śmierci, to zorientujemy się, że imię głównej bohaterki filmu Łotr 1 – Jyn Erso – zostało zainspirowane personaliami rebelianckiej pilotki.

Co ciekawe, w grze Jedi Knight: Dark Forces II przerywniki fabularne były scenami nagrywanymi z udziałem prawdziwych aktorów. Była to popularna praktyka w czasach, gdy tytuł debiutował na rynku (1997 r.). Powyższe zdjęcie pochodzi właśnie z jednego z takich przerywników – w rolę Kyle’a Katarna wcielił się Jason Court, zaś Jan Ors zagrała Angela Harry.


kyle-katarn-blaster-bryar

Nazwa ulubionego blastera Kyle Katarna – pistoletu Bryar – wzięła się od imienia angielskiego kompozytora i muzyka Gavina Bryarsa.


star-wars-battlefront-II-ewok-mode-tall

W Star Wars: Dark Forces natrafimy na dwa odniesienia do Ewoków – oba bardzo dobrze ukryte. Pierwsze to napis na ścianie głoszący „Ewoks suck” (ang. „Ewoki są beznadziejne”). Drugie to pomieszczenie, w którym możemy znaleźć (i wedle uznania zastrzelić) Ewoka z przytroczoną do nogi więzienną kulą.


lucas-1024x521

George Lucas zetknął się z grą Star Wars: Dark Forces dopiero podczas imprezy z okazji premiery tytułu. Jak się okazało, nie był zachwycony tym, co zobaczył na ekranie. Ostro skrytykował fakt, że zabija się w niej oficerów. Tłumaczył później, że w filmach specjalnie ubrał szturmowców w hełmy, aby pozbawić widzów wrażenia, że giną ludzie. Z kolei oficerowie w grze twarze mieli odsłonięte, przez co byli zbyt ludzcy.


kassar_kosciusko-rpg

Na potrzeby papierowej gry RPG The Star Wars Roleplaying Game z 1987 roku stworzono postać inspirowaną polską historią. Kassar Kosciusko, bo o nim mowa, był pochodzącym z gatunku Tarro zabójcą oraz członkiem wywiadu Sojuszu Rebeliantów.


valley-of-the-jedi

Dolina Jedi na planecie Ruusan, której w grze Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II poszukuje Kyle Katarn, to to samo miejsce, które powstało w zakończeniu książki Darth Bane: Droga Zagłady w wyniku użycia bomby myśli Sithów.


emperor-kyle-df2.jpg

W kanonicznym zakończeniu Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II Jan Ors przeżywa, zaś Kyle po pokonaniu Jereca uwalnia z Doliny Jedi duchy uwięzionych tam istot. W zakończeniu niekanonicznym, po Ciemnej stronie Mocy, Katarn zabija Jan oraz Jereca i ogłasza się nowym Imperatorem Szczątków Imperium, po czym rozbija Republikę.


star-wars-jedi-knight-dark-forces-ii-front-cover

Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II to jedyna gra z serii, w której nie pojawiają się żadne postacie bądź lokacje znane z filmowej sagi.


weegee.jpg

Kyle Katarn otrzymuje na Sulonie miecz świetlny od droida WeeGee. Jeśli zdecydujemy się go zabić (co trochę potrwa, gdyż dysponuje większym paskiem życia nawet od Jereca), uruchomi się specjalna wersja monologu Qu Rahna, zaś Kyle już nieodwołalnie podda się Ciemnej stronie.


BattlefrontBespin

W grze Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith istnieje ukryty poziom. Wcielamy się w nim w Luke’a Skywalkera podczas jego wizyty na Bespinie, znanej z V Epizodu sagi.


Star_Wars_droids

Podczas misji na ulicach Kataraasii w grze Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith, jeśli będziemy podążać za jednym z droidów protokolarnych, zaprowadzi on nas do pomieszczenia pełnego tańczących droidów.


cantina-band-star-wars

Muzykę, którą słyszymy w kantynie na Nar Shaddaa w grze Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, możemy kojarzyć z kantyny w Mos Eisley z Nowej nadziei.


Billy_Dee_Williams_Lando

W grze Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast głos postaci Lando podłożył Billy Dee Williams, czyli aktor wcielający się w Calrissiana w Oryginalnej Trylogii.


thx-1138-lucas.jpg

Kod, którym w grze Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast wywołujemy Eskadrę Łotrów, możemy przetłumaczyć z aurabeshu, w wyniku czego otrzymamy THX. Jest to nawiązanie do jednego z pierwszych filmów George’a Lucasa THX 1138 z 1971 roku.


ben-kenobi-tatooine-scum.gif

Lando Calrissian, jeden z bohaterów gry Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast, nazywa Nar Shaddaa „wretched hive of scum and villainy”. Tego samego określenia w stosunku do Mos Eisley użył Ben Kenobi w Nowej nadziei.


chewie-db_2c0efea2

W napisach końcowych do gry Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy, w sekcji poświęconej aktorom dubbingującym, widzimy „Chewbacca – Himself”, co oznacza, że głos Chewiemu podkładał… on sam.


jaden atton

Pierwotnie główny bohater gry Jedi Academy miał nazywać się Atton Rand. Ostatecznie zmieniono jego imię na Jaden Korr, zaś postać imieniem Atton trafiła do gry Knights of the Old Republic II – The Sith Lords.


Power of the dark side

W niekanonicznym zakończeniu gry Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy, w którym to bohater zakończył przygodę po Ciemnej Stronie Mocy, Jaden zabija Rosha na Taspirze. Następnie na Korribanie zmuszony jest walczyć zarówno z uczniami Akademii, jak i Mrocznymi Jedi, zaś finałowy pojedynek toczy ze swoim mistrzem, Kyle’em Katarnem, którego w ostatniej chwili ratuje Skywalker. Po wygranej walce Korr przejmuje dowodzenie nad gwiezdnym niszczycielem, a Kyle wyrusza na jego poszukiwania.


jedi-outcast-desann

W pierwotnej wersji scenariusza gry Jedi Outcast Kyle Katarn miał zabić Tavion podczas pojedynku na Bespinie. Twórcy postanowili jednak zachować ją przy życiu, gdyż było to bardziej odpowiednim zachowaniem dla Kyle’a, a w dodatku umożliwiało jej występ w potencjalnym sequelu, co finalnie miało miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.