Książki i komiksy – kanon

datapad

Jednym z ostatnich klonów wyhodowanych na Kamino był TX-828 „Torrent”. Gdy w roku 19 BBY zakończyła się wojna w Separatystami, a Republika została przekształcona w Imperium Galaktyczne, większość żołnierzy-klonów została zwolniona ze służby ze względu na swój podeszły wiek, który spowodowany był przyspieszonym starzeniem. Jednakże TX-828 był dużo młodszy od swoich braci i nie zdążył wziąć udziału w żadnej poważniejszej operacji okresu Wojen klonów, dzięki czemu pozostał w służbie w ramach imperialnej armii. Jeszcze przed bitwą o Yavin trafił pod rozkazy Alecii Beck z Imperialnego Biura Bezpieczeństwa. Historię „Torrenta” możecie poznać w młodzieżowej powieści Smuggler’s Run: A Han Solo & Chewbacca Adventure.


Z powieści Thrawn: Sojusze dowiadujemy się, że niektóre dzieci z rasy Chissów wykazują wrażliwość na Moc, która z wiekiem słabnie. W kulturze Chissów dar ten nazywa się Trzecim Okiem, zaś jego użytkownika określa się mianem ozyly-esehembo, co znaczy… sky-walker.


Powieść Master & Apprentice przywołuje postać Dartha Wrenda, antycznego lorda Sithów walczącego z Zakonem Jedi. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że był on uznany za zmarłego, ale po pewnym czasie powrócił, by dalej toczyć swoje wojny. Wzmianka ta stanowi dowód, że Palpatine nie jest pierwszym Sithem w kanonie Star Wars, który miał szansę „zmartwychwstać”, by raz jeszcze sięgnąć po władzę nad galaktyką.


Jak dowiadujemy się z książki Master & Apprentice, z każdej swojej wyprawy Qui-Gon Jinn przywoził jakiś pamiątkowy przedmiot, którym ozdabiał swoje komnaty w Świątyni Jedi na Coruscant.


Prawdopodobnie przed Kanclerzem Finisem Valorumem (na zdjęciu) urząd ten sprawowała Togrutanka imieniem Kirames Kaj.


W książce Master & Apprentice Claudii Gray pojawiają się dwa odniesienia do innej z jej książek – podobnie jak w Więzach krwi,pojawia się tu mocne wino Port w Sztormie, zaś jedna z dawnych misji Qui-Gon Jinna miała miejsce na Riosie, czyli rodzinnej planecie Ransolma Casterfo.


Przed Anakinem Skywalkerem najstarszą osobą przyjętą do Zakonu Jedi był Rael Averros, liczący sobie wówczas 5 lat. Był to wyjątkowy przypadek – nawet 3-letni Obi-Wan Kenobi uważany był za stosunkowo dojrzałe dziecko, jak na rozpoczęcie treningu.


Okładka pierwszego zeszytu miniserii Vader: Dark Visions wcale nie jest oryginalnym designem. Został on zaczerpnięty od figurki Vadera, pochodzącej z wydawanej przez Hasbro linii Force Battlers, która promowała Zemstę Sithów.


adventures-anakin-vader-mask

W 13. zeszycie Star Wars Adventures, w historii zatytułowanej Intermission, Anakin oraz Padmé mierzą się z sekretną agentką Separatystów – aktorką Rishą Synatą. W pewnym momencie Risha zagazowuje salę teatralną, przez co Anakin zmuszony jest użyć maski przeciwgazowej, która w połączeniu z czarną peleryną bardzo upodabnia go do Vadera. W tej samej historii możemy również ujrzeć plakat jednej ze sztuk, na którym Risha pozuje w stylu nawiązującym do Luke’a z jednego z plakatów Nowej nadziei.


holdo-purple-hair-morogian-snap-plant

W komiksie Age of Resistance Special wyjaśniono, skąd wziął się charakterystyczny fioletowy kolor włosów wice-admirał Holdo. Niezbędny barwnik Amilyn własnoręcznie pozyskiwała z rośliny zwanej morogian snap plant. Co ciekawe, w tym samym komiksie bohaterka wykonała podobny manewr, co w Ostatnim Jedi – będąc pod wpływem wiązki ściągającej gwiezdnego niszczyciela, nakazała przyspieszenie korwety Candor, dzięki czemu udało jej się przebić na wylot przez wrogi okręt i uciec.


star-wars-57-american-gothic.jpg

Okładka 57. numeru komiksowej serii Star Wars jest nawiązaniem do obrazu American Gothic autorstwa amerykańskiego malarza Granta Wooda.


first_order_by_stuarthughe-d9xq72i

Wedle informacji zawartych w kilku książkach Nowego kanonu, jedną z głównych przyczyn wzrostu znaczenia Szczątków Imperium (znanych później jako Najwyższy Porządek) była decyzja o demilitaryzacji i zredukowaniu floty Nowej Republiki o 90% względem stanu z czasów Galaktycznej wojny domowej.
Decyzja o demilitaryzacji zapadła jeszcze za panowania kanclerz Mon Mothmy, kilka miesięcy po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci nad Endorem. Rozbrajanie miało rozpocząć się, gdy tylko pozostałości imperialnej marynarki w znanej przestrzeni zostaną całkowicie wyeliminowane. Jedynie Księżniczka Leia Organa i niewielka grupa senatorów Galaktycznego Senatu była przeciwko takim krokom, rozumiejąc, że Imperium z flotą kilku tysięcy okrętów wciąż stanowi zagrożenie dla galaktycznego pokoju. Tak narodził się Ruch Oporu, finansowany z prywatnych środków Księżniczki.


loststarscover

W kanonicznej książce Utracone Gwiazdy pióra Claudii Gray jedna z baz Sojuszu Rebeliantów mieści się na planecie pozbawionej nazwy. Znana jest ona jedynie jako numer 5251977. Jeśli odczytamy ten kod jako amerykański zapis daty, otrzymamy 25 maja 1977 roku, czyli dzień premiery Nowej Nadziei, wówczas znanej jeszcze jako Star Wars.


skywalker-luke-tatooine

Z komiksu Skywalker atakuje dowiadujemy się, że znajomi z Tatooine przezywali Luke’a „Wormie”. Ten sam pseudonim możemy usłyszeć z ich ust w usuniętych scenach do Nowej nadziei.


jar-jar

Pod koniec Galaktycznej Wojny Domowej Jar Jar Binks powrócił na Naboo, jednak został wygnany przez swój lud. Został zmuszony do życia na ulicach Theed, gdzie jako klaun zabawiał sieroty wojenne, szukające rodzin zastępczych (zob. Star Wars: Kres Imperium).


TheLastJediConceptArt4

Drzewo rosnące na Ahch-To to uneti. Ten sam gatunek rósł na placach w Świątyni Jedi na Coruscant, zaś z komiksu Rozbite Imperium dowiadujemy się, że tuż po bitwie o Endor Luke oraz matka Poe Damerona – Shara Bey – wykradli dwa drzewa uneti z imperialnego magazynu na Vetine. Jedno drzewko Skywalker zabrał ze sobą, drugie podarował Sharze, która zasadziła je przy swoim domu na Yavinie IV.


shaak-ti.jpg

W komiksie Walka na Księżycu Przemytników Luke jest zmuszony przez Grakkusa Hutta do otwarcia holokronów. Jeden z nich należy do mistrzyni Jedi Shaak-Ti. Najprawdopodobniej to ten, który stworzyła tuż przed swoją śmiercią z rąk Vadera.


Sana-Starros

Podczas swoich burzliwych przygód Han chciał odegrać się na jednym z przemytników, który oszukiwał innych na przyprawie. By stworzyć przykrywkę dla włamania, zaaranżował na Stenness swój ślub z Saną Starros. Kiedy Sana nakryła Solo razem z Leią jakiś czas później, dawne wydarzenia wzbudziły niemałe komplikacje… Ostatecznie jednak wszystko się wyjaśniło.


hwk-290-katarn

Model statku (HWK-290), którym latali Jan Ors oraz Kyle Katarn, znajduje się w kanonie. Pojawił się on w jednym z zeszytów komiksowej serii Star Wars: Kanan.


kix-ct-6116-sidan-ithano-tfa.jpg

Ostatnim żyjącym klonem był CT-6116, znany również jako Kix. Tuż po tym, jak odkrył sekret chipów, które później były odpowiedzialne za Rozkaz 66, został porwany przez Hrabiego Dooku i pozostawiony w hipostazie. Został wybudzony dopiero 50 lat później przez grupę piratów pod dowództwem Sidona Ithano, do których zresztą dołączył. Sam Sidon pojawił się w kantynie Maz Kanaty w Przebudzeniu Mocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.