Epizody I-III

datapad


clone-trooper

Podczas tworzenia prequelowej trylogii Star Wars (Mroczne Widmo, Atak Klonów i Zemsta Sithów) nie wykonano fizycznie ani jednego pancerza klonów, w przeciwieństwie do oryginalnej trylogii, w której wszystkie kostiumy stworzone były ręcznie (wtedy głównie ze względu na ograniczone możliwości techniczne). W Gwiezdnych Wojnach: Przebudzeniu Mocy postanowiono pójść staromodnym torem i każdy kostium wykonany był tradycyjną metodą, nie zaś renderowany komputerowo.


starwarszemstasithowcovers

Tytuł III EpizoduZemsta Sithów – to zmodyfikowana wersja roboczego tytuły, jaki nadano VI części – Powrotowi Jedi. Oryginalnie tytuł ostatniej części oryginalnej trylogii brzmiał Zemsta Jedi, lecz George Lucas zdecydował o zmianie nazwy, ponieważ uznał, że zemsta nie jest odpowiednią postawą dla Rycerzy Jedi.


star_wars_episode_7_ewan_mcgregor

Ewan McGregor podszedł do roli Obi-Wana Kenobiego bardzo poważnie. Tak bardzo zależało mu na dobrym zagraniu Mistrza Jedi, że wielokrotnie przestudiował niemal wszystkie filmy, w których grał Alec Guinnes (Obi-Wan w oryginalnej trylogii). Chciał w ten sposób jak najlepiej oddać styl wypowiedzi, mimikę i akcent oryginalnego Kenobiego.


brodo_asogi_delegation-1536x864-647038005478

Rasa E.T. istnieje w uniwersum Gwiezdnych Wojen. W Mrocznym Widmie, w scenie zgłoszenia przez Królową Amidalę wotum nieufności dla Kanclerza Valoruma, w pewnym momencie można dostrzec rasę istot bardzo przypominających słynnego kosmitę z filmu reżyserii Stevena Spielberga. Okazuje się, że w istocie są to ci sami obcy, których przedstawiciela poznajemy w filmie o małym kosmicie. George Lucas wykonał w ten sposób gest w stronę Spielberga, który jest jego serdecznym przyjacielem. Reżyser E.T. zamieścił z resztą w swoim filmie Easter Eggi z Gwiezdnych Wojen.


hayden-christensen-star-wars-episode-8-anakin-skywalker-ghost

Hayden Christensen jest jedynym aktorem w historii Gwiezdnych Wojen, który nie miał wpływu na wygląd miecza świetlnego używanego przez bohatera, w którego się wcielał. Powód takiej decyzji był dość prozaiczny – po prostu musiał być to miecz wręczony przez Obi-Wana Kenobiego Luke’owi Skywalkerowi w Gwiezdnych Wojnach: Nowej Nadziei.


anakin_skywalker_slaughters_tusken_raiders

Gdy Anakin zabija tuskenów po śmierci swojej matki w Gwiezdnych Wojnach: Ataku Klonów, w tle sceny słychać głos Mistrza Qui-Gon Jina. Nie jest to dzieło przypadku. Jak twierdzi oficjalny kanon, Qui-Gon już tedy objawił się jako Duch Mocy, próbując powstrzymać Skywalkera przed zgubnym w skutkach aktem zemsty. Jego wysiłki jednak zawiodły.


attack-of-the-clones

Trwające 142 minuty Gwiezdne Wojny: Atak Klonów, to najdłuższa istniejąca część Gwiezdnej Sagi. Nie pobiło ich nawet Przebudzenie Mocy, liczące sobie „jedynie” 135 minut.


lead_large

Mało brakowało, aby 10-letni Han Solo pojawił się w Gwiezdnych Wojnach: Zemście Sithów. Przyszły szmugler miał wystąpić w sekwencji na planecie Kashyyyk, jako wychowanek Chewbacci, który miał pomóc Mistrzowi Yodzie w wytropieniu Generała Grievousa na planecie Utapau. Ostatecznie z pomysłu zrezygnowano.


star-wars-movie-facts

Komunikator, którego Qui-Gon Jin używał w Mrocznym Widmie, wykonany był z przerobionej damskiej golarki Gillette.


jar-jar

Roboczy tytuł drugiej części prequelowej trylogii brzmiał: „Wielka Przygoda Jar Jara”.


hayden-christiansen-star-wars-episode-iii-revenge-of-the-sith

Podczas nagrywania scen walki mieczami świetlnymi w Gwiezdnych Wojnach: Ataku Klonów, Hayden Christensen często odruchowo naśladował odgłosy zderzających się mieczy. Przestał, gdy George Lucas żartobliwie zasugerował, że spece od efektów dźwiękowych pewnie poradzą sobie lepiej z tym zadaniem.


Geonosis1

Atak Klonów, którego budżet produkcyjny wyniósł około 120 mln USD, był do niedawna najdroższym wyprodukowanym filmem ze świata Star Wars. Zmieniło się to po premierze Przebudzenia Mocy, którego łączny budżet opiewał na 200 mln.


Count-Dooku_4f552149

Choć Hrabia Dooku jest wymieniony w napisach otwierających jako główny antagonista II Epizodu, pojawia się on dopiero w 76 minucie filmu.

Reklamy