Epizody IV-VI

datapad

star-wars-wojtek-siudmak

Stworzony w 1978 roku plakat Gwiezdnych wojen autorstwa Wojtka Siudmaka – polskiego artysty mieszkającego obecnie we Francji. Choć plakat nie został ostatecznie wykorzystany do promocji Star Wars, to dzięki niemu w 1995 roku Wojtka poproszono o przygotowanie serii ilustracji dla francuskojęzycznych książek z uniwersum odległej galaktyki.


jabba-animatronics

Kukła hutta Jabby z Powrotu Jedi była animowana przez sześć różnych osób jednocześnie.


tantive-anh-posters

W kokpicie miniatury statku Tantive IV powstałej na potrzeby Nowej Nadziei twórcy umieścili miniaturowy plakat filmu oraz zdjęcie modelki Playboya.


David_Prowse_vader_super

W kostiumie Dartha Vadera było na tyle gorąco, że David Prowse nosił pod nim tylko koszulkę i spodenki. Często zdarzało się również, że od ciepła wizjery hełmu zaparowywały, przez co aktor prawie nic nie widział.


bantha-elephant.jpg

Banthy w Oryginalnej Trylogii były grane przez przebrane słonie indyjskie.


Beckett_Chewie_Solo

Gra w dejarika z Nowej Nadziei była stworzona za pomocą animacji poklatkowej.


salacious-crumb-rotj.jpg

Imię małpki Jabby zostało wymyślone przez lalkarza Phila Tippetta. Pewnego razu udał się on razem z resztą ekipy odpowiedzialnej za kukiełki na lunch mocno zakrapiany alkoholem. Kiedy już z niego wracali, Phil był zmuszony zawiązać buty, jednak przejęzyczył się i zamiast powiedzieć „Wait a minute, guys, while I tie my shoelaces” zmienił ostatnie słowo na „soolacious”. Idea się przyjęła, a później Lucas dodał jeszcze nazwisko na cześć jednego z artystów komiksowych i tak oficjalnie małpka dostała imię Salacious Crumb.


gpvoe

Szkielet Wielkiego Smoka Krayt (ang. Greater Krayt Dragon), który C-3PO mija na Tatooine w Gwiezdnych Wojnach: Nowej Nadziei, pozostawiono po zdjęciach do filmu na pustyni w Tunezji, gdzie nagrywana była scena. Gdy wiele lat później ekipa filmowa powróciła w to samo miejsce, by nagrywać seny do Gwiezdnych Wojen: Ataku Klonów, szkielet wciąż leżał dokładnie w tym samym miejscu, jedynie nieco przysypany piaskiem.


24eb05ba00000578-2920541-image-a-13_1421869904750

Podczas nagrywania Nowej Nadziei aktorzy często skarżyli się na małomówność Georga Lucasa i nieprecyzyjne wskazówki ze strony reżysera, ograniczające się do zdawkowego „szybciej!” lub „intensywniej!”. Pewnego razu, gdy Lucas zachorował na gardło, ekipa postanowiła zrobić mu prezent w postaci tablicy z uchwytem, na której napisano wymienione wyżej słowa.


boringconversation

Harrison Ford nigdy nie nauczył się swojej kwestii do konwersacji przez interkom w bloku więziennym, która miała miejsce w Gwiezdnych Wojnach: Nowej Nadziei. Cała rozmowa znana nam z filmu była improwizacją aktora, gdyż uznał on, że tak przeprowadzona wyjdzie bardziej naturalnie.


garbage_compactor_326382702

Po nagraniu sceny z Nowej Nadziei, w której Luke, Leia, Han i Chewbacca wylądowali w wilgotnym zsypie na śmieci, niemal cała ekipa filmowa skarżyła się na niesamowity smród, jaki wydzielało przemoczone futro Wookieego.


empire1_featured_photo_gallery

Aby zapobiec wyciekowi scenariusza V Epizodu Gwiezdnych Wojen, w jego oficjalnej wersji Vader miał powiedzieć do Luke’a, że Obi-Wan zabił jego ojca. O faktycznym kształcie owej kwestii wiedzieli tylko reżyser i scenarzysta, a Mark Hamill i James Earl Jones dowiedzieli się o różnicy na chwilę przed nagraniem sceny.


darth-vader-in-the-empire-strikes-back-1

Słowo „vader” w języku holenderskim oznacza „ojciec”.


Rebel Alliance

Pełna nazwa Sojuszu Rebeliantów to Sojusz dla Przywrócenia Republiki (ang. Alliance to Restore the Republic).


endorstriketeamcapture

Gdy nagrywano sceny Bitwy o Endor w Gwiezdnych Wojnach: Powrocie Jedi, zniszczono wiele drzew w kalifornijskim lesie, gdzie odbywały się zdjęcia. Filmowcy z Lucasfilm otrzymali na to pozwolenie od władz stanowych.


chewbacca

Głos Chewbacci to elektroniczna mieszanka dźwięków wydawanych przez: lwa, borsuka i niedźwiedzia.


luke-skywalker-evil-pic

Luke Skywalker pierwotnie miał nosić nazwisko Starkiller. Uznano jednak, że stanowiłoby ono zbyt duży spoiler dla zakończenia filmowej sagi.


Har­ri­son Ford nie był pierw­szym wybo­rem do roli Hana Solo. Geo­rge Lucas wcze­śniej rozpatry­wał w tej roli m.in. Kurta Rus­sella, Nicka Nolte’a, Chri­sto­phera Wal­kera i… Ala Pacino. Ten ostatni odrzu­cił rolę, ponieważ nie zro­zu­miał sce­na­riu­sza.


Lucasindiana

Postać Chewbacci zainspirowała suczka Georga Lucasa, Indiana. Także od niej wzięło się imię słynnego poszukiwacza skarbów z filmów reżyserii Stevena Spielberga – Indiany Jonesa.


iUoDx

Podczas sce­ny ucieczki przez pole aste­roid w Gwiezdnych Wojnach: Impe­rium Kontrata­kuje w kosmiczne głazy wcie­liły się… but i ziem­niak. Podobno była to zemsta speców od efek­tów spe­cjal­nych, ziry­to­wa­nych zachowaniem George’a Lucasa, który co chwilę zmie­niał kon­cep­cję owego ujęcia.


star-wars-oscars_article_story_large

Nowa Nadzieja zgarnęła najwięcej statuetek na gali Oscarów w 1978 roku. Przy 10 nominacjach otrzymała aż 6 Oscarów.


Yoda_Monkey_Twitter_Star_Wars

Wedle pierwszych koncepcji Gwiezdnych Wojen, Mistrza Yodę miała zagrać… małpa.


d91e13e6e545d0277cbe2d13284908b1

Odgłosy wydawane przez miecze świetlne to mieszanka dźwięków buczenia starego odbiornika TV oraz projektora filmowego.


2tvt3h2ze7py

Przed nagraniami do Nowej Nadziei na tunezyjskiej pustyni, Alec Guinness przebrał się w kostium Obi-Wana i przez pewien czas tarzał się w piasku. Wszystko po to, by jego szaty faktycznie wyglądały na należące do człowieka, który spędził wiele lat pośród suchych pustkowi.