Epizody IV-VI

datapad

Numer seryjny zgniatarki śmieci z Nowej nadziei – 3263827 – był ówczesnym numerem telefonu Marka Hamilla. Aktor sam wpadł na pomysł użycia akurat takiego ciągu cyfr, chcąc, aby numer został gdzieś na zawsze uwieczniony.


John Williams po raz pierwszy w Gwiezdnych wojnach wykorzystał chór w Imperium kontratakuje. Zainspirowany został syrenim śpiewem i składał się wyłącznie z damskich głosów – można go usłyszeć, kiedy Sokół Millennium zbliża się do Miasta w Chmurach. Jest to subtelne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem, jakie czeka tam na bohaterów.


Cylindry na plecach zbroi szturmowców to pozostałość po bardzo wczesnych planach na przedstawienie armii Imperium, pochodzących ze szkiców Ralpha McQuarriego. Pierwotnie „wiadrogłowi” mieli być wyposażeni w miecze świetlne, a wspomniane cylindry miały służyć do noszenia broni.


Reżyser Powrotu Jedi – Richard Marquand – pojawia się w swoim filmie. Wciela się w rolę żołnierza Imperium, którego AT-ST zostaje napadnięte przez Chewbackę i Ewoki (na zdjęciu po lewej stronie).


IG-88, łowca nagród z Imperium kontratakuje, został zbudowany z różnych części stanowiących dekorację kantyny w Nowej nadziei.


star-wars-wojtek-siudmak

Widzicie tu stworzony w 1978 roku plakat Gwiezdnych wojen autorstwa Wojtka Siudmaka – polskiego artysty mieszkającego obecnie we Francji. Choć plakat nie został ostatecznie wykorzystany do promocji Star Wars, to dzięki niemu w 1995 roku Wojtka poproszono o przygotowanie serii ilustracji dla francuskojęzycznych książek z uniwersum odległej galaktyki.


jabba-animatronics

Kukła Hutta Jabby z Powrotu Jedi była animowana przez sześć różnych osób jednocześnie.


tantive-anh-posters

W kokpicie modelu statku Tantive IV, który powstał na potrzeby Nowej nadziei, twórcy umieścili miniaturowy plakat filmu oraz zdjęcie modelki Playboya.


David_Prowse_vader_super

W kostiumie Dartha Vadera było na tyle gorąco, że David Prowse nosił pod nim tylko koszulkę i spodenki. Często zdarzało się również, że od ciepła na wizjerach hełmu zbierała się para, przez co aktor prawie nic nie widział.


bantha-elephant.jpg

Banthy w Oryginalnej Trylogii były grane przez przebrane słonie indyjskie.


Beckett_Chewie_Solo

Gra dejarik z Nowej nadziei była stworzona za pomocą animacji poklatkowej.


salacious-crumb-rotj.jpg

Imię małpki Jabby zostało wymyślone przez lalkarza Phila Tippetta. Pewnego razu udał się on razem z resztą ekipy odpowiedzialnej za kukiełki na lunch mocno zakrapiany alkoholem. Kiedy już z niego wracali, Phil był zmuszony zawiązać buty, jednak przejęzyczył się i zamiast powiedzieć „Wait a minute, guys, while I tie my shoelaces” zmienił ostatnie słowo na „soolacious”. Idea się przyjęła, a później Lucas dodał jeszcze nazwisko na cześć jednego z artystów komiksowych i tak oficjalnie małpka dostała imię Salacious Crumb.


c-3po-krayt-dragon

Szkielet Wielkiego smoka krayt (ang. Greater Krayt Dragon), który C-3PO mija na Tatooine w Gwiezdnych wojnach: Nowej nadziei, pozostawiono po zdjęciach do filmu na pustyni w Tunezji, gdzie nagrywana była scena. Gdy wiele lat później ekipa filmowa powróciła w to samo miejsce, by nagrywać seny do Gwiezdnych wojen: Ataku klonów, szkielet wciąż leżał dokładnie w tym samym miejscu, jedynie nieco przysypany piaskiem.


c-3po-george-lucas

Podczas nagrywania Nowej nadziei aktorzy często skarżyli się na małomówność Georga Lucasa i nieprecyzyjne wskazówki ze strony reżysera, ograniczające się do zdawkowego „szybciej!” lub „intensywniej!”. Pewnego razu, gdy Lucas zachorował na gardło, ekipa postanowiła zrobić mu prezent w postaci tablicy z uchwytem, na której napisano wymienione wyżej słowa.


boring-conversation-han-solo

Harrison Ford nigdy nie nauczył się swojej kwestii do konwersacji przez interkom w bloku więziennym, która miała miejsce w Gwiezdnych wojnach: Nowej nadziei. Cała rozmowa znana nam z filmu była improwizacją aktora, gdyż uznał on, że tak przeprowadzona wyjdzie bardziej naturalnie.


garbage_compactor_326382702

Po nagraniu sceny z Nowej nadziei, w której Luke, Leia, Han i Chewbacca wylądowali w wilgotnym zsypie na śmieci, niemal cała ekipa filmowa skarżyła się na niesamowity smród, jaki wydzielało przemoczone futro Wookiee’ego.


darth-vader-luke-bespin

Aby zapobiec wyciekowi scenariusza V części Gwiezdnych wojen, w jego oficjalnej wersji Vader miał powiedzieć do Luke’a, że Obi-Wan zabił jego ojca. O faktycznym kształcie owej kwestii wiedzieli tylko reżyser i scenarzysta, a Mark Hamill i James Earl Jones dowiedzieli się o różnicy na chwilę przed nagraniem sceny.


darth-vader-in-the-empire-strikes-back

Słowo „vader” w języku holenderskim oznacza „ojciec”.


Rebel-Alliance-star-wars

Pełna nazwa Sojuszu Rebeliantów to Sojusz dla Przywrócenia Republiki (ang. Alliance to Restore the Republic).


endorstriketeamcapture

Gdy nagrywano sceny Bitwy o Endor w Gwiezdnych wojnach: Powrocie Jedi, zniszczono wiele drzew w kalifornijskim lesie, gdzie odbywały się zdjęcia. Filmowcy z Lucasfilm otrzymali na to pozwolenie od władz stanowych.


chewbacca

Głos Chewbacki to elektroniczna mieszanka dźwięków wydawanych przez lwa, borsuka i niedźwiedzia.


luke-skywalker-evil-pic

Luke Skywalker pierwotnie miał nosić nazwisko Starkiller. Uznano jednak, że stanowiłoby ono zbyt duży spoiler dla zakończenia filmowej sagi.


Har­ri­son Ford nie był pierw­szym wybo­rem do roli Hana Solo. Geo­rge Lucas wcze­śniej rozpatry­wał w tej roli m.in. Kurta Rus­sella, Nicka Nolte’a, Chri­sto­phera Wal­kera i… Ala Pacino. Ten ostatni odrzu­cił rolę, ponieważ nie zro­zu­miał sce­na­riu­sza.


George-Lucas-indiana

Postać Chewbacki zainspirowała suczka Georga Lucasa, Indiana. Także od niej wzięło się imię tytułowego poszukiwacza skarbów z serii Indiana Jones w reżyserii Stevena Spielberga, który jest serdecznym przyjacielem Lucasa.


star-wars-episode-v-asteroids

Podczas sce­ny ucieczki przez pole aste­roid w Gwiezdnych wojnach: Impe­rium kontrata­kuje w kosmiczne głazy wcie­liły się… but i ziem­niak. Podobno była to zemsta speców od efek­tów spe­cjal­nych, ziry­to­wa­nych zachowaniem George’a Lucasa, który co chwilę zmie­niał kon­cep­cję owego ujęcia.


star-wars-oscars-a-new-hope

Nowa nadzieja zgarnęła najwięcej statuetek na gali Oscarów w 1978 roku. Przy 10 nominacjach otrzymała aż 6 Oscarów.


Yoda_Monkey_Twitter_Star_Wars

Wedle pierwszych koncepcji scenariusza Gwiezdnych wojen, mistrza Yodę miała zagrać… małpa.


lightsaber-star-wars

Odgłosy wydawane przez miecze świetlne to mieszanka dźwięków buczenia starego odbiornika TV oraz projektora filmowego.


Alec-Guinness-Star-Wars

Przed nagraniami do Nowej nadziei na tunezyjskiej pustyni, Alec Guinness przebrał się w kostium Obi-Wana i przez pewien czas tarzał się w piasku. Wszystko po to, by jego szaty faktycznie wyglądały na należące do człowieka, który spędził wiele lat pośród suchych pustkowi.

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.