Epizody IV-VI

datapad


gpvoe

Szkielet Wielkiego Smoka Krayt (ang. Greater Krayt Dragon), który C-3PO mija na Tatooine w Gwiezdnych Wojnach: Nowej Nadziei, pozostawiono po zdjęciach do filmu na pustyni w Tunezji, gdzie nagrywana była scena. Gdy wiele lat później ekipa filmowa powróciła w to samo miejsce, by nagrywać seny do Gwiezdnych Wojen: Ataku Klonów, szkielet wciąż leżał dokładnie w tym samym miejscu, jedynie nieco przysypany piaskiem.


24eb05ba00000578-2920541-image-a-13_1421869904750

Podczas nagrywania Nowej Nadziei aktorzy często skarżyli się na małomówność Georga Lucasa i nieprecyzyjne wskazówki ze strony reżysera, ograniczające się do zdawkowego „szybciej!” lub „intensywniej!”. Pewnego razu, gdy Lucas zachorował na gardło, ekipa postanowiła zrobić mu prezent w postaci tablicy z uchwytem, na której napisano wymienione wyżej słowa.


boringconversation

Harrison Ford nigdy nie nauczył się swojej kwestii do konwersacji przez interkom w bloku więziennym, która miała miejsce w Gwiezdnych Wojnach: Nowej Nadziei. Cała rozmowa znana nam z filmu była improwizacją aktora, gdyż uznał on, że tak przeprowadzona wyjdzie bardziej naturalnie.


garbage_compactor_326382702

Po nagraniu sceny z Nowej Nadziei, w której Luke, Leia, Han i Chewbacca wylądowali w wilgotnym zsypie na śmieci, niemal cała ekipa filmowa skarżyła się na niesamowity smród, jaki wydzielało przemoczone futro Wookieego.


empire1_featured_photo_gallery

Aby zapobiec wyciekowi scenariusza V Epizodu Gwiezdnych Wojen, w oficjalnej jego wersji Vader miał powiedzieć do Luke’a, że Obi-Wan zabił jego ojca. O faktycznym kształcie owej kwestii wiedzieli tylko reżyser i scenarzysta, a Mark Hamill i James Earl Jones dowiedzieli się o różnicy na chwilę przed nagraniem sceny.


darth-vader-in-the-empire-strikes-back-1

Słowo „vader” w języku holenderskim oznacza „ojciec”.


rebel-alliance-790x494

Pełna nazwa Sojuszu Rebeliantów, to Sojusz dla Przywrócenia Republiki (ang. Alliance to Restore the Republic).


endorstriketeamcapture

Podczas nagrywania scen Bitwy o Endor w Gwiezdnych Wojnach: Powrocie Jedi, zniszczono wiele drzew w kalifornijskim lesie, gdzie odbywały się zdjęcia. Filmowcy z Lucasfilm otrzymali na to pozwolenie od władz stanowych.


chewbacca

Głos Chewbacci to elektroniczna mieszanka dźwięków wydawanych przez: lwa, borsuka i niedźwiedzia.


luke-skywalker-evil-pic

Luke Skywalker pierwotnie miał nosić nazwisko Starkiller. Uznano jednak, że stanowiłoby ono zbyt duży spoiler dla zakończenia filmu.


Har­ri­son Ford nie był pierw­szym wybo­rem do roli Hana Solo. Geo­rge Lucas wcze­śniej rozpatry­wał w tej roli m.in. Kurta Rus­sella, Nicka Nolte, Chri­sto­phera Wal­kera i… Ala Pacino. Ten ostatni odrzu­cił rolę, ponieważ nie zro­zu­miał sce­na­riu­sza.


Lucasindiana

Postać Chewbacci zainspirowała suczka Georga Lucasa, Indiana. Także od niej wzięło się imię słynnego poszukiwacza skarbów – Indiany Jonesa.


iUoDx

Podczas sce­ny ucieczki przez pole aste­roid w Gwiezdnych Wojnach: Impe­rium Kontr­ata­kuje, w kosmiczne głazy wcie­liły się… but i ziem­niak. Podobno była to zemsta speców od efek­tów spe­cjal­nych, ziry­to­wa­nych zachowaniem George’a Lucasa, który co chwilę zmie­niał kon­cep­cję owego ujęcia.


star-wars-oscars_article_story_large

Nowa Nadzieja zgarnęła najwięcej statuetek na gali Oscarów w 1978 roku. Przy 10 nominacjach otrzymała aż 6 Oscarów.


Yoda_Monkey_Twitter_Star_Wars

Wedle pierwszych koncepcji Gwiezdnych Wojen Mistrza Yodę miała zagrać… małpa.


d91e13e6e545d0277cbe2d13284908b1

Odgłosy wydawane przez miecze świetlne, to mieszanka dźwięków buczenia starego odbiornika TV oraz projektora filmowego.


2tvt3h2ze7py

Przed nagraniami do Nowej Nadziei na tunezyjskiej pustyni, Alec Guinness przebrał się w kostium Obi-Wana i przez pewien czas tarzał się w piasku. Wszystko po to, by jego szaty faktycznie wyglądały na należące do człowieka, który spędził wiele lat pośród suchych pustkowi.

Reklamy