Epizody IV-VI

datapad

Cylindry na plecach zbroi szturmowców to pozostałość po bardzo wczesnych planach na przedstawienie armii Imperium, pochodzących ze szkiców Ralpha McQuarriego. Pierwotnie „wiadrogłowi” mieli być wyposażeni w miecze świetlne, a wspomniane cylindry miały służyć do noszenia broni.

Reżyser Powrotu Jedi – Richard Marquand – pojawia się w swoim filmie. Wciela się w rolę żołnierza Imperium, którego AT-ST zostaje napadnięte przez Chewbackę i Ewoki (na zdjęciu po lewej stronie).

IG-88, łowca nagród z Imperium kontratakuje, został zbudowany z różnych części stanowiących dekorację kantyny w Nowej nadziei.

star-wars-wojtek-siudmak
Widzicie tu stworzony w 1978 roku plakat Gwiezdnych wojen autorstwa Wojtka Siudmaka – polskiego artysty mieszkającego obecnie we Francji. Choć plakat nie został ostatecznie wykorzystany do promocji Star Wars, to dzięki niemu w 1995 roku Wojtka poproszono o przygotowanie serii ilustracji dla francuskojęzycznych książek z uniwersum odległej galaktyki.

jabba-animatronics
Kukła Hutta Jabby z Powrotu Jedi była animowana przez sześć różnych osób jednocześnie.

tantive-anh-posters
W kokpicie modelu statku Tantive IV, który powstał na potrzeby Nowej nadziei, twórcy umieścili miniaturowy plakat filmu oraz zdjęcie modelki Playboya.

David_Prowse_vader_super
W kostiumie Dartha Vadera było na tyle gorąco, że David Prowse nosił pod nim tylko koszulkę i spodenki. Często zdarzało się również, że od ciepła na wizjerach hełmu zbierała się para, przez co aktor prawie nic nie widział.

bantha-elephant.jpg
Banthy w Oryginalnej Trylogii były grane przez przebrane słonie indyjskie.

Beckett_Chewie_Solo
Gra w dejarika z Nowej nadziei była stworzona za pomocą animacji poklatkowej.

salacious-crumb-rotj.jpg
Imię małpki Jabby zostało wymyślone przez lalkarza Phila Tippetta. Pewnego razu udał się on razem z resztą ekipy odpowiedzialnej za kukiełki na lunch mocno zakrapiany alkoholem. Kiedy już z niego wracali, Phil był zmuszony zawiązać buty, jednak przejęzyczył się i zamiast powiedzieć „Wait a minute, guys, while I tie my shoelaces” zmienił ostatnie słowo na „soolacious”. Idea się przyjęła, a później Lucas dodał jeszcze nazwisko na cześć jednego z artystów komiksowych i tak oficjalnie małpka dostała imię Salacious Crumb.

gpvoe
Szkielet Wielkiego Smoka Krayt (ang. Greater Krayt Dragon), który C-3PO mija na Tatooine w Gwiezdnych wojnach: Nowej nadziei, pozostawiono po zdjęciach do filmu na pustyni w Tunezji, gdzie nagrywana była scena. Gdy wiele lat później ekipa filmowa powróciła w to samo miejsce, by nagrywać seny do Gwiezdnych wojen: Ataku klonów, szkielet wciąż leżał dokładnie w tym samym miejscu, jedynie nieco przysypany piaskiem.

24eb05ba00000578-2920541-image-a-13_1421869904750
Podczas nagrywania Nowej nadziei aktorzy często skarżyli się na małomówność Georga Lucasa i nieprecyzyjne wskazówki ze strony reżysera, ograniczające się do zdawkowego „szybciej!” lub „intensywniej!”. Pewnego razu, gdy Lucas zachorował na gardło, ekipa postanowiła zrobić mu prezent w postaci tablicy z uchwytem, na której napisano wymienione wyżej słowa.

boringconversation
Harrison Ford nigdy nie nauczył się swojej kwestii do konwersacji przez interkom w bloku więziennym, która miała miejsce w Gwiezdnych wojnach: Nowej nadziei. Cała rozmowa znana nam z filmu była improwizacją aktora, gdyż uznał on, że tak przeprowadzona wyjdzie bardziej naturalnie.

garbage_compactor_326382702
Po nagraniu sceny z Nowej nadziei, w której Luke, Leia, Han i Chewbacca wylądowali w wilgotnym zsypie na śmieci, niemal cała ekipa filmowa skarżyła się na niesamowity smród, jaki wydzielało przemoczone futro Wookieego.

empire1_featured_photo_gallery
Aby zapobiec wyciekowi scenariusza V części Gwiezdnych wojen, w jego oficjalnej wersji Vader miał powiedzieć do Luke’a, że Obi-Wan zabił jego ojca. O faktycznym kształcie owej kwestii wiedzieli tylko reżyser i scenarzysta, a Mark Hamill i James Earl Jones dowiedzieli się o różnicy na chwilę przed nagraniem sceny.

darth-vader-in-the-empire-strikes-back-1
Słowo „vader” w języku holenderskim oznacza „ojciec”.

Rebel Alliance
Pełna nazwa Sojuszu Rebeliantów to Sojusz dla Przywrócenia Republiki (ang. Alliance to Restore the Republic).

endorstriketeamcapture
Gdy nagrywano sceny Bitwy o Endor w Gwiezdnych wojnach: Powrocie Jedi, zniszczono wiele drzew w kalifornijskim lesie, gdzie odbywały się zdjęcia. Filmowcy z Lucasfilm otrzymali na to pozwolenie od władz stanowych.

chewbacca
Głos Chewbacki to elektroniczna mieszanka dźwięków wydawanych przez lwa, borsuka i niedźwiedzia.

luke-skywalker-evil-pic
Luke Skywalker pierwotnie miał nosić nazwisko Starkiller. Uznano jednak, że stanowiłoby ono zbyt duży spoiler dla zakończenia filmowej sagi.

Har­ri­son Ford nie był pierw­szym wybo­rem do roli Hana Solo. Geo­rge Lucas wcze­śniej rozpatry­wał w tej roli m.in. Kurta Rus­sella, Nicka Nolte’a, Chri­sto­phera Wal­kera i… Ala Pacino. Ten ostatni odrzu­cił rolę, ponieważ nie zro­zu­miał sce­na­riu­sza.

Lucasindiana
Postać Chewbacki zainspirowała suczka Georga Lucasa, Indiana. Także od niej wzięło się imię słynnego poszukiwacza skarbów z filmów reżyserii Stevena Spielberga – Indiany Jonesa.

iUoDx
Podczas sce­ny ucieczki przez pole aste­roid w Gwiezdnych wojnach: Impe­rium kontrata­kuje w kosmiczne głazy wcie­liły się… but i ziem­niak. Podobno była to zemsta speców od efek­tów spe­cjal­nych, ziry­to­wa­nych zachowaniem George’a Lucasa, który co chwilę zmie­niał kon­cep­cję owego ujęcia.

star-wars-oscars_article_story_large
Nowa nadzieja zgarnęła najwięcej statuetek na gali Oscarów w 1978 roku. Przy 10 nominacjach otrzymała aż 6 Oscarów.

Yoda_Monkey_Twitter_Star_Wars
Wedle pierwszych koncepcji scenariusza Gwiezdnych wojen, mistrza Yodę miała zagrać… małpa.

d91e13e6e545d0277cbe2d13284908b1
Odgłosy wydawane przez miecze świetlne to mieszanka dźwięków buczenia starego odbiornika TV oraz projektora filmowego.

Alec-Guinness-Star-Wars
Przed nagraniami do Nowej nadziei na tunezyjskiej pustyni, Alec Guinness przebrał się w kostium Obi-Wana i przez pewien czas tarzał się w piasku. Wszystko po to, by jego szaty faktycznie wyglądały na należące do człowieka, który spędził wiele lat pośród suchych pustkowi.