Epizody VII-IX

datapad

Przebudzenie Mocy


rs_1024x683-151214034644-1024-carrie-fisher-ellen-degeneres-star-wars-tickets-121415
Carrie Fisher i Ellen DeGeneres (znana w USA prowadząca talk-show) rozdawały bilety na Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy wystylizowane na Księżniczkę Leię, stojąc na poboczu ruchliwej trasy i zatrzymując jadących kierowców.

star-wars-the-force-awakens-home-video-header
Pierwotna nazwa VII Epizodu brzmiała Shadow of the Empire (Cień Imperium).

305ea
Obraz powyżej przedstawia oficjalny herb Nowej Republiki, wprowadzony w ramach nowego kanonu Gwiezdnych wojen.

poe_dameron_resistance_base
Po tym, jak Oscar Issac (Poe Dameron) został zatrudniony do roli w Przebudzeniu Mocy, opowiedział J.J. Abramsowi o swoim wujku – wielkim fanie Gwiezdnych Wojen. Abrams wraz z Oscarem zorganizowali dla wuja aktora całodniową wizytę na planie zdjęciowym, a pod koniec dnia reżyser, ku zaskoczeniu zarówno wujka oraz samego artysty, zaproponował temu pierwszemu pomniejszą rolę w filmie. Mężczyzna zgodził się bez wahania i zagrał jednego z mieszkańców osady na planecie Jakku, która ukazana była na samym początku filmu.

kenny-baker-r2d2
Przebudzenie Mocy to pierwszy film w historii Star Wars, w którym Kenny Baker nie zagrał R2-D2. Figuruje za to w napisach końcowych, jako „konsultant ds. R2-D2”.

image_update_53e3b44464c981b3_1361452908_9j-4aaqsk
Mark Hamill przyznał, że na kilka lat przed premierą Przebudzenia Mocy zjadł lunch z Georgem  Lucasem, podczas którego reżyser z nonszalancją oznajmił aktorowi, że kolejna trylogia Star Wars nakręcona zostanie przez koncern Disney. Lucas zaproponował Hamillowi ponowne wcielenie się w rolę Luke’a Skywalkera, dając jednocześnie do zrozumienia, że jeśli aktor nie wyrazi chęci, to skrypty Luke’a zostaną po prostu wykreślone ze scenariusza, a sama postać będzie uśmiercona. Mark bez zastanowienia zgodził się przyjąć rolę, udając jednak, że absolutnie mu na tym nie zależy, by Lucas nie zorientował się, jak ważny dla aktora jest ponowny powrót do świata Star Wars.

636024232796146791-1508356323_youtube-com-2
Produkcja pierwszych sześciu części Gwiezdnych Wojen kosztowała łącznie około 411,5 mln dolarów. Dla porównania, koszt produkcji samego Przebudzenia Mocy, to nieco ponad 245 mln dolarów.

JJAbramsMichaelOrchestra
Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem J.J. Abramsa, dla którego nie komponował Michael Giacchino. Za to Łotr 1 jest pierwszym filmem w uniwersum Star Wars, którego muzyka nie została skomponowana przez Johna Williamsa (komponował Michael Giacchino).

george-lucas-has-seen-star-wars-tfa
George Lucas przyznał, że miał mieszane uczucia wybierając się na premierę Przebudzenia Mocy. Stwierdził, że czuł się podczas filmu, jakby był na weselu byłej żony.

NEL6KeRttOQhPO_1_b
Harrison Ford podobno popłakał się, gdy pierwszy raz obejrzał Przebudzenie Mocy.

star-wars-7-the-force-awakens-rey-standup-6-tall-bc-101086
Strój Rey zainspirowany został pierwszymi koncepcjami wyglądu Luke’a Skywalkera, których autorem był Ralph McQuarrie (w trakcie produkcji pierwszej części oryginalnej trylogii zakładano, że Luke miał być kobietą). Można powiedzieć, że bohaterka Przebudzenia Mocy jest inkarnacją pierwowzoru Skywalkera.

before-star-wars-john-boyega-used-to-be-a-stock-photo-model
John Boyega i Daisy Ridley mieli zakaz rozmawiania z kimkolwiek o otrzymaniu ról w Przebudzeniu Mocy. Boyega jednak nie poradził sobie najlepiej z utrzymaniem tego faktu w tajemnicy i pochwalił się swoim osiągnięciem taksówkarzowi, gdy wracał z rozmowy w Lucasfilmie.

r2
Wygląd droida BB-8 zainspirowany został pierwszymi koncepcjami R2-D2 autorstwa Ralpha McQuarriego.

John-Boyega-Finn-Wallpaper-Star-Wars-7
Pierwotnie John Boyega odgrywał swoje kwestie w filmie z naturalnym dla siebie brytyjskim akcentem. Później obaj z J.J. Abramsem stwierdzili, że akcent ten nie pasuje do odgrywanej przez Boyegę roli i aktor bez kłopotu „przestawił się” na amerykański.

c91298a85fe9e619_AvatarTitanic
Przebudzenie Mocy to trzeci film w historii kina – po Titanicu i Avatarze – którego przychody przekroczyły próg 2 miliardów dolarów.

christiephasma
Wygląd pancerza Kapitan Phasmy zainspirowany został pierwszym koncepcjami stroju Kylo Rena.

Rey - Kira
Pierwotnie główna bohaterka nazywała się Kira, a jej bliskim kompanem był Sam. Ostatecznie imiona te zmieniono na Rey i Finn. Jednak pomysł na żeńską bohaterkę o tym imieniu przetrwał i w lekko zmienionej formie (Qi’ra) zagościł w Hanie Solo.

jakku concept 1
Jakku była przez twórców nazywana „Planetą złomiarzy”. Nie zawsze był to jednak pustynny glob, który kojarzy nam się z Tatooine i początkiem wielkiej przygody. Wczesne koncepty przedstawiały wizję planety bagnistej, a ogromna ilość wraków imperialnych maszyn porośniętych bujną roślinnością miała budzić skojarzenia z gatunkiem post-apokalipsy.

Luke's Hand
Powstały trzy pomysły na scenę otwierającą Epizod VII. Pierwsza zakładała dosłowną kalkę sceny z Nowej nadziei, tylko z innymi statkami. Druga, która była blisko znalezienia się w finalnej wersji filmu, to widok lecącej w przestrzeni kosmicznej odciętej dłoni Luke’a zaciśniętej na mieczu. Ostatnia z nich, to scena rozstrzelania i wyrzucenia przez śluzę bandy rebeliantów przez tzw. Neoimperium. Zajście to miało przekonać Finna do dezercji.

Dantooine
Baza nowego Imperium miała mieścić się w miejscu starej bazy rebeliantów na Dantooine, którą Leia wspomina w czwartym epizodzie.

Star-Wars-Episode-The-Force-Awakens-X-Wing-Artwork-By-Jerry
Nowy wygląd X-Wingów został zaczerpnięty ze starych prac uznanego w środowisku Gwiezdnych Wojen grafika Ralpha McQuarriego. Ponadto w trakcie produkcji wykonano szkice K- oraz J-Wingów, które jak dotąd nie znalazły się w kanonie.

rogueone-darthvader-castle-conceptart
W trakcie debaty nad siedzibą „głównego złego”, którym nie był wówczas Kylo Ren, a Zabójca Jedi, padł pomysł stworzenia zamku Vadera. Koncept porzucono, aczkolwiek, jak dobrze wiemy, trafił on do Łotra 1. Twórcy jednak bardzo chcieli, żeby jakiś zamek w epizodzie się pojawił, więc zdecydowali się, że będzie on siedzibą księżniczki Lei. Kiedy jednak i ten pomysł również odrzucono, postanowiono, że w zamku będzie mieściła się kantyna Maz Kanaty.

death-star-endor-hologram-map-shield-generator
Podczas produkcji pojawiło się też kilka konceptów, które były bardzo dziwne i to zapewne z powodu ich odmienności nie ujrzeliśmy ich w filmie. Jeden z nich zakładał, że szczątki Gwiazdy Śmierci spadły do zbiornika wodnego na Endorze, bądź jego księżycu znanym nam z Powrotu Jedi. W trakcie filmu miała pojawić się scena podwodnego lotu Sokołem Millennium do wieży Imperatora, aby znaleźć ukrytą tam mapę prowadzącą do Luke’a Skywalkera. Inna scena miała przedstawić Kirę (Rey), która z kokpitu swojego X-Winga rozcina mieczem świetlnym gwiezdne niszczyciele. Kolejny koncept przedstawiał superbroń Nowej Republiki, Młot Bojowy. Była to masywna konstrukcja o kształcie młota, zdolna przebić się przez pole ochronne wokół planety i wypuścić statki już po drugiej stronie.
Reklamy

Ostatni Jedi


Luke Skywalker stojący naprzeciw maszyn kroczących w Ostatnim Jedi to nawiązanie do analogicznego wydarzenia z bitwy o Coruscant z komiksu Mroczne Imperium.

last-jedi-rose-tico-irvin-kershner-quote
Kwestia Rose Tico, którą wypowiada do Finna podczas bitwy na Crait: „That’s how we’re gonna win. Not fighting what we hate. Saving what we love”, jest parafrazą słów reżysera Imperium Kontratakuje, Irvina Kershnera. Cytat ten pojawił się w książce Once Upon a Galaxy autorstwa Alana Arnolda, skąd też zaczerpnął go reżyser Epizodu VIII, Rian Johnson.

DJ
Benicio Del Toro, który w Ostatnim Jedi gra postać znaną jako DJ, już wcześniej niemal pojawił się w innej gwiezdnowojennej produkcji. Aktor miał zagrać Dartha Maula w Gwiezdnych Wojnach: Mrocznym Widmie, jednak zrezygnował z roli, gdy okazało się, że George Lucas wykreślił większość kwestii antagonisty.

kenny-baker-r2d2-image
VIII Epizod to pierwszy film w świecie Star Wars, przy produkcji którego nie był zatrudniony Kenny Baker, odtwarzający droida R2-D2 w Oryginalnej Trylogii. Jego rolę przejął Jimmy Vee, po tym, jak Baker zmarł w sierpniu 2016 roku.

space bear
Roboczy tytuł Ostatniego Jedi brzmiał „Kosmiczny Niedźwiedź” (ang. „Space Bear”).

leiahololastjedi
Żadne sceny odegrane przez Carrie Fisher nie zostały wycięte z The Last Jedi po jej śmierci.

lukecovert
Po przeczytaniu scenariusza Ostatniego Jedi, Mark Hamill stwierdził, że kompletnie nie zgadza się z wizją, jaką Rian Johnson (reżyser) miał względem Luke’a Skywalkera. Gdy wyraził swoje niezadowolenie, dodał również, że mimo wszystko zrobi wszystko co w jego mocy, by odegrać przygotowaną dla niego rolę. Dużo później, już po zakończeniu nagrań do filmu, Hamill oznajmił, że jednak się pomylił, a historia Luke’a została ukazana świetnie, czego nie dostrzegł podczas czytania scenariusza.

carrie-fisher-death
Jak twierdzi serwis imdb.com, po napisach końcowych Ostatniego Jedi ma pojawić się wideo oddające hołd zmarłej w zeszłym roku Carrie Fisher. Jeśli okaże się to prawdą, będzie to pierwszy film w historii Gwiezdnych Wojen, który będzie posiadał scenę po napisach.
[AKTUALIZACJA] Będąc już po premierze filmu, wiemy, że plotki o materiale wideo okazały się nieprawdziwe. Na końcu Ostatniego Jedi pojawia się jedynie napis z dedykacją dla zmarłej aktorki.

rian_johnson
Reżyser VIII Epizodu, Rian Johnson, pierwotnie miał zająć się produkcją Przebudzenia Mocy, lecz ostatecznie zdecydowano, że pracę nad pierwszą częścią nowej trylogii przejmie J.J. Abrams.

The Last Jedi plakat
Postacie na finalnym plakacie filmu ułożone są w taki sposób, by wspólnie tworzyły kształt maski Dartha Vadera.

The_force_awakens_openig_crawl
Zwrot „Ostatni Jedi” pojawia się w napisach otwierających Przebudzenia Mocy. To pierwszy przypadek w historii sagi Star Wars, gdy tytuł jednego z filmów pojawia się w napisach innego.

prince harry and william star wars
Brytyjscy książęta, William i Harry, pojawili się w The Last Jedi jako szturmowcy Najwyższego Porządku.

rey-and-luke-star-wars-the-last-jedi
Kiedy rozpoczęły się nagrania do The Last JediDaisy Ridley zabrała na plan filmowy swojego ojca, który jest ponoć zapalonym fanem Star Treka (pomimo faktu, że jego córka gra w Gwiezdnych Wojnach). Gdy ojciec Ridley spotkał Marka Hamilla, z ust tego pierwszego padło pytanie: „To kogo właściwie grasz w filmie?”. Aktorka przyznała, że nie była pewna, czy jej tato żartuje, czy też pyta poważnie.

star-wars-the-last-jedi-rian-johnson-chewbacca
Rian Johnson przyznał w jednym z wywiadów, że pierwsza wersja The Last Jedi trwała ponad 3 godziny. Dopiero po wycięciu pewnych scen lub całych sekwencji czas trwania filmu został skrócony do 2,5 godziny (przy czym produkcja wciąż pozostaje najdłuższą z dotychczas powstałych w tym uniwersum).

star-wars-the-last-jedi-gareth-edwards-rogue-one-cameo
Reżyser Łotra 1, Gareth Edwards, ma w Ostatnim Jedi krótkie cameo jako żołnierz Ruchu Oporu, podczas finalnej bitwy na planecie Crait.

Yoda
Ostatni Jedi to pierwszy film od czasu premiery Gwiezdnych Wojen: Części I – Mrocznego Widma (1999), w którym Yoda odtworzony został przy pomocy kukły, a nie animacji komputerowej.

golden dice falcon
Charakterystyczne złote kości Hana, które widzimy w The Last Jedi, pojawiają się na pokładzie Sokoła Millenium po raz pierwszy od czasów Nowej Nadziei (1977). W filmie tym ukazane były tylko w jednej scenie, po czym zniknęły.

Leia The Last Jedi
Gdy Han spotyka Leię w Przebudzeniu Mocy, wypowiada do niej kwestię: „Zmieniłaś fryzurę”. Co ciekawe, gdy Leia spotyka się z Lukiem w The Last Jedi, mówi do niego prawie to samo, tyle że w odniesieniu do siebie: „Zmieniłam fryzurę”.

Young boy Canto Bight
Ostatni Jedi to pierwszy film sagi zrywający z tradycją, wedle której członek rodziny Skywalkerów zawsze znajdował się w finalnym kadrze. Wszystkie wcześniejsze widowiska na samym końcu ukazywały nam Anakina, Luke’a lub Leię. Chociaż Luke i Leia występują w końcowej scenie, sekwencja zamykająca pokazuje tylko jednego, młodego chłopca, będącego niewolnikiem na Canto Bight.

Star-Wars-Battlefront-II
Podczas wydarzeń z kampanii fabularnej gry Star Wars: Battlefront II Luke Skywalker dociera do Obserwatorium Imperatora na planecie Pillio. Jedi znajduje tam charakterystyczny kompas, który postanawia zatrzymać. Ten sam artefakt możemy zobaczyć w Ostatnim Jedi, kiedy ukazywane są sceny na planecie Ahch-To. Najprawdopodobniej dzięki wspomnianemu urządzeniu Skywalker dotarł do starożytnej świątyni Jedi.

Phasma
Gdy na pokładzie Supremacy dochodzi do walki pomiędzy Finnem i Rose a żołnierzami Najwyższego Porządku, młoda techniczka Ruchu Oporu oddaje strzał z blastera w kierunku Kapitan Phasmy. Strzał zostaje odbity przez jej pancerz, nie czyniąc antagonistce żadnej krzywdy. Jest to pierwszy przypadek w historii filmowej sagi, gdy zbroja faktycznie chroni szturmowca przed bezpośrednim trafieniem.

TIE Silencer Kylo Ren
Gdy Najwyższy Porządek wysyła przeciwko flocie Ruchu Oporu swoje myśliwce pod dowództwem Kylo Rena, młody Solo wprowadza swojego TIE Silencera w korkociąg, czyniąc to w taki sam sposób, jak niegdyś zrobił to jego dziadek, Anakin Skywalker, podczas bitwy kosmicznej nad Naboo w Gwiezdnych Wojnach: Mrocznym Widmie.

star-wars-the-last-jedi-images-000
Metalowe drzwi do chatki Luke’a zostały wykonane z jednego ze skrzydeł X-winga, którym Skywalker dotarł na Ahch-To.

mark-carrie.jpg
Mark Hamill oraz Carrie Fisher uwielbiali fanowską piosenkę SEAGULLS! (Stop It Now) autorstwa youtube’owego kanału Bad Lip Reading. Piosenka stworzona jest ze słów odczytanych z ruchu warg Yody oraz Luke’a przebywających na Dagobah. Mark i Carrie często z niej żartowali i śpiewali ją na planie Ostatniego Jedi. Sam twórca kanału obserwując publiczną fascynację Hamilla swoimi pozostałymi produkcjami, zaproponował mu podłożenie głosu Hanowi Solo w jednym ze swoich materiałów, na co aktorprzystał.

librarylastjedi
Szepty dochodzące ze strony drzewa uneti, które słyszy Rey, to odpowiednio zaaranżowane i zmodyfikowane słowa Kodeksu Jedi.
Reklamy

Skywalker. Odrodzenie


Oddziały rakietowych żołnierzy Sithów nazwane są od starożytnych broni Sithów, także tych pochodzących z Legend, takich jak Lanvarok (z Opowieści Jedi), Parang (z Przeznaczenia Jedi) czy Ostrza wojenne (miecze z gier z serii Knights of the Old Republic).

palpatine-republic-chancellor
Ustawa dotycząca zakazu stosowania i tłumaczenia języka Sithów, która zabrania Threepio odczytania tekstu ze sztyletu Ochiego, została wprowadzona za rządów Palpatine’a.

babu-frik-battle-droid-b1-medical-2-1b
W warsztacie Babu Frika na Kijimi można dostrzec starego droida bojowego B1 oraz droida medycznego 2-1B, znanego m.in. z Imperium kontratakuje.

Rey-Yellow-Lightsaber
Gdy budowała swój nowy miecz świetlny, Rey wykorzystała części z laski, którą posługiwała się od młodzieńczych lat na Jakku.

darth-bane-tcw
Dzięki The Rise of Skywalker do kanonu przeszła jedna ze starych fanowskich teorii. Mowa o zajmowaniu przez duchy Sithów ciał kolejnych lordów Ciemnej strony Mocy, co miało zwiększać ich potęgę. Teoria po raz pierwszy pojawiła się w fandomie po finale 3. tomu Trylogii Bane’a pod tytułem Dynastia Zła, jednak została wówczas obalona przez autora Drew Karpyshyna.

palpatine-prequels-revenge-of-the-sith-rise-of-skywalker-tragedy
Wśród dialogów Palpatine’a możemy usłyszeć kilka jego ikonicznych kwestii z Prequeli, m.in. „Do it!” czy „The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural”.

the-rise-of-skywalker-tros-d23-pasaana
Festiwal Przodków na Pasaanie jest obchodzony co 42 lata. Właśnie tyle dzieli daty ukazania się w kinach Nowej nadziei Skywalker. Odrodzenie.

rise-of-skywalker-kijimi-new-walker-ua-tt
Na planecie Kijimi pojawił się nowy typ maszyny kroczącej. Jest to trójnożny UA-TT, przeznaczony specjalnie do kontroli okupowanych miast.

star-wars-the-rise-of-skywalker-trailer-kylo-ren-vs-rey
Podczas finałowego pojedynku między Kylo Renem i Rey oboje korzystają z umiejętności zatrzymywania przedmiotów, którą Kylo zaprezentował na wiązce lasera w Przebudzeniu Mocy. Tym razem stosują ją na mieczach świetlnych przeciwnika.

Exegol-Sith-Statues-TRoS
Pomniki Czterech Mędrców Dwartii w siedzibie Imperatora na Exegol przedstawiają te same postaci, co statuy w biurze kanclerza Palpatine’a na Coruscant.
Co interesujące, są to starożytni filozofowie, którzy położyli podwaliny pod wczesną Republikę Galaktyczną – Braata Danlos, Faya Rodemos, Sistros Nevet i Yanjon Zelmar.

rise-of-skywalker-emperor-throne
Wygląd tronu Imperatora został zaczerpnięty z oryginalnych szkiców Ralpha McQuarriego wykonanych na potrzeby Powrotu Jedi.

death-star-underwater-concept
Pomysł na zatopione ruiny Gwiazdy Śmierci pojawił się w głowach twórców dużo wcześniej. Pierwotnie opisywał je scenariusz VII Epizodu autorstwa Lucasa Arndta, a potem myślał nad nimi Abrams, gdy przygotowywał Przebudzenie Mocy.

the-rise-of-skywalker-kylo-ren-mustafar
Widoczna na samym początku filmu planeta to Mustafar. Ukazane tam lasy i roślinność nie są jednak wzięte znikąd – w grze VR Vader Immortal, której akcja dzieje się przed Nową nadzieją, doszło do spełnienia się starożytnej przepowiedni przewidującej odrodzenie planety.

lando-rise-of-skywalker
Kultowa kwestia „mam co do tego złe przeczucia” pada tym razem z ust Lando Calrissiana, kiedy Najwyższy Porządek odkrywa obecność Ruchu Oporu na Pasaanie.

palpatine
Transmisja Palpatine’a, o której wspominają napisy początkowe, pojawiła się w specjalnym wydarzeniu zorganizowanym w ramach sieciowej gry Fortnite. Treść przekazu jest następująca: „Nareszcie praca pokoleń została wykonana. Wielki błąd został naprawiony. Dzień zwycięstwa jest bliski. Dzień zemsty. Dzień Sithów.

wicket
Podczas finałowej sekwencji zniszczenia wojsk Najwyższego oraz Ostatecznego Porządku widzimy rozbijające się niszczyciele nad Jakku, Bespinem i Endorem – przy okazji wspomnianego księżyca na ekrany powrócił Ewok Wicket, w którego wciela się Warwick Davis.

yoda-x-wing
Scena z wyciąganiem X-Winga z wody na Ahch-To od razu budzi skojarzenia z analogiczną sceną z Imperium kontratakuje. Wrażenie potęguje użycie dokładnie tego samego utworu jako podkładu.

tros-final-12
W finałowej bitwie nad Exegolem da się dostrzec wiele znanych statków kosmicznych z różnych okresów historii. Jest to m.in. VCX-100 (przypuszczalnie Ghost z Rebeliantów), The Crucible z Wojen klonów, transportowiec Eravana z Przebudzenia Mocy, Shadow Caster, stacja Colossus z Resistance, korweta typu Hammerhead, U-Wingi i B-Wingi, statek Separatystów Lucrehulk, a także okręty Republiki typu Venator i Pelta.

kylo-ren-han-solo-force-awakens-rise-of-skywalker
Rozmowa Bena Solo i Hana na ruinach Gwiazdy Śmierci jest odtworzeniem sceny z bazy Starkiller, kiedy Kylo zabił swojego ojca. Podobieństwo wynika z tego, że Han jest już tylko wspomnieniem, jednak tym razem Ben podejmuje inną decyzję. Co więcej, w scenie tej pojawia się nawiązanie do Imperium kontratakuje i słów „I know”, które i tym razem wypowiada Han, kiedy syn próbuje wyznać mu miłość.

ILM-special-effects-The-Rise-of-Skywalker
Leia wyszkolona w sztukach Jedi to oczywiste nawiązanie do książek należących obecnie do Legend, w których była ona nawet rycerzem Jedi. W kanonie Księżniczka porzuciła trening, by w pełni skupić się na wychowaniu syna i karierze senatora Nowej Republiki.

The-Rise-of-Skywalker-Kylo-Ren
Nowy wygląd naprawionego hełmu Kylo Rena to ukłon w stronę japońskiej techniki ceramicznej kintsugi, polegającej na połączeniu odłamków potłuczonego wyrobu specjalnym klejem wzbogaconym o metale szlachetne, dzięki czemu odtworzony przedmiot jest ozdobiony kolorowymi, wyróżniającymi się żyłami.

star-wars-rise-skywalker-sith-trooper-exclusive
Legiony Sith Trooperów z Exegola zostały nazwane na cześć starożytnych lordów Sithów. Wśród nich należy wymienić 3. Legion Revana, 5. Legion Andeddu, 17. Legion Tanisa, 26. Legion Tenebrousa, 39. Legion Phobosa i 44. Legion Desolousa.

rey-sand-zjezdzalnia
Kiedy Rey dociera do położonej na Tatooine farmy Larsów, zjeżdża do środka na kawałku metalowej płyty. W podobnej sytuacji spotykamy bohaterkę po raz pierwszy w Przebudzeniu Mocy.

han-solo-medal-star-wars-ix
Medal, który otrzymuje Chewbacca, należał wcześniej do Luke’a bądź Hana. Swój medal Chewie dostał po głównej ceremonii z IV Epizodu i później oddał dziewczynce z Anselm IV, po wspólnym wyzwoleniu imperialnych kopalń.

han-empire-strikes-back-mask-finn-rise-of-skywalker
Kiedy Sokół przylatuje po Rey uciekającą z niszczyciela Najwyższego Porządku nad Kijimi, Finn ma założoną tę samą maskę tlenową, co Han i reszta załogi Sokoła w Imperium kontratakuje, gdy eksplorowali wnętrze kosmicznego ślimaka.

darth-vader-10-most-dangerous-star-wars-villains
Podczas wizji, której Rey doświadcza w trakcie treningu na planecie Ajan Kloss, w tle słychać dialog z Imperium kontratakuje, gdzie Darth Vader zdradza pochodzenie Luke’a. Jest to zapowiedź równie mrocznego pochodzenia Rey.

tatooine-kijimi-door-locked-new-hope-rise-of-skywalker
Podczas wizyty na Kijimi możemy zobaczyć patrole szturmowców sprawdzające okoliczne domy. Przy jednym z nich pada zdanie „Door’s locked – move on to the next one”, które pojawiło się wcześniej w Nowej nadziei, kiedy szturmowcy szukali droidów w Mos Eisley.

Star-Wars-Aftab-Ackbar-The-Rise-of-Skywalker
Obaj scenarzyści The Rise of Skywalker zaliczyli w filmie małe role głosowe. Reżyser J.J. Abrams podłożył głos nowemu droidowi znanemu jako D-O, zaś współscenarzysta Chris Terrio wcielił się w Aftaba Ackbara, syna słynnego admirała, którego widzimy w kilku scenach w bazie Ruchu Oporu na Ajan Kloss.

John Williams
Swoje pierwsze cameo w historii Gwiezdnych Wojen zanotował twórca muzyki do wszystkich epizodów Sagi oraz motywu przewodniego do filmu o Hanie Solo, czyli John Williams. Wcielił się on w barmana Oma Tresa w kantynie na planecie Kijimi. Co ciekawe, Oma Tres to anagram słowa Maestro, które jest przydomkiem kompozytora.

boolio-epix
Poza kultową postacią Luke’a Skywalkera, którego gra od samego początku, Mark Hamill po raz kolejny dostał też małą rolę głosową. Wcielił się on w Boolio – rogatego obcego z początku filmu, który przekazuje Ruchowi Oporu informacje na lodowej asteroidzie.

wedge-antilles-episode-vi
Po długim rozstaniu z uniwersum Star Wars w roli Wedge’a Antillesa ponownie mogliśmy zobaczyć Denisa Lawsona, który ukazany jest w finałowej bitwie, gdy obsługuje działka na Sokole Millennium. Z kolei do roli Niena Nunba powrócił Mike Quinn, a sam Nien pilotował korwetę Tantive IV.

AhsokaTano
W scenie z głosami wspierającymi Rey w finałowej walce przeciw Palpatine’owi pojawili się: Alec Guiness i Ewan McGregor jako Obi-Wan Kenobi, Hayden Christensen jako Anakin Skywalker, Ashley Eckstein jako Ahsoka Tano, Samuel L. Jackson jako Mace Windu, Liam Neeson jako Qui-Gon Jinn, Frank Oz jako Yoda, Freddie Prinze Junior jako Kanan Jarrus, Angelique Perrin jako Adi Gallia, Jennifer Hale jako Aayla Secura oraz Olivia D’Abo jako Luminara Unduli.

tantive-iv-rise-of-skywalker
Widoczna w filmie korweta CR-90 Ruchu Oporu to znana z Nowej nadziei Tantive IV. Wbrew imperialnej dezinformacji, statek nie został zniszczony, tylko wysłano go na złomowisko w układzie Yarma. Ponad 30 lat później odnalazł go tam były imperialny senator sympatyzujący z poglądami Lei Organy, który odnowił okręt i przekazał go Księżniczce.

1 odpowiedź »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.