Epizody VII-IX

datapad


Przebudzenie Mocy

rs_1024x683-151214034644-1024-carrie-fisher-ellen-degeneres-star-wars-tickets-121415

Carrie Fisher i Ellen DeGeneres (znana w USA prowadząca talk-show) rozdawały bilety na Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy wystylizowane na Księżniczkę Leię, stojąc na poboczu ruchliwej trasy i zatrzymując jadących kierowców.


star-wars-the-force-awakens-home-video-header

Pierwotna nazwa VII Epizodu brzmiała Shadow of the Empire (Cień Imperium).


305ea

Obraz powyżej przedstawia oficjalny herb Nowej Republiki, obowiązujący według nowego kanonu.


poe_dameron_resistance_base

Po tym, jak Oscar Issac (Poe Dameron) został zatrudniony do roli w Przebudzeniu Mocy, opowiedział J.J. Abramsowi o swoim wujku – wielkim fanie Gwiezdnych Wojen. Abrams wraz z Oscarem zorganizowali dla wuja aktora całodniową wizytę na planie zdjęciowym, a pod koniec dnia reżyser, ku zaskoczeniu zarówno wujka oraz samego artysty, zaproponował temu pierwszemu pomniejszą rolę w filmie. Mężczyzna zgodził się bez wahania i zagrał jednego z mieszkańców osady na planecie Jakku, która ukazana była na samym początku filmu.


kenny-baker-r2d2

Przebudzenie Mocy to pierwszy film w historii Star Wars, w którym Kenny Baker nie zagrał R2-D2. Figuruje za to w napisach końcowych, jako „konsultant ds. R2-D2”.


image_update_53e3b44464c981b3_1361452908_9j-4aaqsk

Mark Hamill przyznał, że na kilka lat przed premierą Przebudzenia Mocy zjadł lunch z Georgem  Lucasem, podczas którego reżyser z nonszalancją oznajmił aktorowi, że kolejna trylogia Star Wars nakręcona zostanie przez koncern Disney. Lucas zaproponował Hamillowi ponowne wcielenie się w rolę Luke’a Skywalkera, dając jednocześnie do zrozumienia, że jeśli aktor nie wyrazi chęci, to skrypty Luke’a zostaną po prostu wykreślone ze scenariusza, a sama postać będzie uśmiercona. Mark bez zastanowienia zgodził się przyjąć rolę, udając jednak, że absolutnie mu na tym nie zależy, by Lucas nie zorientował się, jak ważny dla aktora jest ponowny powrót do świata Star Wars.


636024232796146791-1508356323_youtube-com-2

Produkcja pierwszych sześciu części Gwiezdnych Wojen kosztowała łącznie około 411,5 mln dolarów. Dla porównania, koszt produkcji samego Przebudzenia Mocy, to nieco ponad 245 mln dolarów.


JJAbramsMichaelOrchestra

Przebudzenie Mocy jest pierwszym filmem J.J. Abramsa, dla którego nie komponował Michael Giacchino. Za to Łotr 1 jest pierwszym filmem w uniwersum Star Wars, którego muzyka nie została skomponowana przez Johna Williamsa (komponował Michael Giacchino).


george-lucas-has-seen-star-wars-tfa

George Lucas przyznał, że miał mieszane uczucia wybierając się na premierę Przebudzenia Mocy. Stwierdził, że czuł się podczas filmu, jakby był na weselu byłej żony.


NEL6KeRttOQhPO_1_b

Harrison Ford podobno popłakał się, gdy pierwszy raz obejrzał Przebudzenie Mocy.


star-wars-7-the-force-awakens-rey-standup-6-tall-bc-101086

Strój Rey zainspirowany został pierwszymi koncepcjami wyglądu Luke’a Skywalkera, których autorem był Ralph McQuarrie (w trakcie produkcji pierwszej części oryginalnej trylogii zakładano, że Luke miał być kobietą). Można powiedzieć, że bohaterka Przebudzenia Mocy jest inkarnacją pierwowzoru Skywalkera.


before-star-wars-john-boyega-used-to-be-a-stock-photo-model

John Boyega i Daisy Ridley mieli zakaz rozmawiania z kimkolwiek o otrzymaniu ról w Przebudzeniu Mocy. Boyega jednak nie poradził sobie najlepiej z utrzymaniem tego faktu w tajemnicy i pochwalił się swoim osiągnięciem taksówkarzowi, gdy wracał z rozmowy w Lucasfilmie.


r2

Wygląd droida BB-8 zainspirowany został pierwszymi koncepcjami R2-D2 autorstwa Ralpha McQuarriego.


John-Boyega-Finn-Wallpaper-Star-Wars-7

Pierwotnie John Boyega odgrywał swoje kwestie w filmie z naturalnym dla siebie brytyjskim akcentem. Później obaj z J.J. Abramsem stwierdzili, że akcent ten nie pasuje do odgrywanej przez Boyegę roli i aktor bez kłopotu „przestawił się” na amerykański.


c91298a85fe9e619_AvatarTitanic

Przebudzenie Mocy to trzeci film w historii kina – po Titanicu i Avatarze – którego przychody przekroczyły próg 2 miliardów dolarów.


christiephasma

Wygląd pancerza Kapitan Phasmy zainspirowany został pierwszym koncepcjami stroju Kylo Rena.


Rey - Kira

Pierwotnie główna bohaterka nazywała się Kira, a jej bliskim kompanem był Sam. Ostatecznie imiona te zmieniono na Rey i Finn. Jednak pomysł na żeńską bohaterkę o tym imieniu przetrwał i w lekko zmienionej formie (Qi’ra) zagościł w Hanie Solo.


jakku concept 1

Jakku była przez twórców nazywana „Planetą złomiarzy”. Nie zawsze był to jednak pustynny glob, który kojarzy nam się z Tatooine i początkiem wielkiej przygody. Wczesne koncepty przedstawiały wizję planety bagnistej, a ogromna ilość wraków imperialnych maszyn porośniętych bujną roślinnością miała budzić skojarzenia z gatunkiem post-apokalipsy.


Luke's Hand

Powstały trzy pomysły na scenę otwierającą Epizod VII. Pierwsza zakładała dosłowną kalkę sceny z Nowej nadziei, tylko z innymi statkami. Druga, która była blisko znalezienia się w finalnej wersji filmu, to widok lecącej w przestrzeni kosmicznej odciętej dłoni Luke’a zaciśniętej na mieczu. Ostatnia z nich, to scena rozstrzelania i wyrzucenia przez śluzę bandy rebeliantów przez tzw. Neoimperium. Zajście to miało przekonać Finna do dezercji.


Dantooine

Baza nowego Imperium miała mieścić się w miejscu starej bazy rebeliantów na Dantooine, którą Leia wspomina w czwartym epizodzie.


Star-Wars-Episode-The-Force-Awakens-X-Wing-Artwork-By-Jerry

Nowy wygląd X-Wingów został zaczerpnięty ze starych prac uznanego w środowisku Gwiezdnych Wojen grafika Ralpha McQuarriego. Ponadto w trakcie produkcji wykonano szkice K- oraz J-Wingów, które jak dotąd nie znalazły się w kanonie.


rogueone-darthvader-castle-conceptart

W trakcie debaty nad siedzibą „głównego złego”, którym nie był wówczas Kylo Ren, a Zabójca Jedi, padł pomysł stworzenia zamku Vadera. Koncept porzucono, aczkolwiek, jak dobrze wiemy, trafił on do Łotra 1. Twórcy jednak bardzo chcieli, żeby jakiś zamek w epizodzie się pojawił, więc zdecydowali się, że będzie on siedzibą księżniczki Lei. Kiedy jednak i ten pomysł również odrzucono, postanowiono, że w zamku będzie mieściła się kantyna Maz Kanaty.


death-star-endor-hologram-map-shield-generator

Podczas produkcji pojawiło się też kilka konceptów, które były bardzo dziwne i to zapewne z powodu ich odmienności nie ujrzeliśmy ich w filmie. Jeden z nich zakładał, że szczątki Gwiazdy Śmierci spadły do zbiornika wodnego na Endorze, bądź jego księżycu znanym nam z Powrotu Jedi. W trakcie filmu miała pojawić się scena podwodnego lotu Sokołem Millennium do wieży Imperatora, aby znaleźć ukrytą tam mapę prowadzącą do Luke’a Skywalkera. Inna scena miała przedstawić Kirę (Rey), która z kokpitu swojego X-Winga rozcina mieczem świetlnym gwiezdne niszczyciele. Kolejny koncept przedstawiał superbroń Nowej Republiki, Młot Bojowy. Była to masywna konstrukcja o kształcie młota, zdolna przebić się przez pole ochronne wokół planety i wypuścić statki już po drugiej stronie.


Ostatni Jedi

last-jedi-rose-tico-irvin-kershner-quote

Kwestia Rose Tico, którą wypowiada do Finna podczas bitwy na Crait: „That’s how we’re gonna win. Not fighting what we hate. Saving what we love”, jest parafrazą słów reżysera Imperium Kontratakuje, Irvina Kershnera. Cytat ten pojawił się w książce Once Upon a Galaxy autorstwa Alana Arnolda, skąd też zaczerpnął go reżyser Epizodu VIII, Rian Johnson.


DJ

Benicio Del Toro, który w Ostatnim Jedi gra postać znaną jako DJ, już wcześniej niemal pojawił się w innej gwiezdnowojennej produkcji. Aktor miał zagrać Dartha Maula w Gwiezdnych Wojnach: Mrocznym Widmie, jednak zrezygnował z roli, gdy okazało się, że George Lucas wykreślił większość kwestii antagonisty.


kenny-baker-r2d2-image

VIII Epizod to pierwszy film w świecie Star Wars, przy produkcji którego nie był zatrudniony Kenny Baker, odtwarzający droida R2-D2 w Oryginalnej Trylogii. Jego rolę przejął Jimmy Vee, po tym, jak Baker zmarł w sierpniu 2016 roku.


space bear

Roboczy tytuł Ostatniego Jedi brzmiał „Kosmiczny Niedźwiedź” (ang. „Space Bear”).


leiahololastjedi

Żadne sceny odegrane przez Carrie Fisher nie zostały wycięte z The Last Jedi po jej śmierci.


lukecovert

Po przeczytaniu scenariusza Ostatniego Jedi, Mark Hamill stwierdził, że kompletnie nie zgadza się z wizją, jaką Rian Johnson (reżyser) miał względem Luke’a Skywalkera. Gdy wyraził swoje niezadowolenie, dodał również, że mimo wszystko zrobi wszystko co w jego mocy, by odegrać przygotowaną dla niego rolę. Dużo później, już po zakończeniu nagrań do filmu, Hamill oznajmił, że jednak się pomylił, a historia Luke’a została ukazana świetnie, czego nie dostrzegł podczas czytania scenariusza.


carrie-fisher-death

Jak twierdzi serwis imdb.com, po napisach końcowych Ostatniego Jedi ma pojawić się wideo oddające hołd zmarłej w zeszłym roku Carrie Fisher. Jeśli okaże się to prawdą, będzie to pierwszy film w historii Gwiezdnych Wojen, który będzie posiadał scenę po napisach.

[AKTUALIZACJA] Będąc już po premierze filmu wiemy, że plotki o materiale wideo okazały się nieprawdziwe. Na końcu Ostatniego Jedi pojawia się jedynie napis z dedykacją dla zmarłej aktorki.


rian_johnson

Reżyser VIII Epizodu, Rian Johnson, pierwotnie miał zająć się produkcją Przebudzenia Mocy, lecz ostatecznie zdecydowano, że pracę nad pierwszą częścią nowej trylogii przejmie J.J. Abrams.


The Last Jedi plakat

Postacie na finalnym plakacie filmu ułożone są w taki sposób, by wspólnie tworzyły kształt maski Dartha Vadera.


The_force_awakens_openig_crawl

Zwrot „Ostatni Jedi” pojawia się w napisach otwierających Przebudzenia Mocy. To pierwszy przypadek w historii sagi Star Wars, gdy tytuł jednego z filmów pojawia się w napisach innego.


prince harry and william star wars

Brytyjscy książęta, William i Harry, pojawili się w The Last Jedi jako szturmowcy Najwyższego Porządku.


rey-and-luke-star-wars-the-last-jedi

Kiedy rozpoczęły się nagrania do The Last JediDaisy Ridley zabrała na plan filmowy swojego ojca, który jest ponoć zapalonym fanem Star Treka (pomimo faktu, że jego córka gra w Gwiezdnych Wojnach). Gdy ojciec Ridley spotkał Marka Hamilla, z ust tego pierwszego padło pytanie: „To kogo właściwie grasz w filmie?”. Aktorka przyznała, że nie była pewna, czy jej tato żartuje, czy też pyta poważnie.


star-wars-the-last-jedi-rian-johnson-chewbacca

Rian Johnson przyznał w jednym z wywiadów, że pierwsza wersja The Last Jedi trwała ponad 3 godziny. Dopiero po wycięciu pewnych scen lub całych sekwencji czas trwania filmu został skrócony do 2,5 godziny (przy czym produkcja wciąż pozostaje najdłuższą z dotychczas powstałych w tym uniwersum).


star-wars-the-last-jedi-gareth-edwards-rogue-one-cameo

Reżyser Łotra 1, Gareth Edwards, ma w Ostatnim Jedi krótkie cameo jako żołnierz Ruchu Oporu, podczas finalnej bitwy na planecie Crait.


Yoda

Ostatni Jedi to pierwszy film od czasu premiery Gwiezdnych Wojen: Części I – Mrocznego Widma (1999), w którym Yoda odtworzony został przy pomocy kukły, a nie animacji komputerowej.


 

golden dice falcon

Charakterystyczne złote kości Hana, które widzimy w The Last Jedi, pojawiają się na pokładzie Sokoła Millenium po raz pierwszy od czasów Nowej Nadziei (1977). W filmie tym ukazane były tylko w jednej scenie, po czym zniknęły.


Leia The Last Jedi

Gdy Han spotyka Leię w Przebudzeniu Mocy, wypowiada do niej kwestię: „Zmieniłaś fryzurę”. Co ciekawe, gdy Leia spotyka się z Lukiem w The Last Jedi, mówi do niego prawie to samo, tyle że w odniesieniu do siebie: „Zmieniłam fryzurę”.


Young boy Canto Bight

Ostatni Jedi to pierwszy film sagi zrywający z tradycją, wedle której członek rodziny Skywalkerów zawsze znajdował się w finalnym kadrze. Wszystkie wcześniejsze widowiska na samym końcu ukazywały nam Anakina, Luke’a lub Leię. Chociaż Luke i Leia występują w końcowej scenie, sekwencja zamykająca pokazuje tylko jednego, młodego chłopca, będącego niewolnikiem na Canto Bight.


Star-Wars-Battlefront-II

Podczas wydarzeń z kampanii fabularnej gry Star Wars: Battlefront II Luke Skywalker dociera do Obserwatorium Imperatora na planecie Pillio. Jedi znajduje tam charakterystyczny kompas, który postanawia zatrzymać. Ten sam artefakt możemy zobaczyć w Ostatnim Jedi, kiedy ukazywane są sceny na planecie Ahch-To. Najprawdopodobniej dzięki wspomnianemu urządzeniu Skywalker dotarł do starożytnej świątyni Jedi.


Phasma

Gdy na pokładzie Supremacy dochodzi do walki pomiędzy Finnem i Rose a żołnierzami Najwyższego Porządku, młoda techniczka Ruchu Oporu oddaje strzał z blastera w kierunku Kapitan Phasmy. Strzał zostaje odbity przez jej pancerz, nie czyniąc antagonistce żadnej krzywdy. Jest to pierwszy przypadek w historii filmowej sagi, gdy zbroja faktycznie chroni szturmowca przed bezpośrednim trafieniem.


TIE Silencer Kylo Ren

Gdy Najwyższy Porządek wysyła przeciwko flocie Ruchu Oporu swoje myśliwce pod dowództwem Kylo Rena, młody Solo wprowadza swojego TIE Silencera w korkociąg, czyniąc to w taki sam sposób, jak niegdyś zrobił to jego dziadek, Anakin Skywalker, podczas bitwy kosmicznej nad Naboo w Gwiezdnych Wojnach: Mrocznym Widmie.


star-wars-the-last-jedi-images-000

Metalowe drzwi do chatki Luke’a zostały wykonane z jednego ze skrzydeł X-winga, którym Skywalker dotarł na Ahch-To.


mark-carrie.jpg

Mark Hamill oraz Carrie Fisher uwielbiali fanowską piosenkę SEAGULLS! (Stop It Now) autorstwa youtube’owego kanału Bad Lip Reading. Piosenka stworzona jest ze słów odczytanych z ruchu warg Yody oraz Luke’a przebywających na Dagobah. Mark i Carrie często z niej żartowali i śpiewali ją na planie Ostatniego Jedi. Sam twórca kanału obserwując publiczną fascynację Hamilla swoimi pozostałymi produkcjami, zaproponował mu podłożenie głosu Hanowi Solo w jednym ze swoich materiałów, na co aktor przystał.


librarylastjedi

Szepty dochodzące ze strony drzewa uneti, które słyszy Rey, to odpowiednio zaaranżowane i zmodyfikowane słowa Kodeksu Jedi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.