Gry – kanon

datapad

Star Wars Jedi: Fallen Order


Jaro-Tapal-Jedi-Fallen-Order
Mistrz Cala Kestisa – Jaro Tapal – pochodzi z rasy Lasatów. Z tej samej rasy pochodził znany z Rebeliantów Garazeb „Zeb” Orelios.

ilum-starkiller-jfo.jpg
Jedi: Fallen Order potwierdził krążącą od dawna fanowską teorię, jakoby Baza Starkiller znajdowała się na planecie Ilum. Wcześniej sugerowano się tym samym położeniem na mapach galaktyki, zbliżonym klimatem oraz odkryciem planety przez Najwyższy Porządek po przeszukaniu imperialnych archiwów. Teraz gra ukazała nam także ogromny przekop przez równik planety dokonany przez Imperium, co ostatecznie potwierdziło tezy fanów.

jfo-dark-temple-ontotho.jpg
W trakcie rozgrywki trafiamy do świątyń i grobowców starożytnej rasy Zeffo, które znajdowały się na Dathomirze, Zeffo, Kashyyyku oraz Bogano. W serii komiksowej Jedi: Fallen Order – Dark Temple Eno Cordova wraz z Cere Jundą odnajduje podobną świątynię podczas misji na planecie Ontotho.

grievous-dathomir-jfo.jpg
Wspomniana wielokrotnie rzeź Sióstr Nocy została dokonana przez Generała Grievousa i pokazana w 19. odcinku 4. sezonu Wojen klonów zatytułowanym Masakra. Na Dathomirze przetrwało wiele wspomnień po tamtych wydarzeniach, jak chociażby stworzona z drewna podobizna Grievousa.

fortress-inquisitorius-jfo.jpg
Podwodna Forteca Inkwizytorów znajduje się na księżycu Nur i leży w tym samym układzie, co Mustafar, gdzie swoją siedzibę ma Darth Vader.

vader-dark-lord-of-the-sith-inquisitors.jpg
Wcześniejsze losy Dziewiątej Siostry – Inkwizytorki z rasy Dowutinów, którą spotykamy na Bracce oraz Kashyyyku – mogliśmy śledzić w niektórych zeszytach serii komiksowej Vader: Dark Lord of the Sith.

rebels-obi-wan-holocron.jpg
Cere Junda w pewnym momencie udostępnia Calowi holokron z wiadomością od Obi-Wana Kenobiego na temat zniszczenia Świątyni Jedi i masakry znanej jako Rozkaz 66. Identyczne nagranie, stworzone z wykorzystaniem dokładnie tej samej ścieżki dźwiękowej, widzieliśmy i słyszeliśmy także w animacji Rebelianci.

saw-gerrera-jfo.jpg
Saw Gerrera, który przez chwilę towarzyszył nam podczas misji na Kashyyyku, powinien być już doskonale znany fanom Gwiezdnych Wojen. Jednak występ w grze wypełnił dość długi okres w jego życiu, o którym nie mieliśmy pojęcia – od Wojen klonów do Rebeliantów Łotra 1. Co ciekawe, już wtedy nosi charakterystyczną zbroję, w której pojawił się później.

jfo-bracca-venator
W trakcie gry możemy zauważyć całe mrowie statków z okresu Wojen klonów. Są to między innymi Venatory, kanonierki LAAT, myśliwce ARC-170, myśliwiec Jedi Eta-2, Lucrehulk Separatystów czy NR-N99 Tank Droid.

rots-yoda-chewbacca-tarfful.jpg
Podczas operacji na Kashyyyku Cal poszukuje wodza Wookieech Tarffula. Wcześniej mogliśmy zobaczyć go w Zemście Sithów, kiedy to razem z Chewbacką pomagał Mistrzowi Yodzie wydostać się z planety po Rozkazie 66.

the-hu.jpg
Na samym początku gry słyszymy muzykę ulubionego zespołu Cala, zaś później ten sam utwór przygrywa nam podczas walki na arenie Pomiotów Haxionu. Pomimo swojej egzotyki, nie jest to utwór stworzony na potrzeby gry, tylko piosenka Black Thunder autorstwa mongolskiego zespołu metalowego The Hu.

Podczas wizji Mocy w pociągu Cal dociera do drzwi, które nie chcą się otworzyć. Gracz zmuszony jest wówczas obrócić się, przez co znajdzie się na pokładzie republikańskiego Venatora. Jeśli jednak nadal będziemy próbować wejść w interakcję przyciskiem otwierającym przejście, to po 66 kliknięciach usłyszy Dartha Sidiousa wypowiadającego kwestię: „Execute Order 66” (pol. „Wykonać Rozkaz 66”).

jfo-kashyyyk-high-ground.jpg
W rafinerii na Kashyyyku można usłyszeć rozmowę dwóch imperialnych zwiadowców, którzy wyraźnie cieszą się z tego, że mają lepszą pozycję (ang. high ground).

otomok-medallion-rose-haysian-smelt.jpg
Jednym z materiałów dostępnych do stworzenia miecza świetlnego jest haysiański metal. To z niego był wykonany wisiorek Rose w Ostatnim Jedi, który przypominał jej o rodzinnym układzie Otomok.

cere-fortress-escape-jfo
Krzyk Cere Jundy „Nie!” oraz zniszczenie aparatury w sali tortur podczas jej ucieczki z Fortecy Inkwizytorów silnie przywodzą na myśl analogiczne działania Dartha Vadera po przebudzeniu z operacji w finale Zemsty Sithów.

John-Williams
Podczas pojawienia się Dartha Vadera oraz ucieczki przed nim przygrywa nam utwór Anakin’s Dark Deeds skomponowany przez Johna Williamsa, który wcześniej pojawił się w Zemście Sithów.

jfo-yoda-yaddle.jpg
W trakcie jednego z dialogów między Cere i Greezem, ten ostatni wspomina o mistrzyni Jedi Yaddle, która pochodziła z tej samej rasy, co mistrz Yoda i nawet zasiadała w Radzie Jedi w trakcie akcji Mrocznego Widma. Greez liczył na to, że spotka się z nią, kiedy Cal odbuduje już Zakon Jedi.

cordova-cere-lightsaber-jfo.jpg
Na aktywatorze miecza Eno Cordovy znajdują się dokładnie te same glify, co w grobowcach i świątyniach Zeffo – niestety nie wiemy, co ten napis oznaczał.

ordo-eris-haxion-jfo.jpg
Sorc Tormo – przywódca Pomiotów Haxionu – pochodził z Umbary, planety doskonale znanej widzom Wojen klonów. Z kolei arena mieściła się na Ordo Eris, planetoidzie zniszczonej przez antyczną superbroń.

bane-back-spider-jfo.jpg
Niektórzy Bracia Nocy łapią w dzieciństwie pająki z gatunku grzbietnika morowca. Później oswajają je, aż zwierzęta przyzwyczajają się i stają ich wiernymi towarzyszami. Co ciekawe, same pająki zostały zaczerpnięte z należącej już do Legend gry Star Wars Galaxies.

martin-cameron-hat-jfo-ilum.jpg
W świątyni na Ilum można trafić na miejsce medytacji i kapelusz należący dawniej do mistrza Jedi Mar Ti Kam’rona. Jest to hołd oddany zmarłemu ojcu level designera misji na Ilum – Martinowi Cameronowi.

jocasta-nu.jpg
Kiedy Eno Cordova odkrył Sanktuarium na Bogano, doznał wizji Mocy przedstawiającej upadek Zakonu Jedi i triumf Ciemnej strony. Nikt nie uwierzył w jego słowa, oprócz naczelnej archiwistki Jocasty Nu, od której dostał holokron z listą dzieci wrażliwych na Moc. Sama Jocasta pojawiała się m.in. w filmach, serialu Wojny klonów i komiksach, kiedy to mierzyła się z Darthem Vaderem i sama miała plany na wskrzeszenie Zakonu.

Battlefront II


operation-yellow-moon-moving-target-bf2.jpg
Podczas przemykania po statku rebeliantów w pierwszej misji gry Star Wars: Battlefront II (2017) główna bohaterka – Iden Versio – jest świadkiem przemowy admirała Ackbara. Fortel, o którym wspomina, mający miejsce w sektorze Corva, polegający na odciągnięciu uwagi Imperium od floty Sojuszu gromadzącej się nad Sullust, jest częścią Operacji Żółty Księżyc i został opisany w książce Ruchomy Cel autorstwa Jasona Fry’a oraz Cecila Castelucciego.

cantina-band
W trybie multiplayer w grze Star Wars: Battlefront II na mapie Tatooine – Mos Eisley – kiedy wejdziemy do kantyny, w jednym z boksów możemy uruchomić hologram z grającym zespołem muzycznym. Jest to ta sama kapela, która przygrywa w tej kantynie w Nowej Nadziei.

star-wars-rogue-one-star-destroyer
Podczas misji na planecie Fondor w kampanii gry Battlefront II jesteśmy zmuszeni do obrony gwiezdnego niszczyciela o nazwie „Nieugięty”. Jest to dokładnie ten sam okręt, który stacjonował nad Jedha City w Łotrze 1.

naboo-star-skiff
Latając nad Mos Eisley w trybie multiplayer w grze Star Wars: Battlefront II, można zauważyć statek Naboo Star Skiff, który pojawia się w III Epizodzie. To nim Padmé poleciała na Mustafar, by odwieść Anakina od przejścia na ciemną stronę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.