Han Solo

Pierwotnie Qi’ra miała nosić imię Kura.

Scenarzysta Jon Kasdan potwierdził, że Han opowiedział Lei o swoim dawnym życiu, między innymi o ucieczce z Qi’rą z kryjówki Białych Robaków. Właśnie ona i negocjacje Hana przy pomocy detonatora termicznego miały zainspirować Leię do podobnego ruchu w Pałacu Jabby (Powrót Jedi).

Reżyser Ron Howard uznał, że bohaterowie należących do Legend komiksów – Tag i Bink – którzy mieli pojawić się w Solo, są zbyt atrakcyjni i swoją charyzmą mogliby przyćmić Hana. Dlatego też zostali wycięci. Uważni fani mogą jednak dostrzec ich w usuniętej scenie przesłuchania Hana na Caridzie – obaj oficerowie stoją w głębi pomieszczenia, pod ekranem.

Z niewykorzystanych wersji scenariusza Solo dowiadujemy się, że „numerem 2” pośród Jeźdźców Chmur (po Enfys Nest) miał być Bossk. Dopiero pod koniec filmu opuściłby ekipę i rozpoczął życie na własną rękę.

Miecz świetlny, którym posługuje się Maul, to ten sam, jaki służy mu w serialu Star Wars: Rebelianci. Broń była zmodyfikowanym przez Maula mieczem jednego z Inkwizytorów.

Nie po raz pierwszy w filmie ze świata Gwiezdnych wojen pojawiło się nawiązanie do Indiany Jonesa. Na stoliku w pokoju Drydena Vosa można zauważyć posążek Złotego Idola, znany z filmu Poszukiwacze zaginionej Arki.

W punkcie werbunkowym w kosmoporcie na Korelii możemy usłyszeć Marsz Imperialny. Jest to pierwszy przypadek w historii Sagi, gdy utwór ten jest częścią samego uniwersum. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę również pozostałe dzieła, partytura ta pojawiła się podczas parady odbywającej się z okazji Dnia Imperium w serialu Star Wars: Rebelianci.

W windzie w kopalniach na Kessel jesteśmy świadkami wyrywania rąk przez Chewbaccę. Jest to nawiązanie do słów z Nowej nadziei, które wypowiedział Han podczas rozgrywki Chewiego i R2-D2 w dejarika: “[…] droid nie wyrywa ludziom rąk ze stawów, kiedy przegrywa. A Wookie tak.”.

Kiedy ekipa bohaterów odiwedza Kessel, Tobias Beckett ma na sobie strój strażnika skiffów. Jest to dokładnie to samo przebranie, które nosił Lando Calrissian w pałacu Jabby podczas próby uwolnienia Hana Solo w Powrocie Jedi.

Dryden Vos w swojej bogatej kolekcji widocznej w gabinecie na jachcie ma między innymi czerwoną mandaloriańską zbroję.

Jednym z członków gangu Enfys Nest jest Weazel, grany przez Warwicka Davisa. Weazel nie jest nową postacią w uniwersum, gdyż pojawił się we wcześniejszym filmie – w Mrocznym widmie siedział on na trybunie obok Watto podczas wyścigu ścigaczy.

Opowieści, które Lando snuje do holokamery w kokpicie Sokoła Millennium podczas akcji w kopalniach Kessel, są nawiązaniem do Trylogii Lando, będącej obecnie częścią Legend, na którą składały się powieści Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, Ogniowicher Oseona i Gwiazdogrota ThonBoka.

Han Solo to pierwszy film z uniwersum, którego tytuł nie był wyświetlony na tle przestrzeni kosmicznej. Ponadto kontynuuje on tradycję braku w spin-offach tzw. crawlerów (pełzających napisów początkowych).

Forma walki zarówno Drydena Vosa, jak i Qi’ry, to Teräs Käsi. Tym samym stylem walczyli także Pretorianie w Ostatnim Jedi. Sama forma była obecna także w Legendach oraz wystąpiła w tytule bijatyki na PlayStation z 1997 roku – Star Wars: Masters of Teräs Käsi.

Han Solo to pierwszy film z uniwersum, w którym nie pojawił się nikt z rodu Skywalkerów. Co więcej, to też jedyny film, w którym Jedi nie tyle się nie pojawili, co nawet nie zostali wspomniani.

Blaster, który Han dostaje od Tobiasa w przeddzień ataku na pociąg na planecie Vandor, to dokładnie ten sam DL-44, którym Han posługuje się w Oryginalnej Trylogii oraz Przebudzeniu Mocy.

Han wygrał Sokoła Millennium podczas pojedynku w sabacca, dzięki pozbawieniu Lando karty ukrytej w rękawie. Wyjaśnia to ironiczną uwagę Solo o wygraniu statku fair, którą rzuca w odpowiedzi na zarzut Lando, uważającego, że to nadal jego statek, podczas ich powitania w Imperium kontratakuje.

Coaxium zostało umieszczone na Sokole w tym samym schowku, w którym Han i Luke ukryli się przed szturmowcami w Nowej nadziei.

Podczas pojawienia się Maula można usłyszeć pobrzmiewający w tle utwór “Duel of the Fates”. Wcześniej mogliśmy słyszeć go podczas pojedynku Dartha Maula z Obi-Wanem oraz Qui-Gonem w Mrocznym widmie.

Imperialna Akademia na Caridzie, choć była już wspominana w kanonie, dopiero w Solo objawiła nam się jako dość ważne miejsce – właśnie tam żołnierskiego fachu uczył się Han Solo. Sama Akademia została zaczerpnięta ze starego kanonu, w którym do jej najbardziej znanych studentów należeli Han Solo, Kyle Katarn i… Wielki Admirał Thrawn.

Rodzinną planetą Tobiasa Becketta było Glee Anselm. Z tego samego świata pochodził mistrz Jedi Kit Fisto.

Planeta, na której Han Solo bierze udział w bitwie, a następnie poznaje Chewbaccę, to Mimban. Świat ten został zaczerpnięty z Legend, gdzie pojawił się m.in. w książce Spotkanie na Mimban, będącej pierwszą pozycją wydaną w ramach Expanded Universe.

Nadzorcą walk robotów, przy okazji których poznajemy L3-37, był Ralakili. Postać grana była przez Clinta Howarda, brata reżysera filmu, Rona Howarda.

Gang Enfys Nest nosi miano Cloud Riders. Nazwa ta została zaczerpnięta z pierwszych gwiezdnowojennych komiksów Marvela, wydawanych pod koniec lat ’70.

W pewnej scenie Solo: A Star Wars Story Lando Calrissian wspomina robotę na Felucii. Planeta jest doskonale znana z serialu Wojny klonów oraz z III Epizodu sagi Star Wars, czyli Zemsty Sithów. Zginęła tam Jedi Aayla Secura.

W jednej ze scen na Sokole widzimy białe butelki ze złotym nadrukiem w postaci liter z alfabetu Aurabesh. Uważni fani przetłumaczyli słowo i otrzymali „Retsa”. Jest to alkohol, jakim raczył się Lando w starym kanonie.

Savareen, pustynna planeta z ostatniego aktu filmu, zarówno w nowym, jak i w starym kanonie znana jest z produkcji brandy. W Legendach w savareeńskim trunku gustowała sama Mara Jade.

Śmigacze AV-21, które Han rzekomo kradł od dziecka, pochodzą z Legend, a konkretnie z gry Star Wars Galaxies, w której był to niezwykle rzadki pojazd.

Kryształowa czaszka na jachcie Drydena Vosa wbrew pozorom nie jest kolejnym nawiązaniem do Indiany Jonesa. Odwołuje się ona do okładki należącej do Legend książki Han Solo i utracona fortuna autorstwa Briana Daley’a.

Gdy Han ucieka na Korelii przed Molochem, śmigacz tego drugiego potrąca droida AP-5. Ten sam model pojawił się w serialu Star Wars: Rebelianci.

Drydenowi Vosowi usługuje niewolnica-służąca zwana Decraniated. Została ona stworzona przez „Roofoo”, pod czym kryje się tożsamość Corneliusa Evazana, znanego nam z kantyny na Tatooine oraz Jedhy.

W pewnym momencie Dryden Vos oferuje bohaterom danie ze szponiastej ryby colo (ang. colo claw fish). Jest to jedno ze stworzeń, które możemy zobaczyć podczas sceny podwodnej wędrówki na Naboo w Mrocznym widmie.

Beckett kilka razy wspomina, że chciałby nauczyć się grać na valachordzie. Na instrumencie tym grał Temmin “Snap” Wexley w trylogii książek Koniec i początek, a jako pilot Ruchu Oporu pojawił się również w Przebudzeniu Mocy i Skywalker. Odrodzenie.

Podoba Ci się nasza praca? Rozważ wsparcie naszej twórczości przez Patronite. Zapewnisz nam w ten sposób niezależność i możliwość rozwoju. Dzięki wpłatom od czytelników możemy codziennie dostarczać rzetelne wieści ze świata Gwiezdnych wojen!