Beletrystyka, komiksy, seriale i gry

datapad


Legendy

kassar_kosciusko-rpg

Na potrzeby papierowej gry RPG The Star Wars Roleplaying Game z 1987 roku stworzono postać inspirowaną polską historią. Kassar Kosciusko, bo o nim mowa, był pochodzącym z gatunku Tarro zabójcą oraz członkiem wywiadu Sojuszu Rebeliantów.


Kanon

operation-yellow-moon-moving-target-bf2.jpg

Podczas przemykania po statku rebeliantów w pierwszej misji gry Star Wars: Battlefront II (2017) główna bohaterka – Iden Versio – jest świadkiem przemowy admirała Ackbara. Fortel, o którym wspomina, mający miejsce w sektorze Corva, polegający na odciągnięciu uwagi Imperium od floty Sojuszu gromadzącej się nad Sullust, jest częścią Operacji Żółty Księżyc i został opisany w książce Ruchomy Cel autorstwa Jasona Fry’a oraz Cecila Castelucciego.


Kanon

mart-mattin-rebels

Mart Mattin – lider Żelaznej Eskadry z serialu Star Wars: Rebelianci został nazwany na cześć członka Lucasfilm Story Group Matta Martina.


Kanon

4-lom-tesb.jpg

Imię jednego z łowców nagród pojawiających się w Imperium Kontratakuje – 4-LOMa – jest akronimem powstałym ze słów „for love of money”.


501-legion-logo

501. Legion w uniwersum został nazwany tak na cześć organizacji kostiumowej założonej przez Albina Johnsona. Jak przyznał sam zainteresowany, chciał mieć nazwę brzmiącą militarnie, z dużym numerem i jedynką na końcu dla dodania autentyczności.


Kanon/Legendy

bandon-maul-sidious-bane-english-meaning.jpg

Darth Bandon – znany z gry Star Wars: Knights of the Old Republic – we wczesnej fazie życia studiował nauki Jedi, jednak później porzucił je na rzecz Ciemnej Strony. Słowo „porzucić” to w języku angielskim „abandon” i właśnie stąd wzięło się imię owego Sitha. Nie jest to zresztą jedyny przypadek, kiedy miano Mrocznego Lorda zostało zaczerpnięte z tego języka. „Maul” znaczy pokiereszować, „insidious” – od którego wzięło się imię Palpatine’a – oznacza podstępnego oraz pozornie niewinnego, zaś „bane” to zguba.


coruscant.jpg

Z języka angielskiego wzięła się też nazwa planety-miasta Coruscant, które dosłownie oznacza „błyszczący”.


Kanon/Legendy

caedus-valorum-latin.jpg

Imię Dartha Caedusa wzięło się od łacińskiego „caedes”, oznaczającego rzeź, mord, masakrę. Prawdopodobnie z łaciny zaczerpnięto również imię kanclerza Finisa Valoruma, znanego chociażby z Mrocznego Widma, gdyż po przetłumaczeniu otrzymalibyśmy wyrażenie „koniec wartości”, które idealnie opisuje sytuację polityczną w schyłkowym okresie Republiki.


Kanon

lostcommanders1

Nie wszystkie klony wykonały Rozkaz 66, dotyczący eksterminacji każdego Jedi w galaktyce. Niektórzy z nich zawczasu dowiedzieli się o wszczepionych chipach kontrolnych i usunęli je chirurgicznie, nim doszło do wydania rozkazu przez Palpatine’a. Przykładami takich klonów są: Kapitan Rex, Gregor i Komandor Wolffe.


Legendy

g1szeu7

Czystkę Zakonu Jedi, znaną szerzej jako Rozkaz 66, przeżyło około 100 rycerzy Jedi (1% ogółu).


Kanon

zebchewie

Wygląd Zeba z serialu Star Wars: Rebelianci zaczerpnięty został z oryginalnych rysunków koncepcyjnych Chewbacci autorstwa Ralpha McQuarriego.


Kanon

star-wars-rebels-the-forgotten-droid-featured-03162016

Według producenta serialu Star Wars: Rebelianci, Dave’a Filoniego, droid Chopper w zamyśle miał być całkowitym przeciwieństwem R2-D2. Podczas gdy R2 to przyjaciel, na którym zawsze można polegać i jest wręcz „wierny jak pies”, Chopper potrafi być wredny, samolubny i „chodzić własnymi ścieżkami niczym kot”.


hayden-christensen-6

Hayden Christensen (Anakin Skywalker w prequelowej trylogii) był żywo zainteresowany podkładaniem głosu swojemu bohaterowi w serialu animowanym Wojny Klonów. Nigdy jednak nie odezwano się do niego w tej sprawie.


Kanon

ahsoka_and_stinky

Ahsoka Tano z serialu Wojny Klonów z początku miała mówić z nordyckim akcentem. Koncepcja ta poszła do kosza, gdy aktorka podkładające jej głos, Ashley Eckstein, oznajmiła, że nie jest zbyt biegła w symulowaniu akcentów.


lucas-disney

Gdy wytwórnia Disney wykupiła Lucasfilm, szósty sezon serialu Wojny Klonów był akurat w trakcie produkcji. Po całkowitym przejęciu marki George’a Lucasa Disney zdecydował o zamknięciu serii i zaprzestaniu prac nad kontynuacją. Dla owego sezonu zaplanowano łącznie 13 epizodów, zaś 4 były w tamtym momencie częściowo ukończone (wyrenderowano wstępnie animacje, nagrano kwestie aktorów). Wspomniane cztery epizody ostatecznie zostały dokończone i wypuszczone na platformie Netflix w 2014 roku.


Kanon

indiana-jones

W jednym z odcinków Wojen Klonów umieszczony został Easter Egg, nawiązujący do filmu Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981). Dwóch Twi’leków wnosi na pokład wahadłowca Konfederacji tytułową Arkę Przymierza. George Lucas odniósł się  w ten sposób do filmu wyreżyserowanego przez jego serdecznego przyjaciela, Stevena Spielberga, przy którym z resztą sam pełnił rolę producenta. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że na domiar wszystkiego grał tam Harrison Ford?


1467030278_darth-vader-all-set-appear-star-wars-rebels-season-3

Według scenarzysty serialu Star Wars: Rebelianci – Simona Kinberga – gdy zapadła decyzja o pojawieniu się w serii Dartha Vadera, pierwszą rzeczą jaką zrobiono, było upewnienie się, że aktor podkładający mu głos w oryginalnej sadze – James Earl Jones – znajdzie czas, by wziąć udział w nagraniach.


Kanon

first_order_by_stuarthughe-d9xq72i

Wedle informacji zawartych w kilku książkach nowego kanonu, jedną z głównych przyczyn wzrostu znaczenia Szczątków Imperium (znanych później jako Najwyższy Porządek) była decyzja o demilitaryzacji i zredukowaniu floty Nowej Republiki o 90% względem stanu z czasów Galaktycznej Wojny Domowej. Decyzja o demilitaryzacji zapadła jeszcze za panowania kanclerz Mon Mothmy, kilka miesięcy po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci nad Endorem. Rozbrajanie miało rozpocząć się, gdy tylko pozostałości imperialnej marynarki zostaną całkowicie wyeliminowane. Jedynie Księżniczka Leia Organa i niewielka grupa senatorów Galaktycznego Senatu była przeciwko takim krokom, rozumiejąc, że Imperium z flotą kilku tysięcy okrętów wciąż stanowi zagrożenie dla galaktycznego pokoju. Tak narodził się Ruch Oporu, finansowany z prywatnych środków Księżniczki.


Kanon

Blue_Shadow_Virus

Wyemitowany w 2009 roku odcinek serialu Wojny Klonów zatytułowany Blue Shadow Virus nawiązywał bezpośrednio do szalejącej w owym czasie świńskiej grypy.


Legendy

Korr_Katarn_Penin

Główny bohater gry Star Wars: Jedi Knight – Jedi Academy – Jaden Korr – pierwotnie miał mieć na imię Atton Rand. Ostatecznie postać o tym imieniu nie pojawiła się w grze, lecz trafiła do tytułu Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords, jako towarzysz głównego bohatera.


Legendy

KOTOR 2

Oś fabularna gry Star Wars: Knights of the Old Republic II – The Sith Lords powstała na długo, zanim w ogóle zaczęto pracować nad jej pierwszą odsłoną. Dzięki temu studio Obsidian mogło rozpocząć pracę nad drugą częścią natychmiast po premierze pierwszego KotOR-a.


Legendy

Rogue Squadron

Misje kultowej gry Star War: Rogue Squadron (1998) osadzone są pomiędzy wydarzeniami z IV i V Epizodu Gwiezdnych Wojen.


Kanon

Jedi_Temple_Guard

Strażnicy Świątyni Jedi byli anonimowymi członkami Zakonu, wybranymi do ochrony Świątyni przed intruzami oraz strzeżenia porządku wewnątrz starożytnego kompleksu. Nosili maski jako dowód całkowitego odcięcia od poprzedniego życia i poświęcenia wykonywanym obowiązkom.

Znany z serialu Star Wars: Rebelianci Wielki Inkwizytor, który polował na Jedi w trakcie rządów Imperatora, był wcześniej członkiem Straży Świątynnej.


wojny-klonow-legacy-tcw

Po anulowaniu serialu Star Wars: The Clone Wars zaaranżowano projekt o nazwie The Clone Wars Legacy, który miał na celu ochronę materiału źródłowego powstałego na potrzeby niezrealizowanych odcinków z drugiej połowy 6 sezonu, a także całego 7 i 8, a ponadto zakończenie niektórych wątków. W jego ramach powstały kanoniczne dzieła: komiks Darth Maul – Son of Dathomir, książka Mroczny Uczeń oraz 8 wyrenderowanych odcinków będących w bardzo surowym stanie animacji – 4-odcinkowe serie Crystal Crisis on Utapau oraz Bad Batch.


Kanon

jar-jar

Odcinek z pierwszego sezonu Wojen Klonów zatytułowany Bombad Jedi, w którym Jar Jar w przebraniu Rycerza Zakonu usiłuje wspomóc Padmé Amidalę, jest uważany za mrugnięcie okiem twórców w stronę zwolenników teorii o Darth Jar Jarze.


Kanon

darksaber clone wars

Dzięki serialowi w uniwersum pojawił się pierwszy, i jedyny jak dotąd, czarny miecz świetlny zwany Darksaberem, który stworzony został przez pierwszego Jedi pochodzącego spośród Mandalorian – Tarre’a Vizslę. Historia miecza jest dość złożona i ma związek z dawną wojną ludu z Mandalore z Jedi. W serialu miecz dzierżyli Pre Vizsla oraz Maul.


Kanon

mortis-family-rebels.jpg

Serialowy wątek na Mortis ostatecznie utwierdził nas w przekonaniu, że to Anakin Skywalker jest Wybrańcem, gdyż był on w stanie wprowadzić równowagę i opanować zarówno Syna, jak i Córkę, którzy byli personifikacjami odpowiednio ciemnej i jasnej strony Mocy.


Kanon

tarkin-yularen-tcw-rebels

W TCW widzimy początki kariery wojskowej (w armii Republiki) Wilhuffa Tarkina, czyli późniejszego wielkiego moffa i dowódcy Gwiazdy Śmierci, oraz Wullfa Yularena, oficera w Imperialnym Biurze Bezpieczeństwa (IBB). Obaj panowie na ekranie spotkali się podczas narady na Gwieździe Śmierci w Nowej Nadziei.


Kanon

ahsoka-plo-koon-tcw.jpg

Podczas wydarzeń z Wojen Klonów Ahsoka wspomina, że została odkryta przez Plo Koona na swojej rodzinnej planecie Shili. Mistrz Jedi zabrał ją na Coruscant, gdzie wykryto jej niemały potencjał. Togrutanka miała wówczas 3 lata i już od tego momentu rozpoczęła życie jako członek Zakonu Jedi.


Kanon

anakin-vader-tcw.jpg

W wizji, którą na Anakina zsyła Syn podczas jego wizyty na Mortis, młody Skywalker dostrzega swoją przyszłość jako Darth Vader – zabicie młodzików, pojedynek na Mustafarze, a nawet zniszczenie Alderaana. Kiedy otaczający Anakina dym formuje się na kształt maski Vadera, możemy także usłyszeć kilka nut Marszu Imperialnego.


Kanon

yoda-advice-featured-1

Planeta, na której Yoda ujrzał wizję Rozkazu 66 i zagłady Rycerzy Jedi, to Dagobah, dokąd stary mistrz udaje się później na wygnanie. Samo miejsce, gdzie doznał tego objawienia, to ta sama jaskinia, w której Luke “mierzył się” z Vaderem.


the-clone-wars-tcw-logo.jpg

Tylko w dwóch przypadkach logo z tytułem serialu Wojny Klonów nie było wyświetlane w kolorze żółtym. Pierwszy raz zdarzyło to się w odcinku, w którym pojawił się Maul, a logo było wtedy koloru czerwonego. Z kolei niebieski tytuł towarzyszył nam przez cały story-arc z droidami dowodzonymi przez pułkownika Gascona w piątym sezonie.


Kanon

darth-bane-tcw.gif

W oryginalnym dubbingu Star Wars: The Clone Wars Darthowi Bane’owi głosu użyczył sam Mark Hamill, wcielający się w postać Luke’a Skywalkera. Warto odnotować, że twórca Zasady Dwóch, którego widzimy na ekranie, to tylko wizja, a nie mroczny odpowiednik Ducha Mocy. Z kolei planeta Moraband (inaczej Korriban), gdzie Yoda mierzy się z tą wizją, w Legendach była znana z licznych związków z Lordami Sithów.


Kanon

savage-opress-tcw.jpg

Savage Opress jako jedyna postać w kanonie mierzyła się z czterema byłymi, obecnymi lub przyszłymi Lordami Sithów. Swój miecz świetlny skrzyżował z Darthem Tyranusem (Hrabia Dooku), Darthem Maulem, Darthem Vaderem (jeszcze jako Anakin Skywalker) i Darthem Sidiousem, w którym to starciu poległ.


Kanon

Republic Commando

Oddział klonów widoczny przy trumnie jednego z Jedi w 14. odcinku 3. sezonu The Clone Wars to Delta Squad. Drużyna doskonale znana jest fanom niekanonicznej już gry Star Wars: Republic Commando, w której mogliśmy wcielić się w członków tego oddziału.


Kanon

rex-tcw-scar.jpg

Postać kapitana Rexa ma na podbródku bliznę podobną do tej, którą posiada Harrison Ford, a co za tym idzie i Han Solo.


Kanon

Saw_Gerrera

W kilku odcinkach piątego sezonu Wojen Klonów pojawił się Saw Gerrera, znany również z filmu Łotr 1, który wraz z siostrą Steelą kierował ruchem oporu na planecie Onderon. Już wówczas Saw był bardzo porywczy i przejawiał nieco zbyt bezwzględne podejście do walki z okupantem.


Kanon

r2-c3po-ark-indiana-jones.jpg

W TCW pojawiło się mnóstwo nawiązań do Indiany Jonesa. W odcinku Wolne Ryloth, możemy ujrzeć skrzynię podobną do Arki Przymierza, w Polowaniu na Wookiee na statku Trandoshan widoczna jest Kryształowa Czaszka (co więcej, tuż obok niej stoi stary mandaloriański hełm neo-crusader, a w samym odcinku spotykamy Chewbaccę). Także Cad Bane, słynący ze swojego zamiłowania do kapeluszy, w jednym z odcinków prawie przymierza jedno nakrycie głowy, łudząco podobne do tego noszonego przez sławnego archeologa.


Legendy

Star_Wars_Dark_Forces

Pierwotnie głównym bohaterem gry Star Wars: Dark Forces miał być Luke Skywalker, a sama gra miała przedstawiać przygody młodego Jedi, bazując na materiale filmowym. Twórcy zorientowali się jednak, że doskonale znana wszystkim historia nie będzie zbyt interesująca i ograniczy im pole do popisu. Dlatego opracowano zupełnie nową fabułę z nowym bohaterem – Kylem Katarnem. Nie przeszkodziło to jednak w nawiązywaniu w grze do Nowej Nadziei.


Legendy

jan-ors-kyle-katarn.jpg

Przewodnikiem i partnerką Kyle’a Katarna była Jan Ors. Jeśli weźmiemy dodatkowo pod uwagę, że jedną z misji Katarna w grze Dark Forces jest wykradnięcie planów Gwiazdy Śmierci, to zorientujemy się, że imię głównej bohaterki filmu Łotr 1, Jyn Erso, zostało zainspirowane personaliami rebelianckiej pilotki.


Legendy

kyle-katarn-blaster-bryar

Nazwa ulubionego blastera Kyle Katarna – pistoletu Bryar – wzięła się od imienia angielskiego kompozytora i muzyka Gavina Bryarsa.


Legendy

star-wars-battlefront-II-ewok-mode-tall

W Star Wars: Dark Forces natrafimy na dwa odniesienia do Ewoków, oba bardzo dobrze ukryte. Pierwsze to napis na ścianie głoszący „Ewoks suck” (ang. „Ewoki są beznadziejne”). Drugie to pomieszczenie, w którym możemy znaleźć (i wedle uznania zastrzelić) Ewoka z przytroczoną do nogi więzienną kulą.


Kanon

loststarscover

W kanonicznej książce Utracone Gwiazdy pióra Claudii Gray, jedna z baz Sojuszu Rebeliantów mieści się na planecie pozbawionej nazwy. Znana jest ona jedynie jako numer 5251977. Jeśli odczytamy ten kod jako amerykański zapis daty, otrzymamy 25 maja 1977 roku, czyli dzień premiery Nowej Nadziei, wówczas znanej jeszcze jako Star Wars.


lucas-1024x521

George Lucas zetknął się z grą Star Wars: Dark Forces dopiero podczas imprezy z okazji premiery tytułu. Jak się okazało, nie był zachwycony tym, co zobaczył na ekranie. Ostro skrytykował fakt, że zabija się w niej oficerów. Tłumaczył później, że w filmach specjalnie ubrał szturmowców w hełmy, aby pozbawić widzów wrażenia, że giną ludzie. Z kolei oficerowie w grze twarze mieli odsłonięte, przez co byli zbyt ludzcy.


Kanon

skywalker-luke.0.0

Z komiksu Skywalker atakuje dowiadujemy się, że znajomi z Tatooine przezywali Luke’a „Wormie”. Ten sam pseudonim możemy usłyszeć z ich ust w usuniętych scenach do Nowej Nadziei.


cantina-band

W trybie multiplayer w grze Star Wars: Battlefront II na mapie Tatooine – Mos Eisley – kiedy wejdziemy do kantyny, w jednym z boksów możemy uruchomić hologram z grającym zespołem muzycznym. Jest to ta sama kapela, która przygrywa w tej kantynie w Nowej Nadziei.


Kanon

ahsoka-vader-rebels.jpg

W odcinku Teach You, I Will z serialu Star Wars: Forces of Destiny Ahsoka blokuje za plecami cios mistrza Yody w dokładnie ten sam sposób, co podczas walki z Vaderem w odcinku Zmierzch Padawana w serialu Star Wars: Rebelianci.


Kanon

star-wars-rogue-one-star-destroyer

W kampanii gry Star Wars: Battlefront II podczas misji na Fondorze jesteśmy zmuszeni do obrony gwiezdnego niszczyciela o nazwie „Nieugięty”. Jest to dokładnie ten sam statek, który stacjonował nad Jedha City w Łotrze 1.


Legendy

valley-of-the-jedi

Dolina Jedi na planecie Ruusan, której w grze Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II poszukuje Kyle Katarn, to to samo miejsce, które powstało w zakończeniu książki Darth Bane: Droga Zagłady w wyniku użycia bomby myśli Sithów.


Legendy

emperor-kyle-df2.jpg

W kanonicznym zakończeniu Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II Jan Ors przeżywa, zaś Kyle po pokonaniu Jereca uwalnia z Doliny Jedi duchy uwięzionych tam istot. W zakończeniu niekanonicznym, po ciemnej stronie, Katarn zabija Jan oraz Jereca i ogłasza się nowym Imperatorem Szczątków Imperium, po czym rozbija Republikę.


Legendy

star-wars-jedi-knight-dark-forces-ii-front-cover

Star Wars: Jedi Knight: Dark Forces II to jedyna gra z serii, w której nie pojawiają się żadne postacie bądź lokacje znane z filmowej Sagi.


Legendy

weegee.jpg

Kyle Katarn miecz świetlny na Sulonie otrzymuje od droida WeeGee. Jeśli zdecydujemy się go zabić (co trochę potrwa, gdyż dysponuje większym paskiem życia nawet od Jereca), uruchomi się specjalna wersja monologu Qu Rahna, zaś Kyle już nieodwołalnie podda się ciemnej stronie.


Legendy

BattlefrontBespin

W grze Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith istnieje ukryty dodatkowy poziom. Wcielamy się w nim w Luke’a Skywalkera podczas jego wizyty na Bespinie, znanej z piątego epizodu Sagi. 


Legendy

Star_Wars_droids

Podczas misji na ulicach Kataraasii w grze Star Wars: Jedi Knight: Mysteries of the Sith, jeśli będziemy podążać za jednym z droidów protokolarnych, zaprowadzi on nas do pomieszczenia pełnego tańczących droidów.


Kanon

naboo-star-skiff

Latając nad Mos Eisley w trybie multiplayer w grze Star Wars: Battlefront II, można zauważyć statek Naboo Star Skiff, który pojawia się w III Epizodzie. To nim Padmé poleciała na Mustafar, by odwieść Anakina od przejścia na ciemną stronę.


Kanon

jar-jar

Pod koniec Galaktycznej Wojny Domowej Jar Jar powrócił na Naboo, jednak został wygnany przez swój lud. Osiadł on na ulicach Theed, gdzie jako klaun zabawiał sieroty wojenne szukające rodzin zastępczych.


Kanon

TheLastJediConceptArt4

Drzewo rosnące na Ahch-To to uneti. Ten sam gatunek rósł na placach w Świątyni Jedi na Coruscant, zaś z komiksu Rozbite Imperium dowiadujemy się, że tuż po bitwie o Endor Luke oraz matka Poe Damerona – Shara Bey – wykradli dwa drzewa uneti z imperialnego magazynu na Vetine. Jedno drzewko Skywalker zabrał ze sobą, drugie podarował Sharze, która zasadziła je przy swoim domu na Yavinie IV.


Kanon

shaak-ti.jpg

W komiksie Walka na Księżycu Przemytników Luke jest zmuszony przez Grakkusa Hutta do otwarcia holokronów. Jeden z nich należy do mistrzyni Jedi Shaak-Ti. Najprawdopodobniej to ten, który stworzyła tuż przed swoją śmiercią z rąk Vadera.


Kanon

SanaStarros

Podczas swoich burzliwych przygód Han chciał odegrać się na jednym z przemytników, który oszukiwał innych na przyprawie. W celu stworzenia przykrywki dla włamania, zaaranżował na Stenness swój ślub z Saną Starros. Kiedy Sana nakryła Solo razem z Leią jakiś czas później, dawne wydarzenia wzbudziły niemałe komplikacje… Koniec końców, wszystko się wyjaśniło.


Kanon

hwk-290-katarn

Model statku (HWK-290), którym latali Jan Ors oraz Kyle Katarn, znajduje się w kanonie. Pojawił się on w jednym z zeszytów komiksowej serii Star Wars: Kanan.


Kanon

kix-ct-6116-sidan-ithano-tfa.jpg

Ostatnim żyjącym klonem był CT-6116, znany również jako Kix. Tuż po tym, jak odkrył sekret chipów, które później były odpowiedzialne za Rozkaz 66, został porwany przez Hrabiego Dooku i pozostawiony w hipostazie. Został wybudzony dopiero 50 lat później przez grupę dowodzoną przez Sidona Ithano, Crimson Corsair (ang. Karmazynowy Pirat), do której z resztą dołączył. Sam Sidon pojawił się w kantynie Maz Kanaty w Przebudzeniu Mocy.


Legendy (nigdy niekanoniczne)

solo-a-star-wars-story-indiana-jones-easter-egg

W niekanonicznym nawet w Legendach komiksie Into the Great Unknown Han Solo oraz Chewbacca rozbili się Sokołem Millennium na Ziemi. Han został zabity przez tubylców, zaś Chewie zdołał uciec. 126 lat później kości Solo zostały odkryte przez Indianę Jonesa, a Chewbacca był znany w okolicy jako Wielka Stopa.


Kanon

musicrogueone

Muzyka w zwiastunie powstającego siódmego sezonu Wojen Klonów jest dokładnie taka sama, jak w drugim zwiastunie Przebudzenia Mocy.


Legendy

cantina-band

Muzykę, którą słyszymy w kantynie na Nar Shaddaa w grze Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, możemy kojarzyć z kantyny w Mos Eisley z Nowej Nadziei.


Legendy

Billy_Dee_Williams_Lando

W grze Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast głos postaci Lando podłożył Billy Dee Williams, czyli aktor wcielający się w Calrissiana w Oryginalnej Trylogii.


Legendy

thx-1138-lucas.jpg

Kod, którym w grze Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast wywołujemy Eskadrę Łotrów, możemy przetłumaczyć z aurabeshu, w wyniku czego otrzymamy THX. Jest to nawiązanie do jednego z pierwszych filmów George’a Lucasa THX 1138 z 1971 roku.


Legendy

ben-kenobi-tatooine-scum.gif

Lando Calrissian, jeden z bohaterów gry Star Wars: Jedi Knight II: Jedi Outcast, nazywa Nar Shaddaa „wretched hive of scum and villainy”. Tego samego określenia w stosunku do Mos Eisley użył Ben Kenobi w Nowej Nadziei.


Legendy

chewie-db_2c0efea2

W napisach końcowych do gry Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy, w sekcji poświęconej aktorom dubbingującym, widzimy „Chewbacca – Himself„, co oznacza, że głos Chewiemu podkładał… on sam.


Legendy

jaden atton

Pierwotnie główny bohater gry Jedi Academy miał nazywać się Atton Rand. Ostatecznie zmieniono jego imię na Jaden Korr, zaś postać imieniem Atton trafiła do gry Knights of the Old Republic II – The Sith Lords.


Legendy

Power of the dark side

W niekanonicznym zakończeniu gry Star Wars: Jedi Knight: Jedi Academy, w którym to bohater zakończył przygodę po ciemnej stronie Mocy, Jaden zabija Rosha na Taspirze. Następnie na Korribanie zmuszony jest walczyć zarówno z uczniami Akademii, jak i Mrocznymi Jedi, zaś finałowy pojedynek toczy ze swoim mistrzem, Kyle’em Katarnem, którego w ostatniej chwili ratuje Skywalker. Po wygranej walce Korr przejmuje dowodzenie nad gwiezdnym niszczycielem, a Kyle wyrusza na jego poszukiwania.


Legendy

jedi-outcast-desann

W pierwotnej wersji scenariusza gry Jedi Outcast Kyle Katarn miał zabić Tavion podczas pojedynku na Bespinie. Twórcy postanowili jednak zachować ją przy życiu, gdyż było to bardziej odpowiednim zachowaniem dla Kyle’a, a w dodatku umożliwiało jej występ w potencjalnym sequelu, co finalnie miało miejsce.

Reklamy
%d blogerów lubi to: