Skip to content
Reklamy

Łotr 1

datapad


maxresdefault

Projektant kostiumów do Łotra 1 przyznał, że spora część z tych, które użyto w spin-offie, to oryginalne stroje wykorzystane w Nowej Nadziei (1977), Imperium Kontratakuje (1980) i Powrocie Jedi (1983).


mon-mothma

Genevieve O’Reilly zagrała w Łotrze 1 postać Mon Mothmy. Aktorka grała tą samą postać także Gwiezdnych Wojnach: Zemście Sithów (2005).


saw_gerrera

Forest Whitaker gra w Łotrze 1 Sawa Gerrerę – bohater ten pojawił się pierwotnie w piątym sezonie animowanego serialu Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów (2008). To pierwszy raz w historii Gwiezdnych Wojen, gdy postać z animowanej serii zostaje zaimplementowana w filmie.


starwars_epi4_01-4f17cf46f1dd

Wydarzenia znane z Rogue One kończą się raptem 10 minut przed tymi z Nowej Nadziei.


rogue-one-admiral-raddus-600x373

Admirał Raddus pod względem wizualnym i osobowościowym wzorowany był na przywódcy Wielkiej Brytanii z czasów II Wojny Światowej, Winstonie Churchillu. Twórcy chcieli stworzyć postać silną charakterologicznie i wzbudzającą podobny szacunek, co brytyjski premier.


ppr45663-star-wars-rogue-one-krennic-and-death-troopers-40x40cm-print-25cm

Darth Vader w oryginalnej trylogii przedstawiony został w swoim czarnym kombinezonie, zaś kontrastem dla niego byli odziani na biało szturmowcy. Umyślnie zastosowano odwrotny zabieg, gdy projektowano stroje dla Orsona Krennica i jego szturmowców śmierci – Krennic odziany został w biały strój, a szturmowcy w czarne pancerze.


rogue-one-ghost

Podczas sceny, w której z nadprzestrzeni nad Scarif wychodzi rebeliancka flota, pomiędzy okrętami można dostrzec Ducha – frachtowiec znany z serialu animowanego Star Wars: Rebelianci. Na jego pokładzie podróżują główni bohaterowie serii, lecz nie wiemy, kto znajdował się na pokładzie podczas wydarzeń z Rogue One.


hera-syndulla

W Łotrze 1 pojawiło się jeszcze kilka ciekawych odniesień do serialu Star Wars: Rebelianci. W bazie Rebelii słyszymy, jak przez interkom wywoływana jest Generał Syndulla. Początkowo pojawiały się sprzeczne pogłoski, jakoby nazwisko odnosiło się do Chama Syndulli. Producent serialu, Dave Filoni, potwierdził ostatecznie na Twitterze, że chodzi o córkę Chama, Herę Syndullę. W tej samej bazie dostrzec można również przemykającego droida Choppera.


john-williams

Rogue One to pierwszy pełnometrażowy film w historii Gwiezdnych Wojen, do którego John Williams nie komponował muzyki. Zastąpił go w tej roli Michael Giacchino.


601880-star-wars-rogue-one-nuevo-rumor-personajes-mads-mikkelsen-forest-whitaker

W jaskini Sawa Gerrery na planecie Jedha pojawiają się Easter Eggi związane z poprzednimi filmami reżyserowanymi przez Garetha Edwardsa – m.in. malowidło przedstawiające Godzillę.


blue_milk

Słynne niebieskie mleko, znane z domu wujostwa Luke’a Skywalkera, wydaje się być dużo powszechniejsze w odległej galaktyce – szczególnie wśród farmerów. Na początku Rogue One, gdy mała Jyn wbiega do domu w poszukiwaniu swoich rodziców, na stoliku stoi naczynie wypełnione płynem łudząco podobnym do niebieskiego mleka, którym w Nowej Nadziei raczy się Luke.


leaving-on-a-jet-plane-from-yavin-4

Gdy Jyn zostaje uratowana przez rebeliantów, zabierają oni bohaterkę do swojej bazy na księżycu Yavin IV, znanym oczywiście z Nowej Nadziei. Wtedy również znajdowała się tam siedziba Rebelii.


y42

Kilkakrotnie podczas filmu ukazany zostaje rebeliancki obserwator na wieży, którego posterunek mieści przy bazie na Yavinie IV. Widok ten znany nam jest także z pierwszej części Oryginalnej Trylogii.


tumblr_nomulwirgh1qc823io1_500

Pamiętacie tę dwójkę? Ponda Baba i Evazan – to oni zaczepili Luke’a w kantynie na Tatooine i za sprawą Obi-Wana bardzo szybko tego pożałowali. W Rogue One spotykamy ich na planecie Jedha, gdy Jyn w towarzystwie Cassiana przedziera się przez tłum w mieście. Po tym, jak bohaterka przypadkowo szturcha jednego z przechodniów, naszym oczom ukazuje się właśnie owa para, która próbuje zaczepić młodą rebeliantkę, tak jak Luke’a na Tatooine.


complex

Znana z Zemsty Sithów planeta Mustafar, gdzie Vader stoczył fatalną w skutkach walkę z Obi-Wanem Kenobim, pojawia się także na krótko w Łotrze 1. Lord Sithów zbudował tam twierdzę, w której spędzał sporo czasu. Ukazana zostaje w filmie, ponieważ leże Vadera odwiedza Dyrektor Krennic, by skonsultować z nim dalsze działania.


r2-d2-c-3po-best-friends-wallpaper-5478-720x450

Słynne droidy R2-D2 i C-3PO pojawiają się w Rogue One dosłownie na kilka sekund, podczas sceny wylotu X-Wingów z rebelianckiej bazy na Yavinie IV.


tarkin-vader

Nie trzeba chyba przypominać Wam Wielkiego Moffa Tarkina? Aktor, który go grał – Peter Cushing – niestety już dawno nie żyje, ale CGI potrafi dokonać dziś cudów, dzięki czemu postać ta pojawia się w filmie.


tumblr_ngfwhkfxxz1sl21koo1_500

Podczas potężnej bitwy nad powierzchnią Scarif szpicę uderzenia prowadzą dowódcy eskadr Czerwonych i Złotych. W trakcie bitwy ukazywany jest bezpośredni rzut na kokpity dowódców, których w Nowej Nadziei zagrali Drewe Henley i Angus MacInnes. Aktorzy pojawili się w filmie, ponieważ wykorzystano nieużyte wcześniej sceny z Oryginalnej Trylogii i wpleciono je do Łotra 1.


open-uri20150608-27674-1ly2wd_eb4b4064

Pod koniec filmu, gdy rebelianci w ostatniej chwili uciekają przed Vaderem na łamacza blokad Tantive IV, na pokładzie niewielkiego statku spotykamy kolejny wytwór nowoczesnego CGI – Księżniczkę Leię. Trzeba przyznać, że artyści wykonali kawał dobrej roboty, przerabiając twarz aktorki w taki sposób, że wyglądała ona jak młoda Carrie Fisher.


image_bc196054

Holograficzny Dejarik, nazywany kolokwialnie „kosmicznymi szachami”, po raz pierwszy napotykamy na statku Hana Solo – Sokole Millennium. Prymitywna wersja tej gry ukazana jest także w Łotrze 1, gdy Jyn i jej towarzysze zostają sprowadzeni do kryjówki Sawa Gerrery – jego żołnierze grają w nią wystruganymi figurkami. Han Solo musiał być naprawdę oddanym fanem tej rozrywki, skoro zainwestował kredyty w jej holograficzną wersję, która okazuje się nie być aż tak powszechna w Odległej Galaktyce.


nekuusvgdjfgoq_2_b

Dzięki Łotrowi wiemy już, jak Skywalker wszedł w posiadanie kryptonimu Czerwony 5, którym posługuje się po wstąpieniu w szeregi Rebelii. Okazuje się bowiem, że pilot, który wcześniej używał owego kryptonimu, zginął w bitwie nad planetą Scarif, zestrzelony w jednej ze scen przez myśliwiec TIE. Później młody Jedi przejął pseudonim po zmarłym tragicznie rebeliancie.


JuggernautROTS.jpg

Niedługo po tym, jak poznajemy dorosłą Jyn, dowiadujemy się także, że bohaterka jest więźniem w imperialnym obozie pracy na planecie Wobani. Erso jest transportowana wraz z innymi więźniami pojazdem HAVw A6 Juggernaut, którego po raz pierwszy możemy zobaczyć w trzeciej części Prequelowej Trylogii – Zemście Sithów – gdyż potężne pojazdy transportowe używane były przez wojska Republiki Galaktycznej. Wygląda na to, że Imperium znalazło dla nich nowe zastosowanie.


6dfjqv4l

Podczas bitwy o Scarif sporą rolę odegrała pewna korweta typu Hammerhead. Rebelianci użyli statku, by zepchnąć imperialny niszczyciel w kierunku tarczy chroniącej planetę. Po raz pierwszy Hammerheady pojawiły się w grze komputerowej Star Wars: Knights of The Old Republic i stanowiły one trzon floty Starej Republiki. Później wprowadzono je do nowego kanonu za sprawą serialu Star Wars: Rebelianci, w którym miały epizodyczne cameo.


ihaveabadfeeling-luke

Słynna kwestia: „Mam co do tego złe przeczucia” stała się już równie rozpoznawalna, co same Gwiezdne Wojny. Pojawiła się ona także w jednej ze scen Rogue One. K-2SO próbuje wypowiedzieć ją, gdy wraz z Jyn i Cassianem wchodzą do archiwów na Scarif, lecz w połowie zostaje uciszony przez Kapitana Andora.


may_the_force_be_with_you__4k__by_thegoldenbox-d9l74vx

Kwestię „Niech Moc innych będzie z tobą” słyszymy kilkakrotnie, gdy Chirrut Imwe wypowiada ją w kierunku przechodniów w świętym mieści Jedha. Na pierwszy rzut ucha może wydawać się, że to nic więcej, jak lekko zmodyfikowana wersja znanego „Niech Moc będzie z tobą”, lecz korzenie tego powiedzenia sięgają głębiej. Ów zwrot jest pozdrowieniem, które pierwotnie dla rycerzy Jedi wymyślił George Lucas, gdy Moc miała być jedynie bliżej nieokreśloną siłą, zwyczajnie spajającą życie w galaktyce. Dopiero podczas procesu twórczego pierwszej części Star Wars skrócono pozdrowienie do „Niech Moc będzie z Tobą” i zmieniono poniekąd koncepcję Mocy. Miło widzieć, że twórcy nowych filmów w wielu kwestiach starają się powracać do korzeni.

Reklamy
%d blogerów lubi to: