Seriale

datapad


mart-mattin-rebels

Mart Mattin – lider Żelaznej Eskadry z serialu Star Wars: Rebelianci – został nazwany na cześć członka Lucasfilm Story Group Matta Martina.


lostcommanders1

Nie wszystkie klony wykonały Rozkaz 66 dotyczący eksterminacji każdego Jedi w galaktyce. Niektórzy z nich zawczasu dowiedzieli się o wszczepionych chipach kontrolnych i usunęli je chirurgicznie, zanim doszło do wydania rozkazu przez Palpatine’a. Przykładami takich klonów są: Kapitan Rex, Gregor i Komandor Wolffe.


g1szeu7

Czystkę Zakonu Jedi, znaną szerzej jako Rozkaz 66, przeżyło około 100 rycerzy Jedi (1% ogółu).


zebchewie

Wygląd Zeba z serialu Star Wars: Rebelianci zaczerpnięty został z oryginalnych rysunków koncepcyjnych Chewbacci autorstwa Ralpha McQuarriego.


star-wars-rebels-the-forgotten-droid-featured-03162016

Według producenta serialu Star Wars: Rebelianci, Dave’a Filoniego, droid Chopper w zamyśle miał być całkowitym przeciwieństwem R2-D2. Podczas gdy R2 to przyjaciel, na którym zawsze można polegać i jest wręcz „wierny jak pies”, Chopper potrafi być wredny, samolubny i „chodzić własnymi ścieżkami niczym kot”.


hayden-christensen-6

Hayden Christensen (Anakin Skywalker w prequelowej trylogii) był żywo zainteresowany podkładaniem głosu swojemu bohaterowi w serialu animowanym Wojny Klonów. Nigdy jednak nie odezwano się do niego w tej sprawie.


ahsoka_and_stinky

Ahsoka Tano z serialu Wojny Klonów z początku miała mówić z nordyckim akcentem. Koncepcja ta poszła do kosza, gdy aktorka podkładające jej głos, Ashley Eckstein, oznajmiła, że nie jest zbyt biegła w symulowaniu akcentów.


lucas-disney

Gdy wytwórnia Disney wykupiła Lucasfilm, szósty sezon serialu Wojny Klonów był akurat w trakcie produkcji. Po całkowitym przejęciu marki George’a Lucasa Disney zdecydował o zamknięciu serii i zaprzestaniu prac nad kontynuacją. Dla owego sezonu zaplanowano łącznie 13 epizodów, zaś 4 były w tamtym momencie częściowo ukończone (wyrenderowano wstępnie animacje, nagrano kwestie aktorów). Wspomniane cztery epizody ostatecznie zostały dokończone i wypuszczone na platformie Netflix w 2014 roku.


indiana-jones

W jednym z odcinków Wojen Klonów umieszczony został Easter Egg, nawiązujący do filmu Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981). Dwóch Twi’leków wnosi na pokład wahadłowca Konfederacji tytułową Arkę Przymierza. George Lucas odniósł się  w ten sposób do filmu wyreżyserowanego przez jego serdecznego przyjaciela, Stevena Spielberga, przy którym z resztą sam pełnił rolę producenta. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że na domiar wszystkiego grał tam Harrison Ford?


1467030278_darth-vader-all-set-appear-star-wars-rebels-season-3

Według scenarzysty serialu Star Wars: Rebelianci – Simona Kinberga – gdy zapadła decyzja o pojawieniu się w serii Dartha Vadera, pierwszą rzeczą jaką zrobiono, było upewnienie się, że aktor podkładający mu głos w oryginalnej sadze – James Earl Jones – znajdzie czas, by wziąć udział w nagraniach.


Blue_Shadow_Virus

Wyemitowany w 2009 roku odcinek serialu Wojny Klonów zatytułowany Blue Shadow Virus nawiązywał bezpośrednio do szalejącej w owym czasie świńskiej grypy.


Jedi_Temple_Guard

Strażnicy Świątyni Jedi byli anonimowymi członkami Zakonu, wybranymi do ochrony Świątyni przed intruzami oraz strzeżenia porządku wewnątrz starożytnego kompleksu. Nosili maski jako dowód całkowitego odcięcia od poprzedniego życia i poświęcenia wykonywanym obowiązkom.

Znany z serialu Star Wars: Rebelianci Wielki Inkwizytor, który polował na Jedi w trakcie rządów Imperatora, był wcześniej członkiem Straży Świątynnej.


wojny-klonow-legacy-tcw

Po anulowaniu serialu Star Wars: The Clone Wars zaaranżowano projekt o nazwie The Clone Wars Legacy, który miał na celu ochronę materiału źródłowego powstałego na potrzeby niezrealizowanych odcinków z drugiej połowy 6 sezonu, a także całego 7 i 8, a ponadto zakończenie niektórych wątków. W jego ramach powstały kanoniczne dzieła: komiks Darth Maul – Son of Dathomir, książka Mroczny Uczeń oraz 8 wyrenderowanych odcinków będących w bardzo surowym stanie animacji – 4-odcinkowe serie Crystal Crisis on Utapau oraz Bad Batch.


jar-jar

Odcinek z pierwszego sezonu Wojen Klonów zatytułowany Bombad Jedi, w którym Jar Jar w przebraniu Rycerza Zakonu usiłuje wspomóc Padmé Amidalę, jest uważany za mrugnięcie okiem twórców w stronę zwolenników teorii o Darth Jar Jarze.


darksaber clone wars

Dzięki serialowi w uniwersum pojawił się pierwszy, i jedyny jak dotąd, czarny miecz świetlny zwany Darksaberem, który stworzony został przez pierwszego Jedi pochodzącego spośród Mandalorian – Tarre’a Vizslę. Historia miecza jest dość złożona i ma związek z dawną wojną ludu z Mandalore z Jedi. W serialu miecz dzierżyli Pre Vizsla oraz Maul.


mortis-family-rebels.jpg

Serialowy wątek na Mortis ostatecznie utwierdził nas w przekonaniu, że to Anakin Skywalker jest Wybrańcem, gdyż był on w stanie wprowadzić równowagę i opanować zarówno Syna, jak i Córkę, którzy byli personifikacjami odpowiednio ciemnej i jasnej strony Mocy.


tarkin-yularen-tcw-rebels

W TCW widzimy początki kariery wojskowej (w armii Republiki) Wilhuffa Tarkina, czyli późniejszego wielkiego moffa i dowódcy Gwiazdy Śmierci, oraz Wullfa Yularena, oficera w Imperialnym Biurze Bezpieczeństwa (IBB). Obaj panowie na ekranie spotkali się podczas narady na Gwieździe Śmierci w Nowej Nadziei.


ahsoka-plo-koon-tcw.jpg

Podczas wydarzeń z Wojen Klonów Ahsoka wspomina, że została odkryta przez Plo Koona na swojej rodzinnej planecie Shili. Mistrz Jedi zabrał ją na Coruscant, gdzie wykryto jej niemały potencjał. Togrutanka miała wówczas 3 lata i już od tego momentu rozpoczęła życie jako członek Zakonu Jedi.


anakin-vader-tcw.jpg

W wizji, którą na Anakina zsyła Syn podczas jego wizyty na Mortis, młody Skywalker dostrzega swoją przyszłość jako Darth Vader – zabicie młodzików, pojedynek na Mustafarze, a nawet zniszczenie Alderaana. Kiedy otaczający Anakina dym formuje się na kształt maski Vadera, możemy także usłyszeć kilka nut Marszu Imperialnego.


yoda-advice-featured-1

Planeta, na której Yoda ujrzał wizję Rozkazu 66 i zagłady Rycerzy Jedi, to Dagobah, dokąd stary mistrz udaje się później na wygnanie. Samo miejsce, gdzie doznał tego objawienia, to ta sama jaskinia, w której Luke “mierzył się” z Vaderem.


the-clone-wars-tcw-logo.jpg

Tylko w dwóch przypadkach logo z tytułem serialu Wojny Klonów nie było wyświetlane w kolorze żółtym. Pierwszy raz zdarzyło to się w odcinku, w którym pojawił się Maul, a logo było wtedy koloru czerwonego. Z kolei niebieski tytuł towarzyszył nam przez cały story-arc z droidami dowodzonymi przez pułkownika Gascona w piątym sezonie.


darth-bane-tcw.gif

W oryginalnym dubbingu Star Wars: The Clone Wars Darthowi Bane’owi głosu użyczył sam Mark Hamill, wcielający się w postać Luke’a Skywalkera. Warto odnotować, że twórca Zasady Dwóch, którego widzimy na ekranie, to tylko wizja, a nie mroczny odpowiednik Ducha Mocy. Z kolei planeta Moraband (inaczej Korriban), gdzie Yoda mierzy się z tą wizją, w Legendach była znana z licznych związków z Lordami Sithów.


savage-opress-tcw.jpg

Savage Opress jako jedyna postać w kanonie mierzyła się z czterema byłymi, obecnymi lub przyszłymi Lordami Sithów. Swój miecz świetlny skrzyżował z Darthem Tyranusem (Hrabia Dooku), Darthem Maulem, Darthem Vaderem (jeszcze jako Anakin Skywalker) i Darthem Sidiousem, w którym to starciu poległ.


Republic Commando

Oddział klonów widoczny przy trumnie jednego z Jedi w 14. odcinku 3. sezonu The Clone Wars to Delta Squad. Drużyna doskonale znana jest fanom niekanonicznej już gry Star Wars: Republic Commando, w której mogliśmy wcielić się w członków tego oddziału.


rex-tcw-scar.jpg

Postać kapitana Rexa ma na podbródku bliznę podobną do tej, którą posiada Harrison Ford, a co za tym idzie i Han Solo.


Saw_Gerrera

W kilku odcinkach piątego sezonu Wojen Klonów pojawił się Saw Gerrera, znany również z filmu Łotr 1, który wraz z siostrą Steelą kierował ruchem oporu na planecie Onderon. Już wówczas Saw był bardzo porywczy i przejawiał nieco zbyt bezwzględne podejście do walki z okupantem.


r2-c3po-ark-indiana-jones.jpg

W TCW pojawiło się mnóstwo nawiązań do Indiany Jonesa. W odcinku Wolne Ryloth, możemy ujrzeć skrzynię podobną do Arki Przymierza, w Polowaniu na Wookiee na statku Trandoshan widoczna jest Kryształowa Czaszka (co więcej, tuż obok niej stoi stary mandaloriański hełm neo-crusader, a w samym odcinku spotykamy Chewbaccę). Także Cad Bane, słynący ze swojego zamiłowania do kapeluszy, w jednym z odcinków prawie przymierza jedno nakrycie głowy, łudząco podobne do tego noszonego przez sławnego archeologa.


ahsoka-vader-rebels.jpg

W odcinku Teach You, I Will z serialu Star Wars: Forces of Destiny Ahsoka blokuje za plecami cios mistrza Yody w dokładnie ten sam sposób, co podczas walki z Vaderem w odcinku Zmierzch Padawana w serialu Star Wars: Rebelianci.


musicrogueone

Muzyka w zwiastunie powstającego siódmego sezonu Wojen Klonów jest dokładnie taka sama, jak w drugim zwiastunie Przebudzenia Mocy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.