VIII: Ostatni Jedi

datapad


DJ

Benicio Del Toro, który w Ostatnim Jedi gra postać znaną jako DJ, już wcześniej niemal pojawił się w innej gwiezdnowojennej produkcji. Aktor miał zagrać Dartha Maula w Gwiezdnych Wojnach: Mrocznym Widmie, jednak zrezygnował z roli, gdy okazało się, że George Lucas wykreślił większość kwestii antagonisty.


kenny-baker-r2d2-image

VIII Epizod to pierwszy film w świecie Star Wars, przy produkcji którego nie był zatrudniony Kenny Baker, odtwarzający droida R2-D2 w Oryginalnej Trylogii. Jego rolę przejął Jimmy Vee, po tym, jak Baker zmarł w sierpniu 2016 roku.


space bear

Roboczy tytuł Ostatniego Jedi brzmiał „Kosmiczny Niedźwiedź” (ang. „Space Bear”).


leiahololastjedi

Żadne sceny odegrane przez Carrie Fisher nie zostały wycięte z filmu po jej śmierci.


lukecovert

Po przeczytaniu scenariusza Ostatniego Jedi Mark Hamill stwierdził, że kompletnie nie zgadza się z wizją, jaką Rian Johnson (reżyser) miał względem Luke’a Skywalkera. Gdy wyraził swoje niezadowolenie, dodał również, że mimo wszystko zrobi co w jego mocy, by odegrać przygotowaną dla niego rolę. Dużo później, już po zakończeniu nagrań do The Last Jedi, Hamill oznajmił, że jednak się pomylił, a historia Luke’a została ukazana świetnie, czego nie dostrzegł podczas czytania scenariusza.


carrie-fisher-death

Jak twierdzi serwis imdb.com, po napisach końcowych Ostatniego Jedi ma pojawić się wideo oddające hołd zmarłej w zeszłym roku Carrie Fisher. Jeśli okaże się to prawdą, będzie to pierwszy film w historii Gwiezdnych Wojen, który będzie posiadał scenę po napisach.

[AKTUALIZACJA] Będąc już po premierze filmu wiemy, że plotki o materiale wideo okazały się nieprawdziwe. Na końcu Ostatniego Jedi pojawia się jedynie napis z dedykacją dla zmarłej aktorki.


rian_johnson

Reżyser VIII Epizodu, Rian Johnson, pierwotnie miał zająć się produkcją Przebudzenia Mocy, lecz ostatecznie zdecydowano, że pracę nad pierwszą częścią nowej trylogii przejmie J.J. Abrams.


The Last Jedi plakat

Postacie na finalnym plakacie filmu ułożone są w taki sposób, by wspólnie tworzyły kształt maski Dartha Vadera.


The_force_awakens_openig_crawl

Zwrot „Ostatni Jedi” pojawia się w napisach otwierających Przebudzenia Mocy. To pierwszy przypadek w historii Star Wars, gdy tytuł jednego z filmów pojawia się w napisach innego.


prince harry and william star wars

Brytyjscy książęta – William i Harry – pojawili się w filmie jako szturmowcy Najwyższego Porządku.


rey-and-luke-star-wars-the-last-jedi

Na początku nagrań do The Last Jedi Daisy Ridley zabrała na plan filmowy swojego ojca, który, wedle jej relacji, jest zapalonym fanem Star Treka (pomimo faktu, że jego córka gra w Gwiezdnych Wojnach). Gdy ojciec Ridley spotkał Marka Hamilla, z ust tego pierwszego padło pytanie: „To kogo właściwie grasz w filmie?”. Aktorka przyznała, że nie była pewna, czy jej tato żartuje czy też pyta poważnie.


star-wars-the-last-jedi-rian-johnson-chewbacca

Rian Johnson przyznał w jednym z wywiadów, że pierwsza wersja The Last Jedi trwała ponad 3 godziny. Dopiero po wycięciu pewnych scen lub całych sekwencji czas trwania filmu został skrócony do 2,5 godziny (przy czym produkcja wciąż pozostaje najdłuższą z dotychczas powstałych w tym uniwersum).


star-wars-the-last-jedi-gareth-edwards-rogue-one-cameo

Reżyser Łotra 1, Gareth Edwards, ma w Ostatnim Jedi krótkie cameo jako żołnierz Ruchu Oporu, podczas finalnej bitwy na planecie Crait.


Yoda

Ostatni Jedi to pierwszy film od czasu premiery Gwiezdnych Wojen: Części I – Mrocznego Widma (1999), w którym Yoda odtworzony został przy pomocy kukły, a nie animacji komputerowej.


 

golden dice falcon

Charakterystyczne złote kości Hana, które widzimy w The Last Jedi, pojawiają się na pokładzie Sokoła Millenium po raz pierwszy od czasów Nowej Nadziei (1977). W filmie tym ukazane były tylko w jednej scenie, po czym zniknęły.


Leia The Last Jedi

Gdy Han spotyka Leię w Przebudzeniu Mocy, wypowiada do niej kwestię: „Zmieniłaś fryzurę”. Co ciekawe, gdy Leia spotyka się z Lukiem w The Last Jedi, mówi do niego prawie to samo, tyle że w odniesieniu do siebie: „Zmieniłam fryzurę”.


Young boy Canto Bight

Ostatni Jedi to pierwszy film sagi zrywający z tradycją, wedle której członek rodziny Skywalkerów zawsze znajdował się w finalnym kadrze. Wszystkie wcześniejsze widowiska na samym końcu ukazywały nam Anakina, Luke’a lub Leię. Chociaż Luke i Leia występują w końcowej scenie, sekwencja zamykająca pokazuje tylko jednego, młodego chłopca, będącego niewolnikiem na Canto Bight.


Star-Wars-Battlefront-II

Podczas wydarzeń z kampanii fabularnej gry Star Wars: Battlefront II Luke Skywalker dociera do Obserwatorium Imperatora na planecie Pillio. Jedi znajduje tam charakterystyczny kompas, który postanawia zatrzymać. Ten sam artefakt możemy zobaczyć w Ostatnim Jedi, kiedy ukazywane są sceny na planecie Ahch-To. Najprawdopodobniej dzięki wspomnianemu urządzeniu Skywalker dotarł do starożytnej świątyni Jedi.


Phasma

Gdy na pokładzie Supremacy dochodzi do walki pomiędzy Finnem i Rose a żołnierzami Najwyższego Porządku, młoda techniczka Ruchu Oporu oddaje strzał z blastera w kierunku Kapitan Phasmy. Strzał zostaje odbity przez jej pancerz, nie czyniąc antagonistce żadnej krzywdy. Jest to pierwszy przypadek w historii filmowej sagi, gdy zbroja faktycznie chroni szturmowca przed bezpośrednim trafieniem.


TIE Silencer Kylo Ren

Gdy Najwyższy Porządek wysyła przeciwko flocie Ruchu Oporu swoje myśliwce pod dowództwem Kylo Rena, młody Solo wprowadza swojego TIE Silencera w korkociąg, czyniąc to w taki sam sposób, jak niegdyś zrobił to jego dziadek, Anakin Skywalker, podczas bitwy kosmicznej nad Naboo w Gwiezdnych Wojnach: Mrocznym Widmie.


star-wars-the-last-jedi-images-000

Metalowe drzwi do chatki Luke’a zostały wykonane z jednego ze skrzydeł X-winga, którym Skywalker dotarł na Ahch-To.


mark-carrie.jpg

Mark Hamill oraz Carrie Fisher uwielbiali fanowską piosenkę SEAGULLS! (Stop It Now) autorstwa youtube’owego kanału Bad Lip Reading. Piosenka stworzona jest ze słów odczytanych z ruchu warg Yody oraz Luke’a przebywających na Dagobah. Mark i Carrie często z niej żartowali i śpiewali ją na planie Ostatniego Jedi. Sam twórca kanału obserwując publiczną fascynację Hamilla swoimi pozostałymi produkcjami, zaproponował mu podłożenie głosu Hanowi Solo w jednym ze swoich materiałów, na co aktor przystał.


librarylastjedi

Szepty dochodzące ze strony drzewa uneti, które słyszy Rey, to odpowiednio zaaranżowany i zmodyfikowany Kodeks Jedi.

Reklamy
%d blogerów lubi to: