Wielka Republika

Wydarzeniem napędzającym fabułę powieści Light of the Jedi jest The Great Disaster (pol. Wielka Katastrofa) – katastrofa nadprzestrzenna transportowca Legacy Run, którego szczątki wyrzucone z prędkością zbliżoną do nadświetlnej zbombardowały dziesiątki systemów planetarnych, w tym Dantooine, Ringlite, Hetzal, Ab Dasil i Eriadu. Dzięki interwencji połączonych sił Jedi i Republiki pod dowództwem mistrzyni Avar Kriss oraz admirała Pevela Kronary udało się uratować system Hetzal przed całkowitym zniszczeniem – ocalono tym samym całe Zewnętrzne Rubieże, których rolniczym centrum jest właśnie Hetzal.


Longbeam to typ statku kosmicznego stanowiącego trzon floty Republiki Galaktycznej (a w zasadzie Republic Defense Coalition) przeszło 200 lat przed wydarzeniami z sagi Skywalkerów. Są to jednostki wielozadaniowe, które wykorzystuje się do walki, poszukiwań, transportu czy akcji ratunkowych. Konstruowane są w stoczniach Republiki na Hosnian Prime. Jak stwierdził jeden z bohaterów książki Light of the Jedi, kształtem przypominają rybę młot z Glee Anselm. Uzbrojenie Longbeamów składa się z sześciu pocisków rakietowych oraz kilku działek laserowych. Wiele z tych statków, w tym Aurora IX, brało udział w akcji ratunkowej w systemie Hetzal, którego populacja został zdziesiątkowana po Wielkiej Katastrofie.


Republic Defense Coalition – zbrojne ramię Republiki Galaktycznej w trakcie wydarzeń przedstawionych w ramach nowej ery Gwiezdnych wojen. RDC zostało uformowane z sił pochodzących z różnych światów, by zażegnywać konflikty i katastrofy, z którymi nie radzą sobie skromne siły systemowe lub planetarne.


W trakcie akcji ratunkowej w systemie Hetzal mistrzyni Avar Kriss połączyła się z innymi Jedi w galaktyce dzięki medytacji bitewnej. Umiejętność ta powinna być dobrze znana fanom gier z serii Knights of the Old Republic, gdyż korzystała z niej Bastila Shan. Dawała ona możliwość wpłynięcia na przebieg bitwy lub ważnych zdarzeń wyłącznie dzięki sile umysłu użytkownika Mocy.


W czasach The High Republic do leczenia wykorzystuje się substancję o nazwie juvan, ale w 232 BBY trwają już zaawansowane prace nad bactą i usprawnieniami jej hodowli. Badania nad bactą prowadzone są na Hetzalu i Selkath.


Świątynia Jedi na Coruscant nie jest główną siedzibą Zakonu w trakcie wydarzeń z The High Republic – podobne budowle stoją na każdym ważniejszym świecie w przestrzeni Republiki, a po całej galaktyce rozsiane są dodatkowo mniejsze posterunki Jedi, dzięki czemu możliwe jest zapewnienie szybkiej pomocy potrzebującym oraz ułatwiona jest eksploracja niezbadanych systemów. Zazwyczaj na posterunkach stacjonuje 3-7 Jedi. Każdy padawan zobowiązany jest w trakcie szkolenia do przejścia służby na posterunku. Zlokalizowane są one m.in. na Kashyyyku, Mon Cali i Elphronie.


Zakon Jedi korzysta z myśliwców typu Vector. Maszyny te występują w dwóch wariantach – jedno oraz dwuosobowym. Nie są zbyt silnie uzbrojone, jednak przewagę na polu bitwy dają im ich piloci, którzy wykorzystują pełny potencjał statków po aktywowaniu ich… mieczem świetlnym.


Biorąc pod uwagę, że w Powrocie Jedi Yoda ma przeszło 900 lat, nie powinno dziwić, iż zielonoskóry mędrzec jest aktywnym członkiem Zakonu również w czasach The High Republic. Już wówczas pełni funkcję Wielkiego Mistrza, jednak nie w pojedynkę. Jedi mają w tamtym czasie aż trzech Wielkich Mistrzów – Yodę, Vetera i Lahru.


Wspomniany już mistrz Yoda nie jestem jedynym członkiem ówczesnego Zakonu, którego znamy również z sagi Skywalkerów. Już wówczas żyją (i należą do Rady Jedi) Oppo Rancisis oraz Yarael Poof.


W trakcie Wielkiej Katastrofy kanclerz Lina Soh dba o rozwój Republiki, czego wyrazem jest jeden z jej najważniejszych projektów – Great Works (pol. Wielkie Dzieła) zakłada ogromne inwestycje, mające przynieść równość i dalszy rozwój mieszkańcom. Jednym z aspektów tego projektu jest sieć stacji-nadajników na Zewnętrznych Rubieżach – pierwszą taką stacją jest Starlight Beacon, dzięki której Zakon Jedi może trzymać pieczę nad podróżującymi w okolicy cywilami, kupcami i innymi podróżnymi.


Głównymi antagonistami ery The High Republic są Nihilowie – luźno powiązana ze sobą grupa maruderów, nad którymi praktyczną władzę sprawuje Oko Nihilów, choć teoretycznie zarządzani są przez trzech Tempest Runnerów, dzielących się łupami i wspierających swoje działania na mocy Zasady Trzech.

Siedzibą Nihilów jest Great Hall of the Nihil, położony w przestrzeni zwanej No-Space, do której drogę odkrył Marchion Ro (aktualne Oko). W Great Hall panuje całkowity zakaz korzystania z blasterów.

W trakcie napadów Nihilowie starają się wkroczyć na statek albo próbują unieszkodliwić go bez powodowania uszkodzeń. Zniszczenie celu jest karane śmiercią. Podróżują przez nadprzestrzeń poza wyznaczonymi szlakami dzięki ścieżkom obliczanym przez Mari San Tekkę, a dostarczanym im przez Oko Nihilów.


Marchion Ro to Oko Nihilów, tak jak wcześniej jego ojciec, Asgar Ro. To jemu, jego ojcu i babce Nihilowie zawdzięczają Ścieżki oraz specjalne silniki nadprzestrzenne, co stanowi o ich wyjątkowości na tle zwyczajnych piratów, jacy grasują po całej galaktyce. Działania Asgara napędzane były przez chęć zemsty i odkupienia, zaś Marchion chce dokończyć jego dzieło. Zamierza zmienić Nihilów, zanim Republika i Jedi całkiem opanują Zewnętrzne Rubieże. Ro dowodzi latającą fortecą Gaze Electric, na pokładzie której przetrzymuje Mari San Tekkę, obliczającą dla niego ścieżki nadprzestrzenne.


Ważną rolę w galaktyce ery The High Republic odgrywa klan San Tekka, którego członkiem jest Lor San Tekka, znany nam z prologu Przebudzenia Mocy oraz komiksów.

Ponad 200 lat przed Mrocznym widmem jest to rodzina odkrywców i badaczy, mająca sporą wiedzę o galaktyce oraz nadprzestrzeni. Wieki wcześniej zbili fortunę na odkrywaniu szlaków międzygwiezdnych, których współrzędne sprzedawali później za ogromne sumy. W czasie Wielkiej Katastrofy mieszkają na planecie Naboo, a po galaktyce nadal krążą wynajmowani przez nich hiperposzukiwacze, rozglądający się za nowymi szlakami albo usprawnieniami tych już istniejących.

Członkinią rodziny jest wspomniana wcześniej Mari San Tekka – prawdopodobnie porwana przez Asgara Ro wiele lat wcześniej i uznana za zmarłą. Dzięki systemowi podtrzymywania życia udało jej się przetrwać kilkadziesiąt lat więcej, niż powinna żyć. Posiada zdolność przeliczania tras nadprzestrzennych. Zajmuje się nią chadrafański lekarz dr Uttersond.


Kanclerzem Republiki Galaktycznej w trakcie Wielkiej Katastrofy jest Lina Soh. To polityk z krwi i kości, która dba o rozwój galaktyki. Jej projekt o nazwie Wielkie Dzieła zakłada potężne inwestycje, mające przynieść równość i dalszy rozwój zrzeszonym światom. Zawsze towarzyszą jej torgony Matari i Varu.


Podczas wydarzeń z Light of the Jedi Zakon Jedi posiada własny okręt flagowy – krążownik Ataraxię. Co ciekawe, po raz pierwszy Ataraxia została wspomniana w audiobooku Dooku: Jedi Lost. Oznacza to, że okręt ów służył Zakonowi przynajmniej przez 142 lata – od 232 BBY do 90 BBY – a potencjalnie nawet dłużej.


Jak wspominają Oppo Rancisis i Yarael Poof, Zakon Jedi w przeszłości bywał siłą militarną zaangażowaną w poważne konflikty zbrojne – wygrał choćby Wielką Wojnę Sithów. Bywały też czasy, kiedy cały Zakon liczył zaledwie garstkę członków, co może stanowić nawiązanie do czystek i podziałów pośród Jedi, jakie mogliśmy obserwować w serii Knights of the Old Republic. To jeden z niewielu przypadków, gdy w nowym kanonie pojawiają się tak wyraźne wzmianki o czasach Starej Republiki.


Selkathowie znajdują się na liście potencjalnych winowajców katastrofy na Hetzal, czego powodem miałaby być chęć zemsty za wyrzucenie ich z biznesu przez produkowaną na Hetzalu bactę. Jest to aluzja do stworzenia przez Selkathów poprzednika bacty – kolto – w czasach Starej Republiki.


W trakcie akcji Światła Jedi najwyższy poziom Coruscant ma przypisany numer 5216, podczas gdy przewodniki do serialowych Wojen klonów podają, iż w czasach Prequeli Coruscant liczyło 5217 poziomów – to oznacza, że przez nieco ponad 200 lat miasto wzbogaciło się tylko (lub aż) o jeden dodatkowy poziom zabudowań.


Akcja powieści Into the Dark dzieje się w dużej mierze na zamieszkanej przez Drengiry dawnej stacji Amaxinów – wojowniczego ludu, który wiele lat wcześniej siał postrach w galaktyce, aż w końcu ją opuścił, licząc na znalezienie godniejszych przeciwników. Z kolei wiele lat po erze Wielkiej Republiki na stacji zadomowił się Najwyższy Wódz Snoke.


Drengiry zostały setki lat przed erą High Republic uśpione przez Sithów, którzy to obawiali się roślinopodobnych istot i ich potęgi.


Po wydarzeniach ze stacji Amaxinów Rycerz Dez Rydan decyduje się złożyć przysięgę Barash, która została wprowadzona do kanonu wraz z komiksem Darth Vader: Dark Lord of the Sith Charlesa Soule’a i postacią Kiraka Infil’i. Przysięga ta polega na odstąpieniu przez Jedi od pełnienia jakichkolwiek funkcji w Zakonie i udaniu się na wieloletnią medytację, by skupić się jedynie na Mocy. Często była postrzegana jako forma pokuty.


Około 100 lat przed Wielką Katastrofą Republika podjęła się zadania zmapowania wszystkich dostępnych szlaków nadprzestrzennych. Z kolei 300 lat przed wydarzeniami opisanymi w książkach i komiksach z Wielkiej Republiki z Coruscant wyruszyła ekspedycja Lerica Schmirelanda, której celem było opracowanie katalogu planet zdatnych do przyszłej kolonizacji. Od tamtej pory z różnych zakątków galaktyki powracają sondy biorące udział w ekspedycji i dysponujące ogromną ilością danych na temat planet. Almanach wszystkich skatalogowanych w ten sposób światów to największa baza danych na ich temat.


W czasach Wielkiej Republiki wśród Jedi popularne były pielgrzymki na planetę Jedha i do tamtejszej Świątyni Kyberu, którą widzieliśmy przelotnie w Łotrze 1. To właśnie tej świątyni strzegli Strażnicy Whillów, do których należeli Baze Malbus i Chirrut Imwe.


Kiedy Vernestra Rwoh chwali się swoim mieczem świetlnym, zdolnym w razie potrzeby przekształcić się w bicz świetlny, dowiadujemy się, że w czasach wojen z Sithami wielu Jedi korzystało z biczy, które były bardzo skuteczne przeciwko używanym przez Sithów zakazanym formom walki.


W Świątyni na Coruscant, w jednej z komnat medytacyjnych, znajduje się Łuk Kyber – ogromny łuk pokryty kryształami, pozyskanymi ze zniszczonych mieczy rycerzy Jedi, którzy polegli w walce. Dzięki niemu można prowadzić zaawansowaną medytację, jednak niewielu Jedi się jej podejmowało – tylko ci, którzy usłyszeli wezwanie Mocy.


Architektem Latarni Gwiezdny Blask jest Jedi Palo Hidalla… zbieżność imion z członkiem Lucasfilm Story GroupPablo Hidalgo – jest nieprzypadkowa.


W czasach Wielkiej Republiki spore znaczenie ma klan Starros. Ghirra Starros jest senatorką z ramienia systemu Hosnian oraz matką Avon – obiecującej młodej naukowczyni. Z kolei mąż Ghirry od wielu lat jest nieobecny w domu i zajmuje się mapowaniem i odkrywaniem szlaków nadprzestrzennych w rejonie Dzikiej Przestrzeni. W czasach Galaktycznej Wojny Domowej aktywna była szmuglerka Sana Starros, której drogi nie raz przecinały się z doktor Aphrą czy Hanem Solo. Według twórców The High Republic, przyjdzie nam zobaczyć upadek klanu Starros z silnego politycznego rodu do zwykłych przemytników.


W komiksie The High Republic pada zaskakująco wiele przekleństw ze świata Gwiezdnych wojen – bardzo znane „kriff„, pochodzące z The Mandalorian dank farrik„, z komiksów Talesdruk” oraz używane oryginalnie przez Baila Organę w książce Wojny klonów: Dzika przestrzeńwhat the varp„. Pada także „shukking” użyte wcześniej przez Cavana Scotta w jednym z kanonicznych opowiadań, a także odwołujące się do postaci ze Starej Republiki – Meetry Surik – „Surik’s blade„.


W ramach komiksu poznajemy skład bacty, który silnie nawiązuje do jej historii w Legendach. Na leczniczą substancję składa się alazhi, kavam oraz roślina Vratixia Renanicus. Poza tym ostatnim, te same składniki były wykorzystywane do produkcji bacty w Expanded Universe. Z kolei nazwa rośliny jest nawiązaniem do zamieszkującej Thyferrę rasy Vratix, która stworzyła bactę w Legendach. Komiks potwierdza zresztą, że w czasach Wielkiej Republiki oprócz Hetzalu, także Thyferra bierze udział w pracach nad substancją.


Poszukując odpowiedzi dla swojej wizji z finału Światła Jedi, Elzar Mann udał się na Ashlę – księżyc planety Tython. Świat odgrywał w dawnych czasach istotną rolę dla Zakonu Jedi i znajdowała się tam świątynia widziana w 2. sezonie The Mandalorian, zaś księżyc pojawił się w należącym do Expanded Universe projekcie Świt Jedi, opowiadającym o początkach Zakonu.


Nawigator Udi Dis, z którego usług na początku The Rising Storm korzysta Marchion Ro, pochodzi z niezwykle czułej na Moc rasy Talortai. Rasa i jej zdolności zostały zaczerpnięte z dodatku Forces of Corruption do gry Empire at War.


Położony w głębokim kosmosie starożytny transmiter, z którego Rhil korzysta w kluczowym momencie fabuły powieści, jest umieszczony na planecie Vrogas Vas. Planeta pojawiła się już w kanonie w komiksowym crossoverze Osaczony Vader, skąd wiadomo, że znajdowała się tam świątynia Jedi. Z tej samej planety pochodziły zresztą kosmiczne robaki, z którymi walczyła Keeve w pierwszym zeszycie serii The High Republic.


Z powodu wydarzeń przedstawionych w Świetle Jedi, podniosły się głosy, jakoby Republika potrzebowała regularnej armii. Czołowym głosem kampanii popierającej Defense Force Program (Program Sił Obronnych) był sullustański senator Tia Toon. Według niego Jedi nie powinni być jedynymi odpowiedzialnymi za pokój w Republice, zaś siły Koalicji Obrony Republiki są niewystarczające i działające zbyt przypadkowo. Biorąc pod uwagę, że w trakcie akcji Prequeli Republika do czasu otrzymania armii klonów wydaje się być bezbronna, możemy się domyślić, że kampania Tia Toona spaliła na panewce.


W czasie ery Wielkiej Republiki Togrutanie nie należeli do Republiki i tworzyli oddzielne państwo. Ich stosunki dyplomatyczne z galaktycznym rządem były raczej chłodne i od poważnego konfliktu powstrzymywał ich jedynie głęboki respekt do Zakonu Jedi, do którego należała m.in. Jora Malli. Dopiero wizyta królowej Togrutan – Najwyższej Łowczyni Elarec Yovet – podczas Festiwalu Republiki na Valo oraz przeżycie tamtejszego ataku Nihilów u boku kanclerz Liny Soh zacieśniło więzy między obydwoma tworami politycznymi.


W trakcie powieści jesteśmy świadkami pokazowego pojedynku Jedi między sobą. Cała etykieta ceremonialnych pojedynków, wraz z sygnalizacją poddania za pomocą komendy „solah”, pochodzą ze słownika obrazkowego do Ataku klonów.


W książce pojawia się znany z Wojen klonów Jedi – Tera Sinube. W czasie akcji powieści przeżywa swoją młodość na posterunku Jedi na planecie Derra, która została zaczerpnięta z radiowego słuchowiska Imperium kontratakuje.


Z The Rising Storm dowiadujemy się, że mistrzem Avar Kriss był mistrz Cherff Maota, który po jej wytrenowaniu zajął się poszukiwaniem nowych młodzików. Ze słownika obrazkowego do Przebudzenia Mocy wiemy, że jego posąg znajdował się w kolekcji Maz Kanaty. Z kolei ze słuchowiska Dooku: Jedi Lost dowiadujemy się, że Maota był tym Jedi, który odnalazł i przyprowadził do świątyni Sifo-Dyasa, jedną z kluczowych postaci w Zakonie w ostatnich latach istnienia Republiki.

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.