Seriale

datapad

Star Wars: The Mandalorian (sezon 1.)


mythosaur-mandalorian

W pierwszym odcinku Kuiil wspomina, że w dawnych czasach Mandalorianie ujeżdżali mitozaury – to pierwsza wzmianka o tych stworzeniach w kanonie. W Legendach te gigantyczne jaszczury zamieszkiwały Mandalorę, tysiąclecia przed akcją znaną z Sagi, zanim zostały wybite przez Taungów pod wodzą Mandalora Pierwszego.


e-web-empire-strikes-back-mandalorian

Ciężki blaster powtarzalny E-Web, odgrywający ważną rolę w ostatnim odcinku, zadebiutował na ekranie w Imperium kontratakuje podczas bitwy o Hoth, kiedy szturmowcy próbowali zapobiec ucieczce Sokoła Millennium.


mandalorian-mando-tfu-force-unleashed-incinerator-stormtrooper

Pojawiający się w ostatnim odcinku szturmowiec ogniowy, znany dokładnie jako Incinerator Stormtrooper, został zaczerpnięty z niekanonicznej już gry Star Wars: The Force Unleashed z 2008 roku.


force-awakens-tie-fighter-concept-mandalorian-moff-gideon

Projekt myśliwca TIE należącego do Moffa Gideona został zaczerpnięty z niewykorzystanych konceptów maszyn Najwyższego Porządku z Przebudzenia Mocy.


Cara-Dune-Sanctuary

Pełne imię pochodzącej z Alderaana rebelianckiej żołnierki, która pomogła głównemu bohaterowi w trakcie wydarzeń z pierwszego sezonu The Mandalorian, brzmi Carasynthia Dune.


the-mandalorian-s01e08-darksaber

Miecz, który w finale ostatniego odcinka dzierży Moff Gideon, to Darksaber – oręż doskonale znany fanom serialu The Clone Wars. Jest to miecz jedynego Jedi pochodzącego spośród Mandalorian, czyli Tarre’a Vizsli. Ostatnim znanym posiadaczem tej broni, kilka miesięcy przed bitwą o Yavin, była Bo-Katan Kryze.


Mandalorians

W trakcie rozmów z kowalką plemienia wspomniane są dawne wojny Mandalorian z Zakonem Jedi. Jak dotąd z kanonu wiemy, że takich wojen było kilka, a ostatnia zakończyła się zniszczeniem powierzchni Mandalory. W trakcie jednej z nich Mandalorianom udało się między innymi wykraść Darksaber ze świątyni Jedi na Coruscant.


mandalorian-jawa

Dzięki serialowi odkryliśmy, że Jawowie nie zamieszkują tylko Tatooine. Grupy istot należących do tej rasy można spotkać także na Nevarro, gdzie rozkradali rozbity TIE Gideona, oraz na będącej główną lokacją pierwszych dwóch odcinków planecie Arvala-7.


mandalorian-pit-droids

W piątym odcinku serialu w hangarze na Tatooine statek Mandalorianina naprawiają Pit Droidy. To ich pierwsze pojawienie się na ekranie w live-action od czasów Ataku klonów – pomniejsze występy zaliczały w animacjach i komiksach.


Carrie_Fisher_Leia_Organa

W serialu występuje nawiązanie do legendarnych słów księżniczki Lei z Nowej nadziei. Kiedy Greef Karga próbuje przekonać Mando do dogadania się w sprawie Dziecka, mówi do niego: „because i’m your only hope”.


Ming-Na-Wen-The-Mandalorian-Fennec-Shand

Kiedy Mandalorianin i Toro Calican w trakcie polowania na Fennec Shand zauważają, że zabójczyni znalazła sobie miejsce na półce skalnej, Din mówi: „she’s got the high ground”. Jest to oczywiście nawiązanie do słynnych słów Kenobiego z pojedynku na Mustafarze w Zemście Sithów.


mandalorian-holiday-special-boba-fett

W pierwszym odcinku pojawia się całkiem sporo nawiązań do niesławnego Holiday Special. Napomknięty został Dzień Życia, o którym pierwszy raz usłyszano we wspomnianym filmie, karabin, którym posługuje się Din Djarin, do złudzenia przypomina broń Boby Fetta z animowanego segmentu, a całości dopełnia walka z przerośniętym morskim stworem.


pershing-kamino-klony-symbol-cloning-facility-mandalorian

Współpracujący z Klientem doktor Pershing nosi ubrania, na których widnieje symbol kaminoańskiej placówki zajmującej się klonowaniem. Znak ten pierwszy raz mogliśmy oglądać w Ataku klonów.


mandalorian-client-camtono-beskar-willrow-hood-empire-strikes-back-ice-cream-guy

Uważni fani być może rozpoznali pojemnik, w którym Klient przechowywał beskar dla Mandalorianina – jest to camtono. Na ekranie pojawiło się już w 1980 roku w Imperium kontratakuje. Wówczas dzierżyła je postać znana jako Willrow Hood – z uwagi na to, że pojemnik oparto o maszynę do robienia lodów, bohater został przechrzczony na „Ice Cream Guy”.


new-republic-symbol

W szóstym odcinku 1. sezonu serialu wprowadzono do kanonu symbol Nowej Republiki obowiązujący do niedawna tylko w Legendach (z lewej strony). W tej chwili istnieją więc dwa kanoniczne herby, którymi posługiwała się Republika po zakończeniu Galaktycznej wojny domowej.


mandalorian-x-wing-filoni-chow-famuyiwa

Jako piloci X-Wingów w szóstym odcinku wystąpili twórcy serialu – reżyser, scenarzysta i producent Dave Filoni jako Trapper Wolf, reżyserka Deborah Chow jako Sash Ketter oraz reżyser Rick Famuyiwa jako Jib Dodger.


mandalorian-imperial-troop-transport-rebels

Imperialny transporter szturmowców, który mogliśmy zobaczyć na Nevarro, wcześniej pojawił się w serialu Rebelianci. Jest to więc jego pierwsze cameo w produkcji live-action.


mandalorian-death-watch

Znak, jakim posługiwali się Mandalorianie, którzy uratowali małego Din Djarina, każe przypuszczać, że był to klan Vizsla lub Wataha Śmierci.


mandalorian-jawa-tank-sandcrawler-indiana-jones-last-crusade

Scena z drugiego odcinka, gdzie Mando ma zostać zmiażdżony przez skałę, w kierunku której pędzi piaskoczołg Jawów, bardzo przypomina analogiczną scenę z Indiany Jonesa i ostatniej krucjaty.

Ciekawostki z 2. sezonu THE MANDALORIAN dostępne TUTAJ


Star Wars: Rebelianci


Myśliwiec B-Wing trafił w ręce Sojuszu Rebeliantów dzięki kontaktom Kapitana Reksa. Znajomy ex-żołnierza Republiki był konstruktorem, który nie pałał miłością do Imperium. Opracował on prototyp zwrotnej, potężnej maszyny i zamierzał przekazać go “godnemu pilotowi”. Oblatywaczem myśliwca została Hera Syndulla, zaś jej umiejętności oraz miłość do pilotażu przekonały Quarrie’ego do przekazania swojego wynalazku komórce Feniks.


Główny bohater serialu Rebelianci – Ezra Bridger – urodził się dokładnie tego samego dnia, w którym Imperator Palpatine wydał Rozkaz 66 i przekształcił ustrój Republiki Galaktycznej w Imperium.


Jak ujawnił serial Rebelianci, na planecie Lothal znajduje się stara świątynia Jedi, w której padawani poddawani byli próbie, mającej ostatecznie określić, czy mogą zostać członkami Zakonu. Jeśli nie podołali swojemu zadaniu i zginęli, ich mistrzowie dobrowolnie dzielili ten sam los, medytując do śmierci dokładnie tam, gdzie po raz ostatni widzieli swoich uczniów.


mart-mattin-rebels

Mart Mattin – lider Żelaznej Eskadry z serialu Star Wars: Rebelianci – został nazwany na cześć członka Lucasfilm Story Group,Matta Martina.


lostcommanders1

Nie wszystkie klony wykonały Rozkaz 66 polegający na eksterminacji każdego Jedi w galaktyce. Niektórzy zawczasu dowiedzieli się o wszczepionych chipach kontrolnych i usunęli je chirurgicznie. Przykładami takich klonów są Rex, Gregor i Wolffe. Jak wiemy z 7. sezonu TCW, pierwszemu z nich pomogła Ahsoka Tano.


zebchewie

Wygląd Zeba z serialu Star Wars: Rebelianci zaczerpnięty został z oryginalnych rysunków koncepcyjnych Chewbacki autorstwa Ralpha McQuarriego.


star-wars-rebels-the-forgotten-droid-featured-03162016

Według producenta serialu Star Wars: Rebelianci, Dave’a Filoniego, droid Chopper w zamyśle miał być całkowitym przeciwieństwem R2-D2. Podczas gdy R2 to przyjaciel, na którym zawsze można polegać i jest wręcz “wierny jak pies”, Chopper potrafi być wredny, samolubny i “chodzić własnymi ścieżkami niczym kot”.


darth-vader-star-wars-rebels-season-3

Według scenarzysty serialu Star Wars: Rebelianci – Simona Kinberga – gdy zapadła decyzja o pojawieniu się w serii Dartha Vadera, pierwszą rzeczą jaką zrobiono, było upewnienie się, że aktor podkładający mu głos w oryginalnej sadze – James Earl Jones – znajdzie czas, by wziąć udział w nagraniach.


Jedi_Temple_Guard

Strażnicy Świątyni Jedi byli anonimowymi członkami Zakonu, wybranymi do ochrony Świątyni przed intruzami oraz strzeżenia porządku wewnątrz starożytnego kompleksu. Nosili maski jako dowód całkowitego odcięcia od poprzedniego życia i poświęcenia wykonywanym obowiązkom.

Znany z serialu Star Wars: Rebelianci Wielki Inkwizytor, który polował na Jedi w trakcie rządów Imperatora, był wcześniej członkiem Straży Świątynnej.


ahsoka-vader-rebels.jpg

W odcinku Teach You, I Will z serialu Star Wars: Forces of Destiny Ahsoka blokuje za plecami cios mistrza Yody w dokładnie ten sam sposób, co podczas walki z Vaderem w odcinku Zmierzch Padawana w serialu Star Wars: Rebelianci.


Gwiezdne wojny: Wojny klonów


Imię Hondo Ohnaki wzięło się z fascynacji Henry’ego Gilroya – jednego ze scenarzystów Wojen klonów – klasycznymi filmami o Godzilli. Nazwisko postaci pochodzi od aktora o imieniu Seiji Onaka, który wcielił się w Godzillę w filmie z 1967 roku, z kolei imię od reżysera Godzilli z 1954 roku – Ishiro Hondy. Dzięki interwencji Lucasa zmieniono imię pirata z Honda na Hondo.


Podczas prac nad Prequelami stworzono wiele szkiców przedstawiających Padmè i jej stroje. Oczywiście nie wykorzystano wszystkich i na jakiś czas schowano je do przysłowiowej szuflady. Okazja do sięgnięcia po nie jeszcze raz nadarzyła się przy okazji tworzenia Wojen klonów – jedno z przedstawień Amidali autorstwa Iaina McCaiga zainspirowało wygląd pantorańskiej senator Riyo Chuchi.


Dave Filoni, reżyser i scenarzysta Wojen klonów, zasugerował, że okręt flagowy generała Grievousa, Malevolence, jak i cały związany z nim wątek fabularny, zostały oparte o historyczne wydarzenia. Nawiązano w ten sposób do pościgu alianckich okrętów za niemieckim pancernikiem Bismarck z okresu II wojny światowej.


g1szeu7

Czystkę Zakonu Jedi, znaną szerzej jako Rozkaz 66, przeżyło około 100 rycerzy Jedi (1% ogółu).


hayden-christensen-6

Hayden Christensen (Anakin Skywalker w prequelowej trylogii) był żywo zainteresowany podkładaniem głosu swojemu bohaterowi w serialu animowanym Wojny klonów. Nigdy jednak nie odezwano się do niego w tej sprawie.


ahsoka-tano-coruscant

Ahsoka Tano z serialu Wojny klonów z początku miała mówić z nordyckim akcentem. Koncepcja ta poszła do kosza, gdy aktorka podkładające jej głos – Ashley Eckstein – oznajmiła, że nie jest zbyt biegła w symulowaniu akcentów.


lucas-disney

Gdy wytwórnia Disney wykupiła Lucasfilm, szósty sezon serialu Wojny klonów był akurat w trakcie produkcji. Po całkowitym przejęciu marki George’a Lucasa Disney zdecydował o zamknięciu serii i zaprzestaniu prac nad kontynuacją. Dla owego sezonu zaplanowano łącznie 13 epizodów, zaś 4 były w tamtym momencie częściowo ukończone (wyrenderowano wstępnie animacje, nagrano kwestie aktorów). Wspomniane cztery epizody ostatecznie zostały dokończone i wypuszczone na platformie Netflix w 2014 roku.


indiana-jones

W jednym z odcinków Wojen klonów umieszczony został Easter Egg, nawiązujący do filmu Indiana Jones: Poszukiwacze Zaginionej Arki (1981). Dwóch Twi’leków wnosi na pokład wahadłowca Konfederacji tytułową Arkę Przymierza. George Lucas odniósł się  w ten sposób do filmu wyreżyserowanego przez jego serdecznego przyjaciela, Stevena Spielberga, przy którym z resztą sam pełnił rolę producenta. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że na domiar wszystkiego grał tam Harrison Ford?


Blue_Shadow_Virus

Wyemitowany w 2009 roku odcinek serialu Wojny klonów zatytułowany Blue Shadow Virus nawiązywał bezpośrednio do szalejącej w owym czasie świńskiej grypy.


wojny-klonow-legacy-tcw

Po anulowaniu serialu Star Wars: The Clone Wars zaaranżowano projekt o nazwie The Clone Wars Legacy, który miał na celu ochronę materiału źródłowego powstałego na potrzeby niezrealizowanych odcinków z drugiej połowy 6. sezonu, a także całego 7. i 8., a ponadto zakończenie niektórych wątków. W jego ramach powstały kanoniczne dzieła: komiks Darth Maul – Son of Dathomir, książka Mroczny uczeń oraz 8 wyrenderowanych odcinków, będących w bardzo surowym stanie animacji – 4-odcinkowe serie Crystal Crisis on Utapau oraz Bad Batch.


jar-jar

Odcinek z pierwszego sezonu Wojen klonów zatytułowany Bombad Jedi, w którym Jar Jar w przebraniu Rycerza Zakonu usiłuje wspomóc Padmé Amidalę, jest uważany za mrugnięcie okiem twórców w stronę zwolenników teorii o Darth Jar Jarze.


darksaber clone wars

Dzięki serialowi w uniwersum pojawił się pierwszy, i jedyny jak dotąd, czarny miecz świetlny zwany Darksaberem, który stworzony został przez pierwszego Jedi pochodzącego spośród Mandalorian – Tarre’a Vizslę. Historia miecza jest dość złożona i ma związek z dawną wojną ludu z Mandalore z Jedi. W serialu miecz dzierżyli Pre Vizsla oraz Maul.


mortis-family-rebels.jpg

Serialowy wątek na Mortis ostatecznie utwierdził nas w przekonaniu, że to Anakin Skywalker jest Wybrańcem, gdyż był on w stanie wprowadzić równowagę i opanować zarówno Syna, jak i Córkę, którzy byli personifikacjami odpowiednio ciemnej i jasnej strony Mocy.


tarkin-yularen-tcw-rebels

W TCW widzimy początki kariery wojskowej (w armii Republiki) Wilhuffa Tarkina, czyli późniejszego wielkiego moffa i dowódcy Gwiazdy Śmierci, oraz Wullfa Yularena, oficera w Imperialnym Biurze Bezpieczeństwa (IBB). Obaj panowie na ekranie spotkali się podczas narady na Gwieździe Śmierci w Nowej nadziei.


ahsoka-plo-koon-tcw.jpg

Podczas wydarzeń z Wojen klonów Ahsoka wspomina, że została odkryta przez Plo Koona na swojej rodzinnej planecie Shili. Mistrz Jedi zabrał ją na Coruscant, gdzie wykryto jej niemały potencjał. Togrutanka miała wówczas 3 lata i już od tego momentu rozpoczęła życie jako członek Zakonu Jedi.


anakin-vader-tcw.jpg

W wizji, którą na Anakina zsyła Syn podczas jego wizyty na Mortis, młody Skywalker dostrzega swoją przyszłość jako Darth Vader – zabicie młodzików, pojedynek na Mustafarze, a nawet zniszczenie Alderaana. Kiedy otaczający Anakina dym formuje się na kształt maski Vadera, możemy także usłyszeć kilka nut Marszu Imperialnego.


yoda-advice-featured-1

Planeta, na której Yoda ujrzał wizję Rozkazu 66 i zagłady Rycerzy Jedi, to Dagobah, dokąd stary mistrz udaje się później na wygnanie. Samo miejsce, gdzie doznał tego objawienia, to ta sama jaskinia, w której Luke “mierzył się” z Vaderem.


the-clone-wars-tcw-logo.jpg

Tylko w dwóch przypadkach logo z tytułem serialu Wojny klonów nie było wyświetlane w kolorze żółtym. Pierwszy raz zdarzyło to się w odcinku, w którym pojawił się Maul, a logo było wtedy koloru czerwonego. Z kolei niebieski tytuł towarzyszył nam przez cały story-arc z droidami dowodzonymi przez pułkownika Gascona w 5. sezonie.


darth-bane-tcw.gif

W oryginalnym dubbingu Star Wars: The Clone Wars głosu Darthowi Bane’owi użyczył sam Mark Hamill, wcielający się w postać Luke’a Skywalkera. Warto odnotować, że twórca Zasady Dwóch, którego widzimy na ekranie, to tylko wizja, a nie mroczny odpowiednik Ducha Mocy. Z kolei planeta Moraband (inaczej Korriban), gdzie Yoda mierzy się z tą wizją, w Legendach była znana z licznych związków z Lordami Sithów.


savage-opress-tcw.jpg

Savage Opress jako jedyna postać w kanonie mierzył się z czterema byłymi, obecnymi lub przyszłymi Lordami Sithów. Swój miecz świetlny skrzyżował z Darthem Tyranusem (Hrabia Dooku), Darthem Maulem, Darthem Vaderem (jeszcze jako Anakin Skywalker) i Darthem Sidiousem, w którym to starciu poległ.


Republic Commando

Oddział klonów widoczny przy trumnie jednego z Jedi w 14. odcinku 3. sezonu The Clone Wars to Delta Squad. Drużyna doskonale znana jest fanom niekanonicznej już gry Star Wars: Republic Commando, w której mogliśmy wcielić się w członków tego oddziału.


rex-tcw-scar.jpg

Kapitan Rex ma na podbródku bliznę podobną do tej, którą posiada Harrison Ford, a co za tym idzie i Han Solo.


Saw_Gerrera

W kilku odcinkach piątego sezonu Wojen klonów pojawił się Saw Gerrera, znany również z filmu Łotr 1, który wraz z siostrą Steelą kierował ruchem oporu na planecie Onderon. Już wówczas Saw był bardzo porywczy i przejawiał nieco zbyt bezwzględne podejście do walki z okupantem.


r2-c3po-ark-indiana-jones.jpg

W TCW pojawiło się mnóstwo nawiązań do Indiany Jonesa. W odcinku Wolne Ryloth, możemy ujrzeć skrzynię podobną do Arki Przymierza, w Polowaniu na Wookiee na statku Trandoshan widoczna jest Kryształowa Czaszka (co więcej, tuż obok niej stoi stary mandaloriański hełm neo-crusader, a w samym odcinku spotykamy Chewbaccę). Także Cad Bane, słynący ze swojego zamiłowania do kapeluszy, w jednym z odcinków prawie przymierza jedno nakrycie głowy, łudząco podobne do tego noszonego przez sławnego archeologa.


musicrogueone

Muzyka w zwiastunie 7. sezonu Wojen klonów jest dokładnie taka sama, jak w drugim zwiastunie Przebudzenia Mocy.

Jeden komentarz

  1. Warto by było dodać, że Klient od beskaru to Werner Herzog niemiecki reżyser filmowy, teatralny i operowy; scenarzysta, producent filmowy i aktor, a także pisarz i poeta. Reżyser wielu świetnych filmów takich jak “Aquirre gniew Boży” czy “Cobra Verde”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.