Seriale

datapad

The Bad Batch (Parszywa zgraja)

Odc. 1.

Zmiany, zmiany…

Caleb Dume (znany później jako Kanan Jarrus z serialu Rebelianci) oraz jego mistrzyni, Depa Billaba, pojawiają się w początkowej sekwencji 1. odcinka. Możemy wówczas obserwować wykonanie Rozkazu 66 na mentorce Caleba. Jeśli jednak jesteście zapalonymi fanami komiksów i zdarzyło Wam się czytać kanoniczny zeszyt Kanan: The Last Padawan, z pewnością mogliście zauważyć, iż twórcy dokonali w serialu paru istotnych zmian względem oryginalnego ukazania ostatnich chwil Billaby. Od razu rzuca się w oczy inny kolor miecza świetlnego mistrzyni Jedi, który w animacji był niebeski, zaś w komiksie został ukazany jako zielony. Kolorystyką różnią się również pancerze klonów z Kallery – w The Bad Batch nigdzie nie uświadczymy czerwonych oznaczeń z komiksowej wersji. Nie musimy chyba dodawać, że nie pojawia się tam również Oddział 99.


Słyszę głosy

W oryginalnej ścieżce dźwiękowej Rebeliantów głosem Kanana Jarrusa jest aktor Freddie Prinze Jr., który powraca do swojej roli również jako Caleb Dume w The Bad Batch.


Jak za dawnych czasów

Scena wykonania Rozkazu 66 na Depie Billabie zawiera nową interpretację utworu pojawiającego się w trakcie tych samych wydarzeń w filmie Zemsta Sithów.


Posłuszeństwo to cnota

Znamienne słowa wypowiadane przez Crosshaira podczas wykonania Rozkazu 66 – „Good soldiers follow orders” – pojawiły się już wcześniej, a mianowicie w serialu Wojny klonów. Wypowiedział je klon Tup, gdy jego chip kontrolny uruchomił się przedwcześnie w odcinku The Unknown z 6. sezonu animacji.


Każda władza deprawuje

Anglojęzyczna przemowa Imperatora, w trakcie której deklaruje on transformację Republiki w Imperium Galaktyczne, to dokładnie ta sama ścieżka dźwiękowa, jaką słyszymy w III Epizodzie Gwiezdnych wojen.


Stare blizny

Wymowne spojrzenie, jakie Echo skierował ku Tarkinowi, gdy ten przyglądał się bójce na stołówce, nie było przypadkowe. Imperialny oficer brał udział w zakończonej fiaskiem misji na Lola Sayu, której rezultatem były rozległe obrażenia, jakich doznał Echo. Dość powiedzieć, że klon nie pała miłością do Wilhuffa. Omawiane wydarzenia zostały przedstawione w serii Wojny klonów, a konkretnie w odcinku Counterattack.


To samo miejsce, inni ludzie

Poligon treningowy, na którym Tarkin poddał próbie Oddział 99, jest dokładnie tym samym, jaki pojawił się w pierwszym odcinku 3. sezonu Wojen klonów zatytułowanym Clone Cadets. Mogliśmy zobaczyć tam Echo i resztę drużyny Domino w ich wczesnych latach służby Republice.


Dobry znajomy

Onderoński buntownik Saw Gerrera, którego znamy z seriali Wojny klonów i Rebelianci, a także z filmu Łotr 1, pojawia się również w The Bad Batch. W oryginale ponownie głosu użycza mu Andrew Kishino.


Odc. 2.

Dezerter, lecz nie tchórz

Klon-dezerter Cut Lawquane powinien być doskonale znany widzom Wojen klonów. Wraz ze swoją rodziną pojawił się po raz pierwszy w odcinku The Deserter w ramach 2. sezonu animacji. Kwestionował wówczas sens prowadzenia wojny i ślepego posłuszeństwa Republice.


Świat jest mały

Planetę Saleucami, gdzie lądują członkowie Oddziału 99, powinni kojarzyć widzowie Zemsty Sithów – rozgrywającą się tam sekwencję przedstawiono podczas wydarzeń związanych z Rozkazem 66. Jedi Stass Allie została zabita przez towarzyszące jej klony.


Jesteśmy tylko numerami

W odcinku Ucieczka jesteśmy świadkami wprowadzenia do publicznego użytku specjalnych kodów, którymi od tej pory mieli posługiwać się wszyscy obywatele Imperium. Są one galaktycznym odpowiednikiem społecznego numeru ubezpieczenia, zaś po raz pierwszy w kanonie Star Wars pojawiły się w ramach serialu The Mandalorian – w 1. sezonie Klient przekazał Dinowi Djarinowi kod jego następnego celu.


W zdrowym ciele zdrowy duch

Gdy Parszywa zgraja leci promem, Wrecker wykorzystuje chwilę spokoju, używając Gonk droida do ćwiczenia swoich mięśni. Dokładnie taki sam trening bohater wykonywał w 7. sezonie Wojen klonów, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy Oddział 99.


Odc. 3.

To jest jak poezja, to się rymuje

Sporo podobieństw można znaleźć między sekwencją lądowania Parszywej zgrai na księżycu a badaniem wnętrza kosmicznego ślimaka w Imperium kontratakuje. W obu przypadkach bohaterowie wychodzą ze swoich statków w mgłę, nosząc maski tlenowe, Omega w podobny do Lei sposób zostaje wystraszona przez stwora, zaś smok z księżyca Ordo, tak jak mynock, żywi się elektrycznością.


Projekt War Mantle

Projekt War-Mantle zostaje wspomniany w rozmowie Tarkina z wiceadmirałem Rampartem – to inicjatywa, której celem jest zastąpienie armii klonów poborowymi z różnych zakątków galaktyki. To jednak nie pierwszy raz, kiedy słyszymy nazwę tego projektu, bowiem został on wcześniej wspomniany w Łotrze 1, kiedy Cassian i Jyn przeszukiwali archiwum na Scarif. Tym samym poznaliśmy cel prawdopodobnie wszystkich tajnych projektów, których kryptonim padł w filmie


Nowe szaty Tarkina

W porównaniu do pierwszego odcinka serialu zaszła bardzo drobna zmiana w wyglądzie Tarkina, a konkretnie w plakietce, jaką nosi na mundurze. W Pokłosiu Tarkin miał rangę admirała, zaś w najnowszym epizodzie dumnie dzierży rangę moffa. Wielkim moffem został dopiero 14 lat przed bitwą o Yavin, o czym można przeczytać w powieści Tarkin.


Księżyc Mandalorian

Księżyc Ordo, na którym wylądowali członkowie Parszywej zgrai, to przypuszczalnie księżyc krążący dookoła planety Ordo, znajdującej się pod wpływami Mandalorian. Według kanonu setki, a nawet tysiące lat przed akcją serialu na planecie znajdował się mandaloriański Arsenał. Z kolei w Legendach Ordo było siedzibą klanu o tej samej nazwie, z którego pochodził m.in. Canderous Ordo – jeden z bohaterów gry Knights of the Old Republic.


Sprzęt z odzysku

Statek należący do powstańców Sawa Gerrery z Onderona jest lekko zmodyfikowaną kanonierką patrolową LAAT/le, które zostały wprowadzone w trakcie Wojen klonów do patrolowania ulic Coruscant, zaś w czasach Imperium zaczęto używać ich do patrolowania i eskorty także na innych planetach.


Nowy-stary głos

W wiceadmirała Ramparta wciela się Noshir Dalal, dla którego nie jest to pierwszy dubbing w świecie Gwiezdnych wojen. Kilka miesięcy temu mogliśmy usłyszeć go, gdy podkładał głos postaci Varko Greya – lidera Eskadry Tytan w grze Star Wars: Squadrons.


Odc. 4.

Fennec Shand

Tę ciekawostkę dostrzeże prawdopodobnie większość fanów Gwiezdnych wojen, ale z kronikarskiego obowiązku wypada o niej wspomnieć. Polująca na Omegę łowczyni nagród to oczywiście znana z obu sezonów The Mandalorian Fennec Shand, której głos podłożyła wcielająca się w nią w serialu aktorskim Ming-Na Wen.


Pantora

Choć po raz pierwszy zobaczyliśmy na ekranie Pantorę, to sam układ oraz zamieszkujący go Pantoranie obecni są od wielu lat w filmach i serialach. Pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się w Zemście Sithów, w osobie granego przez samego George’a Lucasa Barona Papanoidy. Baron powrócił potem w animowanych Wojnach klonów razem z senatorką Riyo Chuchi, a jeden z wątków zabrał nas na Orto Plutonię – lodową planetę, dookoła której krąży księżyc Pantora.


Szturmowiec-zabawka

Nowa zabawka Omegi przedstawiająca klona jest łudząco podobna do lalki szturmowca, którą bawiła się młoda Jyn Erso.


Voorpaki

Zwierzątka, które tak spodobały się Omedze, to Voorpaki – wcześniej przedstawiciela tej rasy mogliśmy oglądać w Star Wars: Resistance, gdzie Buggles towarzyszył Torrze Dozie. Z tej samej animacji pochodzi zresztą seria droidów LE, do której należy Clink.


Reakcja na klony

Mocno może rzucać się w oczy reakcja różnych społeczeństw na Imperium oraz klony. Podczas gdy na biedniejszym Saleucami mieszkańcy obawiali się wojska i panująca atmosfera nie była zbyt przyjazna, tak bogatsi Pantoranie radośnie reagowali na armię klonów i zakończenie wojny.


Raspar Six

Sullustanin zarządzający portem na Pantorze nosił imię Raspar Six. Imię pochodzi od wspomnianego tylko i wyłącznie w książkach należących do Legend (Monsters and Aliens from George Lucas oraz The Essential Atlas) księżyca Raspar-6, którego klimat uległ zmianie na skutek wybuchu jądrowego.


Atak Klonu Pościgu

Pościg za Omegą powietrznymi ulicami Pantory może przywoływać na myśl pościg Anakina i Obi-Wana za Zam Wesell na Coruscant z Ataku klonów.


Denton

Ładunek wybuchowy, który Hunter próbuje sprzedać na pantorańskim rynku, to piro-denton. Dokładnie tych samych ładunków Han Solo i Chewbacca użyli, by zniszczyć oscylator bazy Starkiller w Przebudzeniu Mocy.


Znany głos

W droida protokolarnego CG-67 wcieliła się Grey Griffin – aktorka wielokrotnie podkładająca głosy w produkcjach ze świata Gwiezdnych wojen. Wystąpiła m.in. jako Maz Kanata w Battlefroncie II z 2017 roku, Naare w LEGO Star Wars: Przygody Freemakerów, a także jako Asajj Ventress, Padmé Amidala, Shaak Ti oraz Adi Gallia w Wojnach klonów Tartakovsky’ego.


Odc. 5.

Ord Mantell

Ord Mantell to kolejna (po Pantorze i Onderonie) znana planeta, na którą trafili członkowie Parszywej zgrai. Spośród wymienionych miejsc ma ona zdecydowanie najdłuższy staż w świecie Gwiezdnych wojen – po raz pierwszy została wspomniana już w Imperium kontratakuje przez Hana Solo, który podczas pobytu na planecie miał kłopoty z nieznanym łowcą nagród. Później lokacja ta wielokrotnie pojawiała się w książkach, komiksach i grach (choćby Shadows of the Empire), ale do niedawna ukazana została tylko w jednej animacji – Forces of Destiny.


Kolekcja hełmów

W pokoju Cid możemy podziwiać zaskakującą kolekcję wojskowych hełmów. Ścianę zdobi biały hełm klona z 2. fazy, biało-żółty hełm pilota (również 2. fazy) oraz biały hełm mandaloriański.


Zygerrianie

Zygerrianie powinni być doskonale znani z animowanych Wojen klonów, w których pojawiali się kilkukrotnie, w dodatku często jako łowcy niewolników. Jak widać, upadek Republiki wcale nie zmienił ich przyzwyczajeń. W dodatku nadal latają na brezakach, z których korzystali także we wspomnianej wcześniej animacji.


Nie pomyl rancora!

Muchi nie jest tym samym rancorem, z którym Luke walczy w Powrocie Jedi. Nie zgadza się nie tylko imię – w VI Epizodzie pojawia się Pateesa – ale na dodatek również płeć. Niewykluczone jednak, że Muchi okaże się być matką Pateesy.


Bib Fortuna

Może się to wydawać nieprawdopodobne, to dopiero pierwszy występ słynnego majordomusa Jabby w gwiezdnowojennej animacji, choć jego pierwszy model powstał już na potrzeby kinowego filmu Wojny klonów. Głosu Bibowi Fortunie udziela Matthew Wood, który w Mrocznym widmie i The Mandalorian zagrał go także fizycznie.


Kantyna

W kantynie na Ord Mantell możemy zobaczyć wyposażenie wyglądające podobnie do głów droidów z serii IG – dokładnie takie same urządzenia znajdowały się w kantynie w Mos Eisley w Nowej nadziei.


Final Fantasy

Imię trandoshańskiej informatorki – Cid – jest prawdopodobnie ukłonem w stronę serii gier Final Fantasy. Od dłuższego czasu mamy do czynienia z pewną wymianą kulturową między obiema franczyzami i w grach spod szyldu FF pojawiają się postaci o imionach Wedge czy Biggs. Jak widać, ekipa tworząca The Bad Batch postanowiła zrewanżować się bohaterką noszącą jedno z najpopularniejszych imion ze wspomnianych gier.


Falleenowie

Dwójka zielonoskórych niewolników Zygerrian pochodzi z rasy Falleenów – prawdopodobnie najbardziej znanym jej przedstawicielem jest znany z należącej do Legend książki Cienie Imperium książę Xizor. Falleenowie już wielokrotnie pojawiali się w kanonie, włącznie z animacjami – w Wojnach klonów przewodzili oni Czarnemu Słońcu.


Kuat

W pewnym momencie Wrecker wspomina misję na Kuat. Planeta ta znana jest przede wszystkim ze swoich stoczni i ma za sobą długą historię zarówno w kanonie, jak i Expanded Universe, w którym pojawiała się od 1996 roku.


Odc. 6.

Stare znajome

Jedne z głównych ról w odcinku odegrały siostry Trace i Rafa Martez, które wcześniej mogliśmy poznać w drugim arcu ostatniego sezonu Wojen klonów. Wówczas starały się przeżyć na 1313 poziomie Coruscant, do czasu aż poznały wydaloną z Zakonu Jedi Ahsokę Tano. Razem z nią odbyły misję dla syndykatu Pyke’ów.


Korelia

Choć może być to zaskakujące, dopiero po raz drugi widzimy na ekranie słynną planetę Korelię. Ojczyzna Hana Solo obecna jest w kanonie na dobrą sprawę od premiery Nowej nadziei, a pierwszego sportretowania doczekała się w 100. zeszycie oryginalnych komiksów Star Wars od wydawnictwa Marvel z 1985 roku. Z kolei po raz pierwszy na ekranach widzieliśmy ją dopiero w spin-offie o początkach słynnego przemytnika.


Dobry trick

Parszywa zgraja w celu uniknięcia wykrycia przy podchodzeniu na Korelię używa sprawdzonego tricku, polegającego na przylgnięciu do innego obiektu – podobny manewr wykonał Han Solo w Epizodzie V i Obi-Wan Kenobi w Epizodzie II.


Droidy

Wydarzenia z obiektu do rozbiórki droidów mogły przypominać sekwencję z fabryki na Geonosis z Ataku klonów – zwłaszcza działający taśmociąg i zastępy droidów B1 oraz B2. Z kolei droid taktyczny to obiekt doskonale znany przede wszystkim fanom animacji, bowiem wielokrotnie pojawiał się w Wojnach klonów (na potrzeby tego serialu został zresztą stworzony), ale zaliczył też drobny występ w Rebeliantach.


Co się stało z droidem?

Dość interesująco prezentuje się kwestia droida przebywającego na statku Trace i Rafy. W pierwszej scenie wygląda on identycznie jak R7-A7 – droid Ahsoki, który został zniszczony przez klony w trakcie przeprowadzania Rozkazu 66, co wykluczałoby jego obecność. W kolejnej scenie droid sióstr ma jednak zupełnie inne barwy – biel, zieleń i czerwień zamienił na szarość, czerń i złoto.


Odc. 7.

Gildia Złomiarzy i Bracca

Gildia Złomiarzy, zajmująca się wrakami statków i pojazdów trafiających na Braccę, najbardziej jest znana z pojawienia się w grze Jedi: Fallen Order, gdzie to po Rozkazie 66 ukrywał się Cal Kestis. Organizacja powstała w trakcie Wojen klonów i działała wiele lat po ich zakończeniu – aktywna była jeszcze w trakcie konfliktu między Ruchem Oporu a Najwyższym Porządkiem, o czym można przeczytać w książce Resistance Reborn, w której Gildia w ogóle zadebiutowała w kanonie. Warto oczywiście dodać, że sama planeta-złomowisko, na którą trafili członkowie Parszywej zgrai, po raz pierwszy pojawiła się we wspomnianej wyżej grze wideo.


Kapitan Rex

Tajemniczą postacią z hologramu okazał się nie kto inny, tylko sam Kapitan Rex – weteran Wojen klonów i jeden z dowódców Legionu 501. był jednym z głównych bohaterów animacji Wojny klonów, gdzie też przyszło mu po raz pierwszy spotkać Parszywą zgraję. Jak widać, po zakończeniu konfliktu zaczął poszukiwać zbuntowanych klonów, by zdradzić im tajemnicę chipu warunkującego i próbować namówić do walki z Imperium. Jako podstarzały żołnierz wystąpił w Rebeliantach, gdzie dołączył do Sojuszu. Brał udział w walkach o Endor i prawdopodobnie widzimy go na ekranach w Powrocie Jedi.


Fives

Przed operacją usunięcia chipa Rex wspomina klona Fivesa, który odkrył cały spisek stojący za Rozkazem 66 i rolą Palpatine’a w konflikcie. Wątek ten był jednym z głównych tematów 6. sezonu Wojen klonów i został krótko przypomniany przy okazji próby wykonania Rozkazu na Ahsoce w 7. sezonie.


Znany statek

Jak się okazuje, Rex zatrzymał Y-winga, którym umknął razem z Ahsoką z rozbijającego się okrętu Tribunal w finałowym odcinku Wojen klonów. Potwierdza to domysły z poprzedniego epizodu, wedle których klon zabrał ze sobą i naprawił zniszczonego astromecha Ahsoki – R7 – i przekazał go siostrom Martez.


Popcorn

Przekąska Mantell Mix, którą zajadają się Wrecker i Omega, wygląda dokładnie tak samo, jak popcorn, który można kupić w sklepiku Kat Saka’s Kettle w parku Galaxy’s Edge.


Odc. 8.

Znajome kształty

Na jednym z początkowych ujęć, które przedstawia krajobraz planety Bracca, widoczna jest zezłomowana korweta Hammerhead. Okręty te po raz pierwszy pojawiły się w ramach niekanonicznej gry Knights of the Old Republic, stanowiąc trzon floty Starej Republiki. Do kanonu wprowadzone zostały za sprawą serialu Rebelianci, by później pojawić się w spin-offie Łotr 1. Warto zauważyć, że po raz pierwszy możemy zobaczyć Hammerheada w kanonicznej produkcji rozgrywającej się dużo wcześniej niż serial Rebelianci, co sugeruje, że okręty tego typu były wykorzystywane od dawna.

Ujęcie z korwetą pojawiło się także w odcinku siódmym Parszywej zgrai, lecz postanowiliśmy wspomnieć o nim dopiero teraz.


Stylowe ciuchy

Podobnie jak w poprzednim epizodzie, raz jeszcze spotykamy członków Gildii złomiarzy, którzy z ukrycia obserwują bohaterów. Ich czarno-pomarańczowe ubiory zdradzają podobieństwo do poncha, jakie nosił protagonista Jedi: Fallen Order, Cal Kestis, gdy pracował dla Gildii podczas pobytu na Bracce.


Ktoś ty?

W odcinku ósmym potwierdzona została drobna zagadka z poprzedniego. Jak zdradził Tech, monstrum, które wcześniej niemal pożarło Wreckera, to dianoga. Po raz pierwszy stworzenie to spotkaliśmy w Nowej nadziei, gdy Luke, Leia, Han i Chewbacca wpadli do zsypu na pokładzie Gwiazdy Śmierci. Jak widać, dianogi upodobały sobie wszelakiej maści sztuczne konstrukcje, nie tylko te w pełni sprawne.


Ognia!

W pewnym momencie podczas ucieczki przed ścigającym ich Crosshairem, członkowie Oddziału 99 trafiają na pokład artyleryjski zezłomowanego Venatora, po czym używają jednego z dział do odwrócenia uwagi imperialnych klonów. Te same działa i pokład artyleryjski po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w otwierającej sekwencji Zemsty Sithów, kiedy okręty Republiki prowadziły bliską wymianę ognia z okrętami Separatystów nad Coruscant. Dźwięk, jaki rozległ się podczas wystrzału z działa w ramach animacji, był identyczny jak ten, który możemy usłyszeć w Epizodzie III.


Znajomość języków pomaga

Treść na wyświetlaczu urządzenia, za pomocą którego Tech przejął kontrolę nad działami, nie jest przypadkowym szlaczkiem. Zapisana jest w gwiezdnowojennym alfabecie Aurebesh, co oczywiście z pewnością zanotowali już co uważniejsi fani.

Komunikat po rozszyfrowaniu brzmi: „Naładowane. Zasilanie awaryjne.”


Nie igraj z ogniem

Można powiedzieć, że plan Crosshaira na wykurzenie Parszywej zgrai z ich kryjówki wypalił mu prosto w twarz (dosłownie). (Anty)bohater nabawił się poważnych poparzeń od uruchomionego silnika Venatora, co skończyło się dla niego koniecznością założenia opatrunków oraz aparatu tlenowego. W ten sposób klon kontynuuję długą tradycję Gwiezdnych wojen, wedle której złoczyńcy w konsekwencji swoich działań (bądź dobrowolnie) korzystają z masek. Czas pokaże, czy w jego wypadku będzie to zmiana permanentna.


Żywy lub martwy

Jednym z największych zaskoczeń tego odcinka było pojawienie się słynnego łowcy nagród, Cada Bane’a. Duros powinien być doskonale znany widzom animowanych Wojen klonów, gdzie odegrał dość istotną rolę. Jak się okazuje, został on wysłany, by odzyskać Omegę z rąk Huntera.

Cała scena pojedynku Cada i Huntera wręcz ociekała klimatem spaghetti westernów, stanowiąc nader wyraźne nawiązanie do twórczości Sergio Leone – włoskiego reżysera i scenarzysty, będącego twórcą charakterystycznych cech tego podgatunku kinematografii.


Widzę cię

Jedna z ostatnich scen w 8. odcinku Parszywej zgrai, podczas której możemy obserwować oczami Huntera ewakuację z planety Bracca, to wyraźne odniesienie do kolejnego klasyka, jednak tym razem z branży gier wideo – mowa oczywiście o Star Wars: Republic Commando. Wizjer dowódcy Oddziału 99 zdradza wiele podobieństw do tego, jaki towarzyszył nam podczas śledzenia przygód Oddziału Delta.


Odc. 9.

Klon Alpha

Jedną z największych rewelacji odcinka było zdradzenie tożsamości Omegi – to, obok Boby Fetta, jedyny niezmodyfikowany genetycznie klon Jango. Jednocześnie okazało się, że Boba (z racji bycia pierwszym klonem) zyskał przydomek Alpha. W Legendach mianem Alph określano grupę 100 klonów ARC, będących drugą partią żołnierzy stworzonych przez kaminoan.


Prawie jak na Bespinie

Planeta Bora Vio, będąca miejscem akcji odcinka, i wisząca w chmurach placówka kaminoan o charakterystycznej dla nich architekturze, silnie przywodzą na myśl Bespin z Epizodu V.


… i prawie jak na Exegolu

Zielone zbiorniki do klonowania, kryjące ciała między innymi kaminoan, przypominają zbiorniki z laboratorium Palpatine’a na Exegolu, które widzieliśmy w The Rise of the Skywalker.


Proteza głowy?

Kiedy Cad Bane przedstawia się Omedze, zdejmuje z głowy kapelusz, dzięki czemu możemy zobaczyć, że czubek jego głowy jest w całości pokryty metalem. Choć może to być po prostu element stroju, to wielu fanów spekuluje, że być może doszło do pojedynku Cada z Bobą Fettem i metalowe elementy to swoista proteza ukrywająca obrażenia. Starcie łowców nagród miało znaleźć się w Wojnach klonów przed ich anulowaniem i na tę chwilę jest niekanoniczne, ale niewykluczone, że twórcy próbują nam coś sugerować.


Justifier

Dzięki ukazaniu statku Cada Bane’a w całej okazałości możemy stwierdzić, że jest to Justifier, który został zaprojektowany jako wehikuł łowcy nagród na potrzeby wspomnianego wyżej arcu.


Dźwięki konsoli

Efekty dźwiękowe, które towarzyszą naciskaniu klawiszy na konsoli w pomieszczeniu ze zbiornikami do klonowania, to dokładnie te same dźwięki, które przy wyborze różnych opcji w menu pojawiły się w grze Star Wars: Bounty Hunter z 2002 roku, przedstawiającej historię Jango Fetta sprzed Ataku klonów.


Odc. 10.

Avi Singh

Avi Singh formalnie jest przywódcą planety Raxus Secundus, na której rozgrywa się akcja najnowszego odcinka. Choć sam senator jest nową postacią w ramach uniwersum Star Wars, to głosu udziela mu znany aktor – Alexander Siddig, znany z ról doktora Juliana Bashira w Star Trek: Deep Space Nine oraz księcia Dorana Martella w Grze o tron.


Raxus Secundus

Planeta Raxus Secundus, gdzie rozgrywa się większość akcji, to stolica Federacji Niezależnych Systemów – Separatystów. Wcześniej odwiedziliśmy ją – oraz jej najważniejsze miasto, Raxulon – w kilku odcinkach Wojen klonów.

Nazwa „Raxus” pochodzi jeszcze z Legend. Świat znany jako Raxus Prime pojawił się w grach wideo The Clone Wars oraz The Force Unleashed, a także w książce o Bobie Fetcie, The Fight to Survive. W przeciwieństwie do swojego kanonicznego odpowiednika, Raxus Prime był niebezpiecznym złomowiskiem. Choć formalnie nie został przywrócony do kanonu, to fakt istnienia planety Raxus Secundus sugeruje, że istnieje również Raxus Prime.


RA-7

Droid protokolarny senatora Singha to model RA-7. Maszyna tego samego typu po raz pierwszy pojawiła się już w Nowej nadziei (pośród złomu na pokładzie pojazdu Jawów).


Echo przeszłości

Choć cała Parszywa zgraja podchodzi dość sceptycznie do pomocy senatorowi Separatystów, to początkowa niechęć Echo jest aż nader widoczna. Klon ma ku temu swoje powody, bowiem to właśnie Separatystom „zawdzięcza” elektroniczne wszczepy, które zmieniły go w „żywy komputer”, mający przewidywać ruchy wojsk Republiki.

Jako „reg”, Echo jest znacznie mocniej zakotwiczony w przeszłości niż jego towarzysze z Oddziału 99.


Może partyjkę?

Podczas gdy Oddział 99 wykonuje niebezpieczną misję, Omega wyjątkowo pozostaje w bezpiecznej kantynie pod opieką Cid. Trandoshanka zawiera umowę z bohaterką, wedle której mają podzielić się zyskami z gier rozgrywanych z klientami. Sama gra to doskonale znany fanom dejarik – „kosmiczne szachy”, które po raz pierwszy pojawiły się w Nowej nadziei, a później przedstawiane były w najróżniejszych dziełach z uniwersum.


Odc. 11.

Stare kąty

Planetą, na której rozgrywa się akcja 11. odcinka, jest Ryloth. Świat ten mogliśmy wcześniej oglądać m.in. w Wojnach klonów, gdzie jego mieszkańcy zmagali się z inwazją Separatystów, a także w serii Rebelianci, w ramach której Imperium było w pełni „zadomowione” na ojczyźnie Twi’leków.

Ryloth po raz pierwszy spotkać mogliśmy jeszcze w Legendach, jednak jej opis znacznie różni się od tego, jaki znamy z obecnego kanonu. Wcześniej planeta znana była z tego, że nie obracała się wokół własnej osi, przez co jedna półkula zawsze zwrócona była w stronę słońca, a druga ku ciemnej przestrzeni, co z kolei skutkowało ekstremalnymi różnicami w klimatach po obu stronach. W kanonicznych źródłach świat Twi’leków posiada zróżnicowany klimat: lasy równikowe, pustynie i obszary umiarkowane. Nie ma też wzmianki o opisanej wyżej blokadzie grawitacyjnej.


Najlepsza pilotka Rebelii

W ramach odcinka doczekaliśmy się powrotu kilku znanych postaci. Spotykamy młodszą wersję bohaterki Rebeliantów – Hery Syndulli – która w czasie wydarzeń z Parszywej zgrai wciąż żyje na Ryloth (w towarzystwie kolejnej znamienitej postaci – droida Choppera). Spotykamy również rodziców Hery, Chama i Eleni Syndullów.

Cham Syndulla, podobnie jak jego ojczysta planeta, przewijał się w ramach Wojen klonów i Rebeliantów, gdzie nieustannie walczył o wyzwolenie swojego ludu spod jarzma okupacji.


Nowa twarz

Postacią zupełnie nową dla uniwersum Star Wars jest kapitan Howzer, który najwyraźniej służy na Ryloth już od dłuższego czasu, bowiem wytworzył wyraźną więź z Chamem Syndullą i jego rodziną.

Z postacią Howzera wiąże się kilka ciekawostek – jak zapewne zwróciliście uwagę, nie zachowuje się on jak pozostałe klony z chipami warunkującymi, gdyż co najmniej kilka razy zdarza mu się kwestionować rozkazy swoich przełożonych. Może to sugerować, że chip Howzera nie działa lub… w ogóle go nie ma. Co więcej, o pojawieniu się klona w Parszywej zgrai wiedzieliśmy już od dłuższego czasu, gdyż fakt ten został odkryty niedługo po emisji 8. odcinka animacji, o czym pisaliśmy tutaj. W przeciekach przedstawiono go jako kapitana Ballasta.


Próżność i gnuśność

Kolejną znaną postacią, jaką możemy spotkać w odcinku, jest senator Orn Free Taa. Po raz pierwszy pojawił się w ramach Mrocznego widma, po czym przewijał się przez całą trylogię Prequeli, a także garść odcinków The Clone Wars. Mogłoby się wydawać, że na Ryloth spotkał go smutny koniec, jednak kanoniczne senator zginął dopiero w książce Lordowie Sithów, rozgrywającej się później niż The Bad Batch. Czas pokaże, jak twórcy wyjaśnią scenę z serialu.


Statek Pantoran

Statek, którym Hera leci z Gobim po odbiór przeszmuglowanej broni, to transportowiec klasy Rainhawk. W związku z tym, iż często wykorzystywany jest przez Pantoran, potocznie nazywany jest również krążownikiem Pantoran. Wcześniej pojawił się w kilku odcinkach Wojen klonów – podróżował nim Baron Papanoida.


Odc. 12.

Znana sonda

Okolice miasta Lessu patrolują charakterystyczne sondy zwiadowcze, które pierwszy raz widzieliśmy na ekranach już w Imperium kontratakuje na planecie Hoth.


Teraz już wiedzą

Gdy Hunter niszczy sondę zwiadowczą, Echo wypowiada zdanie: „Imperium będzie wiedziało, że tu jesteśmy”. Niemal identyczne słowa padają z ust Hana Solo w Imperium kontratakuje, kiedy sonda dokonuje autodestrukcji po krótkiej potyczce.


You’re my only hope

Holograficzna wiadomość od Hery, w której prosi ona Omegę i Parszywą zgraję o pomoc, może przywoływać na myśl nagranie Lei z Nowej nadziei.


Owocowy gust

W biurze admirała Ramparta możemy dostrzec meilooruny – owoce, które często pojawiały się w Rebeliantach i zagrały istotną rolę w przecięciu ścieżek Ezry Bridgera i ówczesnej załogi Ducha.


Parszywa zgraja: Wojny klonów

Tytuł odcinka – „Rescue on Ryloth” – nawiązuje swoją stylistyką do pierwszych epizodów Wojen klonów, w których została ukazana ojczysta planeta twi’leków: „Storm over Ryloth”, „Innocence of Ryloth” oraz „Liberty on Ryloth”.


Bunt mam we krwi

Bunt kapitana Howzera przeciwko imperialnej okupacji może nawiązywać do niekanonicznych wydarzeń, jakie przedstawiono w jednej z misji oryginalnego Star Wars: Battlefront II, gdzie byliśmy świadkami buntu klonów na Kamino przeciwko Imperium. Niewykluczone, że jego postawa może zwiastować nadchodzącą rebelię klonów także w ramach Parszywej zgrai.


Odc. 13.

Gundarki

Na samym początku odcinka Parszywa zgraja dzieli się wrażeniami z polowania na gundarki – podobny dialog prowadzili między sobą Obi-Wan i Anakin w Ataku klonów, a samą przygodę w gnieździe stworów mogliśmy później oglądać w Wojnach klonów.


Pyke’owie

Istotną rolę w odcinku odgrywa syndykat Pyke’ów, który już wielokrotnie gościł na ekranach – choćby w ostatnim sezonie Wojen klonów i spin-offie o Hanie Solo – i jest bardzo dobrze znany z handlu przyprawą.


Rodzinny dom

Przy okazji pojawienia się Pyke’ów wspomniano także ich rodzinną planetę Oba Diah, którą widzieliśmy między innymi w ostatnim sezonie Wojen klonów, dokąd to udała się Ahsoka Tano wraz z siostrami Martez.


Groźne narkotyki

Wraz z pojawieniem się przestępczych karteli nie mogło zabraknąć wspomnienia mniej legalnej, ale doskonale znanej, bo już od czasów Nowej nadziei, używki, jaką jest przyprawa. Jej przemytem zajmowali się Han Solo czy Poe Dameron.


Znany głos

W roli kryminalisty Rolanda Duranda usłyszeliśmy Toma Taylorsona, który wcześniej podkładał głos agentowi Raithowi w animacji Star Wars: Resistance.


Odc. 14.

CC-5576 „Gregor”

„Nową” postacią wprowadzoną w 14. odcinku w rzeczywistości jest poboczny bohater znany z Wojen klonów i Rebeliantów – Gregor. Po raz pierwszy pojawił się w odcinku Zaginiony w akcji w 5. sezonie TCW, gdzie spotkaliśmy go jako pomywacza naczyń z amnezją, która wywołana została w wyniku traumy wojennej. R2-D2 odnalazł zbroję Gregora, przywracając mu tym samym pamięć. Niedługo później Gregor poświęcił się, stając do walki z oddziałem droidów Separatystów, by dać czas na ucieczkę nowopoznanym towarzyszom.

Wydawało się wówczas, że zginął podczas wybuchu, lecz w ramach Rebeliantów potwierdzono, że przeżył i po wojnie połączył siły z innymi „emerytowanymi” klonami – Reksem oraz Wolffe’em. Ostatecznie Gregor zginął w walce z Imperium w trakcie wydarzeń z Rebeliantów, ale wcześniej zdążył powiedzieć Reksowi, iż cieszy się z walki o sprawę, w którą uwierzył.


Historia oznaczeń TK

W ramach epizodu poznaliśmy genezę kolejnego elementu, jaki odróżniał klony od rekrutów z różnych zakątków galaktyki, a mianowicie oznaczeń imperialnych szturmowców – TK. Po raz pierwszy oznaczenie tego typu pojawiło się już w Nowej nadziei, nosił je szturmowiec TK-421, służący na Gwieździe Śmierci.


Gwiazda Śmierci

Sekwencja w tajnej placówce Imperium zdradza kilka skojarzeń z Gwiazdą Śmierci: kiedy bohaterowie uciekają przed pościgiem, w tle przygrywa im wariacja utworu, jaki towarzyszył Luke’owi, Lei i Hanowi podczas ucieczki z pokładu pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Co więcej, Parszywa zgraja ucieka z bazy przez termiczny port wylotowy (ang. thermal exhaust port) – w Gwieździe Śmierci był to element konstrukcji, który pozwolił Luke’owi na trafienie torpedą protonową w rdzeń superbroni.


Republic Commando

Komandosem, który rani Gregora podczas ucieczki z bazy, najprawdopodobniej jest… RC-1262 „Scorch” – członek Oddziału Delta, znanego z ikonicznej gry wideo Star Wars: Republic Commando. Choć sama gra nie należy już do kanonu, to występujące w niej klony są kanoniczne, bowiem Delta pojawia się w jednym z odcinków The Clone Wars.


Ralph McQuarrie nadal żywy

Trudno odmówić artyście koncepcyjnemu, Ralphowi McQuarriemu, ogromnego wpływu na uniwersum Gwiezdnych wojen. Jego grafiki nie tylko dały podwaliny pod stylistykę i sam fakt realizacji pierwszych filmów, ale nawet dziesiątki lat po tych wydarzeniach inspirują twórców. Nie inaczej jest w najnowszym odcinku – zbroje nowych szturmowców TK wyraźnie odwołują się do pierwszych konceptów przedstawiających żołnierzy Imperium.


Zwierzęta bojowe

Podobne do psów zwierzęta, którymi szturmowcy posługują się podczas otwierającego odcinek polowania, to massiffy. W rzeczywistości są to gady, które preferują pustynne środowisko. Zadebiutowały w uniwersum Star Wars w Ataku klonów jako strażnicy Tuskenów i potem wielokrotnie przewijały się w Wojnach klonów oraz The Mandalorian.


Złe wspomnienia

Aby przekonać członków Parszywei zgrai do akcji ratunkowej, Echo odwołuje się do wydarzeń ze Skako Minor, podczas których został uratowany przez Oddział 99 oraz Anakina i Rexa. Wydarzenia te zostały przedstawione w pierwszych 4 odcinkach ostatniego sezonu Wojen klonów.


Odc. 15.

Muzyka

Przez sporą część odcinka w tle możemy usłyszeć ścieżkę dźwiękową Johna Williamsa z Ataku klonów – są to partytury, które w filmie słyszeliśmy podczas wizyty Obi-Wana Kenobiego na Kamino.


Rozkazy

You may fire when ready” – rozkaz wydany przez moffa Tarkina admirałowi Rampartowi na chwilę przed zniszczeniem placówki na Kamino jest oczywistym nawiązaniem do identycznych słów Tarkina z Nowej nadziei i Łotra 1, które padły z jego ust tuż przed strzałami z Gwiazdy Śmierci.


Sekretne laboratorium

Jak się okazało, Omega, Oddział 99 oraz przypuszczalnie także Boba Fett nie powstali w tym samym laboratorium, co regularne klony, tylko w zupełnie odosobnionej części placówki kaminoan. Słowa Omegi zdradzają też fakt, że powstała ona wcześniej od klonów z Parszywej zgrai.


Przygotowania do nieśmiertelności

Admirał Rampart twierdzi, że technologia klonowania jest teraz pod kontrolą Imperium – niewykluczone, że kluczowe instrumenty i narzędzia zostały przetransportowane z Kamino na Exegol, gdzie lata później Palpatine opracowywał swoje klony, by zapewnić sobie nieśmiertelność.


Historia zatoczyła koło

Główne wydarzenia z odcinka rozgrywają się na arenie treningowej – miejscu, gdzie w pierwszym odcinku sezonu Imperium badało sprawność klonów.


Odc. 16.

Nowe przeznaczenie promu

W ostatniej scenie odcinka widzimy prom transportowy klasy Rho – to kolejny ze statków, który Imperium odziedziczyło po Republice, jednak wcześniej był on używany głównie jako transportowiec medyczny.


Góra Tantiss?

Planeta, na którą przewieziono Nalę Se, jest zupełnie nową lokacją. Wśród fanów coraz większe poparcie zyskuje jednak teoria, że jest to Wayland, zaś górska baza Imperium jest niczym innym, jak górą Tantiss. W oryginalnej trylogii Thrawna, teraz już należącej do Legend, w strzeżonej przez szalonego Jorrusa C’baotha górze Tantiss znajdował się skarbiec Imperatora i aparatura służąca do… klonowania. Co ciekawe, z gry Vader: Immortal wiemy, że także w kanonie Wayland jest z jakiegoś powodu cenna dla Palpatine’a…


Znajomy strój

Za omówioną powyżej teorią przemawia także fakt, że w ostatniej scenie widzimy jednego z pracowników górskiego ośrodka. Imperialna naukowiec nosi bowiem identyczny strój, co znany z The Mandalorian doktor Pershing, który przypuszczalnie miał zająć się procesem klonowania Grogu. Teraz widzimy, że część kaminoan została zaangażowana w prace Imperium nad klonami – prawdopodobnie przeznaczonymi dla Palpatine’a, który, jak wiemy ze słownika obrazkowego do The Rise of Skywalker, zaczął poszukiwać sposobów na nieśmiertelność po wydarzeniach z Zemsty Sithów.

Następna strona – ciekawostki z The Mandalorian (sezon 1.)

1 2 3 4 5Następna strona

Jeden komentarz

  1. Warto by było dodać, że Klient od beskaru to Werner Herzog niemiecki reżyser filmowy, teatralny i operowy; scenarzysta, producent filmowy i aktor, a także pisarz i poeta. Reżyser wielu świetnych filmów takich jak „Aquirre gniew Boży” czy „Cobra Verde”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.