Seriale

Twórca Boby Fetta krytycznie o ścieżce rozwoju postaci: „Nigdy nie pokazałbym jego twarzy”

Zaledwie kilka dni dzieli nas od premiery Księgi Boby Fetta, spin-offu The Mandalorian kontynuującego rozbudowę serialowej części uniwersum Gwiezdnych wojen. Mandaloriański łowca nagród od wielu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata odległej galaktyki, choć do niedawna obecny był zaledwie w kilku filmowych scenach. Charakterystyczny, przyciągający uwagę projekt jego kostiumu oraz małomówność i tajemniczość rozbudziły jednak wyobraźnię fanów, a Fett szybko zaczął pojawiać się w książkach i komiksach Star Wars.

Ostatnie ekranowe występy bohatera reprezentują stanowczo inne podejście, raczej odzierając łowcę z tajemniczej aury, dopowiadając jednoznacznie jego historię i odsłaniając twarz. I zdaniem filmowca odpowiedzialnego za ikoniczny wizerunek Boby, jest to podejście nieodpowiednie.

Joe Johnston, nazywany czasem ojcem postaci, jako dyrektor artystyczny Imperium kontratakuje zaprojektował zbroję Boby Fetta jako model zbroi dla superszturmowców, którzy jednak ze względów finansowych koniec końców nie mogli znaleźć się w filmie. Projekt jak jednak dobrze wiemy i tak został wykorzystany po pewnych modyfikacjach i przydzielony nowej postaci, łowcy nagród. Zdaniem Johnstona wygląd ten nie powinien zostać naruszony. Jak stwierdził w wywiadzie udzielonym The New York Times:

„Nigdy nie pokazałbym jego twarzy. Nigdy nie ujawniłbym aktora w zbroi tak, żeby zdjął hełm i można było go zobaczyć. Zabija to moim zdaniem bardzo dużo tajemnicy. Przedtem mógł być każdym.”

Oczywiście zarzut ten można kierować już do samego George’a Lucasa, który rozkopywanie prywatności Fetta zaczął 19 lat temu w Ataku klonów, kiedy legendarny łowca nagród przedstawiony został jako dziecko i określony jako klon Jango Fetta. Opowiadana teraz historia raczej nie podejmuje dialogu z tą krótką genezą postaci, jednak nie da się ukryć, iż rzeczywiście to kolejny krok odsłaniania kotary tajemnicy. Czy to źle? To już jak zawsze kwestia indywidualnych upodobań każdego odbiorcy. Co Wy sądzicie na ten temat – czy twarz Boby Fetta powinna była zostać ukryta?

The Book of Boba Fett zadebiutuje na Disney+ 29 grudnia. Serial będzie składać się z 7 odcinków udostępnianych na platformie streamingowej w tygodniowych odstępach.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.