Star Wars Komiks 01/2018: Doctor Aphra. Ścigana przez wszystkich – recenzja

Doctor Aphra: Ścigana Przez Wszystkich to pierwszy tegoroczny numer serii Star Wars Komiks wydany w lutym 2018 roku przez Egmont Polska. Za scenariusz odpowiada Kieron Gillen, rysunkami zajął się Kev Walker, zaś polskie tłumaczenie zawdzięczamy Jackowi Drewnowskiemu. Wewnątrz znajdziecie 128 stron komiksowego opowiadania.

Aphra 1-2018

Komiks przybliża nam dalsze losy Doktor Aphry, zdeprawowanej archeolożki, znanej z wydanej już w całości na łamach SWK serii Darth Vader. Lord Sithów jest święcie przekonany, że ją zabił, Aphra jednak przeżyła i wciąż ma ze sobą mordercze – oraz niezwykle zabawne – droidy Triple Zero i Beetee. Teraz chce tylko jednego: nieuczciwie zarabiać na życie. Nieplanowane spotkanie z ojcem prowadzi ją jednak do walki z siłami Imperium w dawnej bazie Sojuszu Rebeliantów. Akcja Ściganej Przez Wszystkich została osadzona niedługo po wydarzeniach z ostatniego numeru serii Darth Vader, zaś w chronologii filmowej znajdziemy ją pomiędzy Nową Nadzieją a Imperium Kontratakuje.

Aphra-1

Doctor Aphra to postać bardzo wyrazista, która balansuje na granicy negatywnego i pozytywnego bohatera i nie inaczej została ukazana w najnowszym komiksie. Jej przygody w towarzystwie dwójki morderczych droidów, Wookiego Krrsantana oraz długo niewidzianego ojca, przybierają formę intrygującej terapii rodzinnej. Mimo wszystko nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że mamy tu do czynienia z podejściem do fabuły w stylu przygód Indiany Jonesa. Choć osobiście jestem fanem tych filmów, to nie do końca przekonuje mnie robienie z Aphry gwiezdnowojennego odpowiednika słynnego archeologa.

Aphra-2

Aphra niechętnie zgadza się pomóc ojcu w poszukiwaniach tajemniczego artefaktu, w czym sama ma interes, a przedsięwzięcie prowadzi ich do bardzo dziwnego miejsca, które roztacza przed nimi jeszcze dziwniejsze odkrycia. Wspólna wyprawa nie tylko ukazuje diametralne różnice pomiędzy panią doktor a jej ojcem, ale wyjaśnia również ich źródło.

Najmocniejszą stroną komiksu są zawarte w nim postacie i ich dialogi. Fabuła wzbudziła we mnie ambiwalentne odczucia, stanowiąc raczej tło dla interesujących rozmów pomiędzy bohaterami. Zbyt wiele tu oklepanych motywów, choć nie mógłbym z czystym sumieniem powiedzieć, że mamy w tym wypadku do czynienia z kalką jakiejkolwiek innej produkcji.

Aphra-3

Kreska rysownicza Keva Walkera jest przyjemna dla oka, a wraz z ciekawą kolorystyką (za którą odpowiada Antonio Fabela) dobrze oddaje klimat gwiezdnowojennej historii. Rysownik świetnie radzi sobie z tworzeniem otoczenia, roślinności, przedmiotów, czy budynków. Gorzej wypadają jednak twarze postaci. Czasem wyglądają świetnie, zaś w innym ujęciu ma się wrażenie, że coś jest z nimi nie tak. Jednak w ogólnym rozrachunku mogę powiedzieć, że kreska jest przyzwoita i wzbudza pozytywne odczucia.

Jeśli macie ochotę przeżyć niezobowiązującą przygodę, w której główne skrzypce grają bardzo ciekawi bohaterowie i mniej interesująca, choć nie najgorsza fabuła, to Doctor Aphra: Ścigana Przez Wszystkich jest pozycją godną polecenia. Ja, pomimo kilku wad, bawiłem się przy niej dobrze, bo uniwersum Star Wars warto poznawać z różnych perspektyw, które niekoniecznie muszą wiązać się z historią rodu Skywalkerów.


Pragnę zaznaczyć, iż zrezygnowałem z wystawiania w swoich recenzjach oceny wyrażonej w liczbach, z uwagi na niemiarodajność i ułomność takiego systemu oceniania.

Autor recenzji: Mikołaj Sałasiński

  • Wydanie: 1/2018
  • Seria/cykl: Star Wars Komiks
  • Scenarzysta: Kieron Gillen
  • Ilustrator: Kev Walker
  • Tłumacz: Jacek Drewnowski
  • Data polskiej premiery: 07.02.2018
  • Liczba stron: 128
  • Format: 170×260 mm
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 19,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie komiksu do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.