Publicystyka

Ciekawostki z serialu „Wojny klonów”

Ogłoszenie dokończenia serialu Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów zelektryzowało cały fandom, a radość ogarnęła nawet tych, którzy nie byli szczególnie wielkimi fanami tej produkcji. Wiele osób zapowiedziało powrót do oglądania serialu, bądź też powtórny seans sześcio-sezonowej przygody. Z tej okazji zapragnęliśmy przygotować dla Was zbiór piętnastu ciekawostek związanych z serialem, które możecie znaleźć poniżej.

Po anulowaniu serialu zaaranżowano projekt o nazwie The Clone Wars Legacy, który miał na celu ochronę materiału źródłowego powstałego na potrzeby niezrealizowanych odcinków z drugiej połowy 6 sezonu, a także całego 7 i 8, a ponadto zakończenie niektórych wątków. W jego ramach powstały kanoniczne dzieła: komiks Darth Maul – Son of Dathomir, książka Mroczny Uczeń oraz 8 wyrenderowanych odcinków będących w bardzo surowym stanie animacji – 4-odcinkowe serie Crystal Crisis on Utapau oraz Bad Batch.


Odcinek z pierwszego sezonu zatytułowany Bombad Jedi, w którym Jar Jar w przebraniu rycerza Zakonu usiłuje wspomóc Padmé Amidalę, jest uważany za mrugnięcie okiem twórców w stronę zwolenników teorii o Darth Jar Jarze.

Dzięki serialowi w uniwersum pojawił się pierwszy, i jedyny jak dotąd, czarny miecz świetlny zwany Darksaberem, który stworzony został przez pierwszego Jedi pochodzącego spośród Mandalorian – Tarre’a Vizslę. Historia miecza jest dość złożona i ma związek z dawną wojną ludu z Mandalore z Jedi. W serialu miecz dzierżyli Pre Vizsla oraz Maul.

Wątek na Mortis ostatecznie utwierdził nas w przekonaniu, że to Anakin Skywalker jest Wybrańcem, gdyż był on w stanie wprowadzić równowagę i opanować zarówno Syna, jak i Córkę, którzy byli personifikacjami odpowiednio ciemnej i jasnej strony Mocy.

W serialu widzimy początki kariery wojskowej (w armii Republiki) Wilhuffa Tarkina, czyli późniejszego wielkiego moffa i dowódcy Gwiazdy Śmierci, oraz Wullfa Yularena, oficera w Imperialnym Biurze Bezpieczeństwa (IBB). Obaj panowie na ekranie spotkali się podczas narady na Gwieździe Śmierci w Nowej Nadziei.

Ahsoka wspomina, że została odkryta przez Plo Koona na swojej rodzinnej planecie Shili. Mistrz Jedi zabrał ją na Coruscant, gdzie wykryto jej niemały potencjał. Togrutanka miała wówczas 3 lata i już od tego momentu rozpoczęła życie jako członek Zakonu Jedi.

W wizji, którą na Anakina zsyła Syn podczas jego wizyty na Mortis, młody Skywalker dostrzega swoją przyszłość jako Darth Vader – zabicie młodzików, pojedynek na Mustafarze, a nawet zniszczenie Alderaana. Kiedy otaczający Anakina dym formuje się na kształt maski Vadera, możemy także usłyszeć kilka nut Marszu Imperialnego.

Planeta, na której Yoda ujrzał wizję Rozkazu 66 i zagłady Rycerzy Jedi, to Dagobah, dokąd stary mistrz udaje się później na wygnanie. Samo miejsce, gdzie doznał tego objawienia, to ta sama jaskinia, w której Luke “mierzył się” z Vaderem.

Tylko w dwóch przypadkach logo z tytułem serialu nie było wyświetlane w kolorze żółtym. Pierwszy raz zdarzyło to się w odcinku, w którym pojawił się Maul, a logo było wtedy koloru czerwonego. Z kolei niebieski tytuł towarzyszył nam przez cały story-arc z droidami dowodzonymi przez pułkownika Gascona w piątym sezonie.

W oryginale Darthowi Bane’owi głosu użyczył sam Mark Hamill, wcielający się w postać Luke’a Skywalkera. Warto odnotować, że twórca Zasady Dwóch, którego widzimy na ekranie, to tylko wizja, a nie mroczny odpowiednik Ducha Mocy. Z kolei planeta Moraband (inaczej Korriban), gdzie Yoda mierzy się z tą wizją, w Legendach była znana z licznych związków z Lordami Sithów.

Savage Opress jako jedyna postać w kanonie mierzyła się z czterema byłymi, obecnymi lub przyszłymi Lordami Sithów. Swój miecz świetlny skrzyżował z Darthem Tyranusem (Hrabia Dooku), Darthem Maulem, Darthem Vaderem (jeszcze jako Anakin Skywalker) i Darthem Sidiousem, w którym to starciu poległ.

Oddział klonów widoczny przy trumnie jednego z Jedi w 14. odcinku 3. sezonu to Delta Squad. Drużyna doskonale znana jest fanom niekanonicznej już gry Star Wars: Republic Commando, w której mogliśmy wcielić się w członków tego oddziału.

Postać kapitana Rexa ma na podbródku bliznę podobną do tej, którą ma Harrison Ford, a co za tym idzie i Han Solo.

W kilku odcinkach piątego sezonu pojawił się Saw Gerrera, znany również z filmu Łotr 1, który wraz z siostrą Steelą kierował ruchem oporu na planecie Onderon. Już wówczas Saw był bardzo porywczy i przejawiał nieco zbyt bezwzględne podejście do walki z okupantem.

W serialu pojawiło się mnóstwo nawiązań do Indiany Jonesa. W odcinku Wolne Ryloth, możemy ujrzeć skrzynię podobną do Arki Przymierza, w Polowaniu na Wookiee na statku Trandoshan widoczna jest Kryształowa Czaszka (co więcej, tuż obok niej stoi stary mandaloriański hełm neo-crusader, a w samym odcinku spotykamy Chewbaccę). Także Cad Bane, słynący ze swojego zamiłowania do kapeluszy, w jednym z odcinków prawie przymierza jedno nakrycie głowy, łudząco podobne do tego noszonego przez sławnego archeologa.

Ciekawostek i odniesień do Sagi w Wojnach Klonów jest jednak znacznie więcej. Sam fakt, że pieczę nad serialem sprawował George Lucas, sprawia, że dbano o takie szczegóły i „mrugnięcia okiem” do widzów. W dodatku część zaskakujących zdarzeń wynikała z faktu, że od początku emisji serial stał w sprzeczności z książkami i poprzednim serialem z 2003 roku o tym samym tytule, przez co chociażby śmierć mistrza Evena Piella przeżywaliśmy więcej niż jeden raz.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.