Publicystyka

Najciekawsze nawiązania i Easter Eggi z „The Rise of Skywalker”

Od premiery The Rise of Skywalker minęło już trochę czasu, postanowiliśmy więc przygotować dla Was zestawienie najciekawszych nawiązań i Easter Eggów, jakie pojawiły się w filmie J.J. Abramsa. Lista jest całkiem spora, choć z pewnością nie zamieściliśmy tam każdego możliwego detalu. Jeśli więc znacie jakieś ciekawostki, których tu nie było, dajcie znać w komentarzach!

palpatine-republic-chancellor

Ustawa dotycząca zakazu stosowania i tłumaczenia języka Sithów, która zabrania Threepio odczytania tekstu ze sztyletu Ochiego, została wprowadzona za rządów Palpatine’a.


babu-frik-battle-droid-b1-medical-2-1b

W warsztacie Babu Frika na Kijimi można dostrzec starego droida bojowego B1 oraz droida medycznego 2-1B, znanego choćby z Imperium kontratakuje.


Rey-Yellow-Lightsaber

Budując swój nowy miecz świetlny, Rey wykorzystała części z laski, którą posługiwała się od młodzieńczych lat na Jakku.


Dzięki The Rise of Skywalker do kanonu przeszła jedna ze starych fanowskich teorii. Mowa o zajmowaniu przez duchy Sithów ciał kolejnych lordów Ciemnej strony Mocy, co miało zwiększać ich potęgę. Teoria po raz pierwszy pojawiła się w fandomie po finale 3. tomu Trylogii Bane’a pod tytułem Dynastia Zła, jednak została wówczas obalona przez autora Drew Karpyshyna.


palpatine-prequels-revenge-of-the-sith-rise-of-skywalker-tragedy

Wśród dialogów Palpatine’a możemy usłyszeć kilka jego ikonicznych kwestii z Prequeli, m.in. „Do it!” czy „The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural”.


the-rise-of-skywalker-tros-d23-pasaana

Festiwal Przodków na Pasaanie jest obchodzony co 42 lata. Właśnie tyle dzieli daty ukazania się w kinach Nowej nadziei Skywalker. Odrodzenie.


rise-of-skywalker-kijimi-new-walker-ua-tt

Na planecie Kijimi pojawił się nowy typ maszyny kroczącej. Jest to trójnożny UA-TT, przeznaczony specjalnie do kontroli okupowanych miast.


star-wars-the-rise-of-skywalker-trailer-kylo-ren-vs-rey

Podczas finałowego pojedynku między Kylo Renem i Rey oboje korzystają z umiejętności zatrzymywania przedmiotów, którą Kylo zaprezentował na wiązce lasera w Przebudzeniu Mocy. Tym razem stosują ją na mieczach świetlnych przeciwnika.


Exegol-Sith-Statues-TRoS

Pomniki Czterech Mędrców Dwartii w siedzibie Imperatora na Exegol przedstawiają te same postaci, co statuy w biurze kanclerza Palpatine’a na Coruscant.


rise-of-skywalker-emperor-throne

Wygląd tronu Imperatora został zaczerpnięty z oryginalnych szkiców Ralpha McQuarriego wykonanych na potrzeby Powrotu Jedi.


death-star-underwater-concept

Pomysł na zatopione ruiny Gwiazdy Śmierci pojawił się w głowach twórców dużo wcześniej. Pierwotnie opisywał je scenariusz VII Epizodu autorstwa Lucasa i Arndta, a potem myślał nad nimi Abrams, gdy przygotowywał Przebudzenie Mocy.


the-rise-of-skywalker-kylo-ren-mustafar

Widoczna na samym początku filmu planeta to Mustafar. Ukazane tam lasy i roślinność nie są jednak wzięte znikąd – w grze VR Vader Immortal, której akcja dzieje się przed Nową nadzieją, doszło do spełnienia się starożytnej przepowiedni przewidującej odrodzenie planety.


lando-rise-of-skywalker

Kultowa kwestia „mam co do tego złe przeczucia” pada tym razem z ust Lando Calrissiana, kiedy Najwyższy Porządek odkrywa obecność Ruchu Oporu na Pasaanie.


palpatine

Transmisja Palpatine’a, o której wspominają napisy początkowe, pojawiła się w specjalnym wydarzeniu zorganizowanym w ramach sieciowej gry Fortnite. Treść przekazu jest następująca: „Nareszcie praca pokoleń została wykonana. Wielki błąd został naprawiony. Dzień zwycięstwa jest bliski. Dzień zemsty. Dzień Sithów.


wicket

Podczas finałowej sekwencji zniszczenia wojsk Najwyższego oraz Ostatecznego Porządku widzimy rozbijające się niszczyciele nad Jakku, Bespinem i Endorem – przy okazji wspomnianego księżyca na ekrany powrócił Ewok Wicket.


Scena z wyciąganiem na Ahch-To X-Winga z wody od razu budzi skojarzenia z analogiczną sceną z Imperium kontratakuje. Wrażenie potęguje użycie dokładnie tego samego utworu jako podkładu.


tros-final-12

W finałowej bitwie nad Exegolem da się dostrzec wiele znanych statków kosmicznych z różnych okresów historii. Jest to m.in. VCX-100 (przypuszczalnie GhostRebeliantów), The Crucible z Wojen Klonów, transportowiec Eravana z Przebudzenia Mocy, Shadow Caster, stacja Colossus z Resistance, korweta typu Hammerhead, U-Wingi i B-Wingi, statek Separatystów Lucrehulk, a także okręty Republiki typu Venator i Pelta.


kylo-ren-han-solo-force-awakens-rise-of-skywalker

Rozmowa Bena Solo i Hana na ruinach Gwiazdy Śmierci jest odtworzeniem sceny z bazy Starkiller, kiedy Kylo zabił swojego ojca. Podobieństwo wynika z tego, że Han jest już tylko wspomnieniem, jednak tym razem Ben podejmuje inną decyzję. Co więcej, w scenie tej pojawia się nawiązanie do Imperium kontratakuje i słów „I know”, które i tym razem wypowiada Han, kiedy syn próbuje wyznać mu miłość.


leia-new-jedi-order-rise-of-skywalker

Leia wyszkolona w sztukach Jedi to oczywiste nawiązanie do książek należących obecnie do Legend, w których była ona nawet rycerzem Jedi. W kanonie Księżniczka porzuciła trening, by w pełni skupić się na wychowaniu syna i karierze senatora Nowej Republiki.


The-Rise-of-Skywalker-Kylo-Ren

Nowy wygląd naprawionego hełmu Kylo Rena to ukłon w stronę japońskiej techniki ceramicznej kintsugi, polegającej na połączeniu odłamków potłuczonego wyrobu specjalnym klejem wzbogaconym o metale szlachetne, dzięki czemu odtworzony przedmiot jest ozdobiony kolorowymi, wyróżniającymi się żyłami.


Legiony Sith Trooperów z Exegola zostały nazwane na cześć starożytnych lordów Sithów. Wśród nich należy wymienić 3. Legion Revana, 5. Legion Andeddu, 17. Legion Tanisa, 26. Legion Tenebrousa, 39. Legion Phobosa i 44. Legion Desolousa.


rey-sand-zjezdzalnia

Kiedy Rey dociera do położonej na Tatooine farmy Larsów, zjeżdża do środka na kawałku metalowej płyty. W podobnej sytuacji spotykamy bohaterkę po raz pierwszy w Przebudzeniu Mocy.


han-solo-medal-star-wars-ix

Medal, który otrzymuje Chewbacca, należał wcześniej do Luke’a bądź Hana. Swój medal Chewie dostał po głównej ceremonii z IV Epizodu i później oddał dziewczynce z Anselm IV, po wspólnym wyzwoleniu imperialnych kopalń.


han-empire-strikes-back-mask-finn-rise-of-skywalker

Kiedy Sokół przylatuje po Rey uciekającą z niszczyciela Najwyższego Porządku nad Kijimi, Finn ma założoną tę samą maskę tlenową, co Han i reszta załogi Sokoła w Imperium kontratakuje, gdy eksplorowali wnętrze kosmicznego ślimaka.


darth-vader-10-most-dangerous-star-wars-villains

Podczas wizji, której Rey doświadcza w trakcie treningu na planecie Ajan Kloss, w tle słychać dialog z Imperium kontratakuje, gdzie Darth Vader zdradza pochodzenie Luke’a. Jest to zapowiedź równie mrocznego pochodzenia Rey.


tatooine-kijimi-door-locked-new-hope-rise-of-skywalker

Podczas wizyty na Kijimi możemy zobaczyć patrole szturmowców sprawdzające okoliczne domy. Przy jednym z nich pada zdanie „Door’s locked – move on to the next one”, które pojawiło się wcześniej w Nowej nadziei, kiedy szturmowcy szukali droidów w Mos Eisley.


Star-Wars-Aftab-Ackbar-The-Rise-of-Skywalker

Obaj scenarzyści The Rise of Skywalker zaliczyli w filmie małe role głosowe. Reżyser J.J. Abrams podłożył głos nowemu droidowi znanemu jako D-O, zaś współscenarzysta Chris Terrio wcielił się w Aftaba Ackbara, syna słynnego admirała, którego widzimy w kilku scenach w bazie Ruchu Oporu na Ajan Kloss.


John Williams

Swoje pierwsze cameo w historii Gwiezdnych Wojen zanotował twórca muzyki do wszystkich epizodów Sagi oraz motywu przewodniego do filmu o Hanie Solo, czyli John Williams. Wcielił się on w barmana Oma Tresa w kantynie na planecie Kijimi. Co ciekawe, Oma Tres to anagram słowa Maestro, które jest przydomkiem kompozytora.


boolio-epix

Poza kultową postacią Luke’a Skywalkera, którego gra od samego początku, Mark Hamill po raz kolejny dostał też małą rolę głosową. Wcielił się on w Boolio – rogatego obcego z początku filmu, który przekazuje Ruchowi Oporu informacje na lodowej asteroidzie.


wedge-antilles-episode-vi

Po długim rozstaniu z uniwersum Star Wars w roli Wedge’a Antillesa ponownie mogliśmy zobaczyć Denisa Lawsona, który ukazany jest w finałowej bitwie, gdy obsługuje działka na Sokole Millennium. Z kolei do roli Niena Nunba powrócił Mike Quinn, a sam Nien pilotował korwetę Tantive IV.


AhsokaTano

W scenie z głosami wspierającymi Rey w finałowej walce przeciw Palpatine’owi pojawili się: Alec Guiness i Ewan McGregor jako Obi-Wan Kenobi, Hayden Christensen jako Anakin Skywalker, Ashley Eckstein jako Ahsoka Tano, Samuel L. Jackson jako Mace Windu, Liam Neeson jako Qui-Gon Jinn, Frank Oz jako Yoda, Freddie Prinze Junior jako Kanan Jarrus, Angelique Perrin jako Adi Gallia, Jennifer Hale jako Aayla Secura oraz Olivia D’Abo jako Luminara Unduli.


tantive-iv-rise-of-skywalker

Widoczna w filmie korweta CR-90 Ruchu Oporu to znana z Nowej nadziei Tantive IV. Wbrew imperialnej dezinformacji, statek nie został zniszczony, tylko wysłano go na złomowisko w układzie Yarma. Ponad 30 lat później odnalazł go tam były imperialny senator sympatyzujący z poglądami Lei Organy, który odnowił okręt i przekazał go Księżniczce.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.