Recenzje

Komiksy Star Wars – podsumowanie miesiąca (styczeń 2020)

Nowy rok, więc i w naszej redakcji pojawia się pewna nowa atrakcja, czyli krótkie, comiesięczne podsumowania komiksowych nowości, które ukazały się za Oceanem. W styczniu na rynku królowały nowa seria Star Wars oraz dalszy ciąg historii o powstaniu Kylo Rena.

The Rise of Kylo Ren #2
Scenariusz: Charles Soule;
Rysunki: Will Sliney.

Cóż to był za zeszyt! Spodobał mi się dużo bardziej od (i tak już rewelacyjnego) pierwszego. A co nas czeka w środku? Świetna scena kuszenia Bena przez Snoke’a i ciekawa dyskusja o imionach, nawiązująca chociażby do wiary, jaką pokładano w młodym Solo, a także nawiązanie do klonów Snoke’a z The Rise of Skywalker. A na dokładkę retrospekcja z wyprawy Luke’a, Bena i Lora Sana Tekki. Głosy w głowie Bena, kreacja Skywalkera, w którym możemy zobaczyć już jego przebłyski z The Last Jedi czy prawdopodobne nawiązanie do Dziedzica Jedi oraz innych dzieł z uniwersum, opowiadających o Luke’u poszukującym starych artefaktów. A to wszystko zwieńczone świetnym pojedynkiem ostatniego Jedi z rycerzami Ren i ślicznymi rysunkami. Proszę o więcej, panie Soule.


Star Wars #1
Scenariusz: Charles Soule;
Rysunki: Jesus Saiz.

comic-star-wars-1

Kolejna seria Star Wars o Wielkiej Trójce, która tym razem ląduje już w okresie między Imperium Kontratakuje a Powrotem Jedi. I jest to lądowanie jak najbardziej udane, ale patrząc na nazwisko scenarzysty, nie powinno to nikogo dziwić. I choć historia osadzona jest ledwo między dwoma ostatnimi scenami Epizodu V, to jest świetnym wprowadzeniem, przede wszystkim pokazując nam zagubionego i pełnego rozterek Luke’a po traumatycznym pojedynku z Vaderem. Z pewnością miłym akcentem jest szerszy wątek Rebelii, w którym przewinęli się Shara Bey i Kes Dameron (rodzice Poe) oraz przyszło nam poznać prawdopodobnego antagonistkę serii. Mógłbym się przyczepić jedynie do dziwnych, pozbawionych głębi i intensywności kolorów, bo same rysunki są jak najbardziej poprawne.


Star Wars #2
Scenariusz: Charles Soule;
Rysunki: Jesus Saiz.

comic-star-wars-2

Drugi zeszyt nawet na krok nie ustępuje pierwszemu. Rewelacyjnie zarysowana postać Lando, który nadal stara się kantować i ugrać wszystko na swoje konto, może być zdecydowanie najjaśniejszym punktem tej serii. Tak samo jak Luke, który już teraz zapowiada się na znacznie ciekawszą i bardziej złożoną postać niż we wcześniejszej serii, a jego słabości są naprawdę dobrze rozpisane. Z niecierpliwością czekam także na wyjaśnienie wizji z finału zeszytu. Z pewnością bardzo intrygująco zapowiada się fabuła aktualnego arcu i operacja Starlight, powiązana z satelitami z ery Wysokiej Republiki – zastanawiam się, jak wiele razy zostanie wspomniany ten okres. Z kolei polowanie na Bobę Fetta może stanowić świetną okazję do rozwinięcia przestępczego półświatka galaktyki. Charles Soule tradycyjnie nie zawodzi.


Adventures #30
Scenariusz: Michael Moreci, Cavan Scott;
Rysunki: Arianna Florean, David Buisán.

comic-adventures-30

Adventures to chyba najmniej znana seria, ale pełna naprawdę świetnych komiksów. Nie inaczej jest z tym zeszytem. Obie historie są naprawdę świetne pod kątem fabularnym i rysunkowym. W pierwszej, poświęconej Kylo i Huxowi, obserwujemy nieco humorystyczną relację obu, którą znamy z komiksu Age of Resistance: Hux. Motyw humoru działa tutaj wybitnie dobrze i nic dziwnego, że to na nim oparty jest cały komiks. Z kolei druga część bawi przede wszystkim postacią Emila Grafa, który nareszcie stał się główną postacią! Z kolei sama fabuła dotycząca ruin pewnej legendarnej biblioteki brzmi ciekawie, a nowe designy są cudowne. Biorąc pod uwagę autora (C. Scott), zastanawiam się, czy to nie kolejne nawiązanie do Wysokiej Republiki.


Jak zatem mogę podsumować miniony miesiąc? Nie rozpieścił pod kątem liczby komiksów, ale jeśli już coś się pojawiało, to stało na naprawdę wysokim poziomie. Wszystkie zeszyty były co najmniej dobre, a otwarcie nowej głównej serii zaskakująco solidne i świeże. Z pewnością czekam na kontynuacje tych historii, czego nie mogę powiedzieć o debiutującej za tydzień nowej serii o Lordzie Vaderze. Obym jednak się zaskoczył.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.