FilmyPublicystyka

Biblioteka Ciekawostek – gdzie kręcono Oryginalną Trylogię?

Obecna sytuacja panująca na świecie z pewnością nie sprzyja podróżom. Z tego powodu część z nas może wybrać wirtualne zwiedzanie lub zanurzenie się w wykreowane przez rozmaitych twórców światy, jak choćby uniwersum Gwiezdnych wojen. A co jeśli zdradzimy Wam, gdzie na świecie dokładnie znajdują się miejsca, które widzicie na ekranie? W dzisiejszej odsłonie Biblioteki Ciekawostek przyjrzymy się lokacjom, w których kręcono pierwszą trylogię, czyli Epizody IVVI.

Tunezja

W Nowej nadziei zdecydowanie najwięcej czasu ekranowego zajmują pustynne plenery Tatooine, które w znakomitej większości kręcono w Tunezji. Łącznie kamery stanęły w aż 6 różnych lokacjach rozrzuconych po dużej części kraju. Mos Eisley, otoczenie chatki Bena Kenobiego oraz wyciętą z ostatecznej wersji filmu stację Tosche kręcono na wyspie Dżerba. Otoczenie domostwa Larsów, wraz ze słynną kopułą domu, nakręcono na słonym jeziorze Wielki Szott, z kolei we wnętrze zabudowań „wcielił się” hotel Sidi Driss w miasteczku Matmata. W pozostałych lokacjach powstawały sceny dziejące się na pustyni lub w kanionie.

To właśnie w Tunezji padł pierwszy klaps na planie Gwiezdnych wojen – dokładnie rzecz biorąc, był to 22 marca 1976 roku o 6:30 rano. Ekipa filmowa nigdy nie wypowiadała się zbyt ciepło o tamtym okresie. Lucas nadal zastanawiał się nad ostateczną wersją scenariusza, droidy nie działały, niektóre kostiumy nie były gotowe, w okolicznych hotelach brakowało miejsc, a gdyby tego było mało, po raz pierwszy od dziesięcioleci na tamtejsze pustynie zawitał… deszcz. Zdjęcia trwały dwa tygodnie i tak zmęczyły George’a, że ten postanowił nie reżyserować kolejnych części.

Gwatemala

To małe państewko leżące w Ameryce Środkowej pojawiło się w filmie za sprawą zaledwie kilkusekundowych ujęć w Nowej nadziei. Widniała na nich panorama dżungli przeplatana ruinami miasta Tikal, które wyróżnia się wybudowanymi przez Majów schodkowymi piramidami. W filmie pełnią one rolę bazy Sojuszu Rebeliantów na Yavinie IV.

Norwegia

Jedno z dwóch europejskich państw, w których kręcono Oryginalną Trylogię. Do Norwegii ekipa filmowa wybrała się w lutym 1979, gdzie najpierw miała miejsce specjalna konferencja prasowa, a zdjęcia ruszyły dopiero 5 marca. Na lodowcu Hardangerjøkulen kręcono zewnętrzne ujęcia mroźnej planety Hoth, zaś pozostałe zdjęcia wykonano w pobliżu hotelu Finse 1222, w którym zatrzymała się ekipa filmowa. Niekiedy zbyt trudne warunki i problematyczny dojazd na lodowiec sprawiły, że tyły hotelu zamieniły się w pełnoprawny plan filmowy, a Kerschner filmował czasem aktorów z otwartego okna hotelu.

Stany Zjednoczone

Biorąc pod uwagę, że V i VI Epizod były filmami niezależnymi i George Lucas w kwestiach finansowych nie mógł polegać na dobroci żadnego wielkiego studia, bardzo mało amerykańskich plenerów przysłużyło się jako scenografia. W słynnej Dolinie Śmierci w Kaliforni nakręcono kilka scen z kanionami na Tatooine z Nowej nadziei oraz dwa ujęcia z Powrotu Jedi – R2 i Threepio wędrujących do Pałacu Jabby oraz niewykorzystaną w filmie scenę Luke’a konstruującego nowy miecz. Pozostając w Kalifornii, las sekwoi w Redwood National and State Park niedaleko miasta Crescent posłużył jako tło dla leśnych scen z księżyca Endora. Aby z kolei sfilmować pustynne sceny z Wielką Jamą Carkoon, ekipa filmowa udała się na pustynię Yuma w Arizonie, gdzie zbudowano nawet pełnowymiarową barkę Jabby. Amerykańską część zdjęć do VI Epizodu kręcono w kwietniu i maju 1982 roku. Wykorzystywano do tego między innymi stroje oraz akcesoria z tytułem i logiem zupełnie innej produkcji.

Wielka Brytania

Choć może to być nieco zaskakujące, w Wielkiej Brytanii kręcono całkiem pokaźną część materiału do Oryginalnej Trylogii – nie chodzi jednak o zdjęcia w plenerze, a w studio. W studio Shepperton nakręcono tylko i wyłącznie finałową scenę z Nowej nadziei, a więc wręczenie medali po bitwie o Yavin. O wiele więcej czasu spędzono w legendarnym Elstree Studios na południu Londynu. To tam powstały scenografie z wnętrzami obu Gwiazd Śmierci, całe Miasto w Chmurach i… Dagobah. Szczególnie to drugie było sporym wyzwaniem dla scenografów – konieczne było zaaranżowanie całego wnętrza z wodą i roślinnością, a to wszystko na specjalnym podwyższeniu, umożliwiającym przebywanie pod podłogą scenografii Frankowi Ozowi, który obsługiwał kukiełkę Yody. Ponadto hangar numer 1 starej bazy lotniczej RAF w Cardington posłużył jako wnętrze rebelianckiej bazy na Yavinie IV.

Dość zabawny jest fakt, że w Elstree ekipa musiała pracować pod dyktando brytyjskich związków, które ściśle określały godziny przeznaczone na pracę i przerwę. Co więcej, w trakcie kręcenia Nowej nadziei Brytyjczycy nabijali się z materiału, który przygotował Lucas. Wówczas, w kwietniu 1976 roku, przygotowane było ponad 100 planów filmowych, w tym pełnowymiarowy Sokół Millennium. W brytyjskim studio w styczniu 1982 rozpoczęły się też zdjęcia do finałowej odsłony trylogii, wówczas jeszcze znanej jako Zemsta Jedi.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.