Wydarzenia

Izraelski kanał informacyjny pomylił Gwiezdne wojny z wojną w Ukrainie

Mija właśnie dziesiąty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Codziennie z niezliczonej liczby źródeł spływają do nas relacje oraz raporty na temat konfliktu, a sami możemy również obserwować bezpośrednie skutki wojny na naszym podwórku (głównie w postaci setek tysięcy uchodźców, którzy napływają do Polski w poszukiwaniu bezpieczeństwa). Jako że tragiczne wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada wzbudzają ogromne emocje, temat omawiają media z całego świata. Co ciekawe, jednej ze stacji telewizyjnych zdarzyła się nawet wpadka, która bezpośrednio związana jest ze światem Gwiezdnych wojen.

Relacjonując wydarzenia z Ukrainy, izraelska stacja Channel 13 wykorzystała… nagranie przedstawiające imperialnych szturmowców przy rozbitym myśliwcu TIE.

Pierwotnie ujęcie ze szturmowcami pochodzi z popularnego niemieckiego materiału wideo, wyprodukowanego w 2014 roku przez Disney i Lucasfilm dla kanału o Gwiezdnych wojnach w Sky Deutschland (telewizyjno-radiowej satelitarnej platformie cyfrowej, która działa na terenie Niemiec).

Nagranie pokazuje szturmowców obok uszkodzonego myśliwca, który wylądował awaryjnie na niemieckiej autostradzie. Oczywiście zarówno odziani w pancerze żołnierze, jak i pilnowany przez nich TIE, stworzeni zostali przy użyciu techniki komputerowej.

Sytuacja ta w dość jaskrawy sposób pokazuje, jak ważne jest – szczególnie w dzisiejszych czasach – weryfikowanie informacji, jakie są nam serwowane w mediach. Tutaj sprawa jest klarowna niemal od razu i każda osoba ze zdrowym wzrokiem dość prędko zorientuje się, że coś jest nie tak, natomiast pomyłki i celowe dezinformacje mogą być znacznie bardziej subtelne, dlatego pamiętajcie, by wszelkie doniesienia zawsze sprawdzać w więcej niż jednym źródle!


Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.