Filmy

Rian Johnson po 5 latach tylko bardziej dumny z „Ostatniego Jedi”, broni wątku Luke’a

Choć może być trudno w to uwierzyć, w grudniu upłynie już całych pięć lat od kinowego debiutu VIII Epizodu sagi Star Wars. The Last Jedi okazał się filmem wywołującym wśród fanów pewne podziały, a niedługo po premierze zarówno na Riana Johnsona – scenarzystę i reżysera – oraz obsadę spadła lawina nie tyle krytyki, co nienawistnych wiadomości czy nawet pogróżek. Jak się okazuje, w przypadku twórcy absolutnie nie wpłynęło to jednak na odbiór Ostatniego Jedi.

Jak bowiem stwierdził w wywiadzie udzielonym magazynowi Empire, Johnson obecnie odczuwa jedynie większą dumę z projektu.

„Jestem z niego nawet bardziej dumny po pięciu latach. Wydaje mi się, że niemożliwym jest dla kogokolwiek podejście do Gwiezdnych wojen bez myślenia o nich jako micie, z którym dorastaliśmy i jak ten mit, ta opowieść, zakorzeniła się w nas i wpłynęła na nas. Celem nie było odarcie tego, a dotarcie to podstawowej, fundamentalnej siły mitu. I koniec końców mam nadzieję, że film jest afirmacją potęgi mitu Gwiezdnych wojen w naszych życiach.”

W podobnym tonie filmowiec zwrócił uwagę na rolę zakończenia w drodze, którą na przestrzeni Ostatniego Jedi przechodzi Luke Skywalker.

„Finałowe obrazy, jak dla mnie, nie dekonstruują mitu Luke’a Skywalkera – budują go, pokazują jak on go akceptuje. W nich całkowicie zaprzecza poglądowi »odrzuć przeszłość« i przyjmuje to, co tak naprawdę ma znaczenie w jego micie i co zainspiruje kolejne pokolenie. Dla mnie proces odzierania czegoś zawsze służy dotarciu do naprawdę ważnej esencji.”

Już za kilka miesięcy będziemy mieli przyjemność oglądać kolejny film Riana Johnsona – sequel Knives Out zatytułowany Glass Onion, który trafi na Netflixa 23 grudnia.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.