Publicystyka

„Star Wars: Andor” (S01E01-S01E03) – ciekawostki

Za nami trzyodcinkowa premiera Andora, który okazał się być gwiezdnowojennym widowiskiem, jakiego jeszcze nie widzieliśmy, oferując niespieszny, wielowarstwowy i interesujący wątek fabularny, a także całą gamę intrygujących bohaterów. Nie zabrakło w nim również wachlarza subtelnych nawiązań oraz nieco wyraźniejszych Easter eggów, o których chcemy Wam trochę opowiedzieć.

W naszym zestawieniu znajdziecie ciekawostki z wszystkich trzech epizodów, jednak bez konkretnego podziału, którego z nich dotyczą.

Morlana One i Preox-Morlana

Morlana One to nowa planeta stworzona na potrzeby serialu. Znajduje się w sektorze wolnego handlu, gdzie korporacyjne konglomeraty zarządzają całymi systemami planetarnymi. Morlana jest zarządzana przez korporację Preox-Morlana. Chociaż wydaje się, że Morlana One i Ferrix są do pewnego stopnia autonomicznie, w rzeczywistości mają swoją wolność tak długo, jak długo Imperium jest zadowolone z przychodów generowanych przez robotników.

Ferrix i Kenari

Pustynna Ferrix oraz świat o nazwie Kenari to kolejne dwie planety stworzone na potrzeby serialu. Ferrix jest ogromnych złomowiskiem, gdzie robotnicy rozbierają stare statki i wyciągają z nich przydatne części. Pod wieloma aspektami przypomina ona Braccę z Jedi: Fallen Order.

Tymczasem Kenari najwyraźniej padła ofiarą wielkich korporacji, które zdewastowały niegdyś zieloną powierzchnię planety podczas działań wydobywczych. Kiedy spotykamy Kassę/Cassiana na Kenari, opuszcza on leśną osadę zamieszkaną przez inne dzieci. Cokolwiek wydarzyło się wcześniej na Kenari, sprawiło, że zniknęli stamtąd wszyscy dorośli.

Gdzie biją dzwony

W odcinku 1. Timm wspomina o Wobani – planeta ta wcześniej pojawiła się w Łotrze 1. Jest to miejsce obozu jenieckiego, gdzie po raz pierwszy spotykamy dorosłą Jyn Erso.

Stare śmieci

Podczas rozmowy z Cassianem w pewnym momencie Maarva nawiązuje do planety Fest. Świat ten pojawił się wcześniej zarówno w kanonie Disneya, jak i w Legendach. W obecnym kontinuum planeta przez pewien czas pełniła rolę kwatery głównej Sojuszu Rebeliantów, podczas gdy w Legendach znajdowała się tam imperialna baza. Fest może być najlepiej znany z gry Star Wars: Dark Forces.

Wojny klonów

Cassian w Łotrze 1 wspomina, że jego walka trwa od szóstego roku życia. Bohater miał wówczas na myśli nie tylko walkę na rzecz Rebeliantów, ale też dla Separatystów, którzy ostatecznie znaleźli się po przegranej stronie Wojen klonów. Fragmenty tej historii zobaczymy w retrospekcjach z dzieciństwa Cassiana/Kassy na Kenari. Statek, który rozbił się na planecie, wydawał się być pilotowany przez Separatystów (wskazują na to insygnia noszone na mundurach), ale Maarva wspomina później, że dzieci z Kenari zastrzeliły „oficera Republiki”, pomimo wyraźnego ukazania symbolu Separatystów na mundurach członków załogi.

Nie wiadomo, z czego może wynikać ta nieścisłość. Być może jest to pomyłka twórców. Pewne jest natomiast, że sceny rozgrywają się podczas Wojen klonów, co potwierdza, że Cassian rzeczywiście walczył o wolność już od najmłodszych lat.

B2EMO i Timm Karlo

Dave Chapman i James McArdle wcielają się w Andorze w dwie nowe postacie z Gwiezdnych wojen, ale to nie pierwszy raz, kiedy obaj aktorzy pojawiają się w odległej galaktyce. Chapman jest jednym z lalkarzy, którzy ożywili BB-8 w trylogii Sequeli. Wystąpił także w rolach Lady Proximy i Rio Duranta w Solo: A Star Wars Story. Z kolei McArdle grał pilota ruchu oporu Niva Leka.

Nawigacja

Cassian chce opuści Ferrix i ukryć się na jakiś czas przed poszukującymi go siłami bezpieczeństwa – realizacja tego planu ma rozpocząć się od sprzedaży imperialnej jednostki nawigacyjnej NS-9 Starpath tajemniczemu kupcowi. „Starpath” stanowi odniesienie do jednostki nawigacyjnej statku kosmicznego z Legend, znanego jako Errant Venture, będącego prywatnym gwiezdnym niszczycielem, który został skradziony Imperium przez koreliańskiego przemytnika, przemalowany na czerwono i zamieniony w bazar z kasynem. W pewnym momencie stał się również nowym domem Zakonu Jedi podczas wojny Yuuzhan Vongami.

Lecimy w kosmos

W doku, z którego Cassian wypożycza statek kosmiczny, stoi myśliwiec Y-wing. Widnieje na nim napis „międzygwiezdny transport WTK-85A” – statek z tym samym napisem pojawił się po raz pierwszy w Przebudzeniu Mocy, a później w Skywalker. Odrodzenie.

Dobry piesek

Stworzenia biegające ulicami Ferrix (jedno z nich obsikało B2EMO) to koreliańskie ogary. Zostały one wprowadzone do kanonu za sprawą spin-offu o Hanie Solo.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.