Filmy

James Earl Jones zrezygnował z podkładania głosu Vaderowi

Jednym z elementów, które zaważyły na kultowości Dartha Vadera, jest jego charakterystyczny basowy głos, będący zasługą Jamesa Earla Jonesa. Według portalu Vanity Fair legendarny aktor zrezygnował z dalszego podkładania głosu postaci złoczyńcy.

Jak się okazuje, Jones podjął decyzję niemal 3 lata temu, kiedy to nagrywał jedną linię dialogową Vadera do Skywalker. Odrodzenie. O swojej rezygnacji poinformował doświadczonego montażystę dźwięku z LucasfilmuMatthew Wooda. Wood przy okazji zapoznał Jonesa z technologią Respeecher, która symuluje mowę konkretnej osoby w oparciu o dostępne próbki jej wokalu, wykorzystując przy tym sztuczną inteligencję. Jonesowi pomysł się spodobał i dał zielone światło, by wykorzystać jego archiwalne nagrania do symulowania głosu Vadera w przyszłych produkcjach.

Tak się zresztą stało i efekt mogliśmy usłyszeć w serialu Obi-Wan Kenobi. Część z Was być może pamięta, że Jones był wymieniony w napisach końcowych serialu, jednak jego rola sprowadziła się do doradzania i kierowania występem głosowym Dartha Vadera.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.