Publicystyka

„The Bad Batch” S02E04 i S02E05 – ciekawostki

Nadeszła pora na podsumowanie ciekawostek z dwóch ostatnich odcinków 2. sezonu Gwiezdnych wojen: Parszywej zgrai emitowanego ekskluzywnie na Disney+. Co prawda epizody zatytułowane Szybciej i Pogrzebani nie popchnęły głównej osi fabularnej serialu, jednak zawarto w nich kilka naprawdę ciekawych nawiązań, na które warto zwrócić uwagę. Przed nami sporo Easter eggów, tak więc zaczynajmy.

Szachy

Na początku odcinka 4. Omega i Wrecker grają w Dejarika, czyli kultowe „kosmiczne szachy”. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z grą w Nowej nadziei i od tamtej pory w różnych formach przewinęła się w wielu dziełach z uniwersum Star Wars.

Kto pierwszy?

Niebezpieczne wyścigi, w których bierze udział droid należący do Cid, do złudzenia przypominają zawody śmigaczy z Mrocznego widma, rozgrywające się na Tatooine. Estetyką wyraźnie nawiązują również do rajdów z gry Knights of the Old Republic, w jakich mogliśmy brać udział podczas wizyt na różnych planetach.

Czy to samolot?

Pośród ścigających się droidów znalazło się kilka znajomych kształtów – pilotami są m.in. droid protokolarny, droid-zabójca z serii BX czy droid z serii B1… a właściwie jego głowa osadzona w korpusie droida protokolarnego.

Ten ostatni może być nawiązaniem do Ataku klonów, gdzie w bitwie na arenie Geonosis brała udział głowa C-3PO osadzona na korpusie droida B1, a także głowa droida B1 przymocowana do „ciała” maszyny protokolarnej.

Stare dzieje

Przed wyścigiem poznajemy Millegiego – gangstera, którego z Cid łączą jakieś wydarzenia z odległej przeszłości. Millegi pochodzi z rasy Dowutin. Po raz pierwszy przedstawiciel tej rasy obcych pojawił się w Przebudzeniu Mocy. Dowutinem była również Dziewiąta Siostra z gry Jedi: Fallen Order.

Więcej maszyn

Po pierwszym wyścigu Tech zmuszony jest dokonać naprawy zniszczonego speedera oraz pilotującego go TAY-0. W pracy pomagają mu pit droidy z serii DUM. Znane są przede wszystkim z Prequeli i Wojen klonów, lecz ostatnimi czasy mali mechanicy pojawiali się również w serii The Mandalorian czy Księdze Boby Fetta.

Maul

Tunel, do którego podczas wyścigu wjeżdża Tech, nosi nazwę Express do Lotho Minor. Jeśli nazwa ta coś Wam podpowiada, to macie nosa, bowiem Lotho Minor jest planetą z Wojen klonów – znajduje się tam gargantuiczne wysypisko śmieci, gdzie Darth Maul ukrywał się po przegranym pojedynku z Obi-Wanem Kenobim w Mrocznym widmie.

Pradawne legendy

W odcinku 5. bohaterowie wyruszają na poszukiwania cennego kryształu zwanego „Sercem Góry”. Jak się okazuje, legendy o krysztale, jak i sam artefakt, pochodzą z czasów poprzedzających powstanie Republiki, a nawet samych Jedi.

Zagadki

Kolejna ciekawostka poniekąd związana jest z poprzednią. Droga wiodąca do Serca Góry roi się od zagadek środowiskowych i pułapek, które do złudzenia przypominają wyzwania, jakie stały przed Calem Kestisem podczas eksploracji starożytnych ruin Zeffo w Jedi: Fallen Order.

Jest to pierwsza wskazówka na temat tego, czyim dziełem jest miejsce odwiedzone przez Oddział 99, zaś kolejna tylko potwierdza nasze domysły.

Big Boy

Jak wspomnieliśmy już w naszym poprzednim artykule, góra eksplorowana przez protagonistów w rzeczywistości okazała się być wielką maszyną kroczącą, która najprawdopodobniej tysiące lat wcześniej zdewastowała okoliczne tereny.

Kształt i uzbrojenie pojazdu do złudzenia przypominają technologię Zeffo, stanowiąc kolejny dowód na prawdziwość tezy, wedle której Parszywa zgraja odkryła technologię wymarłej rasy zaprezentowanej po raz pierwszy w Jedi: Fallen Order.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.