PublicystykaSeriale

„Akolita” S01E01/S01E02 – ciekawostki

W zeszłym tygodniu na Disney+ trafiły pierwsze dwa odcinki serialu Akolita. Debiut nowego serialu z gwiezdnego uniwersum dał nam po raz pierwszy okazję na zobaczenie aktorskiej produkcji osadzonej przed Mrocznym widmem. A przy okazji także sporej ilości mrugnięć okiem do fanów odległej galaktyki.

Czas akcji The Acolyte stanowi dość interesujący i mało wyeksploatowany moment historii starej Republiki. Serial tworzący intrygujący pomost pomiędzy wydarzeniami z filmowych trylogii i historiami ukazanymi w serii The High Republic. W efekcie stanowi doskonałym pretekst do zaprezentowania mniej lub bardziej subtelnych odniesień do przeszłych i przyszłych produkcji w uniwersum. Jakich? Przekonajcie się sami.

Uwaga – artykuł zawiera spoilery do pierwszych dwóch odcinków serialu.

Obce rasy

Akolita stanowi jeden z bardziej chlubnych wyjątków wśród gwiezdnowojennych seriali pod kątem ilości obcych ras przewijających się przez ekran. Zobaczymy w nim nie tylko dobrze znanych Neimoidan czy przedstawiciela rasy Wookie, ale też m.in. Mirialan (rasa znana nam za sprawą Barriss Offe czy Luminary Unduli w prequelach), pół-Theelinkę (podobnie jak w przypadku Rystáll Sant, tancerki z pałacu Jabby w Powrocie Jedi), Zyggerian (handlarze niewolników z The Clone Wars), Tarsuntów (widzianych już podczas zniszczenia Hosnian Prime w Przebudzeniu Mocy) czy przedstawicieli rasy Abednedo, kojarzonej przede wszystkim dzięki Ello Asty’emu, pilotowi Ruchu Oporu z Epizodu VII.

Powrót Vernestry Rwoh

Vernestra Rwoh to postać dobrze znana osobom śledzącym projekt The High Republic. Władająca Mocą Mirialanka zadebiutowała w książce Światło Jedi Charlesa Soule’a z 2021 roku. W serialu została zagrana przez żonę jego showrunnerki, Rebeccę Henderson. Jak zasugerowała zresztą Leslye Headland, Vernestra przeszła pomiędzy książkami a serialem przez „trochę g*wna”, co rzutuje na jej rolę oraz motywację w The Acolyte.

Przysięga Barash

Przysięga Barash, nazwana po mistrzyni Barash Silvain, była składana przez rycerzy Jedi jako element pokuty i polegała na odcięciu się od wszystkiego poza samą Mocą. Na przestrzeni wieków dotyczyła ona wielu rycerzy, zaś ostatni znany przypadek to mistrz Kirak Infil’a, który przetrwał dzięki niej Rozkaz 66 i zdołał się zmierzyć z samym Darthem Vaderem. W Akolicie poznajemy z kolei mistrza Torbina, który postanowił złożyć przysięgę ze względu na wydarzenia sprzed lat. Zakończył ją dopiero odebraniem sobie życia przy pomocy trucizny dostarczonej mu przez Mae.

Nar Shaddaa

Osha podczas swojej pracy jako mechnek zostaje zapytana przez kolegę po fachu, dlaczego nie dołączyła do ekipy zmierzającej na Nar Shaada. Jest to oczywiście referencja do lokacji znanej od czasów Legend, debiutującej jeszcze w komiksowej serii Mroczne Imperium. Doskonale kojarzyć będą ją miłośnicy serii Dark Forces/Jedi Knight. Nar Shaddaa, znane także jako księżyc przemytników, jest miejscem znanym z zarządzania nim przez galaktyczny półświatek.

Sektor Korporacyjny

Podczas pierwszej serialowej rozmowy z Yordem, Osha wspomina o pracy dla Sektora Korporacyjnego w Zewnętrznych Rubieżach. Jest to nawiązanie do obszaru znajdującego się poza jurysdykcją Republiki, który w okresie Prequeli będzie stanowił istotne wsparcie dla Separatystów podczas Wojen Klonów. To właśnie tutaj mieści się też planeta Cantonica, znana z Ostatniego Jedi.

Carlac

Carlac to śnieżna planeta, na której rozbija się statek więzienny transportujący Oshę. Planeta pojawiła się wcześniej także w innych projektach z serii The High Republic oraz w animowanych Wojnach klonów, gdzie była kryjówką mandaloriańskiej Straży Śmierci.

Dybbuk

Dybbuk to stworzenie, które zaliczyło swój debiut właśnie w Akolicie. Mimo tego jest warte poświęcenia mu uwagi z powodu jego kulturowych koneksji. Nazwa jest bowiem nawiązaniem do dybuka – ducha wywodzącego się z judaistycznych wierzeń, który potrafił zawładnąć ciałem żyjącej osoby. Dibuk oznacza po hebrajsku dosłownie „przylgnięcie”. To zaś zgrywa się dobrze z charakterem kosmicznej istoty, która – niczym facehugger z uniwersum Obcego – przyklejała się do twarzy swojej ofiary, wywołując u niej halucynacje.

Diada w Mocy?

Rymowanka o niezwykłej więzi w Mocy pomiędzy Oshą a Mae zawiera wzmiankę o „byciu zawsze jednością, ale zrodzoną jako dwie”. Rodzi to oczywiste skojarzenia z Diadą Mocy, znaną dzięki trylogii sequeli i więzi pomiędzy Rey Skywalker a Benem Solo. Czy serialowe siostry są kolejnym znanym przypadkiem tego zjawiska? Przyjdzie nam zapewne jeszcze zaczekać na odpowiedź na te pytanie.

„Pokój to kłamstwo”

W drugim odcinku serialu Mae rozmawia z Qimirem, który oprócz przyrządzenia trucizny dla mistrza Torbina zgadza się z nią, że „pokój to kłamstwo”. Jest to prawdopodobnie jawne nawiązanie do pierwszego zapisanego w kodeksie Sithów.

Język Huttów

Pod koniec drugiego odcinka serialu odwiedzamy planetę Khofar, na której widzimy dwójkę przemytników broni, przemawiającym w obcym języku. Jak się szybko okazuje, jest to język huttyjski, który był jednym z najpopularniejszych języków na Zewnętrznych Rubieżach i w kryminalnym półświatku.

Trzeci epizod serialu zadebiutuje na Disney+ już jutro. Akolita łącznie zaprezentuje nam osiem odcinków.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.