Star Wars™ Art. Koncepty – recenzja

Album Star Wars Art. Koncepty to najnowsza pozycja z publikowanej pod patronatem George’a Lucasa serii Star Wars Art. Zawiera on obrazy koncepcyjne powstałe na potrzeby filmowej sagi, gier wideo oraz seriali animowanych. Wśród twórców prac zawartych w albumie są artyści, którzy przez ostatnie 40 lat nadawali kształt uniwersum Gwiezdnych wojen, m.in.: Ralph McQuarrie, Joe JohnstonIain McCaig, Ryan ChurchDoug Chiang i Erik Tiemens. Pozycja pojawiła się na polskim rynku za sprawą wydawnictwa AMEET, zaś za przekład odpowiada Marcin Bauer.

star-wars-art-koncepty

Swoją przygodę z Konceptami rozpoczynamy od przedmowy, której autorem jest Joe Johnston oraz wprowadzenia autorstwa Douga Chianga. Obaj rysownicy w swoich krótkich wstępach skupiają się na opisaniu dotychczasowych lat spędzonych na kształtowaniu uniwersum Star Wars, po czym możemy przejść do sedna albumu, czyli prac koncepcyjnych.

Star Wars Koncepty 3

Już na pierwszy rzut oka widać, że pozycja wykonana została z dbałością o szczegóły. Oprawiono ją w twardą, matową i elegancką okładkę, zaś grafiki wydrukowano na papierze wysokiej klasy. Są one przyjemne w dotyku i, co najważniejsze, także dla oka.

Wewnątrz znajdziemy potężną ilość rysunków koncepcyjnych, których w większości przypadków próżno szukać w sieci. Możemy z nich dowiedzieć się m.in. o tym, że wedle pierwotnych koncepcji Hrabia Dooku miał być czterorękim obcym, a w finalnej bitwie kosmicznej Powrotu Jedi miały pojawić się dwie Gwiazdy Śmierci. Album dostarcza nam całej gamy podobnych ciekawostek i smaczków w formie graficznej oraz odkrywa przed nami, jaką technikę malarską bądź rysowniczą zastosowano, by stworzyć dany obraz.

Choć w albumie nie znajdziemy zbyt wielu opisów, mogę Was zapewnić, że samo obejrzenie grafik i przeczytanie krótkich notek, którymi są opatrzone, na zawsze zmieni Waszą percepcję Gwiezdnych Wojen. Ja zyskałem dzięki tej pozycji dużo szerszą perspektywę i zrozumiałem, jak niewiele z tego, co dzieje się podczas procesu produkcyjnego kolejnych filmów gwiezdnej sagi, trafia ostatecznie do odbiorcy w kinie.

Star Wars Koncepty

W kwestii wspomnianych wcześniej opisów jestem niestety rozdarty. Jest ich tu niewiele, co w naszym standardowym systemie punktacji zaniża ogólną ocenę. Uważam, że jest to w tym wyjątkowym przypadku krzywdzące, gdyż w tytułach tego rodzaju siła ciężkości spoczywa na doznaniach wizualnych, a nie opisach. Dlatego też muszę przyznać Konceptom niższą ocenę za niewielką ilość tekstu, co jednak nie powinno nikogo z Was zniechęcać, ponieważ, mimo wszystko, Moc jest silna w tej książce.

Zadając sobie tradycyjne już pytanie o to, czy Star Wars Art. Koncepty jest pozycją wartą zainwestowania zawartości naszego portfela oraz czasu, odpowiem: zdecydowanie tak. Jakość wykonania albumu oraz jego zawartość pozostawiły mnie wyłącznie z pozytywnymi odczuciami.


Autor recenzji: Mikołaj Sałasiński

  • Tytuł: „Star Wars Art. Koncepty”
  • Autor: Joe Johnston, Doug Chiang
  • Tłumaczenie: Marcin Bauer
  • Wydawnictwo: AMEET
  • Data premiery: 6 października 2017
  • Oprawa: twarda
  • Ilość stron: 176

Dziękujemy wydawnictwu AMEET za udostępnienie książki do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.