Star Wars Komiks 05/2018: Poe Dameron. Wojenne historie – recenzja

Poe Dameron: Wojenne historie (ang. Poe Dameron: War Stories) to piąta z kolei miniseria komiksowa o najlepszym pilocie Ruchu Oporu, którą wydał Marvel Comics pomiędzy 19 lipca a 20 września 2017 roku. W Polsce zeszyt skupiający wszystkie numery tej serii (SWK 05/2018) pojawił się w październiku 2018 nakładem wydawnictwa Egmont. Za scenariusz odpowiada Charles Soule, natomiast rysunkami zajął się Angel Unzueta.

Poe-Dameron-wojenne-historie

Fabularnie Wojenne historie osadzone zostały przed wydarzeniami z Gwiezdnych Wojen: Przebudzenia Mocy i opowiadają o poszukiwaniach Oddy’ego Muvy – byłego technika Ruchu Oporu oraz Eskadry Czarnych, który pod wpływem szantażu ze strony Najwyższego Porządku zdradził swoich przyjaciół, doprowadzając przy tym do śmierci jednego z członków Eskadry. W międzyczasie Ruchowi Oporu pomaga Suralinda Javos – wprowadzona w komiksie Poe Dameron: Wśród sztormu dziennikarka, której głównym celem jest zebranie dowodów na przestępczą działalność Najwyższego Porządku. Agent Terex, będący do tej pory głównym antagonistą komiksowych przygód Damerona, popadł w niełaskę mocodawców z Najwyższego Porządku, co skończyło się dla niego wszczepieniem czipu kontrolującego umysł.

No dobrze. Po tych opisach i wstępach przydałoby się w końcu powiedzieć, jak najnowszy Poe Dameron wypada pod względem fabularnym – a najgorzej nie jest.

Historia trzyma tempo, które nie pozwala na zbędne przystanki i rozwlekanie fabuły na zbyt wiele wątków. Jednocześnie czytelnik nie powinien też odczuwać specjalnej zadyszki, spowodowanej gnaniem przez kolejne lokacje czy wydarzenia – wszystko wydaje się odpowiednio wyważone. Główny wątek komiksu jest całkiem wciągający, a zwroty akcji od czasu do czasu potrafiły mnie nawet zaskoczyć, co do tej pory nie zdarzało się często w seriach skupiających się na Eskadrze Czarnych.

poe-dameron-19-page-3.jpg

Na minus muszę niestety zaliczyć niektóre dialogi między bohaterami, trącące tu i ówdzie sztampowością lub po prostu naiwnością – wydaje mi się jednak, że taki już jest urok komiksów o Poe i trzeba się z tym albo oswoić, albo ich po prostu nie czytać.

Angel Unzueta spisał się świetnie w kreowaniu wizualnej strony zeszytu. Grafiki są przyjemne dla oka, bohaterów znanych z filmów (Poe Damerona, Snapa Wexleya i Leię Organę) bez problemu można rozpoznać, a kolorystyka (będąca akurat zasługą Arifa Prianto) jedynie pomaga w jeszcze lepszym odbiorze poszczególnych kadrów.

Czy zatem Poe Dameron: Wojenne historie jest komiksem wartym uwagi czytelnika? Podobnie jak oceniana przeze mnie w zeszłym roku Tajna misja dowódcy Czarnych, Wojenne historie stanowią ciekawe rozszerzenie uniwersum Star Wars, niepowiązane bezpośrednio z sagą Skywalkerów. Jeszcze dokładniej poznajemy przeszłość dowódcy Eskadry Czarnych oraz pozostałych pilotów wchodzących w jej skład. Możemy także lepiej zrozumieć, jakie nastroje polityczne panowały w galaktyce na krótko przed wojną, którą rozpętał Najwyższy Porządek.


Autor recenzji: Mikołaj Sałasiński

  • Wydanie: 2018
  • Seria/cykl: Star Wars Komiks
  • Scenarzysta: Charles Soule
  • Ilustrator: Angel Unzueta
  • Tłumacz: Katarzyna Nowakowska
  • Data polskiej premiery: 05.10.2018
  • Liczba stron: 144
  • Format: 170×260 mm
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 19,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie komiksu do recenzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.