Publicystyka

7 najciekawszych postaci kobiecych uniwersum Star Wars

Z okazji dzisiejszego święta, jakim jest Dzień Kobiet, przygotowaliśmy dla Was, drogie Panie (choć Panów także zachęcamy do zagłębienia się w tekst), zestawienie najciekawszych według nas kobiecych postaci z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Przejdźmy zatem do naszego zestawienia.

Leia Organa

lei-organa-anh

Leia Organa to postać która musiała znaleźć się na pierwszym miejscu naszego zestawienia głównie ze względu na to, że grana przez Carrie Fisher Księżniczka jest najbardziej rozpoznawalną bohaterką kobiecą tego uniwersum. Znana jest chyba każdemu, kto miał do czynienia z sagą przynajmniej raz w życiu. Silna, charyzmatyczna i zaradna była w pewnym sensie odzwierciedleniem samej Carrie, której przyjaciele zawsze wskazywali u niej podobne cechy.

Po latach, już jako Generał Organa, Leia pozostała wierna swoim ideałom, walcząc jak tylko mogła o pokój w galaktyce, nawet mimo biernej postawy reszty Republiki.

Rey

Choć postać Rey jest nowa dla świata Star Wars, zasługuje na uwagę, ponieważ to bardzo wyrazista bohaterka, o niejasnej i wzbudzającej spore emocje przeszłości. Młoda dziewczyna musiała od dziecka radzić sobie samodzielnie na nieprzyjaznej planecie Jakku, pełnej niebezpiecznych miejsc, cmentarzysk statków kosmicznych i zbieraczy złomu. Fani od premiery Przebudzenia Mocy spekulują na temat możliwego pokrewieństwa głównej bohaterki z samym Lukiem Skywalkerem. Istnieją przesłanki sugerujące, że Rey może być jego córką, choć dopiero kolejne epizody sagi pokażą, jaka jest prawda.

Mara Jade

mara-jade-star-wars

Jest to postać obecnie znajdująca się poza kanonem Gwiezdnych Wojen, jednak nie sposób nie wspomnieć o Marze Jade. Wprowadzona przez Trylogię Thrawna autorstwa Timothy’ego Zahna, Mara jest jedną z ciekawszych postaci starego kanonu. Szkolona na Rękę Imperatora której finalnym zadaniem miało być zabicie Luke’a Skywalkera, co ostatecznie nie doszło do skutku. Wydarzenia w kilkutomowej powieści doprowadzają do tego, że wielka nienawiść względem młodego Jedi kończy się miłością i poślubieniem go. Nie można niestety powiedzieć, że od tej pory żyli długo i szczęśliwie.

Ahsoka Tano

ahsoka-tano-rebels

Ahsokę po raz pierwszy spotykamy w filmie Wojny Klonów, będącym wprowadzeniem do serialu o tym samym tytule, gdzie zostaje przedstawiona Anakinowi Skywalkerowi i staje się jego padawanem. Młoda Jedi przez niemal cały czas trwania serialu szkoli się u boku Skywalkera, by pod koniec ostatniego sezonu, w wyniku kilku poważnych nieporozumień, odejść z Zakonu (dzięki czemu prawdopodobnie uniknęła losu pozostałych Jedi, gdy Imperator wydał Rozkaz 66). Później dorosłą już Ahsokę spotykamy w serialu Star Wars: Rebelianci, gdzie występuje w roli agenta Rebelii i choć wciąż posługuje się technikami mocy oraz mieczami świetlnymi, to nie uznaje siebie za Rycerza Jedi. Wątek Ahsoki póki co urywa się na burzliwym spotkaniu ze swoim dawnym mistrzem Anakinem Skywalkerem, znanym teraz jako Darth Vader, które kończy się epickim pojedynkiem. Pewne jest jednak, że jeszcze przyjdzie nam ujrzeć młodą użytkowniczkę mocy.

Jan Ors

jan-ors-star-wars-jedi-knight

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć przedstawicielki branży gier. Jan Ors to pilotka i najemniczka współpracująca blisko z protagonistą gier z serii Jedi Knight, Kylem Katarnem. Bohaterka, pracując pod przykrywką wewnątrz struktur Imperium, przesyłała tajne dane Sojuszowi Rebeliantów. Wtedy też poznała Katarna, który swego czasu był członkiem sił imperialnych, lecz ostatecznie przekonała go do sprawy Rebelii. Po obaleniu Imperium Jan i Kyle (będący już wtedy członkiem Zakonu Jedi) wielokrotnie współpracowali w wielu misjach, a z czasem połączyło ich także romantyczne uczucie. Warto wspomnieć, że Jan Ors, która wraz z Kylem została (ku naszej rozpaczy) wyeliminowana z oficjalnego kanonu, stała się pierwowzorem dla bohaterki Łotra 1 – Jyn Erso (zauważacie podobieństwo imion i nazwisk?).

Asajj Ventress

asajj-ventress

Choć Asajj Ventress należy do drugiej strony barykady względem postaci opisanych do tej pory, nie można odmówić jej silnej i interesującej osobowości. Pierwszy raz Asajj poznajemy w serialu Wojny Klonów i jest to jedna z najbardziej nieustępliwych i zdeterminowanych antybohaterek, które poprzysięgły sobie walkę z Zakonem Jedi przy każdej możliwej sposobności. Zdrada Hrabiego Dooku i kilka zaskakujących zwrotów akcji doprowadza jednak do tego, że użytkowniczka ciemnej strony sprzymierza się na chwilę z samym Obi-Wanem Kenobim, a później nawet z Ahsoką Tano. Wydarzenia te i to co stało się w międzyczasie, pokazały, że Ventress nie jest aż tak złą osobą, za jaką chciałaby być uważana.

Darth Traya/Kreia

Dość powiedzieć, że Kreia, którą poznajemy w legendarnej grze Star Wars: Knights of The Old Republic II, jest osobistością niezwykle tajemniczą i szalenie dobrze napisaną przez scenarzystów. Jej gra, polegająca na manipulowaniu swoimi sprzymierzeńcami i wrogami, bije na głowę to, co uczynił Palpatine, by zdobyć władzę nad Republiką. Sterując poczynaniami naszego bohatera niczym pionkiem na szachownicy, Darth Traya wykorzystuje go, by poznać lokację ukrytych mistrzów Jedi i móc ich zamordować. W końcu mentorka i towarzyszka Wygnańca okazuje się jego wrogiem, z którym musi stoczyć ostateczny pojedynek.


Oto nasze zestawienie najciekawszych postaci kobiecych w uniwersum Star Wars. Jeśli macie swoje propozycje, nie wahajcie się zamieszczać ich w komentarzach pod tym wpisem – wiadomym jest, że w tak dużym świecie znajdzie się trochę więcej interesujących bohaterek. Ze swojej strony życzymy naszym fankom wszystkiego najlepszego z okazji obchodzonego przez nie święta. Niech Moc będzie z Wami!

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.