Publicystyka

7 rzeczy, które „Łotr 1” na stałe wpisał do kanonu Star Wars

Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie trafił dziś na sklepowe półki i zapewne także do domów sporej części naszych czytelników. W związku z tym chcielibyśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi elementami, które tenże spin-off na stałe wprowadził do uniwersum Gwiezdnych wojen oraz świadomości fanów. Oto 7 nowych rzeczy wpisanych do kanonu za sprawą Rogue One.

Droidy ochrony serii KX

Droidy ochrony serii KX to maszyny zaprojektowane przez Arakyd Industries, służące w ramach sił bezpieczeństwa Imperium Galaktycznego podczas Galaktycznej wojny domowej. Droidy te były wyspecjalizowane m.in. w analizie strategicznej, walce wręcz i sprawnym użytkowaniu blasterów wszelkiej maści. Ich wszechstronność sprawiła, że były powszechnie wykorzystywane do zabezpieczenia działań Imperium na planecie Jedha czy w Cytadeli na Scarif. Przykładem droida tej serii był K-2SO, który został przeprogramowany przez Sojusz Rebeliantów i działał na rzecz tej organizacji.

Szturmowcy Śmierci

Ci elitarni członkowie sił zbrojnych Imperium Galaktycznego służyli przede wszystkim w charakterze ochrony najważniejszej kadry oficerskiej Imperium oraz członków Inicjatywy Tarkina – imperialnej organizacji zajmującej się opracowywaniem i budową zaawansowanego uzbrojenia. Szturmowcy Śmierci byli wyszkoleni w używaniu wielu stylów walki wręcz oraz potrafili posługiwać się praktycznie każdym typem uzbrojenia. W trakcie treningów kandydaci na członków tej jednostki przechodzili szereg chirurgicznych i genetycznych usprawnień, które czyniły z nich „nadludzi”. Oddział tych elitarnych żołnierzy ochraniał m.in. Dyrektora Orsona Krennica czy Wielkiego Admirała Thrawna.

Statek wsparcia UT-60D U-wing

Statek wsparcia UT-60D U-wing był typem statku kosmicznego produkcji Incom Corporation, który wykorzystywany był przez Sojusz Rebeliantów w trakcie Galaktycznej wojny domowej. Statek ten pełnił rolę transportowca piechoty oraz kanonierki zapewniającej wsparcie z powietrza w rejonie ciężkich walk. Skrzydła maszyny mogły znaleźć się w jednym z dwóch położeń, w zależności od sytuacji.

Myśliwiec TIE/sk x1

Myśliwiec TIE/sk x1 (inaczej zwany TIE Strikerem) był myśliwcem z serii TIE wykorzystywanym przez Imperium Galaktyczne w okresie poprzedzającym bitwę o Yavin. Była to wariacja podstawowego myśliwca TIE/ln, przeznaczona przede wszystkim do patrolowana przestrzeni powietrznej wokół ważnych placówek Imperium, dlatego też charakteryzowała się opływowym kształtem, ułatwiającym loty atmosferyczne. Spośród wszystkich typów TIE myśliwce te wyróżniały się przede wszystkim specyficznymi skrzydłami, dzięki którym mogły latać z prędkością wyższą niż standardowe TIE (wynoszącą w atmosferze do 1500 km/h). TIE Strikery były w stanie działać również w przestrzeni kosmicznej, gdzie pełniły rolę wspomagającą.

Jedha

Jedha była pustynnym księżycem krążącym wokół planety NaJedha w układzie Jedha, położonej na obszarze Środkowych Rubieży. Było to miejsce pielgrzymek wyznawców Mocy. Przed i w trakcie wydarzeń z Łotra 1 księżyc był miejscem wojny podjazdowej pomiędzy okupującym go Imperium a rebeliantami dowodzonymi przez Sawa Gerrerę. Jedha jest uważana za jedną z kolebek Zakonu Jedi, obok Ahch-To czy Coruscant.

Scarif

Scarif była tropikalną planetą, która w okresie Galaktycznej wojny domowej była kluczowym ośrodkiem produkcji dla imperialnej armii oraz miejscem budowy pierwszej Gwiazdy Śmierci. Na orbicie planety znajdowała się stacja kosmiczna generująca pole siłowe, mające chronić ją przed lądowaniem nieproszonych gości. Jedyną drogą na planetę była „brama” mieszcząca się pośrodku stacji. W trakcie wydarzeń z Łotra 1 z zadaniem zdobycia planów GŚ trafiła tam grupa członków Sojuszu Rebeliantów, na której czele stała Jyn Erso.

Kradzież planów Gwiazdy Śmierci

Jedną z najważniejszych (zarazem najczęściej ignorowanych) nowości wprowadzonych przez Rogue One do uniwersum była napisana na nowo historia kradzieży planów pierwszej Gwiazdy Śmierci. Zastąpiła ona wersję starego kanonu, która przedstawiona była w grze komputerowej z 1995 roku – Star Wars: Dark Forces. W pierwotnej wersji plany śmiercionośnej broni ukradł Kyle Katarn – były szturmowiec Imperium, a w trakcie wydarzeń z Dark Forces najemnik na usługach Sojuszu Rebeliantów. W nowym kanonie nie znaleziono miejsca dla historii Katarna, a Łotr 1 ostatecznie zamiótł wątek najemnika pod dywan.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.