Recenzje

Księżniczka, Łajdak i Chłopak z Tatooine – recenzja

Nowa Nadzieja: Księżniczka, Łajdak i Chłopak z Tatooine to młodzieżowa powieść napisana przez autorkę bestsellerów New York Timesa, Alexadrę Bracken. W Polsce pozycja ukazała się 16 listopada 2015 roku nakładem wydawnictwa Egmont Polska w przekładzie Jacka Drewnowskiego. W listopadzie 2017 roku wydana została ponownie w pakiecie z książkami Zatem Jedi zostać chcesz? i Strzeż się potęgi Ciemnej Strony!.

Powieść przedstawia czytelnikowi wydarzenia ukazane w filmie Gwiezdne wojny: Nowa nadzieja, przy czym robi to w nieco odświeżającej formie.

Fabułę pierwszej części Oryginalnej Trylogii obserwujemy z punktu widzenia Lei Organy, Hana Solo i Luke’a Skywalkera. Nie została ona jednak opisana sucho i sztampowo, ponieważ charakterystyczne sceny z filmu ukazane są w sposób, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, co w trakcie istotnych wydarzeń z filmu kłębiło się w głowach głównych bohaterów.

Zabieg ten sprawia, że znana nam doskonale historia nabiera nowej głębi i choć nie wywraca to do góry nogami naszego postrzegania pierwszej części Oryginalnej Trylogii, to nadaje ciekawsze znaczenie pewnym aspektom filmu George’a Lucasa.

Sporym minusem było dla mnie potraktowanie po macoszemu wątku Luke’a Skywalkera. Miałem wrażenie, że autorka mocniej skupiła się na Lei i Hanie, a Luke’a opisała tylko po to, żeby dopasować treść do tytułu. Jego część opowieści jest zdecydowanie zbyt uboga względem dwóch poprzednich.

Jak już wspomniałem wcześniej, jest to pozycja młodzieżowa, co widać, gdy zajrzymy do środa. Tekst przedrukowany został większą czcionką, przez co na jednej stronie znajdziemy mniej treści niż w książce przeznaczonej dla starszego odbiorcy. Nie oznacza to jednak, że doroślejsi czytelnicy powinni omijać ten tytuł szerokim łukiem. Zagłębiając się w lekturę, kompletnie nie odczuwałem tego, że trzymam w rękach książkę przeznaczoną dla młodzieży. Momentami pojawiały się wręcz wątki, które sprawiały, że zastanawiałem się, czy faktycznie powinny znaleźć się w pozycji napisanej z myślą o kategorii wiekowej 8-12 lat.

Bardzo ciekawym aspektem omawianego tytułu są zawarte w nim ilustracje. Wewnątrz znajdziemy sporo rysunków i szkiców autorstwa legendarnego Ralpha McQuarriego i Joe Johnstona. Nie zawsze będą to grafiki ukazujące nam postaci i miejsca takimi, jakie znamy z filmu. Często natrafiałem na rysunki koncepcyjne, które ostatecznie nie trafiły do Sagi, co uważam za fajną, urozmaicającą ciekawostkę.

Jeśli mam odpowiedzieć na pytanie: czy warto sięgnąć po Księżniczkę, Łajdaka i Chłopaka z Tatooine, to odpowiem twierdząco. Dzięki tej lekkiej powieści spojrzycie inaczej na pewne wydarzenia, gdy następnym razem zdecydujecie się obejrzeć Nową nadzieję.


Autor recenzji: Mikołaj Sałasiński

  • Tytuł: Nowa Nadzieja: Księżniczka, Łajdak i Chłopak z Tatooine
  • Autor: Alexandra Bracken
  • Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
  • Wydawnictwo: Egmont Polska
  • Data premiery: 16 listopada 2015

Dziękujemy wydawnictwu Egmont Polska za udostępnienie książki do recenzji.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.