Recenzje

Star Wars™ Propaganda – recenzja

Star Wars™ Propaganda to jedna z najnowszych gwiezdnowojennych pozycji, która pojawiła się na półkach polskich księgarń pod koniec maja 2018. Za jej publikację odpowiada wydawnictwo AMEET, przekładem zajęła się Anna Hikiert-Bereza, zaś oryginalnym autorem jest dobrze znany fanom członek Lucasfilm Story Group, Pablo Hidalgo.

Propaganda jest jedną z tych pozycji, które określam mianem gwiezdnowojennych encyklopedii. Z tą różnicą, że – w przeciwieństwie do typowych encyklopedii czy Niesamowitych przekrojów – nie przedstawia nam pojazdów, uzbrojenia ani nowych planet i stworzeń, ponieważ skupia się na ukazaniu wyłącznie artystycznej strony Odległej Galaktyki, która przejawia się w postaci plakatów propagandowych.

Wewnątrz książki znajdziemy przykłady plakatów nawiązujących do każdej znanej ery uniwersum Star Wars – od Wojen Klonów, poprzez Galaktyczną Wojnę Domową, aż do czasów Najwyższego Porządku i Ruchu Oporu. To jednak nie wszystko, gdyż oprócz możliwości podziwiania tych dzieł, dostajemy również ich obszerne opisy, które precyzyjnie osadzają każdy poster w realiach Gwiezdnych wojen.

Tekst napisany został z perspektywy bohatera żyjącego w Odległej Galaktyce – Janyora z Bith, będącego propagandystą i artystą, tworzącym na przestrzeni lat plakaty dla Republiki Galaktycznej, Sojuszu Rebeliantów, a później Nowej Republiki i Ruchu Oporu. Zobaczymy jednak dzieła i opisy związane nie tylko z tymi frakcjami, bo zawarto także rysunki autorstwa wyimaginowanych artystów, tworzących na potrzeby propagandy Separatystów, Imperium oraz Najwyższego Porządku. W omawianej książce zagościły reprodukcje ponad 70 plakatów propagandowych wraz z komentarzem.

Pablo Hidalgo po raz kolejny udowodnił, że nie ma sobie równych, jeśli chodzi o opracowywanie pozycji encyklopedycznych. Komentarze zrealizowane zostały bardzo przystępnie, interesująco i, co najważniejsze, przekonująco. Wzbudzają w czytelniku poczucie, że naprawdę czyta słowa spisane przez bithańskiego artystę. Co więcej, dowiadujemy się dzięki nim wielu interesujących szczegółów na temat historii galaktyki, o których próżno szukać wzmianek w jakichkolwiek innych pozycjach.

Same plakaty w znakomitej większości cieszą oko odbiorcy – cechują się ciekawą estetyką oraz kolorystyką, niejednokrotnie prezentując sobą niezwykle różnorodną stylistykę, co sprawiało, że z każdą kolejną stroną byłem coraz bardziej ciekaw, co zobaczę dalej.

Prócz reprodukcji i komentarzy do nich, na samym końcu znajdziemy kopertę, w której umieszczono 10 plakatów, gotowych do oprawienia i powieszenia na ścianie. Była to dla mnie bardzo miła niespodzianka i – wierzcie lub nie – zamierzam ozdobić nimi swoje wnętrza, gdy tylko zdobędę odpowiednie ramki.

Czy Star Wars™ Propaganda jest zatem pozycją wartą polecenia? Rzadko zdarza mi się tak jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie w recenzjach, ale tym razem poczynię wyjątek – zdecydowanie tak. Estetyczne wykonanie, twarda, ciekawa oprawa, ponad 70 interesujących posterów i ich wyczerpujące opisy, mieszczące się łącznie na 112 stronach, oraz fizyczne plakaty, które możemy powiesić – to wszystko tworzy mieszankę wartą swojej ceny, która jest całkiem przystępna, gdyż aktualnie Propagandę możecie nabyć w cenie od 50 do 70 zł.


Autor recenzji: Mikołaj Sałasiński

  • Tytuł: „Star Wars: Propaganda”
  • Autor: Pablo Hidalgo
  • Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
  • Wydawnictwo: AMEET
  • Data premiery: 29 maja 2018

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.