PublicystykaSeriale

„The Mandalorian” – ciekawostki z 1. sezonu serialu

star-wars-the-mandalorian-razor-crest-ign-exclusive-still-cropped-logo

W oczekiwaniu na kontynuację przygód Dina Djarina z The Mandalorian postanowiliśmy przygotować dla Was serię ciekawostek z 1. sezonu serialu. Zebraliśmy najbardziej interesujące nawiązania, których mogliście nie zauważyć podczas seansu lub w ogóle nie mieliście o nich pojęcia – okazuje się, że jest tego całkiem sporo.


mythosaur-mandalorian

W pierwszym odcinku Kuiil wspomina, że w dawnych czasach Mandalorianie ujeżdżali mitozaury – to pierwsza wzmianka o tych stworzeniach w kanonie. W Legendach te gigantyczne jaszczury zamieszkiwały Mandalorę, tysiąclecia przed akcją znaną z Sagi, zanim zostały wybite przez Taungów pod wodzą Mandalora Pierwszego.


e-web-empire-strikes-back-mandalorian

Ciężki blaster powtarzalny E-Web, odgrywający ważną rolę w ostatnim odcinku, zadebiutował na ekranie w Imperium kontratakuje podczas bitwy o Hoth, kiedy szturmowcy próbowali zapobiec ucieczce Sokoła Millennium.


mandalorian-mando-tfu-force-unleashed-incinerator-stormtrooper

Pojawiający się w ostatnim odcinku szturmowiec ogniowy, znany dokładnie jako Incinerator Stormtrooper, został zaczerpnięty z niekanonicznej już gry Star Wars: The Force Unleashed z 2008 roku.


force-awakens-tie-fighter-concept-mandalorian-moff-gideon

Projekt myśliwca TIE należącego do Moffa Gideona został zaczerpnięty z niewykorzystanych konceptów maszyn Najwyższego Porządku z Przebudzenia Mocy.


Cara-Dune-Sanctuary

Pełne imię pochodzącej z Alderaana rebelianckiej żołnierki, która pomogła głównemu bohaterowi w trakcie wydarzeń z pierwszego sezonu The Mandalorian, brzmi Carasynthia Dune.


the-mandalorian-s01e08-darksaber

Miecz, który w finale ostatniego odcinka dzierży Moff Gideon, to Darksaber – oręż doskonale znany fanom serialu The Clone Wars. Jest to miecz jedynego Jedi pochodzącego spośród Mandalorian, czyli Tarre’a Vizsli. Ostatnim znanym posiadaczem tej broni, kilka miesięcy przed bitwą o Yavin, była Bo-Katan Kryze.


Mandalorians

W trakcie rozmów z kowalką plemienia wspomniane są dawne wojny Mandalorian z Zakonem Jedi. Jak dotąd z kanonu wiemy, że takich wojen było kilka, a ostatnia zakończyła się zniszczeniem powierzchni Mandalory. W trakcie jednej z nich Mandalorianom udało się między innymi wykraść Darksaber ze świątyni Jedi na Coruscant.


mandalorian-jawa

Dzięki serialowi odkryliśmy, że Jawowie nie zamieszkują tylko Tatooine. Grupy istot należących do tej rasy można spotkać także na Nevarro, gdzie rozkradali rozbity TIE Gideona, oraz na będącej główną lokacją pierwszych dwóch odcinków planecie Arvala-7.


mandalorian-pit-droids

W piątym odcinku serialu w hangarze na Tatooine statek Mandalorianina naprawiają Pit Droidy. To ich pierwsze pojawienie się na ekranie w live-action od czasów Ataku klonów – pomniejsze występy zaliczały w animacjach i komiksach.


Carrie_Fisher_Leia_Organa

W serialu występuje nawiązanie do legendarnych słów księżniczki Lei z Nowej nadziei. Kiedy Greef Karga próbuje przekonać Mando do dogadania się w sprawie Dziecka, mówi do niego: „because i’m your only hope”.


Ming-Na-Wen-The-Mandalorian-Fennec-Shand

Kiedy Mandalorianin i Toro Calican w trakcie polowania na Fennec Shand zauważają, że zabójczyni znalazła sobie miejsce na półce skalnej, Din mówi: „she’s got the high ground”. Jest to oczywiście nawiązanie do słynnych słów Kenobiego z pojedynku na Mustafarze w Zemście Sithów.


mandalorian-holiday-special-boba-fett

W pierwszym odcinku pojawia się całkiem sporo nawiązań do niesławnego Holiday Special. Napomknięty został Dzień Życia, o którym pierwszy raz usłyszano we wspomnianym filmie, karabin, którym posługuje się Din Djarin, do złudzenia przypomina broń Boby Fetta z animowanego segmentu, a całości dopełnia walka z przerośniętym morskim stworem.


pershing-kamino-klony-symbol-cloning-facility-mandalorian

Współpracujący z Klientem doktor Pershing nosi ubrania, na których widnieje symbol kaminoańskiej placówki zajmującej się klonowaniem. Znak ten pierwszy raz mogliśmy oglądać w Ataku klonów.


mandalorian-client-camtono-beskar-willrow-hood-empire-strikes-back-ice-cream-guy

Uważni fani być może rozpoznali pojemnik, w którym Klient przechowywał beskar dla Mandalorianina – jest to camtono. Na ekranie pojawiło się już w 1980 roku w Imperium kontratakuje. Wówczas dzierżyła je postać znana jako Willrow Hood – z uwagi na to, że pojemnik oparto o maszynę do robienia lodów, bohater został przechrzczony na „Ice Cream Guy”.


new-republic-symbol

W szóstym odcinku wprowadzono do kanonu symbol Nowej Republiki, obowiązujący do niedawna tylko w Legendach (z lewej strony). W tej chwili istnieją więc dwa kanoniczne herby, którymi posługiwała się Republika po zakończeniu Galaktycznej Wojny Domowej.


mandalorian-x-wing-filoni-chow-famuyiwa

Jako piloci X-Wingów w szóstym odcinku wystąpili twórcy serialu – reżyser, scenarzysta i producent Dave Filoni jako Trapper Wolf, reżyserka Deborah Chow jako Sash Ketter oraz reżyser Rick Famuyiwa jako Jib Dodger.


mandalorian-imperial-troop-transport-rebels

Imperialny transporter szturmowców, który mogliśmy zobaczyć na Nevarro, wcześniej pojawił się w serialu Rebelianci. Jest to więc jego pierwsze cameo w produkcji live-action.


mandalorian-death-watch

Znak, jakim posługiwali się Mandalorianie, którzy uratowali małego Din Djarina, każe przypuszczać, że był to klan Vizsla lub Wataha Śmierci.


mandalorian-jawa-tank-sandcrawler-indiana-jones-last-crusade

Scena z drugiego odcinka, w której Mando ma zostać zmiażdżony przez skałę, w kierunku której pędzi piaskoczołg Jawów, bardzo przypomina analogiczną scenę z Indiany Jonesa i ostatniej krucjaty.

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.