Publicystyka

„The Mandalorian” S02E08 (Rozdział 16) – ciekawostki

Za nami emocjonujący finał 2. sezonu The Mandalorian. Tradycyjnie w odcinku nie zabrakło nawiązań do innych dzieł z uniwersum Star Wars lub kompletnie niezwiązanych nim produkcji, choć często były to bardzo subtelne mrugnięcia okiem.

the-mandalorian-season-2-spoilers.jpg

Imperialny prom

Statek, którym leci na początku odcinka Doktor Pershing, to oczywiście nieśmiertelny prom T-4a typu Lambda, który zadebiutował w uniwersum w Powrocie Jedi (choć w późniejszych edycjach dodano go do Imperium kontratakuje).


Myśliwiec Mandalorian

To pierwszy raz, kiedy na ekranie produkcji aktorskiej widzimy mandaloriański statek Kom’rk w pełnej okazałości. Powstał on na potrzeby serialowych Wojen klonów, a poza nimi pojawił się tylko w Rebeliantach, komiksie Maul: Son of Dathomir oraz pośród statków galaktycznej floty nad Exegolem w The Rise of Skywalker (choć tam wyjątkowo trudno go dostrzec).


Droid RA-7

Kiedy Din przedzierania się przez krążownik Moffa Gideona, przypadkiem natyka się na droida RA-7, potocznie nazywanego „Death Star Droid” z uwagi na jego pojawienie się na stacji bojowej w Nowej nadziei. Później gościł w różnych produkcjach wielokrotnie, w tym we wcześniejszych odcinkach The Mandalorian.


Przekazanie Mrocznego miecza

Proces przekazania Mrocznego miecza kłóci się z wydarzeniami z serialu Rebelianci. Tam Bo-Katan bez walki przyjęła miecz od Sabine Wren, zostając tym samym samozwańczą przywódczynią Mandalorian. W odcinku jednak przedkłada tradycyjny pojedynek nad takie samo proste przyjęcie broni.


Nie tym razem!

Scena, w której Din zostaje przyciśnięty do ściany przez Dark Troopera próbującego zmiażdżyć mu głowę, może być nawiązaniem do sekwencji z serialu Gra o tron. Postać Oberyna Martella – również grana przez odtwórcę Mandalorianina, Pedro Pascala – została pozbawiona tam życia w bardzo podobny sposób – przez zmiażdżenie głowy podczas pojedynku z Górą. Gdyby tylko Oberyn zaopatrzył się wcześniej w beskar…


Bib Fortuna

Jak się okazuje, pomimo obecności na barce Jabby w Epizodzie VI, Bib Fortuna przeżył i przejął pałac swojego byłego pana. W jego rolę wcielił się Matthew Wood, który wcześniej ubrał kostium majordomusa Jabby w Mrocznym widmie.


Luke i Vader

Luke pojawiający się na mostku krążownika Gideona i jego wcześniejsze przedzieranie się przez zastępy Mrocznych Szturmowców to wyraźne odwołania do końcowej sekwencji Łotra 1, gdzie Darth Vader toruje sobie drogę przez korytarz pełen rebeliantów.


Mój synu

Scena pożegnania Dina z Grogu to nawiązanie do ostatnich wspólnych chwil Anakina Skywalkera i jego syna w Powrocie Jedi. Wydźwięku dodaje jej fakt, że dzieje się w towarzystwie samego Luke’a.

Maclunkey!

Wysyłając jednego ze strażników do sprawdzenia, co się dzieje przy wejściu do pałacu, Bib mówi „maclunkey”, co można przetłumaczyć jako „skończ z tym”. W najnowszej edycji Nowej nadziei Greedo wypowiada to tuż przed śmiercią z rąk Hana Solo, a wcześniej ten zwrot pada z ust Sebulby w Mrocznym widmie.

Ciekawostki z poprzedniego odcinka znajdziecie tutaj.

Podobne posty

2 komentarzy

  1. Zostałem wczoraj zaorany i nawet obrażony, ale Moc jest silniejsza kiedy pomimo czucia jak „Gwiezdne Wojny” w moim odczuciu obumierają to nadal Mi na nich zależy. Zamiast całego drugiego sezonu Mando, postanowiłem jedynie wyciąć całą sekwencje z Lukiem, aż do napisów końcowych. Będę chylił czoła temu po dziś dzień.

    Sposób w jaki jawi się ta scena brzmieć będzie zawsze słowami: „Like My Father Before Me” i jest to piękne uzupełnienie do końcówki, geniuszu „Łotra 1”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.