Publicystyka

„The Mandalorian” S02E07 (Rozdział 15) – ciekawostki

Najnowszy odcinek The Mandalorian dostarczył nam sporo interesujących i niekiedy bardzo drobnych nawiązań, między innymi odnoszących się do historii galaktyki. Przyjrzyjmy się, jakie smaczki udało się przemycić twórcom w wypełnionym akcją Rozdziale 15.

Operacja Popiół

Podczas rozmowy Mayfelda z imperialnym oficerem wspomniana jest Operacja Popiół. Była to część tzw. Planu Awaryjnego Imperatora, który był jego ostatnią wolą. W ramach Operacji specjalne satelity pogodowe miały zdewastować powierzchnię wielu planet w galaktyce, sprawiając, że staną się niezdatne do zamieszkania. Operacja nie powiodła się m.in. na planecie Naboo (w komiksie Rozbite Imperium po raz pierwszy wspomniano, że celem była też nadmieniona w serialu planeta Burnin Konn), zaś skutki jej skutecznego przeprowadzenia na przykładzie planety Vardos mogliśmy zobaczyć w kampanii fabularnej Battlefronta II.


Tank pilot

Strój pilotów transportowców rhydonium to połączenie dwóch znanych zbroi różnych jednostek Imperium. Hełm pochodzi od tank trooperów – pilotów czołgów, których mogliśmy zobaczyć w Łotrze 1 – zaś tors został zapożyczony od mudtrooperów (czy też swamp trooperów) z bitwy o Mimban, której świadkami byliśmy w spin-offie o Hanie Solo. Choć to zapewne tylko chęć wykorzystania gotowych strojów przez twórców, ukazuje, w jakim stanie są resztki Imperium i jak cierpią na niedobór zasobów.


Rhydonium

Wybuchowa substancja o nazwie rhydonium, która stanowiła jeden z centralnych punktów odcinka, pojawiła się już wcześniej w uniwersum Star Wars – głównie w animacjach Wojny klonów i Rebelianci.


Bitwa o Tanaab

Kiedy Mayfeld kryje Dina Djarina, twierdzi, że ten stracił słuch podczas walk nad Taanab. To nawiązanie do krótkiej rozmowy między Hanem Solo i Lando Calrissianem z Powrotu Jedi. Lando chwalił się wówczas swoim wyjątkowym manewrem w bitwie o Taanab, po którym został awansowany na generała.


Office Space

Raporty TPS, które chcą wypełnić Mayfeld i Din, by uniknąć rozmowy z oficerem, to nawiązanie do filmu Office Space (pol. Życie biurowe) z 1999 roku, gdzie wspomniane raporty były plagą tytułowego biura i synonimem bezcelowej, papierkowej roboty.


Kolejny AT-dźwig

To już drugi raz w tym sezonie, kiedy na ekranie widzimy maszynę kroczącą przerobioną na dźwig – tym razem na złomowisku imperialnych maszyn.


Łotr 1 2

W odcinku pada niezliczona ilość mniej lub bardziej zamierzonych nawiązań do Łotra 1 – od pojawienia się shoretrooperów, przez tropikalny wygląd planety Morak i pozyskanie więźnia w początkowej sekwencji, aż po infiltrację imperialnej placówki w przebraniu, która kończy się zniszczeniem bazy.


Morak

Morak to nie tylko nazwa planety z najnowszego odcinka, ale też stworzeń z planety Irudiru, które pojawiły się w powieści Koniec i początek: Dług życia.

Easter eggi z poprzedniego odcinka znajdziecie tutaj.

Podobne posty

Jeden komentarz

  1. Cała sekwencja z ciężarówką, która przewozi niebezpieczny ładunek w dżungli to nawiązanie to filmu „Cena strachu” („La salaire de la peur”) Cluzota z 1953. Filmu wybitnego, BTW :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.