Seriale

„Star Wars: Visions” – poznajcie bohaterów antologii

Zaledwie kilka dni dzieli nas od premiery Star Wars: Visions – antologii filmów anime, zrealizowanej jako hołd dla japońskiej kultury i jej wpływu na Gwiezdne wojny. Łącznie doczekamy się dziewięciu krótkometrażowych produkcji, a każda z nich przedstawi nam całą paletę interesujących postaci, których cele i motywacje będą znacznie się od siebie różniły. Oficjalna strona Star Wars opublikowała na swoich łamach zestawienia najważniejszych bohaterów nadchodzącej serii, a my przedstawiamy Wam krótkie podsumowanie tego, czego dowiedzieliśmy się z artykułu.

Kara, „The Ninth Jedi”

Animacja Dziewiąty Jedi przedstawi nam galaktykę, w której Zakon Jedi dawno przestał istnieć, lecz tajemniczy mistrz imieniem Juro ma nadzieję go ożywić. Centralnym elementem starań o wskrzeszenie Zakonu jest Kara, która nigdy nie była szkolona w Mocy, ale posiada więź ze strażnikami pokoju i sprawiedliwości – ojciec Kary jest legendarnym kowalem mieczy świetlnych, co ma stanowić o wyjątkowości tej historii.

Miecze świetlne, które tworzy ojciec Kary, różnią się od wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej w Gwiezdnych wojnach. Twórcy skupili się na ukazaniu widzom nowej, odmiennej wizji tego, czym może być miecz świetlny i jak może odzwierciedlać naturę tych, którzy nim władają. Kara darzy swojego ojca oraz jego pracę wielkim szacunkiem, czując przy tym, że pewnego dnia będzie miała wszystko, czego potrzeba, by władać jednym z jego mieczy świetlnych i poznać drogi Jedi.

Karre, „The Twins”

Animacja Bliźnięta ukaże nam rodzeństwo oddane Ciemnej stronie Mocy, Karre’a i Am, będących w praktyce odwróconą wersją rodzeństwa Skywalkerów. Nie będzie to jednak typowa historia o bohaterach. Kiedy ich poznajemy, bliźnięta mają już wielką władzę, lecz (jak mawiał pewien Jedi) przyszłość jest zawsze w ruchu. Karre i jego siostra zostali stworzeni przez siły Ciemnej strony, które pragną, by potężne bliźnięta rządziły galaktyką, jednak Karre dokonuje własnego wyboru, chcąc uwolnić się od życia, które zostało zaprojektowane przez otaczających go ludzi.

Dan, „The Elder”

Film Starszy przedstawi klasyczną relację mistrza z padawanem. Młody uczeń Jedi, znany po prostu jako Dan, otrzyma kilka ważnych lekcji podczas swojego treningu.

Jak mówi jeden z twórców:

„Dan jest niecierpliwym i sarkastycznym padawanem Jedi – po prostu chce zobaczyć trochę akcji. Jego mistrz, Tajin, jest z kolei mądry i ostrożny, ale też ufny. Dan na własnej skórze przekonuje się, co to znaczy prawdziwa walka i niedocenienie przeciwnika.”

Jedno jest jednak pewne – w głębi serca Dan jest prawdziwym Jedi.

„Pomimo niecierpliwości i nuty sarkazmu, Dan wnosi do galaktyki słodką, młodzieńczą energię. Trudno się w nim nie zakochać lub nie zobaczyć siebie na jego miejscu. Ten krótki film naprawdę analizuje konkretną relację mistrz-uczeń w głęboki i wnikliwy sposób.”

F, „The Village Bride”

Wiejska panna młoda ukazuje upadłą Jedi, znaną tylko jako F, obserwującą rytuały weselne małej wioski. Niewiele wiadomo o F, ale to, czego o sobie nie ujawnia, już samo w sobie mówi wiele.

„Od płaszcza, przez maskę, po jednoliterowe imię – F jest tajemnicza, skryta i ostrożna z powodu wielkiej tragedii z przeszłości. Pomimo jej heroicznych czynów jako Jedi, teraz jest jedynie obserwatorem. Poznając nieznany dotąd świat i wioskę, musi zdecydować: czy powróci do swojego starego życia Jedi i ujawni się?”

Jedną z kwestii, jakie poruszy animacja, jest idea Mocy i to, jak różne kultury mogą interpretować tę mistyczną energię. Dla F jest to szansa na naukę.

„Ten krótki film przedstawia Moc w wyjątkowy sposób. Ludzie z planety Keelia nie znają pojęcia Mocy, ale interpretują ją na swój własny sposób. Nazywają ją 'Magina’ i używają jej do łączenia ich z otaczającą naturą.”

Ronin, „The Duel”

Czerpiąc inspirację z tradycji samurajów, która to w ogromnej mierze zainspirowała Gwiezdne wojny, a także z mieszanki nowszych form i gatunków, animacja Pojedynek przedstawi nam historię Jedi znanego po prostu jako Ronin.

„Ronin jest wędrowcem, antybohaterem, tajemniczym wojownikiem, który został bezpośrednio zainspirowany filmami Toshiro Mifune i Kurosawy, takimi jak Yojimbo. Żyje w rzeczywistości, gdzie stare filmy Kurosawy, manga, westerny i Gwiezdne wojny zderzają się w feudalnym świecie pełnym niedobitków szturmowców i oddziałów ochroniarzy – a jego pomocnikiem jest zabójczy droid w słomkowym kapeluszu. Wszystko w tej postaci wydaje się pasować do Star Wars: Visions oraz rodzaju historii, jaką chcieliśmy opowiedzieć.”

„Nikt nie wie, kim jest ani skąd pochodzi. Nie mówi o sobie. Jedynym, który zna jego prawdziwą tożsamość, jest jego droid i on też o niej nie mówi. Jako widzowie otrzymujemy tylko taką samą ograniczoną ilość informacji o bohaterze, jaką otrzymują inne postacie tego krótkiego filmu.”

Jeśli macie ochotę zapoznać się z całym tekstem o bohaterach antologii anime w języku angielskim, koniecznie zajrzycie tutaj. Star Wars: Visions zadebiutuje na Disney+ już 22 września.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.