Publicystyka

„Obi-Wan Kenobi” (S01E01 i S01E02) – ciekawostki

Doczekaliśmy się dziś debiutu pierwszych dwóch odcinków Obi-Wana Kenobiego. Premiera nowych seriali z uniwersum Star Wars tradycyjnie oznacza całe mnóstwo ciekawostek, jakie fani mogą wychwycić i rozłożyć na czynniki pierwsze. Przyglądamy się najciekawszym smaczkom z 1. i 2. epizodu serialu. Przestrzegamy przed oczywistymi spoilerami!

Odc. 1.

Wykonać Rozkaz 66

Odcinek 1. otwiera scena retrospekcji osadzonej w trakcie wydarzeń związanych z Rozkazem 66. Widzimy grupę padawanów, szkolących się pod okiem nieznanej mistrzyni Jedi. Kiedy do pomieszczenia wpadają klony, kobieta chroni i ratuje dzieci, poświęcając własne życie. W grupie tej najprawdopodobniej znajduje się Trzecia Siostra, Reva Sevander.

Troje to już armia

W ramach 1. odcinka spotykamy troje Inkwizytorów, z czego dwóch znamy już z innych dzieł Star Wars. Wielki Inkwizytor i Piąty Brat odegrali swoje role w animowanych Rebeliantach, zaś Trzecia Siostra to zupełnie nowa postać.

Ocalały

Jedi, po którego Inkwizytorzy przybywają na Tatooine, okazuje się być kimś innym niż Obi-Wan. Nari – bo tak ma na imię – przybył na piaszczystą planetę w poszukiwaniu pomocy legendarnego mistrza Jedi. Jak sami mogliśmy później zobaczyć, spotkał się z odrzuceniem ze strony Kenobiego, a potem śmiercią z rąk Inkwizycji.

Mów mi Ben

Serial udowadnia, że nasz bohater posługiwał się imieniem Ben już wiele lat przed Nową nadzieją.

Rodzeństwo

W odcinku spotykamy rodzeństwo Skywalkerów – Luke’a i Leię – mających wówczas po 10 lat. Wyraźnie widać rozstrzał w ich poziomach życia. Podczas gdy Luke spędza dzieciństwo w twardych warunkach na farmie Larsów, Leia ma zapewnione wszelkie wygody królewskiej rodziny z Alderaana (co jednak niekoniecznie oznacza, że jest dzięki temu szczęśliwsza niż jej brat).

Modelarstwo

Obi-Wan kupuje od pewnego Jawy zabawkowy statek. Jest to model T-16 skyhopper, którym Luke bawi się podczas wydarzeń z Nowej nadziei. Najprawdopodobniej Owen z jakiegoś powodu w końcu pozwoli zachować zabawkę swojemu siostrzeńcowi.

Rodzinne spotkanie

To pierwszy raz od czasu Zemsty Sithów, gdy widzimy wspólnie Baila, Brehę i Leię Organów.

You’re her only hope

Kiedy Leia zostaje porwana przez łowców nagród, Organowie zwracają się po pomoc do jedynej osoby, jakiej mogą zaufać – Kenobiego. Podczas rozmowy poprzez holo Breha Organa mówi: „Ona cię potrzebuje, Obi-Wan”. Kwestia ta nawiązuje do hologramu, jaki brodaty Jedi otrzymuje w Nowej nadziei, gdzie sama Księżniczka zwraca się do niego z prośbą o pomoc.

Odc. 2.

Wspomóż weterana

Gdy protagonista dociera na Daiyu, na ulicach zatłoczonego miasta zaczepia go żebrak, który okazuje się być klonem (w rolę tę wciela się Temuera Morrison). Zobaczenie jednego z żołnierzy Wielkiej Armii Republiki w tak opłakanym stanie wyraźnie zszokowało Kenobiego i prawdopodobnie obudziło w nim wspomnienia. Widzowie z kolei mogą lepiej zrozumieć, jak Imperium potraktowało klony po wygranej wojnie z Separatystami.

Wydaje się również, że ów klon nosi elementy pancerza 501 Legionu, czyli tego samego, który służył pod rozkazami Anakina.

Spokojnie

Kiedy podczas ucieczki ulicami Daiyu Leia próbuje odłączyć się od Kenobiego, ten stara się uspokoić ją w nieco zgarbionej pozycji i z wyciągniętą prawą dłonią. Tę samą pozę przyjmuje Księżniczka na nagraniu holograficznym, które Obi-Wan i Luke oglądają w Epizodzie IV.

Pamiętam ją

Zachowanie Lei sprawia, że Obi-Wan przypomina sobie pewną osobę sprzed lat. Nie zostaje to przez niego wprost wyartykułowane, ale możemy się domyślić, iż chodzi mu o matkę dziewczynki, Padmé Amidalę.

On żyje!

Okazuje się, że o przeżyciu swojego dawnego ucznia i przyjaciela, Anakina, Obi-Wan dowiedział się od Revy. Szok i niedowierzanie na twarzy bohatera są w tym momencie nader wyraźne.

(Nie)śmiertelny cios

Pod sam koniec epizodu 2. Trzecia Siostra buntuje się przeciwko Wielkiemu Inkwizytorowi i przebija jego brzuch mieczem świetlnym. Wydawać by się mogło, że Reva zamordowała swojego przełożonego, lecz Pau’anin żyje i ma się dobrze kilka lat później, podczas wydarzeń z Rebeliantów.

Ciężko uwierzyć, by twórcy zdecydowali się na tak drastyczny retcon kanonu, zatem pozostają nam dwie opcje: albo Wielki Inkwizytor przeżył, a groźna rana stała się jedynie pretekstem dla scenarzystów, by wyeliminować go z fabuły Obi-Wana Kenobiego, albo… To nie jest ten sam Pau’anin, którego znamy z animacji. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale być może właśnie dlatego kształt jego głowy różni się tak mocno od Inkwizytora z Rebeliantów. Osobiście stawiam na wersję pierwszą, ale czas pokaże.

Widzę cię

Finałowa scena odcinka 2. przedstawia Dartha Vadera przebudzającego się ze snu w zbiorniku z bactą. Jego zdeterminowany wzrok oznacza tylko jedno – wie już, że jego dawny mistrz wyszedł z cienia.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.