Filmy

Rekordowy wydatek Lucasfilmu. „Indiana Jones 5” z budżetem wyższym niż którekolwiek „Gwiezdne wojny”

Od czasu przejęcia przez Disneya, Lucasfilm zdecydowanie skupiał się na produkcji treści związanych ze światem Star Wars. Nie oznacza to jednak, iż inne franczyzy należące do wytwórni odeszły w zapomnienie. Dopiero co kontynuacji w formie serialu doczekał się Willow, a już za kilka miesięcy na ekrany kin trafi nowy Indiana Jones.

Co ciekawe, Indiana Jones and the Dial of Destiny, bo tak brzmi pełny tytuł piątej odsłony serii, debiutować będzie akurat w czasie, gdy już od kilku lat nie powstają żadne filmowe Gwiezdne wojny (choć to ma się niedługo zmienić). Jednak nie tylko pod tym kątem przygody archeologa dominują nad opowieściami z odległej galaktyki. Ostatni raport ujawnia bowiem, iż budżet nadchodzącej produkcji stanowczo przekracza sumy wydane dotąd przez Lucasfilm.

Jak przekazuje Forbes, Indiana Jones and the Dial of Destiny kosztował niemal 300 milionów dolarów. Dokładna kwota to 294,7 miliona. Obecnie lista najdroższych produkcji wytwórni wygląda zatem następująco:

  1. Indiana Jones and the Dial of Destiny – 294,7 miliona dolarów.
  2. Solo – 275 milionów dolarów.
  3. The Rise of Skywalker – 275 milionów dolarów.
  4. The Last Jedi – 262 miliony dolarów.
  5. The Force Awakens – 259 milionów dolarów.
  6. Rogue One – 248 milionów dolarów.

Wszystko to jak widać tytuły zrealizowane już pod rządami Disneya. Gdybyśmy uwzględnić mieli jeszcze jedno miejsce, znalazłoby się tam jednak Królestwo Kryształowej Czaszki z budżetem w wysokości 233 milionów dolarów.

Można zastanawiać się, czy wytwórnia nie przecenia możliwości franczyzy. Ostatnia odsłona cyklu o Indianie Jonesie zarobiła nieco poniżej 800 milionów dolarów. W przypadku tak wysokiego budżetu Disney prawdopodobnie liczy na zarobki przekraczające okrągły miliard. Trzeba jednak zaznaczyć, że czwarty film spotkał się z bardzo chłodnym przyjęciem.

Jeśli zaś chodzi o wyjaśnienie, co mogłoby pochłonąć aż tyle zasobów pieniężnych – Indiana Jones and the Dial of Destiny jest projektem z całą pewnością ambitnym. Wiemy, że film ma zawierać sceny z odmłodzonym cyfrowo Harrisonem Fordem. Ponadto jako przedstawiciel klasycznego kina przygodowego, najpewniej będzie mógł pochwalić się bogatymi i często praktycznymi planami. Warto pamiętać, że do czasu skupienia się na treściach serialowych i wprowadzenia produkcji wirtualnej, Lucasfilm w ostatnich latach bardzo skupiał się na tym aspekcie.

Najdroższy projekt w historii wytwórni ma trafić do kin pod koniec czerwca. Poniżej obejrzeć możecie zwiastun Indiana Jones and the Dial of Destiny.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.