Publicystyka

Biblioteka Ciekawostek – statki odległej galaktyki

Słowem wstępu. Jest to pierwszy artykuł, który publikujemy w ramach serii Biblioteka Ciekawostek – pojawiających się co miesiąc tekstów, skupionych na ciekawostkach z konkretnej dziedziny bądź też prezentacji jakiegoś interesującego zagadnienia.

Na pierwszy ogień wybraliśmy statki z odległej galaktyki. Spośród całej technologii dostępnej w uniwersum Gwiezdnych Wojen, to prawdopodobnie właśnie im poświęcono najwięcej miejsca – od prostych miejskich śmigaczy, poprzez potężne transportowce, aż do zwrotnych myśliwców, biorących udział w niezliczonych bitwach. Każdy z nich jest na swój sposób odmienny i niemal każdy doczekał się bardziej lub mniej szczegółowego przedstawienia w książkach, grach czy przewodnikach. Wybraliśmy zatem po dwa projekty z każdej gwiezdnowojennej ery, o których możemy powiedzieć coś ciekawego.

Wojny Klonów

Jednym z najbardziej kultowych statków okresu Wojen Klonów jest ARC-170. Swoją nazwę zawdzięcza grafice koncepcyjnej, która podpisana była jako „art 170”, zaś z perspektywy wewnątrz uniwersum jego nazwa to skrót od Aggressive ReConnaissance. Mimo iż był myśliwcem, wymagał załogi składającej się z więcej niż jednej osoby – dwóch pilotów oraz żołnierza obsługującego działo na ogonie. Jego konstrukcja umożliwiała także wykorzystanie go jako bombowca. Podobnie jak wiele innych pojazdów wchodzących w skład Wielkiej Armii Republiki, był wykorzystywany przez Imperium w początkowej fazie istnienia ich floty. Kilka egzemplarzy służyło także Sojuszowi Rebeliantów oraz koncernowi Jinata (ponad 30 lat po bitwie o Yavin!). Razem z myśliwcem Z-95 był prekursorem X-Winga T-65.

Statek chyba najbardziej kojarzony z postacią Asajj Ventress to myśliwiec typu Ginivex, znany również jako Fanblade. Jego występ w kanonie ograniczył się zaledwie do bitwy o Sullust, jednak w Legendach był on częściej eksploatowany i właśnie na tej wersji chciałbym się skupić. Ginivex był produkowany w fabrykach na Geonosis, a jego cechą charakterystyczną był żagiel słoneczny, zwijany na kształt wachlarza. Mógł on służyć zarówno jako forma napędu, jak i wzmocnienie tarcz ochronnych, które sprawiało, że był to myśliwiec niezwykle trudny do zniszczenia. Z drugiej jednak strony, odbijał sporo promieniowania, przez co był bardzo łatwy do wykrycia przez radary. Była to jedna z niewielu maszyn wyprodukowanych przez Geonosjan, która była przystosowana do użytku wyłącznie przez istotę humanoidalną. Wracając do kształtu wachlarza – artyście Paulowi Ruddishowi, pracującemu nad Wojnami Klonów Tartakovsky’ego, koncept Asajj przypominał samuraja, dlatego też oparł model statku o japoński wachlarz sensu.

Galaktyczna Wojna Domowa

Jednym z mniej popularnych myśliwców we flocie Rebelii jest A/SF-01 B-Wing, czyli ciężko uzbrojony statek myśliwsko-bombowy – dlatego też, choć nie był przydatny w bezpośredniej walce (osiągał niską prędkość oraz był trudny w pilotażu), doskonale sprawdzał się do przełamywania blokad i atakowania okrętów flagowych. Posiadał między innymi zaawansowany system celowniczy, który pozwalał na synchronizację ognia całej eskadry. Najsłynniejszą formacją korzystającą z tych pojazdów była Eskadra Ostrzy, która wsławiła się chociażby zniszczeniem gwiezdnego niszczyciela Devastatora w trakcie bitwy o Endor. Prototyp maszyny zwany Blade Wingiem powstał około 4 lat przed bitwą o Yavin. Warto odnotować, że jego nazwa została zaczerpnięta z określenia B-Winga w żargonie pilotów z Legend. W starym kanonie powstała także specjalna dwuosobowa wersja, zaś statki te były w użyciu przez ponad 40 lat. Ponadto nowy egzemplarz wyceniano na 220 tysięcy kredytów.

Równolegle z nadzorowanym przez Dyrektora Krennica projektem Gwiazdeczka prowadzone były badania związane z inicjatywą Thrawna. Jednym z jej wyników był TIE Defender. Był to jedyny myśliwiec w arsenale Imperium wyposażony nie tylko we własny hipernapęd, ale także w tarcze ochronne. Ponadto był uzbrojony znacznie ciężej od typowego myśliwca TIE oraz szybszy od Interceptora. Czyniło to z niego najbardziej uniwersalny statek, zdolny zastąpić każdy typ myśliwca TIE w imperialnej flocie. Projekt zarzucono po zniszczeniu zbiorników paliwa przy jedynej fabryce znajdującej się na Lothalu, a finansowanie przekierowano na Gwiazdeczkę, czyli budowę Gwiazdy Śmierci. Część pomysłów wykorzystali później inżynierowie Najwyższego Porządku. Warto wspomnieć, że myśliwiec ten pojawił się także w Legendach i był używany zarówno przez Imperium, jak i Nową Republikę, od mniej więcej bitwy o Endor, aż do wojen z Yuuzhan Vongami.

Wojny po upadku Imperium

MG-100 StarFortress SF-17 to pełna nazwa statku, który większość z nas kojarzy z określenia „bombowiec Ruchu Oporu”, a który pierwotnie jego projektanci ochrzcili mianem T-Winga. Został wyprodukowany w ostatnich dniach Galaktycznej Wojny Domowej, jednak z powodu aktu demilitaryzacji Nowej Republiki został oddelegowany do pracy „w cywilu” – służył między innymi w placówkach górniczo-wydobywczych oraz jako transportowiec. W swojej ładowni mógł przenosić 1048 magnetycznych (co wyjaśnia ich opadanie w przestrzeni kosmicznej) bomb protonowych. Najbardziej wsławił się podczas ewakuacji z D’Qar, podczas której bombowce z Eskadry Kobaltowej oraz Karmazynowej zniszczyły drednota Najwyższego Porządku – Fulminatrixa.

Choć statek ten istnieje w kanonie, to tutaj posłużę się jego legendarnym odpowiednikiem. Mowa o Eclipse – prototypie drednota klasy o tej samej nazwie. Był on okrętem flagowym floty odrodzonego Imperatora i jednym z najpotężniejszych okrętów bitewnych, jakie kiedykolwiek widziała galaktyka. Dość powiedzieć, że był uzbrojony w superlaser rodem z Gwiazdy Śmierci, zdolny przebić nawet skorupę planety i jej tarcze. Na jego wyposażeniu znajdowało się także ponad 1000 różnego rodzaju dział, generatory studni grawitacyjnych oraz setka promieni ściągających. Nie muszę wspominać także o dziesiątkach eskadr myśliwców oraz legionach najlepszych wojsk, które zadomowiły się w trzewiach okrętu. To wszystko sprawiało, że Eclipse miał siłę rażenia odpowiadającą przeciętnej planecie w galaktyce. Okręt uległ zniszczeniu w wyniku Burzy Mocy wywołanej przez Palpatine’a w bitwie nad Da Soocha V.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.