Recenzje

„Skywalker. Odrodzenie” – recenzja wydania Blu-ray

star-wars-tros-bluray-pl

Dzięki polskiemu wydawcy płytowej wersji Gwiezdnych wojen: Skywalker. Odrodzenie – spółce Galapagos – od kilku dni jestem posiadaczem kopii filmu w reżyserii J.J. Abramsa w standardowym wydaniu Blu-ray. Miałem czas zapoznać się z zawartością oraz jakością omawianego produktu, co teraz zamierzam opisać Wam w tej recenzji. Z oczywistych względów nie będę odnosił się do samego filmu, ponieważ recenzje na jego temat pojawiały się już na naszej stronie zaraz po kinowej premierze (zajrzyjcie tutaj i tutaj).

Zacznę od kwestii najważniejszej w kontekście oceny płytowych wydań produkcji spod znaku Star Wars, czyli materiałów dodatkowych. Wewnątrz pudełka znajdziemy dwie płyty – jedną oczywiście zawierającą film oraz drugą, na której umieszczono bonusy. Składa się na nie kilka ciekawych pozycji, których tytuły znajdziecie poniżej:

  • Dziedzictwo Skywalkerów
  • Pasaana: pościg śmigaczy
  • Obcy na pustyni
  • D-O: klucz do przeszłości
  • Warwick i syn
  • Tworzenie stworzeń

Jak sami możecie zobaczyć, pośród materiałów brakuje czegoś, na co fani czekają po premierze każdej części Gwiezdnych wojen – niewykorzystanych scen. Tym razem twórcy postanowili nie dodawać ich w ogóle, więc nie jest to mankament jedynie polskiego wydania, ale także oryginalnego.

Ogromną przyjemność sprawia za to obejrzenie dokumentu Dziedzictwo Skywalkerów, który przybliża nam kulisy powstawania Epizodu IX oraz całej sagi Star Wars (swoją drogą, jakiś czas temu publikowaliśmy artykuł omawiający 10 ciekawych faktów o The Rise of Skywalker, jakie zdradza materiał dokumentalny). Możemy dzięki niemu przyjrzeć się pracy załogi na planie filmowym oraz lepiej poznać relacje, jakie zawiązały się pomiędzy aktorami w ciągu wszystkich lat pracy nad trylogią Sequeli.

Niestety, podobnie jak w przypadku płytowego wydania Ostatniego Jedi, bonusy ze Skywalker. Odrodzenie nie zostały opatrzone polskim lektorem, więc jeśli nie czujecie się dobrze z językiem angielskim, będziecie musieli postawić na napisy.

Teraz kilka szczegółów dla osób zainteresowanych kwestiami technicznymi. Film obejrzycie w jakości HD, czyli 1080p. Dźwięk został nagrany w standardzie kodeka dźwięku Dolby Digital 5.1 (z dubbingiem polskim, czeskim i angielskim), jednak tylko w przypadku płyty z Epizodem IX. Materiały dodatkowe nagrano w standardzie Dolby Digital 2.0 (w języku angielskim).

Podsumowując, jeśli jesteście fanami Skywalker. Odrodzenie, dobrze bawiliście się w kinie i interesuje Was poznanie filmu od podszewki dzięki specjalnym bonusom, to warto zainwestować w edycję Blu-ray. Niestety nie mogę powiedzieć, że jestem z niej w pełni zadowolony, biorąc pod uwagę wspomniany wcześniej brak niewykorzystanych scen – choć nie jest to wina polskiego wydawcy – przez co nie mogę z czystym sumieniem przyznać temu wydaniu najwyższej noty.

Star Wars: The Rise of Skywalker dostępny jest w sprzedaży od 8 maja. Płytę Blu-ray zakupicie w cenie wahającej się od 76,99 PLN do 89 PLN.

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.