Recenzje

„The Mandalorian” S02E01 (Rozdział 9) – ciekawostki

Pierwszy odcinek nowego sezonu The Mandalorian wzbudził dość jednomyślny zachwyt wśród fanów. Do często chwalonych elementów należy między innymi spora ilość Easter eggów, które twórcom udało się upchnąć w odcinku. Przyjrzyjmy się, jakie to ciekawostki można znaleźć w Rozdziale 9.

the-mandalorian-season-2-spoilers.jpg

Abyssini

Gor Koresh – właściciel klubu z początku odcinka – jest przedstawicielem jednookiej rasy Abyssinów. Po raz pierwszy – i jak do tej pory jedyny! – mogliśmy oglądać ją na ekranie w Epizodzie IV, kiedy to w kantynie pojawił się Myo.


Droid Gotra

Przed śmiercią Gor Koresh wspomina Droida Gotrę. To tajemnicza organizacja walcząca o prawa droidów, która wielokrotnie wspominana jest w kanonicznych dziełach, jednak nadal praktycznie nic o niej nie wiemy.


R5-D4

Peli Motto, mechanik w porcie w Mos Eisley, jest właścicielką droida R5-D4. Astromech pojawił się wcześniej w Nowej nadziei i pierwotnie to właśnie jego miał zakupić wuj Owen. R5 stał się dużo bardziej popularny pod imieniem Skippy, pod którym pojawił się w niekanonicznym komiksie Tales #1, w którym zdradzono, że jest wrażliwy na Moc. To zresztą nie jego pierwsze pojawienie się w The Mandalorian – można było ujrzeć go w kantynie w piątym odcinku poprzedniego sezonu.


Cobb Vanth

Samozwańczy szeryf Mos Pelgo, Cobb Vanth, znany jest z interludiów w serii książek Koniec i początek. Dowiadujemy się z nich, że Cobb w przeszłości był niewolnikiem i całe swoje życie spędził na Tatooine. Pod jego pieczę we Freetown trafili między innymi Malakili oraz dziecko rasy Huttów imieniem Borgo. Między serialem a książkami pojawia się nieścisłość, co do sposobu zdobycia zbroi – w książkach Cobb brał udział w negocjacjach z Jawami razem z należącym do syndykatu udającego gildię górniczą Adwinem Charu. Cobb ranił towarzysza w pojedynku, by zdobyć zbroję dla siebie. W serialu pozyskanie zbroi przebiegło znacznie bardziej pokojowo.


Śmigacz Cobba Vantha

Śmigacz Cobba Vantha jest w przeważającej części zbudowany z takiego samego silnika, jaki napędzał ścigacz Anakina w Mrocznym widmie. Raczej mało prawdopodobne, by był to dokładnie ten sam silnik – jest to zapewne tylko ten sam model, zwłaszcza, że swój silnik Anakin znalazł później na złomowisku.


Mos Pelgo

Mos Pelgo to inna nazwa miasteczka Freetown, które bardziej kojarzą czytelnicy serii Koniec i początek. Samo Mos Pelgo po raz pierwszy w uniwersum Gwiezdnych wojen pojawiło się w grze Star Wars: The Old Republic – nazwa miasta została wspomniana w dodatku Knights of the Eternal Throne.


Smok krayt

Wygląd serialowego smoka krayt może budzić sporą konsternację – bardziej przypominał znanego z Diuny czerwia niż faktycznego smoka, którego obraz zresztą jest bardzo tożsamy z legendarnym wyobrażeniem smoka. Jednak nawet w Legendach istniały dwa podgatunki – jeden z nich o wyglądzie smoka, a drugi z bardziej wężowym ciałem, dzięki któremu był w stanie podróżować pod piaskami Tatooine.


Perła smoka krayt

Perła, którą Tuskeni znaleźli w ciele smoka krayt, pochodzi z Legend, gdzie przewijała się kilkukrotnie. Najbardziej znane zastosowanie tej części ciała wielkiego gada – kryształ skupiający miecza świetlnego – znamy z gry Knights of the Old Republic.


Migowy język Tuskenów

Po raz kolejny serial pokazał nam język migowy, jakim posługują się Ludzie Pustyni. W rolę posługującego się nim Tuskena wcielił się niesłyszący aktor Troy Kotsur. Co więcej, aktywnie brał on udział we współtworzeniu samego języka.

Podobne posty

6 komentarzy

  1. LucasFilmStoryGroup w ostatnich latach jak chodzii o Nowy Kanon to nie współpracuje zbyt dobrze z twórcami. Smok Krayt i historia szeryfa to być może detale, ale jednak psuje sprawę, a odbiór choć bardzo dobry za ten odcinek to w oczach turbo fana, fanboya razi poraz wtórny po oczach.

  2. bez – *po oczach…

    PS: No i ten oklepany schemat, że poraz wtórny główny bohater pomaga miejscowym. To już było jak chodzi o schemat w odcinku 4 „Azyl” pierwszego sezonu. Plus za rozwinięcie relacjii z Tuskenamii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.