Publicystyka

„The Bad Batch” S01E01 i S01E02 – ciekawostki

Za nami pierwsze dwa odcinki The Bad Batch, w ramach których pojawiło się oczywiście sporo smaczków i nawiązań do innych dzieł z uniwersum Star Wars. W niniejszym tekście przyjrzymy się tym najciekawszym z epizodów Pokłosie i Ucieczka.

Odc. „Pokłosie”

Zmiany, zmiany…

Caleb Dume (znany później jako Kanan Jarrus z serialu Rebelianci) oraz jego mistrzyni, Depa Billaba, pojawiają się w początkowej sekwencji 1. odcinka. Możemy wówczas obserwować wykonanie Rozkazu 66 na mentorce Caleba. Jeśli jednak jesteście zapalonymi fanami komiksów i zdarzyło Wam się czytać kanoniczny zeszyt Kanan: The Last Padawan, z pewnością mogliście zauważyć, iż twórcy dokonali w serialu paru istotnych zmian względem oryginalnego ukazania ostatnich chwil Billaby. Od razu rzuca się w oczy inny kolor miecza świetlnego mistrzyni Jedi, który w animacji był niebeski, zaś w komiksie został ukazany jako zielony. Kolorystyką różnią się również pancerze klonów z Kallery – w The Bad Batch nigdzie nie uświadczymy czerwonych oznaczeń z komiksowej wersji. Nie musimy chyba dodawać, że nie pojawia się tam również Oddział 99.


Słyszę głosy

W oryginalnej ścieżce dźwiękowej Rebeliantów głosem Kanana Jarrusa jest aktor Freddie Prinze Jr., który powraca do swojej roli również jako Caleb Dume w The Bad Batch.


Jak za dawnych czasów

Scena wykonania Rozkazu 66 na Depie Billabie zawiera nową interpretację utworu pojawiającego się w trakcie tych samych wydarzeń w filmie Zemsta Sithów.


Posłuszeństwo to cnota

Znamienne słowa wypowiadane przez Crosshaira podczas wykonania Rozkazu 66 – „Good soldiers follow orders” – pojawiły się już wcześniej, a mianowicie w serialu Wojny klonów. Wypowiedział je klon Tup, gdy jego chip kontrolny uruchomił się przedwcześnie w odcinku The Unknown z 6. sezonu animacji.


Każda władza deprawuje

Anglojęzyczna przemowa Imperatora, w trakcie której deklaruje on transformację Republiki w Imperium Galaktyczne, to dokładnie ta sama ścieżka dźwiękowa, jaką słyszymy w III Epizodzie Gwiezdnych wojen.


Stare blizny

Wymowne spojrzenie, jakie Echo skierował ku Tarkinowi, gdy ten przyglądał się bójce na stołówce, nie było przypadkowe. Imperialny oficer brał udział w zakończonej fiaskiem misji na Lola Sayu, której rezultatem były rozległe obrażenia, jakich doznał Echo. Dość powiedzieć, że klon nie pała miłością do Wilhuffa. Omawiane wydarzenia zostały przedstawione w serii Wojny klonów, a konkretnie w odcinku Counterattack.


To samo miejsce, inni ludzie

Poligon treningowy, na którym Tarkin poddał próbie Oddział 99, jest dokładnie tym samym, jaki pojawił się w pierwszym odcinku 3. sezonu Wojen klonów zatytułowanym Clone Cadets. Mogliśmy zobaczyć tam Echo i resztę drużyny Domino w ich wczesnych latach służby Republice.


Dobry znajomy

Onderoński buntownik Saw Gerrera, którego znamy z seriali Wojny klonów i Rebelianci, a także z filmu Łotr 1, pojawia się również w The Bad Batch. W oryginale ponownie głosu użycza mu Andrew Kishino.


Odc. „Ucieczka”

Dezerter, lecz nie tchórz

Klon-dezerter Cut Lawquane powinien być doskonale znany widzom Wojen klonów. Wraz ze swoją rodziną pojawił się po raz pierwszy w odcinku The Deserter w ramach 2. sezonu animacji. Kwestionował wówczas sens prowadzenia wojny i ślepego posłuszeństwa Republice.


Świat jest mały

Planetę Saleucami, gdzie lądują członkowie Oddziału 99, powinni kojarzyć widzowie Zemsty Sithów – rozgrywającą się tam sekwencję przedstawiono podczas wydarzeń związanych z Rozkazem 66. Jedi Stass Allie została zabita przez towarzyszące jej klony.


Jesteśmy tylko numerami

W odcinku Ucieczka jesteśmy świadkami wprowadzenia do publicznego użytku specjalnych kodów, którymi od tej pory mieli posługiwać się wszyscy obywatele Imperium. Są one galaktycznym odpowiednikiem społecznego numeru ubezpieczenia, zaś po raz pierwszy w kanonie Star Wars pojawiły się w ramach serialu The Mandalorian – w 1. sezonie Klient przekazał Dinowi Djarinowi kod jego następnego celu.


W zdrowym ciele zdrowy duch

Gdy Parszywa zgraja leci promem, Wrecker wykorzystuje chwilę spokoju, używając Gonk droida do ćwiczenia swoich mięśni. Dokładnie taki sam trening bohater wykonywał w 7. sezonie Wojen klonów, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy Oddział 99.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.