Publicystyka

„The Bad Batch” S01E11 – ciekawostki

Jesteśmy już po seansie 11. odcinka Parszywej zgrai zatytułowanego Pakt z diabłem, w związku z czym tradycyjnie przyszła pora na omówienie najciekawszych nawiązań i Easter eggów, jakie się tam pojawiły.

Stare kąty

Planetą, na której rozgrywa się akcja 11. odcinka, jest Ryloth. Świat ten mogliśmy wcześniej oglądać m.in. w Wojnach klonów, gdzie jego mieszkańcy zmagali się z inwazją Separatystów, a także w serii Rebelianci, w ramach której Imperium było w pełni „zadomowione” na ojczyźnie Twi’leków.

Ryloth po raz pierwszy spotkać mogliśmy jeszcze w Legendach, jednak jej opis znacznie różni się od tego, jaki znamy z obecnego kanonu. Wcześniej planeta znana była z tego, że nie obracała się wokół własnej osi, przez co jedna półkula zawsze zwrócona była w stronę słońca, a druga ku ciemnej przestrzeni, co z kolei skutkowało ekstremalnymi różnicami w klimatach po obu stronach. W kanonicznych źródłach świat Twi’leków posiada zróżnicowany klimat: lasy równikowe, pustynie i obszary umiarkowane. Nie ma też wzmianki o opisanej wyżej blokadzie grawitacyjnej.


Najlepsza pilotka Rebelii

W ramach odcinka doczekaliśmy się powrotu kilku znanych postaci. Spotykamy młodszą wersję bohaterki Rebeliantów – Hery Syndulli – która w czasie wydarzeń z Parszywej zgrai wciąż żyje na Ryloth (w towarzystwie kolejnej znamienitej postaci – droida Choppera). Spotykamy również rodziców Hery, Chama i Eleni Syndullów.

Cham Syndulla, podobnie jak jego ojczysta planeta, przewijał się w ramach Wojen klonów i Rebeliantów, gdzie nieustannie walczył o wyzwolenie swojego ludu spod jarzma okupacji.


Nowa twarz

Postacią zupełnie nową dla uniwersum Star Wars jest kapitan Howzer, który najwyraźniej służy na Ryloth już od dłuższego czasu, bowiem wytworzył wyraźną więź z Chamem Syndullą i jego rodziną.

Z postacią Howzera wiąże się kilka ciekawostek – jak zapewne zwróciliście uwagę, nie zachowuje się on jak pozostałe klony z chipami warunkującymi, gdyż co najmniej kilka razy zdarza mu się kwestionować rozkazy swoich przełożonych. Może to sugerować, że chip Howzera nie działa lub… w ogóle go nie ma. Co więcej, o pojawieniu się klona w Parszywej zgrai wiedzieliśmy już od dłuższego czasu, gdyż fakt ten został odkryty niedługo po emisji 8. odcinka animacji, o czym pisaliśmy tutaj. W przeciekach przedstawiono go jako kapitana Ballasta.


Próżność i gnuśność

Kolejną znaną postacią, jaką możemy spotkać w odcinku, jest senator Orn Free Taa. Po raz pierwszy pojawił się w ramach Mrocznego widma, po czym przewijał się przez całą trylogię Prequeli, a także garść odcinków The Clone Wars. Mogłoby się wydawać, że na Ryloth spotkał go smutny koniec, jednak kanoniczne senator zginął dopiero w książce Lordowie Sithów, rozgrywającej się później niż The Bad Batch. Czas pokaże, jak twórcy wyjaśnią scenę z serialu.


Statek Pantoran

Statek, którym Hera leci z Gobim po odbiór przeszmuglowanej broni, to transportowiec klasy Rainhawk. W związku z tym, iż często wykorzystywany jest przez Pantoran, potocznie nazywany jest również krążownikiem Pantoran. Wcześniej pojawił się w kilku odcinkach Wojen klonów – podróżował nim Baron Papanoida.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.